U17 Nationell
Grundspel,  Säsongen 2023/24

# Lag M V O F D P
1 Vetlanda Bandyklubb 16 14 0 2 134 - 59 28
2 Villa-Lidköping Bandyklubb 16 10 3 3 90 - 49 23
3 Tellus Bandy U17 16 10 2 4 93 - 52 22
4 Edsbyns IF P17 16 9 3 4 98 - 71 21
5 Åby/Tjureda IF – Team Daturum 16 8 3 5 100 - 81 19
6 Sandvikens AIK Bandyklubb 16 9 0 7 90 - 68 18
7 IFK Vänersborg 16 4 1 11 66 - 85 9
8 Västerås SK Bandyklubb 16 2 0 14 47 - 145 4
9 Sirius/UNIK 16 0 0 16 29 - 137 0
Datum Lag 1 Resultat Lag 2
februari 2024
sön 25/2
kl. 12:30
Edsbyns IF P17
11-4
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Svenska Fönster Arena
lör 24/2
kl. 13:00
Villa-Lidköping Bandyklubb
11-2
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 24/2
kl. 15:45
Sirius/UNIK
2-6
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
Recoverhallen
lör 24/2
kl. 13:00
Edsbyns IF P17
5-0
Tellus Bandy U17
Arena:
Svenska Fönster Arena
lör 24/2
kl. 17:00
IFK Vänersborg
3-10
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
Arena Vänersborg
ons 21/2
kl. 19:40
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
7-8
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
Eriksson Arena
sön 18/2
kl. 11:30
Sandvikens AIK Bandyklubb
4-5
Tellus Bandy U17
Arena:
Jernvallen
sön 18/2
kl. 12:45
IFK Vänersborg
6-7
Edsbyns IF P17
Arena:
Arena Vänersborg
sön 18/2
kl. 13:30
Villa-Lidköping Bandyklubb
7-0
Sirius/UNIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 17/2
kl. 13:00
Västerås SK Bandyklubb
0-10
Tellus Bandy U17
Arena:
ABB Arena Syd
lör 17/2
kl. 19:00
Villa-Lidköping Bandyklubb
6-6
Edsbyns IF P17
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 17/2
kl. 17:15
Vetlanda Bandyklubb
9-4
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
Hydro Arena
lör 17/2
kl. 16:00
IFK Vänersborg
8-2
Sirius/UNIK
Arena:
Arena Vänersborg
sön 11/2
kl. 11:45
Vetlanda Bandyklubb
16-5
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Hydro Arena
lör 10/2
kl. 14:00
Edsbyns IF P17
7-1
Sirius/UNIK
Arena:
Svenska Fönster Arena
lör 10/2
kl. 15:40
Tellus Bandy U17
6-1
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 10/2
kl. 14:15
IFK Vänersborg
5-9
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
Arena Vänersborg
sön 4/2
kl. 17:30
Sandvikens AIK Bandyklubb
6-1
Sirius/UNIK
Arena:
Göransson Arena
sön 4/2
kl. 10:00
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
8-4
Edsbyns IF P17
Arena:
Eriksson Arena
sön 4/2
kl. 16:00
Villa-Lidköping Bandyklubb
1-2
Tellus Bandy U17
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 3/2
kl. 17:45
Vetlanda Bandyklubb
9-3
Edsbyns IF P17
Arena:
Hydro Arena
lör 3/2
kl. 19:45
IFK Vänersborg
6-8
Tellus Bandy U17
Arena:
Arena Vänersborg
lör 3/2
kl. 18:00
Sirius/UNIK
2-3
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Recoverhallen
januari 2024
sön 28/1
kl. 09:40
Tellus Bandy U17
4-4
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 28/1
kl. 11:30
Västerås SK Bandyklubb
3-13
Edsbyns IF P17
Arena:
ABB Arena Syd
lör 27/1
kl. 18:00
Sirius/UNIK
4-8
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
Recoverhallen
lör 27/1
kl. 17:30
Villa-Lidköping Bandyklubb
5-2
IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 27/1
kl. 12:40
Västerås SK Bandyklubb
4-9
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
ABB Arena Syd
tis 23/1
kl. 19:30
Västerås SK Bandyklubb
5-7
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
ABB Arena Syd
sön 14/1
kl. 12:00
Sandvikens AIK Bandyklubb
6-7
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
Göransson Arena
sön 14/1
kl. 12:30
Edsbyns IF P17
4-2
IFK Vänersborg
Arena:
Svenska Fönster Arena
sön 14/1
kl. 11:15
Vetlanda Bandyklubb
8-3
Tellus Bandy U17
Arena:
Hydro Arena
sön 14/1
kl. 13:00
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
8-3
Sirius/UNIK
Arena:
Eriksson Arena
lör 13/1
kl. 19:30
Edsbyns IF P17
4-4
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
Svenska Fönster Arena
lör 13/1
kl. 20:30
Vetlanda Bandyklubb
11-0
Sirius/UNIK
Arena:
Hydro Arena
lör 13/1
kl. 16:00
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
3-3
Tellus Bandy U17
Arena:
Eriksson Arena
december 2023
ons 20/12
kl. 20:00
Tellus Bandy U17
20-2
Sirius/UNIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 17/12
kl. 16:30
Sandvikens AIK Bandyklubb
9-4
Edsbyns IF P17
Arena:
Göransson Arena
lör 16/12
kl. 18:00
Tellus Bandy U17
8-4
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 16/12
kl. 13:00
Västerås SK Bandyklubb
2-11
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
ABB Arena Syd
lör 16/12
kl. 17:00
IFK Vänersborg
3-3
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
Arena Vänersborg
sön 10/12
kl. 16:45
Sirius/UNIK
2-7
Tellus Bandy U17
Arena:
Recoverhallen
sön 10/12
kl. 13:00
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
5-7
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
Eriksson Arena
sön 10/12
kl. 15:45
Vetlanda Bandyklubb
10-2
IFK Vänersborg
Arena:
Hydro Arena
sön 10/12
kl. 14:30
Västerås SK Bandyklubb
1-6
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
ABB Arena Syd
lör 9/12
kl. 15:45
Sirius/UNIK
0-10
Edsbyns IF P17
Arena:
Recoverhallen
lör 9/12
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
8-4
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
Eriksson Arena
lör 9/12
kl. 16:00
Västerås SK Bandyklubb
4-5
IFK Vänersborg
Arena:
Salboheds Arena, Västerås
lör 9/12
kl. 16:15
Vetlanda Bandyklubb
6-4
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
Hydro Arena
november 2023
sön 26/11
kl. 16:20
Tellus Bandy U17
10-2
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 26/11
kl. 13:30
Sandvikens AIK Bandyklubb
5-4
IFK Vänersborg
Arena:
Göransson Arena
sön 26/11
kl. 13:45
Sirius/UNIK
2-8
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
Recoverhallen
lör 25/11
kl. 17:30
Sandvikens AIK Bandyklubb
15-0
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Göransson Arena
lör 25/11
kl. 17:00
Sirius/UNIK
3-5
IFK Vänersborg
Arena:
Studenternas IP
lör 25/11
kl. 18:00
Tellus Bandy U17
2-5
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 25/11
kl. 18:00
Edsbyns IF P17
4-6
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
Svenska Fönster Arena
tors 23/11
kl. 19:00
Edsbyns IF P17
7-5
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
Svenska Fönster Arena
lör 18/11
kl. 17:15
Vetlanda Bandyklubb
3-4
Villa-Lidköping Bandyklubb
Arena:
Hydro Arena
lör 18/11
kl. 17:30
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
5-3
IFK Vänersborg
Arena:
Eriksson Arena
fre 17/11
kl. 19:30
Västerås SK Bandyklubb
9-4
Sirius/UNIK
Arena:
ABB Arena Syd
sön 12/11
kl. 12:00
Edsbyns IF P17
6-6
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
Svenska Fönster Arena
sön 12/11
kl. 11:10
Sandvikens AIK Bandyklubb
3-5
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
Göransson Arena
lör 11/11
kl. 15:00
Sirius/UNIK
1-14
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
Studenternas IP
lör 11/11
kl. 15:40
Tellus Bandy U17
2-3
Edsbyns IF P17
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 11/11
kl. 20:00
Sandvikens AIK Bandyklubb
6-4
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
Arena:
Göransson Arena
lör 11/11
kl. 15:30
Villa-Lidköping Bandyklubb
11-0
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 5/11
kl. 13:00
Åby/Tjureda IF – Team Daturum
8-2
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Eriksson Arena
sön 5/11
kl. 15:20
Tellus Bandy U17
3-2
IFK Vänersborg
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 5/11
kl. 16:00
Villa-Lidköping Bandyklubb
4-6
Vetlanda Bandyklubb
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 4/11
kl. 13:00
IFK Vänersborg
3-4
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
Arena Vänersborg
fre 3/11
kl. 19:30
Villa-Lidköping Bandyklubb
4-2
Sandvikens AIK Bandyklubb
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
oktober 2023
lör 28/10
kl. 12:30
IFK Vänersborg
7-3
Västerås SK Bandyklubb
Arena:
Arena Vänersborg

Turnering- och eventkalender

2024

Januari

19-21 januari P17-VM, Mikkeli, Finland

19-21 januari P19-VM, Norge

19-21 januari 3-nationsturnering, herrar, Karlstad

26-28 januari U21 Dam - Nederländerna, Mölndal

Februari

Mars

15-16 mars Bandyfinalerna, Västerås

21-23 mars 4 Nations Cup, Göteborg

22-24 mars Distriktslagsturneringen, Stockholm






#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer