
Tränarna samlade – Elitcoach 2028 tog nästa steg
Den gångna helgen anordnades den andra fysiska träffen i projektet Elitcoach 2028, en utbildning som samordnas mellan Svenska Bandyförbundet, friidrottsförbundet och simförbundet.
– Det har varit en intressant och rolig träff med bra föreläsare, men framför allt givande samtal och diskussioner mellan tränarna, säger Pierre Roos, ansvarig för Elitcoach 2028.
En av flera som föreläste under helgen var Helena Duplantis som under rubriken "Från ung och lovande till världens bästa stavhoppare!" pratade om hur hon ser på sitt tränarskap och faktorer hon anser vara viktiga i prestationsutveckling.
På lördagen föreläste även Karin Hägglund, forskare och doktorand på GIH, om sin forskning kring hållbarhet utifrån elittränarskapet.
Under söndagen fick deltagarna ta del av en presentation av Susanne Linnér, forskare på Linnéuniversitetet. Ämnet var en pågående studie om framgångar och fallgropar i resan mot elittränarskap på landslagsnivå.
På lördagskvällen fick deltagarna dessutom möjlighet att testa på att spela bandy och presenterades för sportens komplexitet.
Deltagare från bandyn
Av de 20 deltagarna i den första omgången av Elitcoach 2028 kommer fem från bandyn. Dessa framtida elitcoacher är: Emma Hansson, Västerås SK bandy, Galina Mikhaylova, Västerås SK bandy, Ebba Fridlund, Sandvikens AIK, Saga Ekmyr, Uppsala BoIS och Ida Sundell, Uppsala BoIS.
Foto & text: Friidrottsförbundet