Foto: Lasse Jansson

Spelschemat klart - Så spelas Bandyallsvenskan 2021/22

16 lag har blivit 13 samtidigt som det kommer spelas fler matcher än tidigare. Så ser nästa säsong av Bandyallsvenskan ut som avgörs under 26 omgångar 2021/22.

Det har gått fyra år sedan Bandyallsvenskan blev en nationell serie med 16 lag. Sedan dess har tillvägagångssättet varit att dela in lagen i två “pooler” och spela totalt 22 omgångar med dubbelmöten inom den egna “poolen” och enkelmöten mot den andra. Till den kommande säsongen 2021/22 har det som en följd av pandemin varken flyttats ner några lag från Elitserien eller flyttats upp från Division 1. Av den anledningen blir det i år en ny variant på den ofta så jämna och spännande serien.

Den ursprungliga planen var att spela serien på 14 lag och då göra en rak serie med dubbelmöten, vilket har efterfrågats av många under lång tid i sökandet efter mer sportslig rättvisa. Efter det begärde dock Jönköping Bandy utträde ur serien och kvar fanns bara 13 lag. Serien kommer därför att spelas över 26 omgångar, där avsaknaden av Jönköping gör att ett lag står över varje omgång.

– Tack vare ett väldigt bra samarbete mellan Allsvenska Serieföreningen, tävlingskommittén, tävlingsenheten och inte minst alla föreningar är nu spelprogrammet klart och fastställt, säger Micael Eriksson, tävlingsansvarig på Svenska Bandyförbundet.

– Det är otroligt positivt att dialogen mellan klubbarna gått snabbt och lösningsorienterat, inte minst med tanke på det rådande ekonomiska läget. Klubbarna har varit tillmötesgående mot till exempel Kalix, som får möjlighet att minimera sina resor tack vare fem dubbelmöten på bortaplan, avslutar Micael Eriksson, tävlingsansvarig på Svenska Bandyförbundet.

    Gott samarbete föreningar emellan

    Med den femte bandyallsvenska säsongen för dörren så konstaterar även ligan att samarbete och samförstånd mellan föreningarna fortsätter att vara ledord i utvecklingen.

    – Det här är andra året som serieläggningen genomförs digitalt och där det stora ansvaret legat på föreningarna själva. Via stort engagemang från alla föreningar ser vi att det finns ett alternativt arbetssätt för framtida serieläggning vilket är ett steg i rätt riktning, säger Nichlas Lindén, sportsligt ansvarig i Allsvenska Serieföreningen.

    Så spelas Bandyallsvenskan 2021/22:

    Premiäromgången, lördag 30 oktober:
    Kalix Bandy - UNIK Bandy, Fomab Arena

    IF Boltic - Falu BS, Tingvalla Isstadion

    Nässjö IF - TB Västerås, Stinsen Arena

    Lidköpings AIK - IFK Kungälv, Sparbanken Lidköping Arena

    Gripen Trollhättan BK - Västanfors IF, Slättbergshallen

    Åby/Tjureda IF - Katrineholm Bandy, Eriksson Arena

    Annandagsomgången, söndag 26 december:

    Lidköpings AIK - Åby/Tjureda IF, Sparbanken Lidköping Arena

    Falu BS - Kalix Bandy, ICANIWILL Arena

    Västanfors IF - Ljusdals BK, Västanfors IP

    IF Boltic - UNIK Bandy, Tingvalla Isstadion

    TB Västerås - Katrineholm Bandy, ABB Arena

    IFK Kungälv - Gripen Trollhättan BK, Skarpe Nord

    Hemma Borta Datum Omg Tid
    Kalix Bandy UNIK Bandy 2021-10-30 1 14.00
    IF Boltic Falu BS 2021-10-30 1 14.00
    Nässjö IF TB Västerås 2021-10-30 1 14.00
    Lidköpings AIK IFK Kungälv 2021-10-30 1 15.00
    Gripen Trollhättan BK Västanfors IF 2021-10-30 1 15.00
    ÅbyTjureda IF Katrineholm Bandy 2021-10-30 1 15.00
    Nässjö IF Lidköpings AIK 2021-11-05 2 19.00
    Katrineholm Bandy Ljusdals BK 2021-11-06 2 14.00
    Kalix Bandy Västanfors IF 2021-11-06 2 14.00
    Gripen Trollhättan BK Falu BS 2021-11-06 2 15.00
    ÅbyTjureda IF IFK Kungälv 2021-11-06 2 15.00
    TB Västerås IF Boltic 2021-11-07 2 19.00
    Katrineholm Bandy Gripen Trollhättan BK 2021-11-13 3 14.00
    Västanfors IF TB Västerås 2021-11-13 3 14.00
    Ljusdals BK ÅbyTjureda IF 2021-11-13 3 15.00
    IFK Kungälv UNIK Bandy 2021-11-13 3 15.00
    Falu BS Nässjö IF 2021-11-13 3 16.00
    IF Boltic Kalix Bandy 2021-11-13 3 16.00
    Ljusdals BK Nässjö IF 2021-11-14 4 13.00
    Falu BS ÅbyTjureda IF 2021-11-14 4 13.15
    Lidköpings AIK Kalix Bandy 2021-11-14 4 13.15
    IF Boltic Katrineholm Bandy 2021-11-14 4 14.00
    IFK Kungälv Västanfors IF 2021-11-14 4 15.00
    TB Västerås UNIK Bandy 2021-11-17 4 19.00
    Västanfors IF Lidköpings AIK 2021-11-20 5 14.00
    Nässjö IF IFK Kungälv 2021-11-20 5 14.00
    UNIK Bandy Ljusdals BK 2021-11-20 5 15.00
    Gripen Trollhättan BK IF Boltic 2021-11-20 5 15.00
    TB Västerås Falu BS 2021-11-20 5 15.00
    Kalix Bandy Katrineholm Bandy 2021-11-21 5 14.00
    Västanfors IF IF Boltic 2021-11-26 6 19.00
    Lidköpings AIK Ljusdals BK 2021-11-27 6 13.00
    Katrineholm Bandy Nässjö IF 2021-11-27 6 14.00
    ÅbyTjureda IF TB Västerås 2021-11-27 6 14.00
    Gripen Trollhättan BK UNIK Bandy 2021-11-27 22 15.00
    IFK Kungälv Kalix Bandy 2021-11-27 6 15.00
    Gripen Trollhättan BK Kalix Bandy 2021-11-28 7 13.00
    Falu BS Västanfors IF 2021-11-28 7 13.15
    Lidköpings AIK UNIK Bandy 2021-11-28 7 14.00
    IF Boltic IFK Kungälv 2021-11-28 7 14.00
    Nässjö IF ÅbyTjureda IF 2021-12-01 7 19.00
    Ljusdals BK TB Västerås 2021-12-01 7 19.30
    Kalix Bandy Ljusdals BK 2021-12-04 8 13.00
    Nässjö IF Gripen Trollhättan BK 2021-12-04 8 14.00
    Västanfors IF ÅbyTjureda IF 2021-12-04 8 14.00
    TB Västerås Lidköpings AIK 2021-12-04 8 15.00
    IFK Kungälv Katrineholm Bandy 2021-12-04 8 15.00
    UNIK Bandy Falu BS 2021-12-04 8 15.00
    IF Boltic Nässjö IF 2021-12-10 9 19.00
    Västanfors IF UNIK Bandy 2021-12-10 9 19.00
    Katrineholm Bandy Lidköpings AIK 2021-12-11 9 14.00
    Ljusdals BK Gripen Trollhättan BK 2021-12-11 9 15.00
    ÅbyTjureda IF Kalix Bandy 2021-12-11 9 15.00
    Falu BS IFK Kungälv 2021-12-11 9 16.00
    Falu BS Lidköpings AIK 2021-12-12 19 13.00
    IF Boltic ÅbyTjureda IF 2021-12-12 10 14.00
    Nässjö IF Västanfors IF 2021-12-12 10 14.00
    Ljusdals BK IFK Kungälv 2021-12-12 19 15.00
    Katrineholm Bandy UNIK Bandy 2021-12-12 10 16.00
    TB Västerås Gripen Trollhättan BK 2021-12-12 25 16.00
    Västanfors IF Katrineholm Bandy 2021-12-15 11 19.00
    Falu BS Ljusdals BK 2021-12-15 11 19.00
    Lidköpings AIK IF Boltic 2021-12-17 11 19.00
    ÅbyTjureda IF Gripen Trollhättan BK 2021-12-17 11 19.00
    Kalix Bandy TB Västerås 2021-12-18 11 14.00
    UNIK Bandy Nässjö IF 2021-12-18 11 15.00
    Katrineholm Bandy Falu BS 2021-12-18 12 14.00
    Ljusdals BK IF Boltic 2021-12-19 12 14.00
    Kalix Bandy Nässjö IF 2021-12-19 12 14.00
    UNIK Bandy ÅbyTjureda IF 2021-12-19 12 15.00
    TB Västerås IFK Kungälv 2021-12-19 12 00.00
    Gripen Trollhättan BK Lidköpings AIK 2021-12-21 12 19.30
    Lidköpings AIK ÅbyTjureda IF 2021-12-26 13 12.30
    Falu BS Kalix Bandy 2021-12-26 13 13.15
    Västanfors IF Ljusdals BK 2021-12-26 13 14.00
    IF Boltic UNIK Bandy 2021-12-26 13 14.00
    TB Västerås Katrineholm Bandy 2021-12-26 13 15.00
    IFK Kungälv Gripen Trollhättan BK 2021-12-26 13 15.00
    Ljusdals BK Kalix Bandy 2021-12-27 14 18.00
    Västanfors IF Falu BS 2021-12-28 14 19.00
    UNIK Bandy TB Västerås 2021-12-28 14 19.00
    Katrineholm Bandy IF Boltic 2021-12-28 14 19.00
    Lidköpings AIK Gripen Trollhättan BK 2021-12-28 14 19.00
    ÅbyTjureda IF Nässjö IF 2021-12-28 14 19.00
    Falu BS UNIK Bandy 2021-12-30 15 19.00
    TB Västerås Västanfors IF 2021-12-30 15 19.00
    Gripen Trollhättan BK ÅbyTjureda IF 2021-12-30 15 19.00
    IFK Kungälv Lidköpings AIK 2021-12-30 15 19.00
    Nässjö IF Katrineholm Bandy 2021-12-30 15 19.00
    IF Boltic Ljusdals BK 2022-01-03 15 19.00
    Katrineholm Bandy TB Västerås 2022-01-06 16 14.00
    UNIK Bandy IF Boltic 2022-01-06 16 14.00
    Gripen Trollhättan BK IFK Kungälv 2022-01-06 16 15.00
    ÅbyTjureda IF Lidköpings AIK 2022-01-06 16 15.00
    Ljusdals BK Falu BS 2022-01-06 16 17.00
    Kalix Bandy Gripen Trollhättan BK 2022-01-09 17 13.00
    IF Boltic Västanfors IF 2022-01-09 17 14.00
    TB Västerås Ljusdals BK 2022-01-09 17 15.00
    Lidköpings AIK Katrineholm Bandy 2022-01-09 17 15.00
    IFK Kungälv ÅbyTjureda IF 2022-01-09 17 15.00
    Nässjö IF UNIK Bandy 2022-01-09 17 15.00
    Katrineholm Bandy ÅbyTjureda IF 2022-01-14 18 14.00
    Lidköpings AIK TB Västerås 2022-01-15 18 15.00
    Gripen Trollhättan BK Ljusdals BK 2022-01-15 18 15.00
    IFK Kungälv Falu BS 2022-01-15 18 15.00
    UNIK Bandy Västanfors IF 2022-01-15 18 15.00
    Nässjö IF Kalix Bandy 2022-01-15 18 15.00
    Katrineholm Bandy Kalix Bandy 2022-01-16 19 14.00
    Lidköpings AIK Falu BS 2022-01-16 10 14.00
    Västanfors IF Gripen Trollhättan BK 2022-01-16 19 15.00
    IFK Kungälv Ljusdals BK 2022-01-16 10 15.00
    TB Västerås Nässjö IF 2022-01-16 19 15.00
    ÅbyTjureda IF IF Boltic 2022-01-16 19 15.00
    TB Västerås ÅbyTjureda IF 2022-01-25 20 19.00
    Nässjö IF IF Boltic 2022-01-28 20 19.00
    Kalix Bandy Falu BS 2022-01-28 20 16.30
    Lidköpings AIK Västanfors IF 2022-01-29 20 12.00
    Ljusdals BK Katrineholm Bandy 2022-01-29 20 15.00
    UNIK Bandy IFK Kungälv 2022-01-29 20 15.00
    Kalix Bandy Lidköpings AIK 2022-01-30 21 13.00
    UNIK Bandy Katrineholm Bandy 2022-01-30 21 14.00
    IF Boltic TB Västerås 2022-01-30 21 14.00
    ÅbyTjureda IF Västanfors IF 2022-01-30 21 15.00
    IFK Kungälv Nässjö IF 2022-01-30 21 15.00
    Falu BS Gripen Trollhättan BK 2022-01-30 21 16.00
    ÅbyTjureda IF Ljusdals BK 2022-02-05 22 13.00
    Katrineholm Bandy IFK Kungälv 2022-02-05 22 14.00
    Lidköpings AIK Nässjö IF 2022-02-05 22 15.00
    UNIK Bandy Gripen Trollhättan BK 2022-02-05 6 15.00
    Falu BS IF Boltic 2022-02-05 22 16.00
    TB Västerås Kalix Bandy 2022-02-05 22 18.00
    Västanfors IF Kalix Bandy 2022-02-06 16 13.00
    Nässjö IF Ljusdals BK 2022-02-06 25 14.00
    IF Boltic Gripen Trollhättan BK 2022-02-09 23 19.00
    Kalix Bandy ÅbyTjureda IF 2022-02-11 23 19.00
    UNIK Bandy Lidköpings AIK 2022-02-12 23 15.00
    IFK Kungälv TB Västerås 2022-02-12 23 15.00
    Ljusdals BK Västanfors IF 2022-02-12 23 15.00
    Falu BS Katrineholm Bandy 2022-02-12 24 16.00
    Gripen Trollhättan BK Nässjö IF 2022-02-12 24 15.00
    Ljusdals BK Lidköpings AIK 2022-02-13 24 13.15
    Kalix Bandy IF Boltic 2022-02-13 24 14.00
    Västanfors IF IFK Kungälv 2022-02-13 24 14.00
    ÅbyTjureda IF UNIK Bandy 2022-02-13 24 15.00
    Katrineholm Bandy Västanfors IF 2022-02-19 25 14.00
    Gripen Trollhättan BK TB Västerås 2022-02-19 10 15.00
    ÅbyTjureda IF Falu BS 2022-02-19 25 15.00
    UNIK Bandy Kalix Bandy 2022-02-19 25 15.00
    IFK Kungälv IF Boltic 2022-02-19 25 15.00
    Nässjö IF Falu BS 2022-02-20 23 14.00
    Kalix Bandy IFK Kungälv 2022-02-26 26 16.00
    Ljusdals BK UNIK Bandy 2022-02-26 26 16.00
    Falu BS TB Västerås 2022-02-26 26 16.00
    Västanfors IF Nässjö IF 2022-02-26 26 16.00
    IF Boltic Lidköpings AIK 2022-02-26 26 16.00
    Gripen Trollhättan BK Katrineholm Bandy 2022-02-26 26 16.00

    Turnering- och eventkalender

    2021

    1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

    14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

    16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

    16 – 17 oktober Svenska Cupen Junior slutspel i Lidköping

    23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

    3 – 5 december Landskamper i Skövde

    26 december Annandagsbandy


    2022

    10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

    19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

    19 – 23 januari VM P21 i Finland

    21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

    21 – 23 januari VM F17 i Lidköping

    26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

    27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

    18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

    Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


    Om SM-finalerna 2022

    #älskabandy

    Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
    Facebook Instagram

    Sponsorer