Landslagssamling och ispremiär i Lidköping – matcher, team building och premiär för studiokoncept

Fredagen den 22 augusti markerade starten på bandysäsongen 2025/2026 när Svenska Bandyförbundet och Villa Lidköping BK arrangerade en unik Ispremiär i Sparbanken Lidköping Arena. Inför 1370 i publiken mötte både dam- och herrlandslaget Villa Lidköpings representationslag, ett genrep och en temperaturhöjare inför vinterns VM i Finland i januari.

– Det här var annorlunda! Det blir många nya situationer men spelarna anpassar sig bra tycker jag. Sen är det ju alltid tråkigt att förlora, säger Mathias Sjöholm, förbundskapten för herrlandslaget.

Herrlandslagets möte med Villa Lidköping slutade 5–3.

Både dam- och herrlandslaget var samlade i Lidköping den gångna helgen, och programmet bjöd på mer än bara matcher.

– Under lördagsförmiddagen pratade vi om vägen fram till VM i Finland i januari och gick igenom riktlinjer för spelet, inte minst med tanke på att mästerskapet spelas utomhus. Efter det blev det lunch och scramble med hela laget. Det är ju lagspel så det passar mig bra. Jag hoppas det är någon som är riktigt bra i mitt lag, säger Sjöholm och skrattar.

Även på damsidan var stämningen positiv.

– Vi gör detta bra utifrån våra förutsättningar. Vi hade fyra–fem spelare som snörade på sig skridskorna för första gången för säsongen i dag. Att då gå ut och möta ett så bra lag som Villa Lidköping – det tycker jag de gör jättebra, säger Olle Wiberg, förbundskapten för damlandslaget.

– Det fanns riktlinjer i vårt spel som vi förhöll oss till, även om vi sagt att vi skulle bjuda på lite show och exempelvis bara släppa bollen framåt. Ändå sitter det lite svenskt landslagsspel i ryggen, och det tycker jag är så härligt att se.

Helgen innehöll också andra inslag.

– Under lördagen ska vi ut på stadsorientering runt Lidköping, vi kommer dyka upp på lite olika ställen, och så ska vi spela padel och tävla i jägarvila. Det blir bra team building och ett avstamp inför VM (red. anm: Moa Friman vann på 37 minuter). Senare kommer samlingar och matcher som ger mer spelmässigt. Men nu har vi satt riktlinjerna teoretiskt inför kommande läger och VM och det känns bra, avslutar Wiberg.

Premiär för Premiärstudion

Fredagskvällen bjöd också på en nyhet: lanseringen av Premiärstudion. Här medverkade bland andra Christoffer Edlund från Villa Lidköping samt Alexander Mayborn, Amanda Bäverhag och Daniel Andersson från Svenska Bandyförbundet. De kommenterade, analyserade och reagerade på händelserna i direktsändning under matcherna.

Dessutom lyftes domarnas insatser fram – en påminnelse om hur viktiga de är för sportens utveckling.

Daniel Andersson, sportchef på Svenska Bandyförbundet och initiativtagare till konceptet kring Ispremiären, var nöjd när både matcher och sändningar var genomförda.

– Jag vill framför allt tacka spelare och ledare i alla fyra lagen för att de vill ställa upp på ett sådant här arrangemang så tidigt på säsongen. Många har ju inte ens åkt skridskor vid den här tidpunkten, och att då möta några av världens bästa spelare, samtidigt som vi får se en frejdig bandy med många målchanser åt båda hållen, är fantastiskt, säger Andersson.

Med 1370 personer på plats, spelare på isen och ett VM runt hörnet markerade kvällen starten på en säsong som lovar mycket – både på hemmaplan och internationellt.

 

 

 

Turnering- och eventkalender

 

2025

Augusti

22 augusti, Ispremiär, Dam- & herrlandslaget, Lidköping

September

Oktober

31 oktober - 2 november, landslagsamling, Damlandslaget, Söderhamn

November 

21-23 november, landslagssamling, P19, Katrineholm 

2026

Januari

12-18 januari, Dam- och herr-VM, Björneborg, Finland 

16-18 januari, landslagssamling, P19, Katrineholm 

 

 

 


 

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer