Svenska Bandyförbundet har beslutat att Sverige inte kommer att delta i bandy-VM i Ryssland

Svenska Bandyförbundets styrelse har enhälligt fattat beslut om att dra sig ur vårens VM-turneringar i Ryssland. Beslutet gäller såväl herrarnas VM-turnering, som skulle spelats i Syktyvkar den 27 mars till den 3 april 2022, samt P17-VM som var planerad att avgöras i Kemerovo den 24 till 26 mars 2022.

– Ryssland bryter mot både internationell rätt och mänskliga rättigheter när man invaderar Ukraina. Utifrån detta, Svenska Bandyförbundets egen värdegrund, samt vårt engagemang som medlem i UNICEF Sverige, var det ett enkelt beslut att dra oss ur vårens VM-turneringar i Ryssland, säger Pär Gustafsson, generalsekreterare på Svenska Bandyförbundet.

– Ukraina är medlem i bandyfamiljen, och våra sympatier och tankar ligger naturligtvis just nu hos landets invånare, avslutar Pär Gustafsson.

Senast uppdaterad:

Turnering- och eventkalender

2026

September
5-6 september, Elittränarutbildning, Uppsala
Landslagssamling, P17

Oktober 
3-4 oktober, finalspel Svenska Cupen dam och herr, SBB Arena, Bollnäs
10-11 oktober, finalspel allsvenska Supercupen, Behrn Arena, Örebro
10-11 oktober, Finalspel Svenska Cupen Junior, Göransson Arena, Sandviken 

November 
30 oktober-1 november, Mini World Cup, Kronfågel Arena, Katrineholm

December
11-13 december, landslagssamling, P19
26 december, Annandagsbandy

2027

Januari 
2-4 januari, FIB World Cup Men 19, Gubbängens bandy- och skridskohall, Stockholm
4-6 januari, FIB World Cup Men 17, Gubbängens bandy- och skridskohall, Stockholm
 


 

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer