Bandyallsvenskan herr
Grundserie,  Säsongen 2023/24

# Lag M V O F D P
1 ÅbyTjureda IF 22 16 4 2 153 - 61 36
2 IF Boltic 22 16 3 3 167 - 69 35
3 Ljusdals BK 22 14 6 2 145 - 80 34
4 Nässjö IF 22 15 3 4 128 - 69 33
5 IFK Kungälv 22 15 2 5 142 - 52 32
6 Örebro SK Bandy 22 10 4 8 110 - 88 24
7 Lidköpings AIK 22 11 2 9 116 - 106 24
8 Djurgårdens IF 22 10 3 9 106 - 93 23
9 Falu BS 22 11 1 10 76 - 101 23
10 Katrineholm Bandy 22 8 3 11 96 - 107 19
11 Tellus Bandy 22 8 1 13 92 - 106 17
12 TB Västerås 22 7 3 12 107 - 141 17
13 Borlänge Bandy 22 7 1 14 71 - 89 15
14 Tranås BoIS 22 6 3 13 75 - 123 15
15 Finspångs AIK 22 2 1 19 49 - 161 5
16 Surte BK 22 0 0 22 43 - 230 0
Datum Lag 1 Resultat Lag 2
februari 2024
lör 24/2
kl. 17:00
TB Västerås
6-1
Tellus Bandy
Arena:
ABB Arena Syd
lör 24/2
kl. 17:00
Ljusdals BK
8-3
Borlänge Bandy
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 24/2
kl. 17:00
Katrineholm Bandy
8-5
Falu BS
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 24/2
kl. 17:00
Örebro SK Bandy
3-5
Djurgårdens IF
Arena:
Behrn Arena
lör 24/2
kl. 17:00
IFK Kungälv
3-6
ÅbyTjureda IF
Arena:
Ruddalens Ishall
lör 24/2
kl. 17:00
Surte BK
3-15
Nässjö IF
Arena:
Ale Arena
lör 24/2
kl. 17:00
Tranås BoIS
1-9
IF Boltic
Arena:
OEM Arena, Tranås
lör 24/2
kl. 17:00
Finspångs AIK
6-8
Lidköpings AIK
Arena:
Grosvads IP, Finspång
lör 17/2
kl. 15:40
Tellus Bandy
1-2
Katrineholm Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 17/2
kl. 14:00
Borlänge Bandy
7-5
Örebro SK Bandy
Arena:
Tunets IP Borlänge
lör 17/2
kl. 14:00
IF Boltic
5-3
IFK Kungälv
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 17/2
kl. 14:00
Lidköpings AIK
9-0
Surte BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 17/2
kl. 14:00
Nässjö IF
11-1
Finspångs AIK
Arena:
Stinsen Arena
lör 17/2
kl. 18:00
Djurgårdens IF
14-2
TB Västerås
Arena:
Östermalms IP
lör 17/2
kl. 15:00
Falu BS
4-7
Ljusdals BK
Arena:
ICANIWILL Lugnet
lör 17/2
kl. 13:15
ÅbyTjureda IF
11-2
Tranås BoIS
Arena:
Eriksson Arena
sön 11/2
kl. 15:00
TB Västerås
4-4
Falu BS
Arena:
ABB Arena Syd
lör 10/2
kl. 14:00
Tranås BoIS
4-7
Lidköpings AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
lör 10/2
kl. 14:00
Finspångs AIK
1-11
IF Boltic
Arena:
LMT Arena
lör 10/2
kl. 13:15
Örebro SK Bandy
8-3
Tellus Bandy
Arena:
Behrn Arena
lör 10/2
kl. 18:00
Ljusdals BK
9-6
Katrineholm Bandy
Arena:
SBB Arena
lör 10/2
kl. 18:00
Djurgårdens IF
3-5
Borlänge Bandy
Arena:
Östermalms IP
fre 9/2
kl. 19:00
IFK Kungälv
3-2
Nässjö IF
Arena:
Skarpe Nord
fre 9/2
kl. 19:30
Surte BK
1-7
ÅbyTjureda IF
Arena:
Ale Arena
sön 4/2
kl. 13:00
Surte BK
3-6
Borlänge Bandy
Arena:
Ale Arena
sön 4/2
kl. 13:15
Falu BS
6-2
Tranås BoIS
Arena:
ICANIWILL Lugnet
sön 4/2
kl. 13:15
Ljusdals BK
13-1
Finspångs AIK
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
sön 4/2
kl. 14:00
Nässjö IF
4-1
Tellus Bandy
Arena:
Stinsen Arena
sön 4/2
kl. 15:00
Örebro SK Bandy
8-3
Lidköpings AIK
Arena:
Behrn Arena
sön 4/2
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
12-2
Djurgårdens IF
Arena:
Eriksson Arena
sön 4/2
kl. 16:00
Katrineholm Bandy
2-8
IF Boltic
Arena:
Kronfågel Isarena
sön 4/2
kl. 15:30
IFK Kungälv
8-2
TB Västerås
Arena:
Ruddalens Ishall
lör 3/2
kl. 14:00
Katrineholm Bandy
6-4
Lidköpings AIK
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 3/2
kl. 14:30
Surte BK
6-12
TB Västerås
Arena:
Ale Arena
lör 3/2
kl. 15:00
Falu BS
3-2
Finspångs AIK
Arena:
ICANIWILL Lugnet
lör 3/2
kl. 15:00
Örebro SK Bandy
5-10
IF Boltic
Arena:
Behrn Arena
lör 3/2
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
11-0
Tellus Bandy
Arena:
Eriksson Arena
lör 3/2
kl. 16:00
Ljusdals BK
6-5
Tranås BoIS
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 3/2
kl. 16:30
IFK Kungälv
1-6
Borlänge Bandy
Arena:
Ruddalens Ishall
lör 3/2
kl. 14:00
Nässjö IF
8-5
Djurgårdens IF
Arena:
Stinsen Arena
januari 2024
sön 28/1
kl. 13:00
Djurgårdens IF
11-0
Surte BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 28/1
kl. 13:15
IF Boltic
14-2
Falu BS
Arena:
Tingvalla Isstadion
sön 28/1
kl. 14:00
Tranås BoIS
3-3
Örebro SK Bandy
Arena:
OEM Arena, Tranås
sön 28/1
kl. 14:00
Lidköpings AIK
4-2
Ljusdals BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 28/1
kl. 15:00
Finspångs AIK
2-5
Katrineholm Bandy
Arena:
Grosvads IP, Finspång
sön 28/1
kl. 16:20
Tellus Bandy
0-7
IFK Kungälv
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 27/1
kl. 15:40
Tellus Bandy
8-4
Surte BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 27/1
kl. 16:00
Finspångs AIK
3-7
Örebro SK Bandy
Arena:
Grosvads IP, Finspång
lör 27/1
kl. 14:00
Tranås BoIS
7-2
Katrineholm Bandy
Arena:
OEM Arena, Tranås
lör 27/1
kl. 16:00
TB Västerås
8-8
ÅbyTjureda IF
Arena:
ABB Arena Syd
lör 27/1
kl. 15:00
Lidköpings AIK
6-2
Falu BS
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 27/1
kl. 16:00
Borlänge Bandy
2-4
Nässjö IF
Arena:
Tunets IP Borlänge
lör 27/1
kl. 16:00
IF Boltic
4-4
Ljusdals BK
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 27/1
kl. 18:00
Djurgårdens IF
3-1
IFK Kungälv
Arena:
Östermalms IP
fre 26/1
kl. 19:00
Borlänge Bandy
4-6
ÅbyTjureda IF
Arena:
Tunets IP Borlänge
fre 26/1
kl. 19:00
TB Västerås
3-5
Nässjö IF
Arena:
ABB Arena Syd
sön 14/1
kl. 15:00
TB Västerås
3-1
Borlänge Bandy
Arena:
ABB Arena Syd
lör 13/1
kl. 14:00
Nässjö IF
4-3
Lidköpings AIK
Arena:
Stinsen Arena
lör 13/1
kl. 14:00
Finspångs AIK
8-3
Surte BK
Arena:
Grosvads IP, Finspång
lör 13/1
kl. 14:00
Katrineholm Bandy
5-5
Djurgårdens IF
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 13/1
kl. 15:00
Falu BS
5-4
Tellus Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet
lör 13/1
kl. 16:00
Ljusdals BK
4-7
Örebro SK Bandy
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 13/1
kl. 16:00
IF Boltic
5-2
ÅbyTjureda IF
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 13/1
kl. 16:30
IFK Kungälv
8-2
Tranås BoIS
Arena:
Ruddalens Ishall
ons 10/1
kl. 19:00
Ljusdals BK
5-3
Djurgårdens IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
tis 9/1
kl. 19:00
Borlänge Bandy
3-5
Katrineholm Bandy
Arena:
Tunets IP Borlänge
lör 6/1
kl. 13:15
Tranås BoIS
2-6
Nässjö IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
lör 6/1
kl. 14:30
Surte BK
1-14
IF Boltic
Arena:
Ale Arena
lör 6/1
kl. 15:00
Örebro SK Bandy
7-3
TB Västerås
Arena:
Behrn Arena
lör 6/1
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
12-2
Finspångs AIK
Arena:
Eriksson Arena
lör 6/1
kl. 15:00
Tellus Bandy
3-3
Ljusdals BK
Arena:
Zinkensdamms IP
lör 6/1
kl. 18:00
Djurgårdens IF
4-8
Falu BS
Arena:
Östermalms IP
fre 5/1
kl. 19:00
Lidköpings AIK
2-5
IFK Kungälv
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
december 2023
lör 30/12
kl. 13:15
Nässjö IF
6-1
Tranås BoIS
Arena:
Stinsen Arena
fre 29/12
kl. 19:00
Borlänge Bandy
0-2
Falu BS
Arena:
Tunets IP Borlänge
fre 29/12
kl. 19:00
Lidköpings AIK
2-6
IF Boltic
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
fre 29/12
kl. 19:00
Finspångs AIK
1-7
ÅbyTjureda IF
Arena:
Grosvads IP, Finspång
fre 29/12
kl. 19:30
Katrineholm Bandy
4-4
Örebro SK Bandy
Arena:
Kronfågel Isarena
fre 29/12
kl. 19:30
Surte BK
1-17
IFK Kungälv
Arena:
Ale Arena
fre 29/12
kl. 19:00
Djurgårdens IF
7-4
Tellus Bandy
Arena:
Östermalms IP
fre 29/12
kl. 19:00
Ljusdals BK
12-2
TB Västerås
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
tis 26/12
kl. 13:15
Falu BS
4-3
Borlänge Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet
tis 26/12
kl. 13:15
Örebro SK Bandy
10-1
Katrineholm Bandy
Arena:
Behrn Arena
tis 26/12
kl. 13:15
IF Boltic
3-3
Lidköpings AIK
Arena:
Tingvalla Isstadion
tis 26/12
kl. 13:15
Tranås BoIS
2-0
Finspångs AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
tis 26/12
kl. 15:00
TB Västerås
5-9
Ljusdals BK
Arena:
ABB Arena Syd
tis 26/12
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
6-6
Nässjö IF
Arena:
Eriksson Arena
tis 26/12
kl. 16:30
Tellus Bandy
5-6
Djurgårdens IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
tis 26/12
kl. 14:00
IFK Kungälv
11-0
Surte BK
Arena:
Skarpe Nord
fre 22/12
kl. 19:00
Finspångs AIK
4-8
IFK Kungälv
Arena:
Grosvads IP, Finspång
fre 22/12
kl. 19:30
Lidköpings AIK
5-6
ÅbyTjureda IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
tors 21/12
kl. 19:00
Borlänge Bandy
4-0
Tellus Bandy
Arena:
Tunets IP Borlänge
tors 21/12
kl. 19:00
Örebro SK Bandy
7-3
Falu BS
Arena:
Behrn Arena
tors 21/12
kl. 19:30
Surte BK
3-5
Tranås BoIS
Arena:
Ale Arena
ons 20/12
kl. 19:00
Nässjö IF
5-6
IF Boltic
Arena:
Stinsen Arena
ons 20/12
kl. 19:30
Katrineholm Bandy
7-7
TB Västerås
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 16/12
kl. 15:40
Tellus Bandy
2-4
Borlänge Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 16/12
kl. 14:00
IF Boltic
4-8
Nässjö IF
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 16/12
kl. 14:00
Tranås BoIS
9-3
Surte BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
lör 16/12
kl. 15:00
Falu BS
4-3
Katrineholm Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet
lör 16/12
kl. 15:00
Örebro SK Bandy
5-5
Ljusdals BK
Arena:
Behrn Arena
lör 16/12
kl. 17:00
TB Västerås
4-12
Djurgårdens IF
Arena:
ABB Arena Syd
lör 16/12
kl. 16:30
IFK Kungälv
14-0
Finspångs AIK
Arena:
Ruddalens Ishall
fre 15/12
kl. 19:30
ÅbyTjureda IF
2-3
Lidköpings AIK
Arena:
Eriksson Arena
ons 13/12
kl. 19:00
Borlänge Bandy
2-8
Ljusdals BK
Arena:
Herosvallen
lör 9/12
kl. 14:00
Borlänge Bandy
2-5
TB Västerås
Arena:
Hedvallen
lör 9/12
kl. 14:00
IF Boltic
10-1
Finspångs AIK
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 9/12
kl. 14:00
Tranås BoIS
1-9
IFK Kungälv
Arena:
OEM Arena, Tranås
lör 9/12
kl. 14:30
Surte BK
3-10
Lidköpings AIK
Arena:
Ale Arena
lör 9/12
kl. 16:00
Ljusdals BK
7-3
Falu BS
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 9/12
kl. 14:00
Katrineholm Bandy
5-9
Tellus Bandy
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 9/12
kl. 17:00
Djurgårdens IF
6-1
Örebro SK Bandy
Arena:
Östermalms IP
fre 8/12
kl. 19:00
Nässjö IF
2-2
ÅbyTjureda IF
Arena:
Stinsen Arena
ons 6/12
kl. 19:00
Falu BS
2-1
Djurgårdens IF
Arena:
ICANIWILL Lugnet
ons 6/12
kl. 19:00
Tellus Bandy
7-4
Örebro SK Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
ons 6/12
kl. 19:00
TB Västerås
3-5
Katrineholm Bandy
Arena:
ABB Arena Syd
ons 6/12
kl. 19:00
Lidköpings AIK
6-9
Nässjö IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
ons 6/12
kl. 19:30
Finspångs AIK
2-2
Tranås BoIS
Arena:
Grosvads IP, Finspång
ons 6/12
kl. 20:00
IFK Kungälv
6-1
IF Boltic
Arena:
Ruddalens Ishall
fre 1/12
kl. 19:00
ÅbyTjureda IF
17-0
Surte BK
Arena:
Eriksson Arena
november 2023
sön 26/11
kl. 13:15
Tranås BoIS
4-2
Borlänge Bandy
Arena:
OEM Arena, Tranås
sön 26/11
kl. 13:15
IF Boltic
8-2
Tellus Bandy
Arena:
Tingvalla Isstadion
sön 26/11
kl. 14:00
Finspångs AIK
2-7
TB Västerås
Arena:
Grosvads IP, Finspång
sön 26/11
kl. 14:00
Lidköpings AIK
6-2
Djurgårdens IF
Arena:
Isstadion Lidköping
sön 26/11
kl. 15:00
Örebro SK Bandy
2-2
IFK Kungälv
Arena:
Behrn Arena
sön 26/11
kl. 16:00
Katrineholm Bandy
10-0
Surte BK
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 25/11
kl. 14:00
Katrineholm Bandy
4-5
IFK Kungälv
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 25/11
kl. 14:00
Lidköpings AIK
4-7
Tellus Bandy
Arena:
Isstadion Lidköping
lör 25/11
kl. 14:00
Tranås BoIS
6-9
TB Västerås
Arena:
OEM Arena, Tranås
lör 25/11
kl. 15:00
Örebro SK Bandy
8-1
Surte BK
Arena:
Behrn Arena
lör 25/11
kl. 17:00
Falu BS
4-3
Nässjö IF
Arena:
ICANIWILL Lugnet
lör 25/11
kl. 17:00
Ljusdals BK
5-5
ÅbyTjureda IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 25/11
kl. 14:00
Finspångs AIK
3-6
Borlänge Bandy
Arena:
Grosvads IP, Finspång
lör 25/11
kl. 14:00
IF Boltic
4-4
Djurgårdens IF
Arena:
Tingvalla Isstadion
fre 24/11
kl. 19:00
Falu BS
2-5
ÅbyTjureda IF
Arena:
ICANIWILL Lugnet
fre 24/11
kl. 19:00
Ljusdals BK
3-3
Nässjö IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
sön 19/11
kl. 13:40
Tellus Bandy
7-2
Tranås BoIS
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 19/11
kl. 17:00
Djurgårdens IF
3-1
Finspångs AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 19/11
kl. 13:00
Surte BK
2-5
Falu BS
Arena:
Ale Arena
sön 19/11
kl. 16:00
Borlänge Bandy
2-5
Lidköpings AIK
Arena:
Göransson Arena
sön 19/11
kl. 14:00
Nässjö IF
6-1
Örebro SK Bandy
Arena:
Stinsen Arena
sön 19/11
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
6-4
Katrineholm Bandy
Arena:
Eriksson Arena
sön 19/11
kl. 16:00
TB Västerås
3-8
IF Boltic
Arena:
ABB Arena Syd
sön 19/11
kl. 12:45
IFK Kungälv
4-4
Ljusdals BK
Arena:
Ruddalens Ishall
lör 18/11
kl. 16:00
Borlänge Bandy
5-9
IF Boltic
Arena:
Tunets IP Borlänge
lör 18/11
kl. 14:00
Nässjö IF
4-3
Katrineholm Bandy
Arena:
Stinsen Arena
lör 18/11
kl. 14:30
Surte BK
2-13
Ljusdals BK
Arena:
Ale Arena
lör 18/11
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
4-2
Örebro SK Bandy
Arena:
Eriksson Arena
lör 18/11
kl. 19:00
TB Västerås
5-9
Lidköpings AIK
Arena:
ABB Arena Syd
lör 18/11
kl. 17:00
IFK Kungälv
8-0
Falu BS
Arena:
Ruddalens Ishall
lör 18/11
kl. 18:00
Djurgårdens IF
2-4
Tranås BoIS
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 18/11
kl. 14:40
Tellus Bandy
14-0
Finspångs AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 12/11
kl. 15:00
Örebro SK Bandy
5-1
Borlänge Bandy
Arena:
Behrn Arena
lör 11/11
kl. 14:00
IF Boltic
21-1
Surte BK
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 11/11
kl. 14:00
Finspångs AIK
1-4
Nässjö IF
Arena:
Grosvads IP, Finspång
lör 11/11
kl. 15:00
Falu BS
4-3
TB Västerås
Arena:
ICANIWILL Lugnet
lör 11/11
kl. 16:00
Ljusdals BK
4-3
Tellus Bandy
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 11/11
kl. 13:20
Djurgårdens IF
4-3
Katrineholm Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
fre 10/11
kl. 19:30
Tranås BoIS
2-10
ÅbyTjureda IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
fre 10/11
kl. 20:00
IFK Kungälv
13-2
Lidköpings AIK
Arena:
Ruddalens Ishall
lör 4/11
kl. 13:00
Lidköpings AIK
6-6
Tranås BoIS
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 4/11
kl. 14:00
Tellus Bandy
7-5
TB Västerås
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 4/11
kl. 14:00
Katrineholm Bandy
4-6
Ljusdals BK
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 4/11
kl. 15:00
Borlänge Bandy
2-2
Djurgårdens IF
Arena:
Rättvik Arena
lör 4/11
kl. 14:30
Surte BK
2-3
Finspångs AIK
Arena:
Ale Arena
lör 4/11
kl. 15:00
Falu BS
1-4
Örebro SK Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet
lör 4/11
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
5-1
IF Boltic
Arena:
Eriksson Arena
lör 4/11
kl. 17:00
Nässjö IF
2-5
IFK Kungälv
Arena:
Stinsen Arena
oktober 2023
lör 28/10
kl. 13:00
Lidköpings AIK
9-5
Finspångs AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 28/10
kl. 14:00
Katrineholm Bandy
2-1
Borlänge Bandy
Arena:
Kronfågel Isarena
lör 28/10
kl. 14:00
IF Boltic
6-3
Tranås BoIS
Arena:
Tingvalla Isstadion
lör 28/10
kl. 14:00
Nässjö IF
11-4
Surte BK
Arena:
Stinsen Arena
lör 28/10
kl. 15:00
TB Västerås
6-4
Örebro SK Bandy
Arena:
ABB Arena Syd
lör 28/10
kl. 15:00
ÅbyTjureda IF
3-1
IFK Kungälv
Arena:
Eriksson Arena
lör 28/10
kl. 18:00
Djurgårdens IF
2-8
Ljusdals BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
fre 27/10
kl. 19:00
Tellus Bandy
4-3
Falu BS
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall

Turnering- och eventkalender

2024

Januari

19-21 januari P17-VM, Mikkeli, Finland

19-21 januari P19-VM, Norge

19-21 januari 3-nationsturnering, herrar, Karlstad

26-28 januari U21 Dam - Nederländerna, Mölndal

Februari

Mars

15-16 mars Bandyfinalerna, Västerås

21-23 mars 4 Nations Cup, Göteborg

22-24 mars Distriktslagsturneringen, Stockholm






#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer