Finalfestivalen 2026 stärker Bandyfinalen – utökat eventområde och fri entré
Inför Bandyfinalen 2026 görs en satsning som innebär ett kraftigt utökat eventområde på Rocklunda utanför ABB Arena Syd där SM-finalerna spelas, med fri entré för alla besökare under hela helgen. Finalfestivalen genomförs i nära samarbete med Västerås stad och samlar sport, fest och stadsliv i en sammanhållen helhetsupplevelse.
Daniel Johansson är eventansvarig för Finalfestivalen. Han har tidigare varit vd för musikfestivalen Peace & Love och är medgrundare av Alive Festival i Borlänge.
– Med Finalfestivalen vill vi skapa en tydlig ram runt finalhelgen och samtidigt öppna upp området för fler. Det utökade eventområdet ger oss helt andra möjligheter att skapa liv, rörelse och en festivalstämning som märks i hela staden, säger Daniel Johansson.
Större område – tydligare festivalupplevelse
Inför 2026 växer eventområdet på Rocklunda avsevärt. De större ytorna ger bättre flöden, större kapacitet och plats för fler inslag. På området väntar tivoli, matknallar, utställare och ett stort serveringstält som blir en naturlig samlingspunkt under helgen.
Under fredag och lördag förstärks festivalupplevelsen ytterligare genom uppträdanden av artister.
– Tillsammans med Bandyförbundet vill vi nu ta nästa steg till utveckling av Bandyfinalen till mer än bara matcher. Genom ett större och mer öppet område vill vi skapa en folkfest som stärker både evenemanget och välkomnar alla besökare till Västerås , säger Maria Engelfeldt Verksamhetschef idrott och friluftsliv.
Fri entré – öppet för hela staden
Att festivalområdet är kostnadsfritt är en central del av satsningen. Fri entré gör det enkelt att komma förbi spontant och bidrar till att fler kan ta del av helgen, oavsett om man kommer för en kort stund eller för att uppleva hela programmet.
– Finalfestivalen ska kännas välkomnande, tillgänglig och en upplevelse för alla åldrar. Fri entré sänker trösklarna och gör att fler kan ta del av både stämningen och gemenskapen på området. Vi tackar Västerås stad att dom vill vara med att skapa denna nya tradition och välkomnar samtidigt fler samarbetspartners att ansluta sig till Finalfestivalen, säger Daniel Johansson.
Finalfestivalen pågår 13-15 mars, i direkt anslutning till SM-finalerna i bandy. Mer information om hålltider och uppträdanden kommer inom kort.
För den som vill komplettera festivalupplevelsen med finalmatcherna finns biljetter till junior- dam- och herrfinalen, i mån av tillgång. Förhandsköp sker via www.finalen.se.