2021
Bandyallsvenskan, Bandyallsvenskan

# Lag M V O F D P
1 ÅbyTjureda IF 0 0 0 0 0-0 0
2 Falu BS 0 0 0 0 0-0 0
3 Gripen Trollhättan BK 0 0 0 0 0-0 0
4 IF Boltic 0 0 0 0 0-0 0
5 IFK Kungälv 0 0 0 0 0-0 0
6 Kalix Bandy 0 0 0 0 0-0 0
7 Katrineholm Bandy 0 0 0 0 0-0 0
8 Lidköpings AIK 0 0 0 0 0-0 0
9 Ljusdals BK 0 0 0 0 0-0 0
10 Nässjö IF 0 0 0 0 0-0 0
11 TB Västerås 0 0 0 0 0-0 0
12 UNIK Bandy 0 0 0 0 0-0 0
13 Västanfors IF 0 0 0 0 0-0 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2021
lör 30/10 Kalix Bandy - UNIK Bandy
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Peter Persson
Mattias Andersson
Ville Luiro
lör 30/10 IF Boltic - Falu BS
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
David Järvinen
Ludwig Hallkvist
Erik Schultz
lör 30/10 Nässjö IF - TB Västerås
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Axel Davidsson
Jimmy Elwing
Gustaf Brunberg
Pierre Sunesson
lör 30/10 Lidköpings AIK - IFK Kungälv
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Håkan Grunditz
Örjan Bruce
Jonas Kristensen
Henric Björkholm
lör 30/10 Gripen Trollhättan BK - Västanfors IF
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
Per Jakobsson
Thomas Hofling
lör 30/10 ÅbyTjureda IF - Katrineholm Bandy
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
David Eneland
Jesper Rundberg
Samuel Pettersson
Stefan Bertilsson
november 2021
fre 5/11 Nässjö IF - Lidköpings AIK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Peter Persson
Håkan Birgerson
Patrik Widmark
Pierre Sunesson
lör 6/11 Kalix Bandy - Västanfors IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Gustav Bortas
Tomi Pöyry
Håkan Johansson
Pär Billsmon
lör 6/11 Katrineholm Bandy - Ljusdals BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
David Järvinen
Jörgen Wingstedt
Klas Lundgren
Magnus Ahlsén
lör 6/11 Gripen Trollhättan BK - Falu BS
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Håkan Grunditz
Örjan Bruce
Samuel Pettersson
Thomas Hofling
lör 6/11 ÅbyTjureda IF - IFK Kungälv
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Peter Persson
Håkan Birgerson
Patrik Widmark
Pierre Sunesson
sön 7/11 TB Västerås - IF Boltic
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Lund
Örjan Winther
Nicklas Jernehed
Kent Eliasson
lör 13/11 Västanfors IF - TB Västerås
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Mattias Andersson
Ville Luiro
David Järvinen
lör 13/11 Katrineholm Bandy - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Niclas Skog
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
lör 13/11 Ljusdals BK - ÅbyTjureda IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Daniel Labe
Mattias Öhrn
Andreas Lindvall Viktorsson
lör 13/11 IFK Kungälv - UNIK Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Axel Davidsson
Oskar Källberg
Örjan Bruce
lör 13/11 Falu BS - Nässjö IF
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Stefan Johansson
Christoffer Johansson
Christoffer Eriksson
lör 13/11 IF Boltic - Kalix Bandy
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Jonas Rinnbäck
Hanna Hansson
Peter Persson
sön 14/11 Ljusdals BK - Nässjö IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Gustav Bortas
Calle Larshans
Mattias Morberg
sön 14/11 Falu BS - ÅbyTjureda IF
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
David Järvinen
Mattias Andersson
Ville Luiro
sön 14/11 Lidköpings AIK - Kalix Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Oscar Bengtsson
Per Jakobsson
Jonas Kristensen
sön 14/11 IF Boltic - Katrineholm Bandy
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Peter Persson
Hanna Hansson
Jonas Rinnbäck
sön 14/11 IFK Kungälv - Västanfors IF
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Axel Davidsson
Oskar Källberg
Örjan Bruce
ons 17/11 TB Västerås - UNIK Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jörgen Wingstedt
Christoffer Eriksson
Mikael Hillerius
fre 19/11 Nässjö IF - IFK Kungälv
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Axel Davidsson
Ludwig Hallkvist
Henric Norén
lör 20/11 Västanfors IF - Lidköpings AIK
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Mikael Lund
Örjan Winther
Nicklas Jernehed
lör 20/11 UNIK Bandy - Ljusdals BK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jacob Liljegren
Klas Lindqvist
Klas Lundgren
lör 20/11 TB Västerås - Falu BS
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Linus Rydell
David Järvinen
Hanna Hansson
lör 20/11 Gripen Trollhättan BK - IF Boltic
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Håkan Grunditz
Oskar Källberg
Johan Bengtsson
sön 21/11 Kalix Bandy - Katrineholm Bandy
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Andreas Broberg
Tomi Pöyry
Håkan Johansson
fre 26/11 Västanfors IF - IF Boltic
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Mikael Lund
Klas Lundgren
Jörgen Wingstedt
lör 27/11 Lidköpings AIK - Ljusdals BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Andreas Svensson
Klas Lindqvist
Linus Rydell
lör 27/11 Katrineholm Bandy - Nässjö IF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Jonas Rinnbäck
Håkan Birgerson
David Järvinen
lör 27/11 ÅbyTjureda IF - TB Västerås
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Erik Schultz
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
lör 27/11 Gripen Trollhättan BK - UNIK Bandy
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Stefan Johansson
Jonas Lindberg
Henric Norén
lör 27/11 IFK Kungälv - Kalix Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Adam Jokinen
Örjan Bruce
Andreas Pettersson
sön 28/11 Gripen Trollhättan BK - Kalix Bandy
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Adam Jokinen
Örjan Bruce
Andreas Pettersson
sön 28/11 Falu BS - Västanfors IF
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Peter Persson
Hanna Hansson
Patrik Widmark
sön 28/11 IF Boltic - IFK Kungälv
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Stefan Johansson
Jonas Lindberg
Henric Norén
sön 28/11 Lidköpings AIK - UNIK Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Oscar Bengtsson
Klas Lindqvist
Linus Rydell
december 2021
ons 1/12 Ljusdals BK - TB Västerås
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Stefan Johansson
Christoffer Johansson
Christoffer Eriksson
ons 1/12 Nässjö IF - ÅbyTjureda IF
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Håkan Grunditz
Erik Schultz
Ludwig Hallkvist
lör 4/12 Kalix Bandy - Ljusdals BK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Tomi Pöyry
Mattias Andersson
Andreas Svensson
lör 4/12 Västanfors IF - ÅbyTjureda IF
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Stefan Johansson
Örjan Winther
Johannes Winther
lör 4/12 Nässjö IF - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
Örjan Bruce
lör 4/12 UNIK Bandy - Falu BS
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Nicklas Jernehed
Jörgen Wingstedt
lör 4/12 TB Västerås - Lidköpings AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Håkan Birgerson
Jonas Rinnbäck
Pavel Silinski
lör 4/12 IFK Kungälv - Katrineholm Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Axel Davidsson
Ludwig Hallkvist
Erik Schultz
fre 10/12 Västanfors IF - UNIK Bandy
Arena:
Västanfors IP
fre 10/12 IF Boltic - Nässjö IF
Arena:
Tingvalla Karlstad
lör 11/12 Katrineholm Bandy - Lidköpings AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
lör 11/12 Ljusdals BK - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 11/12 Falu BS - IFK Kungälv
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
lör 11/12 ÅbyTjureda IF - Kalix Bandy
Arena:
Ericsson Arena Åby
sön 12/12 Falu BS - Lidköpings AIK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
sön 12/12 IF Boltic - ÅbyTjureda IF
Arena:
Tingvalla Karlstad
sön 12/12 Nässjö IF - Västanfors IF
Arena:
Stinsen Arena
sön 12/12 Ljusdals BK - IFK Kungälv
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
sön 12/12 TB Västerås - Gripen Trollhättan BK
Arena:
ABB Arena Västerås
sön 12/12 Katrineholm Bandy - UNIK Bandy
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
ons 15/12 Falu BS - Ljusdals BK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
ons 15/12 Västanfors IF - Katrineholm Bandy
Arena:
Västanfors IP
fre 17/12 Lidköpings AIK - IF Boltic
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
fre 17/12 ÅbyTjureda IF - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
lör 18/12 Kalix Bandy - TB Västerås
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
lör 18/12 UNIK Bandy - Nässjö IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 18/12 Katrineholm Bandy - Falu BS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
sön 19/12 Kalix Bandy - Nässjö IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
sön 19/12 Ljusdals BK - IF Boltic
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
sön 19/12 UNIK Bandy - ÅbyTjureda IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
sön 19/12 TB Västerås - IFK Kungälv
Arena:
ABB Arena Västerås
tis 21/12 Gripen Trollhättan BK - Lidköpings AIK
Arena:
Slättbergshallen
sön 26/12 Lidköpings AIK - ÅbyTjureda IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 26/12 Falu BS - Kalix Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
sön 26/12 Västanfors IF - Ljusdals BK
Arena:
Västanfors IP
sön 26/12 IF Boltic - UNIK Bandy
Arena:
Tingvalla Karlstad
sön 26/12 TB Västerås - Katrineholm Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
sön 26/12 IFK Kungälv - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Skarpe Nord
mån 27/12 Ljusdals BK - Kalix Bandy
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
tis 28/12 Västanfors IF - Falu BS
Arena:
Västanfors IP
tis 28/12 UNIK Bandy - TB Västerås
Arena:
Recoverhallen Uppsala
tis 28/12 Katrineholm Bandy - IF Boltic
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
tis 28/12 Lidköpings AIK - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
tis 28/12 ÅbyTjureda IF - Nässjö IF
Arena:
Ericsson Arena Åby
tors 30/12 Falu BS - UNIK Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
tors 30/12 TB Västerås - Västanfors IF
Arena:
ABB Arena Västerås
tors 30/12 Gripen Trollhättan BK - ÅbyTjureda IF
Arena:
Slättbergshallen
tors 30/12 IFK Kungälv - Lidköpings AIK
Arena:
Skarpe Nord
tors 30/12 Nässjö IF - Katrineholm Bandy
Arena:
Stinsen Arena
januari 2022
mån 3/1 IF Boltic - Ljusdals BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
tors 6/1 UNIK Bandy - IF Boltic
Arena:
Recoverhallen Uppsala
tors 6/1 Katrineholm Bandy - TB Västerås
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
tors 6/1 Gripen Trollhättan BK - IFK Kungälv
Arena:
Slättbergshallen
tors 6/1 ÅbyTjureda IF - Lidköpings AIK
Arena:
Ericsson Arena Åby
tors 6/1 Ljusdals BK - Falu BS
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
sön 9/1 Kalix Bandy - Gripen Trollhättan BK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
sön 9/1 IF Boltic - Västanfors IF
Arena:
Tingvalla Karlstad
sön 9/1 Lidköpings AIK - Katrineholm Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 9/1 IFK Kungälv - ÅbyTjureda IF
Arena:
Skarpe Nord
sön 9/1 Nässjö IF - UNIK Bandy
Arena:
Stinsen Arena
sön 9/1 TB Västerås - Ljusdals BK
Arena:
ABB Arena Västerås
fre 14/1 Katrineholm Bandy - ÅbyTjureda IF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
lör 15/1 UNIK Bandy - Västanfors IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 15/1 Lidköpings AIK - TB Västerås
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 15/1 Gripen Trollhättan BK - Ljusdals BK
Arena:
Slättbergshallen
lör 15/1 IFK Kungälv - Falu BS
Arena:
Skarpe Nord
lör 15/1 Nässjö IF - Kalix Bandy
Arena:
Stinsen Arena
sön 16/1 Katrineholm Bandy - Kalix Bandy
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
sön 16/1 Lidköpings AIK - Falu BS
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 16/1 Västanfors IF - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Västanfors IP
sön 16/1 TB Västerås - Nässjö IF
Arena:
ABB Arena Västerås
sön 16/1 ÅbyTjureda IF - IF Boltic
Arena:
Ericsson Arena Åby
sön 16/1 IFK Kungälv - Ljusdals BK
Arena:
Skarpe Nord
tis 25/1 TB Västerås - ÅbyTjureda IF
Arena:
ABB Arena Västerås
fre 28/1 Kalix Bandy - Falu BS
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
fre 28/1 Nässjö IF - IF Boltic
Arena:
Stinsen Arena
lör 29/1 Lidköpings AIK - Västanfors IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 29/1 Ljusdals BK - Katrineholm Bandy
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 29/1 UNIK Bandy - IFK Kungälv
Arena:
Recoverhallen Uppsala
sön 30/1 Kalix Bandy - Lidköpings AIK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
sön 30/1 UNIK Bandy - Katrineholm Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
sön 30/1 IF Boltic - TB Västerås
Arena:
Tingvalla Karlstad
sön 30/1 IFK Kungälv - Nässjö IF
Arena:
Skarpe Nord
sön 30/1 ÅbyTjureda IF - Västanfors IF
Arena:
Ericsson Arena Åby
sön 30/1 Falu BS - Gripen Trollhättan BK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
februari 2022
lör 5/2 ÅbyTjureda IF - Ljusdals BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
lör 5/2 Katrineholm Bandy - IFK Kungälv
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
lör 5/2 Lidköpings AIK - Nässjö IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 5/2 UNIK Bandy - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 5/2 Falu BS - IF Boltic
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
lör 5/2 TB Västerås - Kalix Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
sön 6/2 Västanfors IF - Kalix Bandy
Arena:
Västanfors IP
sön 6/2 Nässjö IF - Ljusdals BK
Arena:
Stinsen Arena
ons 9/2 IF Boltic - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
fre 11/2 Kalix Bandy - ÅbyTjureda IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
lör 12/2 Ljusdals BK - Västanfors IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 12/2 UNIK Bandy - Lidköpings AIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 12/2 IFK Kungälv - TB Västerås
Arena:
Skarpe Nord
lör 12/2 Gripen Trollhättan BK - Nässjö IF
Arena:
Slättbergshallen
lör 12/2 Falu BS - Katrineholm Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
sön 13/2 Ljusdals BK - Lidköpings AIK
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
sön 13/2 Kalix Bandy - IF Boltic
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
sön 13/2 Västanfors IF - IFK Kungälv
Arena:
Västanfors IP
sön 13/2 ÅbyTjureda IF - UNIK Bandy
Arena:
Ericsson Arena Åby
lör 19/2 Katrineholm Bandy - Västanfors IF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
lör 19/2 UNIK Bandy - Kalix Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 19/2 IFK Kungälv - IF Boltic
Arena:
Skarpe Nord
lör 19/2 ÅbyTjureda IF - Falu BS
Arena:
Ericsson Arena Åby
lör 19/2 Gripen Trollhättan BK - TB Västerås
Arena:
Slättbergshallen
sön 20/2 Nässjö IF - Falu BS
Arena:
Stinsen Arena
lör 26/2 Kalix Bandy - IFK Kungälv
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
lör 26/2 Ljusdals BK - UNIK Bandy
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
lör 26/2 Falu BS - TB Västerås
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
lör 26/2 Västanfors IF - Nässjö IF
Arena:
Västanfors IP
lör 26/2 IF Boltic - Lidköpings AIK
Arena:
Tingvalla Karlstad
lör 26/2 Gripen Trollhättan BK - Katrineholm Bandy
Arena:
Slättbergshallen

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

22 – 23 januari VM F17 i Lidköping

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer