Division 1
Öster,  Säsongen 2023/24

# Lag M V O F D P
1 Västanfors IF BK 16 13 0 3 116 - 52 26
2 Skirö AIK 16 10 4 2 96 - 53 24
3 Åtvidabergs Bandyklubb 16 11 1 4 100 - 49 23
4 Målilla GoIF 15 9 2 4 68 - 64 20
5 Köpings IS 16 8 2 6 68 - 55 18
6 Tjust Bandy 16 8 1 7 83 - 81 17
7 Åby/Tjureda IF B/U lag 15 8 0 7 79 - 75 16
8 Slottsbron 16 7 1 8 83 - 84 15
9 IFK Motala BK 16 5 3 8 54 - 73 13
10 Mosseruds GF 16 5 1 10 61 - 105 11
11 Derby/Linköping BK 16 2 0 14 45 - 92 4
12 Jönköping Bandy IF 16 1 1 14 54 - 124 3
Datum Lag 1 Resultat Lag 2
april 2024
sön 28/4
kl. 00:00
Skirö AIK
5-0
Mosseruds GF
Arena:
Hydro Arena
februari 2024
sön 25/2
kl. 17:00
Tjust Bandy
3-11
Skirö AIK
Arena:
Tjustvallen
sön 25/2
kl. 17:00
IFK Motala BK
4-5
Köpings IS
Arena:
LMT Arena
sön 25/2
kl. 17:00
Åtvidabergs Bandyklubb
14-1
Jönköping Bandy IF
Arena:
Börjes Arena
sön 25/2
kl. 17:00
Mosseruds GF
7-7
Slottsbron
Arena:
Tingvalla Isstadion
sön 25/2
kl. 17:00
Västanfors IF BK
9-3
Derby/Linköping BK
Arena:
Västanfors IP
fre 23/2
kl. 19:30
IFK Motala BK
8-3
Mosseruds GF
Arena:
LMT Arena
sön 18/2
kl. 13:00
Derby/Linköping BK
2-3
IFK Motala BK
Arena:
Stångebro Bandyplan
sön 18/2
kl. 17:00
Slottsbron
7-4
Köpings IS
Arena:
Tingvalla Isstadion
sön 18/2
kl. 14:00
Västanfors IF BK
12-3
Mosseruds GF
Arena:
Västanfors IP
sön 18/2
kl. 13:15
Jönköping Bandy IF
5-8
Målilla GoIF
Arena:
Råslätt IP
fre 16/2
kl. 19:00
Åby/Tjureda IF B/U lag
2-3
Skirö AIK
Arena:
Eriksson Arena
fre 16/2
kl. 19:30
Åtvidabergs Bandyklubb
6-5
Tjust Bandy
Arena:
Börjes Arena
tis 13/2
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF
2-6
Åby/Tjureda IF B/U lag
Arena:
Råslätt IP
sön 11/2
kl. 12:00
Mosseruds GF
6-2
Derby/Linköping BK
Arena:
Tingvalla Isstadion
sön 11/2
kl. 15:00
Åby/Tjureda IF B/U lag
3-6
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
Eriksson Arena
sön 11/2
kl. 14:30
Slottsbron
10-2
IFK Motala BK
Arena:
Tingvalla Isstadion
sön 11/2
kl. 17:00
Skirö AIK
9-4
Målilla GoIF
Arena:
Hydro Arena
lör 10/2
kl. 14:00
Tjust Bandy
8-6
Jönköping Bandy IF
Arena:
Tjustvallen
lör 10/2
kl. 14:00
Derby/Linköping BK
2-7
Västanfors IF BK
Arena:
Stångebro Bandyplan
sön 4/2
kl. 14:00
Västanfors IF BK
10-2
IFK Motala BK
Arena:
Västanfors IP
sön 4/2
kl. 13:00
Derby/Linköping BK
4-6
Slottsbron
Arena:
Stångebro Bandyplan
lör 3/2
kl. 16:30
Mosseruds GF
6-5
Köpings IS
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 3/2
kl. 14:00
Målilla GoIF
3-8
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
Venhagsvallen
lör 3/2
kl. 14:00
Tjust Bandy
3-6
Åby/Tjureda IF B/U lag
Arena:
Tjustvallen
fre 2/2
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF
4-11
Skirö AIK
Arena:
Råslätt IP
januari 2024
sön 28/1
kl. 14:00
Västanfors IF BK
10-2
Slottsbron
Arena:
Västanfors IP
lör 27/1
kl. 13:15
Åtvidabergs Bandyklubb
7-3
Skirö AIK
Arena:
Börjes Arena
lör 27/1
kl. 13:15
Köpings IS
8-1
Derby/Linköping BK
Arena:
Kristinelund Bandyplan
fre 26/1
kl. 19:30
Målilla GoIF
6-8
Tjust Bandy
Arena:
Venhagsvallen
sön 21/1
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B/U lag
7-10
Västanfors IF BK
Arena:
Eriksson Arena
sön 21/1
kl. 14:00
Skirö AIK
8-6
Slottsbron
Arena:
Hydro Arena
sön 21/1
kl. 13:15
Jönköping Bandy IF
1-8
Derby/Linköping BK
Arena:
Råslätt IP
lör 20/1
kl. 14:00
Tjust Bandy
8-3
IFK Motala BK
Arena:
Tjustvallen
lör 20/1
kl. 14:00
Målilla GoIF
4-1
Köpings IS
Arena:
Venhagsvallen
lör 20/1
kl. 13:15
Åtvidabergs Bandyklubb
12-1
Mosseruds GF
Arena:
Börjes Arena
sön 14/1
kl. 14:30
IFK Motala BK
2-4
Åby/Tjureda IF B/U lag
Arena:
LMT Arena
sön 14/1
kl. 13:30
Slottsbron
5-9
Tjust Bandy
Arena:
Strandvallen
sön 14/1
kl. 14:00
Västanfors IF BK
14-4
Jönköping Bandy IF
Arena:
Västanfors IP
sön 14/1
kl. 12:00
Mosseruds GF
5-6
Målilla GoIF
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 13/1
kl. 12:00
Slottsbron
3-5
Målilla GoIF
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 13/1
kl. 13:15
Köpings IS
1-1
Skirö AIK
Arena:
Kristinelund Bandyplan
fre 12/1
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF
2-7
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
Råslätt IP
sön 7/1
kl. 13:15
Åtvidabergs Bandyklubb
6-3
Slottsbron
Arena:
Börjes Arena
sön 7/1
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B/U lag
10-7
Mosseruds GF
Arena:
Eriksson Arena
sön 7/1
kl. 13:15
Målilla GoIF
4-3
Derby/Linköping BK
Arena:
Venhagsvallen
sön 7/1
kl. 13:00
Skirö AIK
3-6
Västanfors IF BK
Arena:
Hydro Arena
lör 6/1
kl. 14:00
Tjust Bandy
5-5
Köpings IS
Arena:
Tjustvallen
december 2023
lör 30/12
kl. 14:00
Västanfors IF BK
5-2
Tjust Bandy
Arena:
Västanfors IP
lör 30/12
kl. 15:00
Köpings IS
1-5
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
Kristinelund Bandyplan
lör 30/12
kl. 17:00
IFK Motala BK
3-3
Skirö AIK
Arena:
LMT Arena
lör 30/12
kl. 14:30
Derby/Linköping BK
8-4
Åby/Tjureda IF B/U lag
Arena:
Stångebro Bandyplan
fre 29/12
kl. 19:00
Köpings IS
5-1
Åby/Tjureda IF B/U lag
Arena:
Kristinelund Bandyplan
tis 26/12
kl. 16:30
Skirö AIK
4-3
Tjust Bandy
Arena:
Hydro Arena
tis 26/12
kl. 13:15
Jönköping Bandy IF
6-6
IFK Motala BK
Arena:
Råslätt IP
tis 26/12
kl. 13:15
Derby/Linköping BK
1-10
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
Stångebro Bandyplan
tis 26/12
kl. 13:15
Köpings IS
3-8
Västanfors IF BK
Arena:
Kristinelund Bandyplan
tis 26/12
kl. 16:00
Slottsbron
6-7
Mosseruds GF
Arena:
Tingvalla Isstadion
tis 26/12
kl. 17:30
Åby/Tjureda IF B/U lag
4-5
Målilla GoIF
Arena:
Eriksson Arena
sön 17/12
kl. 13:15
Jönköping Bandy IF
7-5
Köpings IS
Arena:
Råslätt IP
sön 17/12
kl. 13:00
Åby/Tjureda IF B/U lag
6-2
Slottsbron
Arena:
Eriksson Arena
lör 16/12
kl. 14:00
Tjust Bandy
3-1
Derby/Linköping BK
Arena:
Tjustvallen
lör 16/12
kl. 13:15
Åtvidabergs Bandyklubb
4-3
Västanfors IF BK
Arena:
Börjes Arena
fre 15/12
kl. 19:00
Målilla GoIF
3-3
IFK Motala BK
Arena:
Venhagsvallen
sön 10/12
kl. 14:30
IFK Motala BK
3-1
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
LMT Arena
sön 10/12
kl. 13:00
Derby/Linköping BK
0-9
Skirö AIK
Arena:
Stångebro Bandyplan
sön 10/12
kl. 14:30
Mosseruds GF
3-8
Tjust Bandy
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 9/12
kl. 16:30
Slottsbron
6-2
Jönköping Bandy IF
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 9/12
kl. 15:00
Västanfors IF BK
6-3
Målilla GoIF
Arena:
Västanfors IP
fre 8/12
kl. 19:00
Köpings IS
4-1
IFK Motala BK
Arena:
Kristinelund Bandyplan
fre 8/12
kl. 19:30
Mosseruds GF
5-4
Jönköping Bandy IF
Arena:
Tingvalla Isstadion
mån 4/12
kl. 19:30
IFK Motala BK
7-4
Derby/Linköping BK
Arena:
LMT Arena
sön 3/12
kl. 14:00
Skirö AIK
11-7
Åby/Tjureda IF B/U lag
Arena:
Hydro Arena
sön 3/12
kl. 14:00
Mosseruds GF
0-6
Västanfors IF BK
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 2/12
kl. 13:15
Köpings IS
4-3
Slottsbron
Arena:
Kristinelund Bandyplan
lör 2/12
kl. 14:00
Tjust Bandy
6-5
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
Tjustvallen
fre 1/12
kl. 19:30
Målilla GoIF
7-2
Jönköping Bandy IF
Arena:
Venhagsvallen
november 2023
sön 26/11
kl. 13:00
Derby/Linköping BK
3-5
Mosseruds GF
Arena:
Stångebro Bandyplan
sön 26/11
kl. 14:30
IFK Motala BK
2-4
Slottsbron
Arena:
LMT Arena
sön 26/11
kl. 13:15
Jönköping Bandy IF
3-5
Tjust Bandy
Arena:
Råslätt IP
sön 26/11
kl. 13:15
Målilla GoIF
2-2
Skirö AIK
Arena:
Venhagsvallen
lör 25/11
kl. 13:15
Åtvidabergs Bandyklubb
2-5
Åby/Tjureda IF B/U lag
Arena:
Börjes Arena
lör 25/11
kl. 14:00
Västanfors IF BK
1-7
Köpings IS
Arena:
Västanfors IP
sön 19/11
kl. 14:00
Slottsbron
7-3
Derby/Linköping BK
Arena:
Tingvalla Isstadion
sön 19/11
kl. 13:15
Köpings IS
7-1
Mosseruds GF
Arena:
Kristinelund Bandyplan
sön 19/11
kl. 17:30
Åby/Tjureda IF B/U lag
9-5
Tjust Bandy
Arena:
Eriksson Arena
lör 18/11
kl. 12:00
Skirö AIK
9-1
Jönköping Bandy IF
Arena:
Hydro Arena
lör 18/11
kl. 13:15
Åtvidabergs Bandyklubb
3-5
Målilla GoIF
Arena:
Börjes Arena
fre 17/11
kl. 19:30
IFK Motala BK
1-4
Västanfors IF BK
Arena:
LMT Arena
ons 15/11
kl. 19:30
Tjust Bandy
2-3
Målilla GoIF
Arena:
Tjustvallen
sön 12/11
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B/U lag
5-4
Jönköping Bandy IF
Arena:
Eriksson Arena
sön 12/11
kl. 14:00
Derby/Linköping BK
0-3
Köpings IS
Arena:
LMT Arena
sön 12/11
kl. 16:30
Mosseruds GF
2-4
IFK Motala BK
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 11/11
kl. 14:30
Skirö AIK
4-4
Åtvidabergs Bandyklubb
Arena:
Hydro Arena
lör 11/11
kl. 16:30
Slottsbron
6-5
Västanfors IF BK
Arena:
Tingvalla Isstadion

Turnering- och eventkalender

2024

Januari

19-21 januari P17-VM, Mikkeli, Finland

19-21 januari P19-VM, Norge

19-21 januari 3-nationsturnering, herrar, Karlstad

26-28 januari U21 Dam - Nederländerna, Mölndal

Februari

Mars

15-16 mars Bandyfinalerna, Västerås

21-23 mars 4 Nations Cup, Göteborg

22-24 mars Distriktslagsturneringen, Stockholm






#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer