Europcar Sverige ny partner till Svenska Bandyförbundet
Svenska Bandyförbundet och Europcar har tecknat ett tvåårigt samarbetsavtal. Europcar blir därmed officiell mobilitetspartner till svensk bandy och en del av Svenska Bandyförbundets partnernätverk.
För svensk bandy, där landslag, föreningar och förbundsverksamhet regelbundet genomför resor över stora delar av landet, är tillgång till flexibla transportlösningar en viktig del av verksamheten. Samtidigt skapar samarbetet nya möjligheter för Europcar att möta svensk bandys föreningar, aktiva och supportrar.
– Från landslagsverksamhet och utbildningar till möten och arrangemang genomförs varje år hundratals resor inom svensk bandy. Att ha en partner som kan hjälpa oss med mobilitetslösningar i hela landet skapar värde både för förbundet och vår verksamhet. Samtidigt känns det positivt att få in Europcar i vårt partnernätverk och fortsätta bygga relationer med företag som vill vara med och utveckla svensk bandy, säger Daniel Andersson, generalsekreterare för Svenska Bandyförbundet.
Bidra till hållbar utveckling
Europcar är ett av Europas ledande mobilitetsföretag och har under flera år arbetat med att utveckla mer delad hållbar mobilitet, bland annat genom en växande andel el- och hybridfordon i fordonsflottan. Samarbetet ligger väl i linje med Svenska Bandyförbundets ambition att tillsammans med sina partners bidra till en långsiktigt hållbar utveckling av verksamheten.
– För oss är partnerskapet en naturlig del av företagets ambition att sätta människor i rörelse. Vi tar människor till nya platser. Därför känns det väldigt roligt att få bli en del av bandyns gemenskap och bidra till att fler kan resa hållbart till nästa bandyupplevelse, oavsett var i Sverige den finns, säger Marco Tiempo, Customer Success Manager på Europcar Sverige.
Avtalet gäller från och med säsongen 2026/2027 och löper över två år.