U 21 Dam möter Finlands damlag - här är det uttagna spelarna
Sveriges U21-damlandslag samlas i Borgå i Finland den 12–14 december för två matcher mot Finlands A-lag. Dubbelmötet är viktigt för båda nationerna. Finland får kvalificerat motstånd inför VM i Björneborg i januari och Sverige får möjlighet att se sina unga spelare mäta sig mot det tempo och den nivå som väntar på seniorsidan.
– Vi åker till Finland för två riktigt bra matcher mot deras A-landslag. Det är precis den typen av motstånd våra spelare behöver för att förstå steget upp till seniornivå, säger förbundskapten Christer Andersson.
– Truppen ser lite annorlunda ut jämfört med förra året. Några har gått vidare från U21, och vi har plockat in yngre spelare som ligger nära att ta nästa kliv. Det är en bra mix som ger oss svar på var vi står. Och att spela utomhus är en utmaning i sig, särskilt för en grupp som är vana vid hallmiljö. Det blir tufft, men också värdefullt för deras utveckling. Men framför allt, det kommer att bli roliga matcher, avslutar Andersson.
Matchchema (svensk tid)
🔴Lördag 13 december
16:00
🔴Söndag 14 december
09:30
TRUPPEN
Förnamn | Efternamn | Klubb | Moderklubb |
Alva | Barvaeus | Västerås SK | Gustavsberg |
Ellen | Jansson | Sandvikens AIK | Broberg |
Lua | Nyberg | Villa Lidköping BK | Villa Lidköping BK |
Freja | Lööf | Villa Lidköping BK | Villa Lidköping BK |
Hedda | Rapp | Villa Lidköping BK | Villa Lidköping BK |
Melinda | Altberg | Villa Lidköping BK | Edsbyn |
Klara | Sandberg | Villa Lidköping BK | Vetlanda BK |
Moa | Rantala | Sandvikens AIK | Skutskär |
Tess | Strand | Sandvikens AIK | Sandvikens AIK |
Malin | Tydén | Uppsala BOIS | Uppsala BOIS |
Stella | Wallin | Uppsala BOIS | Helenelund |
Ethel | Hyllander | Uppsala BOIS | Uppsala BOIS |
Ester | Eknäs | Skirö AIK | Vetlanda BK |
Hilda | Kolsmyr | Västerås SK | Västerås SK |
Elin | Palm | Västerås SK | Västerås SK |
Wilma | Holmberg - Larsson | IFK Vänersborg | IFK Vänersborg |
LEDARSTAB
Förbundskapten Christer Andersson
Biträdande förbundskapten Frida Rutqvist
Material och slip Karl Källberg