Foto: IFK Vänersborg

Milstolpen: Fler tjejer än killar börjar spela bandy i IFK Vänersborg

På bara ett par år har IFK Vänersborgs flickverksamhet blivit bland de största inom svensk bandy – och satsningen har lett till att en milstolpe har nåtts. Nu är det fler tjejer än killar i klubbens bandyskola, det skriver TTELA i en artikel den 25 januari 2022.

Det var för drygt åtta år sedan som IFK Vänersborgs satsning på flickbandyn tog fart. Martin Frändberg var en av ett par drivande personer som hade döttrar i klubbens bandyskola. Tjejernas intresse för sporten växte, men något flicklag att gå vidare till efter bandyskolans slut fanns inte i klubben.

Det skulle man ändra på.

– Vi jobbade väldigt hårt de första åren. Jag har någon bild från första poolspelet vi spelade och då var de sex-sju stycken. Sedan eskalerade det. Men vi fick fria tyglar att göra lite vad vi ville så vi var ute i skolan, tryckte upp egna lappar och startade inbjudningsträningar och sådant. Sedan när en del börjar så blir det att fler följer med och testar. På den vägen är det, men vi lade ned ett hårt jobb, säger tränaren Martin Frändberg till TTELAs reporter Adam Amdersson.

Läs hela artikeln på TTELA.se här.

Senast uppdaterad:

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer