VM-guld till herrlandslaget 2026 - vinner över värdnationen i finalen
Sveriges herrlandslag vinner VM-guld 2026. Efter finalseger mot Finland, med siffrorna 1-9 (0-3), står Sverige kvar som regerande världsmästare efter ett mästerskap där laget visat hög nivå genom hela turneringen.
Förbundskapten Mattias Sjöholm var tydlig med att lagets respons efter förlusten i fredags blev helt avgörande.
– Det känns fantastiskt skönt att vi kan gå ut och vrida tillbaka och få en fullträff i dag. Det tycker jag att vi får, i alla fall under de första 55 minuterna, säger Sjöholm.
Efter nederlaget mot Finland i gruppspelet gjordes både justeringar och korrigeringar i spelet – förändringar som föll väl ut.
– Vi tog lärdom av förlusten, korrigerade lite och ändrade vissa saker som vi tyckte behövde göras. I dag får vi utdelning på det. En enorm eloge till killarna som kliver ut och genomför exakt det vi har pratat om. När vi gör det fullt ut, då är vi så här bra, säger han.
När frågan om världens bästa lag kommer upp råder det ingen tvekan.
– Ja, vi är bäst i världen, avslutar Sjöholm.
Även Joakim Svensk lyfter fram både lättnaden och glädjen efter prestationen, men också nervositeten inför det som väntar.
– Jag vet inte om det är mest glädje eller lättnad. Vi hade ett bra snack efter förlusten mot Finland och lade en tydlig plan inför i dag. Samtidigt är det klart att det pirrar lite när man står inför en final – man var nervös i kroppen, som det ska vara.
Han är dock mycket nöjd med hur laget genomförde matchen.
– Vi utförde matchen till hundra procent i dag. Vi är sjukt nöjda.
Fotografer: Meri Esama, Maarit Nummikos, Johanna Oikarinen



