2022/2023
Elitserien Herrar

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 24 21 2 1 171-62 44
2 Västerås SK 24 15 2 7 119-82 32
3 Bollnäs GIF 24 15 2 7 97-83 32
4 Sandvikens AIK 24 11 5 8 113-99 27
5 Edsbyns IF 24 11 4 9 87-83 26
6 Broberg/Söderhamn IF 24 9 7 8 109-104 25
7 IFK Motala 24 11 2 11 86-89 24
8 Vetlanda BK 24 10 3 11 99-124 23
9 Hammarby IF 24 9 2 13 97-122 20
10 IK Sirius 24 9 1 14 80-109 19
11 IFK Vänersborg 24 6 2 16 89-114 14
12 Gripen Trollhättan BK 24 5 4 15 65-100 14
13 Frillesås BK 24 4 4 16 75-116 12

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2022
fre 28/10
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 8-1 Hammarby IF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Gustav Olhans
Jonas Lindberg
Andreas Broberg
Pär Billsmon
fre 28/10
kl. 19:00
Vetlanda BK 1-4 Bollnäs GIF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Schultz
Ludwig Hallkvist
Jesper Rundberg
Pierre Sunesson
fre 28/10
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 4-1 IFK Motala
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Andreas Svensson
Johan Bengtsson
Per Jakobsson
Martin Kihlsten
fre 28/10
kl. 19:00
IFK Vänersborg 8-3 IK Sirius
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christoffer Aidesjö
Andreas Lindvall Viktorsson
Mattias Öhrn
Thomas Hofling
fre 28/10
kl. 19:00
Västerås SK 12-2 Frillesås BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Pavel Silinski
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
Thomas Persson
lör 29/10
kl. 14:00
Gripen Trollhättan BK 2-2 Edsbyns IF
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Gustaf Brunberg
Adam Jokinen
Samuel Pettersson
Henric Björkholm
november 2022
tis 1/11
kl. 19:00
Hammarby IF 3-5 IFK Vänersborg
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ulrik Bergman
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
ons 2/11
kl. 19:00
Sandvikens AIK 6-6 Bollnäs GIF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Andreas Broberg
Christoffer Gille
Emil Larshans
Pär Billsmon
ons 2/11
kl. 19:00
Västerås SK 5-4 IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jacob Liljegren
Jesper Rundberg
Ludwig Hallkvist
Kent Eliasson
fre 4/11
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 4-5 Hammarby IF
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Anders Berg
Per Jakobsson
Mattias Öhrn
Thomas Hofling
fre 4/11
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 5-5 Vetlanda BK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Mattias Morberg
Calle Larshans
Jonas Kandell
Oskar Nilsson
fre 4/11
kl. 19:00
Edsbyns IF 4-3 Frillesås BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Gustav Bortas
Gustav Olhans
Viktor Grahn
lör 5/11
kl. 17:00
Villa Lidköping BK 7-1 IK Sirius
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Lindvall Viktorsson
Johan Bengtsson
tis 8/11
kl. 19:00
Sandvikens AIK 3-6 IFK Motala
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
David Eneland
Gustav Olhans
Gustaf Brunberg
Thomas Borgström
Pär Billsmon
tis 8/11
kl. 19:00
Bollnäs GIF 1-8 Västerås SK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Christoffer Gille
Fredrik Johansson
Oskar Nilsson
tis 8/11
kl. 19:00
IK Sirius 1-4 Edsbyns IF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jonas Kandell
Oscar Haraldsson
Kenneth Kristiansson
Hans Hellgren
tis 8/11
kl. 19:00
Vetlanda BK 1-9 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Anders Berg
Mattias Öhrn
Andreas Pettersson
fre 11/11
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 9-2 Frillesås BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Andreas Lindvall Viktorsson
Viktor Grahn
fre 11/11
kl. 19:00
IFK Vänersborg 5-5 Västerås SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Mattias Öhrn
Martin Kihlsten
fre 11/11
kl. 19:00
Edsbyns IF 6-3 Sandvikens AIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Calle Larshans
Emil Larshans
Andreas Rönnbäck
fre 11/11
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 3-4 IFK Motala
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Andreas Svensson
Jonas Kristensen
Johan Bengtsson
Henric Björkholm
fre 11/11
kl. 19:00
Hammarby IF 4-1 IK Sirius
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Gustav Bortas
Jonas Lindberg
Patrik Berglund
fre 11/11
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 5-6 Bollnäs GIF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Pavel Silinski
Fredrik Johansson
Oscar Haraldsson
tis 15/11
kl. 16:00
Frillesås BK 3-4 IK Sirius
Arena:
Ale Arena, Bohus
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
tis 15/11
kl. 19:00
Bollnäs GIF 3-6 Villa Lidköping BK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Gustav Bortas
Jonas Lindberg
Pär Billsmon
Calle Larshans
tis 15/11
kl. 19:00
Edsbyns IF 8-2 Hammarby IF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Gustav Olhans
Viktor Grahn
Jonas Kandell
tis 15/11
kl. 19:00
Sandvikens AIK 4-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Daniel Labe
Tomas Ljung
Emil Larshans
Thomas Borgström
ons 16/11
kl. 19:00
Västerås SK 5-3 Vetlanda BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Daniel Labe
Tomas Ljung
Christoffer Gille
Thomas Persson
fre 18/11
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 6-5 Edsbyns IF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
Pär Billsmon
fre 18/11
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 1-2 Sandvikens AIK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Lindvall Viktorsson
Mattias Öhrn
fre 18/11
kl. 19:00
Hammarby IF 10-2 Frillesås BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Anders Berg
Jonas Kristensen
Oscar Haraldsson
lör 19/11
kl. 15:00
IK Sirius 1-5 Västerås SK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Gustaf Brunberg
Christoffer Aidesjö
Patrik Berglund
lör 19/11
kl. 17:00
Bollnäs GIF 6-1 IFK Motala
Arena:
SBB Arena
Domare:
Niclas Schultz
Jonas Lindberg
Mattias Morberg
Pär Billsmon
lör 19/11
kl. 17:00
IFK Vänersborg 5-4 Vetlanda BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Adam Jokinen
Ludwig Hallkvist
Mattias Öhrn
fre 25/11
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 8-4 IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Johan Bengtsson
Andreas Lindvall Viktorsson
Henric Björkholm
fre 25/11
kl. 19:00
Vetlanda BK 4-3 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jacob Liljegren
Mattias Öhrn
Jonas Kristensen
Pierre Sunesson
fre 25/11
kl. 19:00
IK Sirius 3-3 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
Gustav Bortas
fre 25/11
kl. 19:00
Frillesås BK 6-6 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Andreas Svensson
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
fre 25/11
kl. 19:00
Hammarby IF 5-4 IFK Motala
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Oscar Haraldsson
Kent Eliasson
Ulrik Bergman
Jesper Rundberg
fre 25/11
kl. 19:00
Edsbyns IF 3-5 Bollnäs GIF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Christoffer Gille
Viktor Grahn
Oskar Nilsson
Pavel Silinski
sön 27/11
kl. 17:00
Frillesås BK 6-2 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Jonas Kristensen
sön 27/11
kl. 17:00
IFK Motala 5-1 IFK Vänersborg
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Niclas Schultz
Kenneth Kristiansson
Kent Eliasson
Oscar Haraldsson
tis 29/11
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 4-1 Vetlanda BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Christoffer Aidesjö
Johan Bengtsson
Andreas Lindvall Viktorsson
tis 29/11
kl. 19:00
IFK Motala 5-2 IK Sirius
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Adam Jokinen
Jesper Rundberg
Gustaf Brunberg
tis 29/11
kl. 19:00
IFK Vänersborg 4-5 Edsbyns IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
Thomas Hofling
ons 30/11
kl. 18:00
Sandvikens AIK 5-1 Frillesås BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Christoffer Gille
Gustav Olhans
Jonas Kandell
Pär Billsmon
ons 30/11
kl. 19:00
Västerås SK 7-4 Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Anders Berg
Tomas Ljung
Thomas Persson
Patrik Berglund
ons 30/11
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 3-11 Villa Lidköping BK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Calle Larshans
Emil Larshans
Pavel Silinski
Hans Hellgren
december 2022
fre 2/12
kl. 18:00
Västerås SK 4-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Patrik Berglund
Adam Jokinen
Emil Larshans
fre 2/12
kl. 19:00
Edsbyns IF 3-3 Villa Lidköping BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Ulrik Bergman
Oscar Haraldsson
Calle Larshans
Oskar Nilsson
fre 2/12
kl. 19:00
Frillesås BK 4-4 Vetlanda BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
fre 2/12
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 5-3 IFK Vänersborg
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Jacob Liljegren
Mattias Öhrn
Andreas Lindvall Viktorsson
Thomas Hofling
fre 2/12
kl. 19:00
Hammarby IF 5-6 Bollnäs GIF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Jonas Kandell
Christoffer Gille
Fredrik Johansson
fre 2/12
kl. 19:00
IK Sirius 2-7 Sandvikens AIK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Pavel Silinski
Jonas Lindberg
Mattias Morberg
ons 7/12
kl. 18:00
Sandvikens AIK 5-5 Hammarby IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ulrik Bergman
Patrik Berglund
Oscar Haraldsson
Hans Hellgren
Pär Billsmon
ons 7/12
kl. 18:00
Vetlanda BK 6-5 IFK Motala
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Anders Berg
Samuel Pettersson
Jonas Kristensen
ons 7/12
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 6-3 Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Pavel Silinski
Jesper Rundberg
Fredrik Johansson
Henric Björkholm
ons 7/12
kl. 19:00
IFK Vänersborg 2-4 Frillesås BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Daniel Labe
Johan Bengtsson
Tomas Ljung
ons 7/12
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 6-1 IK Sirius
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Gustav Bortas
Mattias Morberg
Viktor Grahn
ons 7/12
kl. 19:00
Bollnäs GIF 2-3 Gripen Trollhättan BK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Andreas Broberg
Christoffer Gille
Calle Larshans
fre 9/12
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 1-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Jonas Lindberg
Gustav Olhans
Andreas Svensson
Thomas Hofling
fre 9/12
kl. 19:00
IK Sirius 6-4 Bollnäs GIF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Adam Jokinen
Andreas Pettersson
Fredrik Johansson
lör 10/12
kl. 14:00
Sandvikens AIK 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Niclas Schultz
Kenneth Kristiansson
Oscar Haraldsson
lör 10/12
kl. 14:00
IFK Motala 5-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Mattias Öhrn
Per Jakobsson
lör 10/12
kl. 15:00
Edsbyns IF 3-2 Västerås SK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Johan Bengtsson
Mattias Morberg
Daniel Labe
Pär Billsmon
lör 10/12
kl. 15:00
Hammarby IF 7-4 Vetlanda BK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Emil Larshans
Ludwig Hallkvist
Jonas Kandell
mån 12/12
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 4-4 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Andreas Broberg
Per Jakobsson
Calle Larshans
tis 13/12
kl. 18:00
IFK Motala 5-2 Edsbyns IF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Anders Berg
Tomas Ljung
Ludwig Hallkvist
tis 13/12
kl. 18:00
Broberg/Söderhamn IF 5-4 IFK Vänersborg
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Pavel Silinski
Christoffer Gille
Kenneth Kristiansson
tis 13/12
kl. 19:00
Bollnäs GIF 2-5 Frillesås BK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Fredrik Johansson
Mattias Morberg
Pär Billsmon
tis 13/12
kl. 19:00
Vetlanda BK 10-7 IK Sirius
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christoffer Aidesjö
Jonas Kristensen
Andreas Lindvall Viktorsson
tis 13/12
kl. 19:00
Västerås SK 6-1 Gripen Trollhättan BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Niclas Schultz
Jesper Rundberg
Andreas Pettersson
fre 16/12
kl. 19:00
Hammarby IF 2-10 Villa Lidköping BK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Andreas Svensson
Oscar Haraldsson
Christoffer Gille
fre 16/12
kl. 19:00
IFK Vänersborg 3-4 Bollnäs GIF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Gustav Bortas
Jonas Lindberg
Viktor Grahn
Thomas Hofling
Henric Björkholm
lör 17/12
kl. 15:00
Frillesås BK 0-4 IFK Motala
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Adam Jokinen
Per Jakobsson
Tomas Ljung
Rudolf Lindberg
lör 17/12
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 5-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Gustav Bortas
Gustaf Brunberg
Jonas Lindberg
Thomas Borgström
Pär Billsmon
tis 20/12
kl. 19:00
Sandvikens AIK 5-3 Västerås SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Jesper Rundberg
Pavel Silinski
Pär Billsmon
Mattias Morberg
tis 20/12
kl. 19:00
Edsbyns IF 3-5 Vetlanda BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Gustav Olhans
Jonas Kandell
Thomas Borgström
Patrik Widmark
mån 26/12
kl. 13:15
Bollnäs GIF 1-1 Edsbyns IF
Arena:
SBB Arena
Domare:
Pär Billsmon
Daniel Labe
Patrik Berglund
Fredrik Johansson
mån 26/12
kl. 13:15
IK Sirius 9-3 Hammarby IF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Hans Hellgren
Niclas Schultz
Samuel Pettersson
Jonas Lindberg
mån 26/12
kl. 13:15
Västerås SK 2-7 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Thomas Persson
Mattias Morberg
Per Jakobsson
Anders Berg
mån 26/12
kl. 15:00
Broberg/Söderhamn IF 6-5 Sandvikens AIK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jacob Liljegren
Emil Larshans
Viktor Grahn
mån 26/12
kl. 15:00
Vetlanda BK 6-5 Frillesås BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Gustaf Brunberg
Jesper Rundberg
Jonas Kandell
mån 26/12
kl. 17:00
IFK Vänersborg 3-2 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Thomas Hofling
Christoffer Aidesjö
Mattias Öhrn
Andreas Lindvall Viktorsson
Andreas Svensson
Martin Kihlsten
ons 28/12
kl. 19:00
Sandvikens AIK 4-9 Vetlanda BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Mattias Morberg
Oscar Haraldsson
Ulrik Bergman
ons 28/12
kl. 19:00
IFK Motala 3-4 Bollnäs GIF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Adam Jokinen
Patrik Berglund
Ludwig Hallkvist
Kent Eliasson
ons 28/12
kl. 19:00
Frillesås BK 0-3 Västerås SK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Anders Berg
Andreas Pettersson
Mattias Öhrn
ons 28/12
kl. 19:00
Edsbyns IF 5-1 IFK Vänersborg
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Gustav Bortas
Johan Bengtsson
Jonas Kristensen
Oskar Nilsson
ons 28/12
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 3-4 IK Sirius
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Andreas Lindvall Viktorsson
Andreas Broberg
Thomas Hofling
Viktor Grahn
ons 28/12
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 8-2 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Martin Kihlsten
Jonas Kandell
Calle Larshans
Emil Larshans
fre 30/12
kl. 19:00
Bollnäs GIF 6-2 Sandvikens AIK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Pavel Silinski
Emil Larshans
Fredrik Johansson
Pär Billsmon
fre 30/12
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 5-5 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jonas Kandell
Viktor Grahn
Mattias Morberg
Oskar Nilsson
fre 30/12
kl. 19:00
IK Sirius 4-3 IFK Motala
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jacob Liljegren
Gustav Olhans
Calle Larshans
Thomas Borgström
fre 30/12
kl. 19:00
Vetlanda BK 8-3 Hammarby IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Daniel Labe
Johan Bengtsson
Jonas Kristensen
Pierre Sunesson
fre 30/12
kl. 19:00
IFK Vänersborg 2-10 Villa Lidköping BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Ludwig Hallkvist
Niclas Schultz
Samuel Pettersson
Thomas Hofling
fre 30/12
kl. 19:00
Västerås SK 5-4 Edsbyns IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Andreas Lindvall Viktorsson
Christoffer Aidesjö
Thomas Persson
Linus Rydell
januari 2023
ons 4/1
kl. 19:00
Hammarby IF 2-2 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
tors 5/1
kl. 19:00
Sandvikens AIK 7-3 IK Sirius
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Christoffer Aidesjö
Jonas Lindberg
Mattias Morberg
tors 5/1
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 8-3 Bollnäs GIF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Viktor Grahn
Jonas Kristensen
Martin Kihlsten
tors 5/1
kl. 19:00
IFK Motala 5-5 Vetlanda BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Jonas Kandell
Gustaf Brunberg
Andreas Lindvall Viktorsson
tors 5/1
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 2-6 Västerås SK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Pavel Silinski
Ludwig Hallkvist
Jesper Rundberg
Thomas Hofling
tors 5/1
kl. 19:00
Frillesås BK 4-6 IFK Vänersborg
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Jacob Liljegren
Johan Bengtsson
Andreas Pettersson
lör 7/1
kl. 15:00
IK Sirius 4-2 IFK Vänersborg
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Daniel Labe
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
Hans Hellgren
lör 7/1
kl. 15:00
IFK Motala 3-3 Gripen Trollhättan BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Ludwig Hallkvist
Christoffer Gille
lör 7/1
kl. 15:00
Vetlanda BK 4-2 Edsbyns IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
Pierre Sunesson
lör 7/1
kl. 17:00
Bollnäs GIF 4-0 Hammarby IF
Arena:
SBB Arena
Domare:
Jonas Kandell
Emil Larshans
Viktor Grahn
Pär Billsmon
lör 7/1
kl. 17:00
Västerås SK 5-3 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Gustaf Brunberg
Andreas Svensson
Gustav Olhans
lör 7/1
kl. 17:00
Broberg/Söderhamn IF 6-2 Frillesås BK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Gustav Bortas
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
tis 10/1
kl. 19:00
Edsbyns IF 4-0 IK Sirius
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Pavel Silinski
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Pär Billsmon
tis 10/1
kl. 19:00
Hammarby IF 8-6 Västerås SK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Christoffer Gille
Fredrik Johansson
tis 10/1
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 11-3 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Martin Kihlsten
Jonas Kandell
Viktor Grahn
Tomas Ljung
tis 10/1
kl. 19:00
IFK Vänersborg 5-5 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Thomas Hofling
Ludwig Hallkvist
Andreas Lindvall Viktorsson
Christoffer Aidesjö
tis 10/1
kl. 19:00
IFK Motala 1-5 Sandvikens AIK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Gustaf Brunberg
Jesper Rundberg
Adam Jokinen
ons 11/1
kl. 19:00
Frillesås BK 1-3 Bollnäs GIF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Anders Berg
Samuel Pettersson
Per Jakobsson
fre 13/1
kl. 19:00
IK Sirius 5-2 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jacob Liljegren
Kenneth Kristiansson
Mattias Öhrn
Hans Hellgren
fre 13/1
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 5-2 Hammarby IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Niclas Schultz
Samuel Pettersson
Henric Björkholm
Tomas Ljung
fre 13/1
kl. 19:00
Sandvikens AIK 9-1 Edsbyns IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ulrik Bergman
Gustav Olhans
Mattias Morberg
Pär Billsmon
lör 14/1
kl. 15:00
IFK Motala 2-1 Frillesås BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Ludwig Hallkvist
Johan Bengtsson
Christoffer Aidesjö
lör 14/1
kl. 17:00
Bollnäs GIF 6-1 Vetlanda BK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Pär Billsmon
Jonas Kandell
Emil Larshans
Calle Larshans
lör 14/1
kl. 17:00
Västerås SK 4-3 IFK Vänersborg
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Andreas Lindvall Viktorsson
Jacob Liljegren
Gustav Olhans
Kent Eliasson
ons 25/1
kl. 19:00
IFK Vänersborg 1-4 Hammarby IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jacob Liljegren
Jesper Rundberg
Ludwig Hallkvist
ons 25/1
kl. 19:00
IK Sirius 1-7 Villa Lidköping BK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jonas Kandell
Jonas Lindberg
Oscar Haraldsson
ons 25/1
kl. 19:00
Frillesås BK 6-6 Sandvikens AIK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
ons 25/1
kl. 19:00
Vetlanda BK 4-1 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Anders Berg
Mattias Öhrn
Samuel Pettersson
Pierre Sunesson
Niclas Schultz
ons 25/1
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 3-7 Västerås SK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Gustav Bortas
Andreas Lindvall Viktorsson
Tomas Ljung
ons 25/1
kl. 19:00
Edsbyns IF 3-6 IFK Motala
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Andreas Broberg
Viktor Grahn
Mattias Morberg
Pär Billsmon
fre 27/1
kl. 19:00
Bollnäs GIF 3-5 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
SBB Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Christoffer Gille
Mattias Morberg
Gustav Olhans
Oskar Nilsson
lör 28/1
kl. 15:00
Frillesås BK 3-3 Edsbyns IF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Andreas Svensson
Mattias Öhrn
Per Jakobsson
lör 28/1
kl. 15:00
IFK Motala 4-8 Villa Lidköping BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Niclas Schultz
Oscar Haraldsson
Andreas Lindvall Viktorsson
lör 28/1
kl. 15:00
Vetlanda BK 6-5 IFK Vänersborg
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Daniel Labe
Jonas Lindberg
Calle Larshans
Pierre Sunesson
lör 28/1
kl. 15:00
Hammarby IF 5-2 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Christoffer Gille
Fredrik Johansson
Christoffer Aidesjö
Mattias Morberg
sön 29/1
kl. 13:15
Västerås SK 6-3 IK Sirius
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Calle Larshans
Jonas Lindberg
Anders Berg
tis 31/1
kl. 19:00
Västerås SK 2-4 Bollnäs GIF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
David Eneland
Gustaf Brunberg
Tomas Ljung
Thomas Persson
Håkan Nora Johansson
tis 31/1
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 5-3 Edsbyns IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Mattias Öhrn
Johan Bengtsson
Henric Björkholm
Daniel Labe
tis 31/1
kl. 19:00
IFK Vänersborg 8-2 IFK Motala
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Andreas Broberg
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
Thomas Hofling
Christoffer Aidesjö
tis 31/1
kl. 19:00
Hammarby IF 8-3 Sandvikens AIK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Jonas Kandell
Jonas Lindberg
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
tis 31/1
kl. 19:00
IK Sirius 8-0 Vetlanda BK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Pavel Silinski
Emil Larshans
Hans Hellgren
Mattias Morberg
februari 2023
ons 1/2
kl. 19:30
Gripen Trollhättan BK 2-1 Frillesås BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Adam Jokinen
Andreas Lindvall Viktorsson
Jesper Rundberg
Thomas Hofling
Daniel Labe
fre 3/2
kl. 19:00
Bollnäs GIF 4-3 IK Sirius
Arena:
SBB Arena
Domare:
Gustav Bortas
Oscar Haraldsson
Oskar Nilsson
Calle Larshans
fre 3/2
kl. 19:00
Edsbyns IF 2-1 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Ulrik Bergman
Mattias Morberg
Pär Billsmon
Andreas Rönnbäck
Gustav Olhans
fre 3/2
kl. 19:00
Frillesås BK 5-8 Villa Lidköping BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Christoffer Aidesjö
Mattias Öhrn
Per Jakobsson
fre 3/2
kl. 19:00
IFK Motala 4-2 Hammarby IF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Gustaf Brunberg
Johan Bengtsson
David Järvinen
fre 3/2
kl. 19:00
Sandvikens AIK 6-2 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Pavel Silinski
Patrik Widmark
Patrik Berglund
Emil Larshans
Hans Hellgren
fre 3/2
kl. 19:00
Vetlanda BK 3-7 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
David Eneland
Jesper Rundberg
Ludwig Hallkvist
Pierre Sunesson
tis 7/2
kl. 19:00
IFK Vänersborg 4-5 Sandvikens AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Johan Bengtsson
Martin Kihlsten
Jonas Kristensen
tis 7/2
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 9-3 Vetlanda BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Oscar Haraldsson
Kenneth Kristiansson
Henric Björkholm
tis 7/2
kl. 19:00
IK Sirius 4-2 Frillesås BK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Gustav Bortas
Gustav Olhans
Patrik Widmark
tis 7/2
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 3-5 Bollnäs GIF
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Ulrik Bergman
Christoffer Gille
Viktor Grahn
Thomas Hofling
Anders Berg
tis 7/2
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 4-1 IFK Motala
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Andreas Rönnbäck
Linus Rydell
Pär Billsmon
Calle Larshans
Stefan Johansson
tis 7/2
kl. 19:00
Hammarby IF 4-7 Edsbyns IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Christoffer Aidesjö
Emil Larshans
Patrik Berglund
Håkan Birgerson
Kent Eliasson
fre 10/2
kl. 19:00
Sandvikens AIK 4-3 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Daniel Labe
Jonas Lindberg
Patrik Berglund
Pär Billsmon
Andreas Rönnbäck
fre 10/2
kl. 19:00
Bollnäs GIF 5-2 IFK Vänersborg
Arena:
SBB Arena
Domare:
Jonas Kandell
Oscar Haraldsson
Ludwig Hallkvist
Emil Larshans
fre 10/2
kl. 19:00
Edsbyns IF 4-3 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Andreas Broberg
Mattias Morberg
Calle Larshans
Hans Hellgren
Mikael Lund
fre 10/2
kl. 19:00
Frillesås BK 7-3 Hammarby IF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
Andreas Svensson
fre 10/2
kl. 19:00
IFK Motala 3-1 Västerås SK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Anders Berg
Mattias Öhrn
Christoffer Gille
Gustaf Brunberg
fre 10/2
kl. 19:00
Vetlanda BK 2-8 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
Pierre Sunesson
Samuel Pettersson

Turnering- och eventkalender

2024

Januari

19-21 januari P17-VM, Mikkeli, Finland

19-21 januari P19-VM, Norge

19-21 januari 3-nationsturnering, herrar, Karlstad

26-28 januari U21 Dam - Nederländerna, Mölndal

Februari

Mars

15-16 mars Bandyfinalerna, Västerås

21-23 mars 4 Nations Cup, Göteborg

22-24 mars Distriktslagsturneringen, Stockholm






SM-finalerna 2023 Läs mer

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer