Här är de tävlande nationerna i Dam- och Herr-VM

Nu är det klart vilka nationer som deltar i det historiska dubbelmästerskapet för herrar och damer i Växjö/Åby månadsskiftet mars/april 2023.

– Vi är otroligt glada för det stora intresset för vårt unika världsmästerskap! Att hela 11 lag på herrsidan, och 6 lag på damsidan kommer är fantastiskt, och ett tydligt tecken på att den internationella bandyfamiljen står fortsatt stark. Nu ser vi fram emot ett riktigt häftigt VM med mycket publik och bandy i världsklass, säger Pär Gustafsson, generalsekreterare på Svenska Bandyförbundet.

Deltagande nationer

Grupp A, herrar: Sverige, Finland, Norge, Kazakstan, USA.

Grupp A, damer: Sverige, Finland, USA, Nederländerna, Ukraina, Schweiz.

Grupp B, herrar: Tyskland, Ungern, Slovakien, Nederländerna, Tjeckien, Schweiz.

VM avgörs 28 mars-2 april. Turneringen i Växjö/Åby arrangeras av Växjö Kommun, Åby/Tjureda IF, Växjö & CO och Svenska Bandyförbundet.

B-VM på herrsidan spelas 24-27 mars.

Spelschema kommer inom kort.

Turnering- och eventkalender

 

2025

Augusti

22 augusti, Ispremiär, Dam- & herrlandslaget, Lidköping

September

Oktober

31 oktober - 2 november, landslagsamling, Damlandslaget, Söderhamn

November 

21-23 november, landslagssamling, P19, Katrineholm 

2026

Januari

12-18 januari, Dam- och herr-VM, Björneborg, Finland 

16-18 januari, landslagssamling, P19, Katrineholm 

 

 

 


 

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer