Foto: Romus Ramström

Här är P17-truppen som ska möta Finland i Katrineholm

Förbundskapten Patrick Sandell har tillsammans med assisterande förbundskapten Mikael Larsson tagit ut P17-truppen till landskamperna mot Finland i samband med P19-VM i Katrineholm den 1-3 april. Efter framflyttad och senare inställd VM-turnering får killarna äntligen komma ut på isen och mäta sig mot ett annan nation.


Namn

Klubb

Moderklubb

Rasmus Karlsson MV

Katrineholm Bandy

IFK Motala

Oskar Lundqvist

GT76/Tellus

Hammarby IF

Kalle Eriksson

Ljusdal BK

Ljusdals BK

Axel Tapper

IK Sirius

IK Sirius

Wille Larsson

Sandvikens AIK

Ljusdals BK

Wilhelm Frimodig

Västanfors IF/Västerås Bandy

Västanfors IF

Gustaf Doktare

Katrineholm Bandy

Katrineholm Bandy

Eric Jältborn

Vetlanda BK

Vetlanda BK

Oskar Alfredsson

TB Västerås

TB Västerås

Albin Bysell-Söderqvist

Brobergs IF

Edsbyns IF

Rasmus Gustafsson

Ljusdal BK

Ljusdals BK

Filip Lindkvist MV

Sandvikens AIK

Gustafsbergs IF Bandy

Sigge Fransson MV

Nässjö IF

Nässjö IF

Melker Holmberg

TB/VSK P-17

TB Västerås

Colin Dahlberg

IK Sirius

IK Sirius

Ludwig Westerling

Katrineholm Bandy

Sandvikens AIK

Emil Eskhult

IK Sirius

IK Sirius

Ledarteamet består av:

Förbundskapten: Patrick Sandell
Assisterande förbundskapten: Mikael Larsson
Team manager: Anders Johansson
Materialare och slipare: Stefan Sandgren

P19 VM i Katrineholm

FREDAG

1 april

10.00

Sverige

-

Norge

14.00

Norge

-

Finland

16.00

Sverige P17 – Finland P17

19.00

Sverige

-

Finland

LÖRDAG

2 april

09.00

Finland

-

Norge

11.00

Sverige P17 – Finland P17

14.00

Finland

-

Sverige

18.00

Norge

-

Sverige

SÖNDAG

3 april

09.00

Lag 3

-

Sverige P17

12.00

FINAL

-

Spelschema P19 VM i Katrineholm

Fredag 1 april

10.00 Sverige - Norge
14.00 Finland - Sverige
16.00 Sverige P17 - Finland P17

19.00 Norge - Finland

Lördag 2 april

09.00 Finland - Norge
11.00 Sverige P17 - Finland P17

14.00 Finland - Sverige
18.00 Sverige - Norge

Söndag 3 april

09.00 Lag 3 - Sverige P17
12.00 FINAL

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer