2022/2023
Elitserien Damer

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2022
lör 29/10
kl. 15:00
Uppsala BoIS A 4-4 Mölndal Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Samuel Karlsson
Matviy Khotyaintsev
lör 29/10
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 25-0 Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Jonas Kristensen
Anders Berg
lör 29/10
kl. 15:00
Västerås SK 9-0 KS Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Viktor Grahn
Robert Malmström
mån 31/10
kl. 19:00
AIK 1-1 Sandvikens AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Inez Edenberg
november 2022
lör 5/11
kl. 14:00
KS Bandy 3-2 Skirö AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Samuel Silvesjö
Per Adolfsson
Börje Karlsson
lör 5/11
kl. 16:30
Sunvära SK 0-5 Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Michael Rosvall
Claes Winberg
Valther Alm
lör 12/11
kl. 15:00
AIK 4-2 Mölndal Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Inez Edenberg
Johan Hedell
Anders Westman
lör 12/11
kl. 15:00
Skirö AIK 2-4 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Örjan Bruce
Kristian Svensson
lör 12/11
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 10-1 Uppsala BoIS A
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Jonathan Grund
Hannah Pettersson
ons 16/11
kl. 19:00
Uppsala BoIS A 0-3 Skirö AIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Samuel Karlsson
Oscar Hall
Matviy Khotyaintsev
ons 16/11
kl. 19:00
Sandvikens AIK 0-1 Västerås SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Niklas Wiklander
Marcus Åkerblom
ons 16/11
kl. 19:30
KS Bandy 5-1 Sunvära SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Andreas Svensson
Valther Alm
Mattias Öhrn
lör 19/11
kl. 12:00
Villa Lidköping BK 7-0 KS Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Jonathan Grund
Magnus Lundell
Henric Björkholm
lör 19/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-7 Skirö AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
Elisabeth Englund
lör 19/11
kl. 17:15
Västerås SK 7-5 AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Daniel Carlfjord
Jonas Edström
Inez Edenberg
sön 20/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-2 Mölndal Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Calle Larshans
Stefan Holst
Anders Bergman
fre 25/11
kl. 19:00
Uppsala BoIS A 0-6 Västerås SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonatan Vejby
Samuel Karlsson
Ida Salomonsson
fre 25/11
kl. 20:00
Mölndal Bandy 1-3 Skirö AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Samuel Silvesjö
lör 26/11
kl. 15:00
AIK 23-0 Sunvära SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Hanna Hansson
Axel Eriksson
Anders Westman
lör 26/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 8-2 KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Marcus Åkerblom
Stefan Holst
Hans Hellgren
december 2022
lör 10/12
kl. 15:00
Skirö AIK - AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Jesper Rundberg
Elias Lundquist
lör 10/12
kl. 15:00
Villa Lidköping BK - Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Michael Rosvall
Jonathan Grund
Magnus Lundell
lör 10/12
kl. 17:45
KS Bandy - Uppsala BoIS A
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Ida Salomonsson
Hannah Pettersson
Claes Winberg
sön 11/12
kl. 10:00
Sunvära SK - Uppsala BoIS A
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Tobias Kesselbring
Samuel Silvesjö
Valther Alm
sön 11/12
kl. 15:30
Västerås SK - Mölndal Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Thomas Persson
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
Jonathan Lööf
ons 14/12
kl. 19:00
Mölndal Bandy - Villa Lidköping BK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Tobias Kesselbring
Hannah Pettersson
Valther Alm
lör 17/12
kl. 13:00
Villa Lidköping BK - Skirö AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Jacob Liljegren
Magnus Lundell
lör 17/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy - Sunvära SK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Andreas Svensson
Valther Alm
Samuel Silvesjö
lör 17/12
kl. 15:00
AIK - KS Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Inez Edenberg
lör 17/12
kl. 19:00
Uppsala BoIS A - Sandvikens AIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Christoffer Gille
Matviy Khotyaintsev
mån 26/12
kl. 13:00
AIK - Uppsala BoIS A
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Elisabeth Englund
Matviy Khotyaintsev
Samuel Karlsson
mån 26/12
kl. 13:00
Sunvära SK - Skirö AIK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Samuel Silvesjö
mån 26/12
kl. 15:45
Västerås SK - Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Thomas Persson
Pavel Silinski
Klas Lindqvist
Linus Rydell
mån 26/12
kl. 17:30
KS Bandy - Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Tobias Kesselbring
Marcus Hector
Claes Winberg
tors 29/12
kl. 19:00
Skirö AIK - Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
fre 30/12
kl. 19:00
KS Bandy - Västerås SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Andreas Svensson
Valther Alm
Michael Rosvall
fre 30/12
kl. 19:00
Sunvära SK - Mölndal Bandy
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Tobias Kesselbring
Marcus Hector
Claes Winberg
januari 2023
ons 4/1
kl. 19:00
Mölndal Bandy - KS Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Andreas Svensson
Hannah Pettersson
Valther Alm
ons 4/1
kl. 19:00
Skirö AIK - Sunvära SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
fre 6/1
kl. 13:15
Uppsala BoIS A - AIK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Elisabeth Englund
Inez Edenberg
Peter Hampus
fre 6/1
kl. 15:00
Villa Lidköping BK - Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 7/1
kl. 17:00
Sunvära SK - AIK
Arena:
Sjöaremossen
sön 8/1
kl. 16:00
Sandvikens AIK - Uppsala BoIS A
Arena:
Göransson Arena Sandviken
lör 14/1
kl. 13:00
Västerås SK - Uppsala BoIS A
Arena:
ABB Arena Västerås
lör 14/1
kl. 13:15
Mölndal Bandy - AIK
Arena:
Åby Isstadion
lör 14/1
kl. 14:00
Sunvära SK - Villa Lidköping BK
Arena:
Sjöaremossen
lör 14/1
kl. 15:00
Skirö AIK - Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
lör 21/1
kl. 13:15
Mölndal Bandy - Västerås SK
Arena:
Åby Isstadion
lör 21/1
kl. 15:00
Uppsala BoIS A - KS Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 21/1
kl. 15:00
AIK - Skirö AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 21/1
kl. 15:00
Sandvikens AIK - Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
sön 22/1
kl. 13:00
AIK - Villa Lidköping BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Johan Hedell
Robert Andersson
Victor Björling
sön 22/1
kl. 15:00
Sandvikens AIK - Sunvära SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
lör 28/1
kl. 13:30
KS Bandy - Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
lör 28/1
kl. 15:00
Villa Lidköping BK - AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 28/1
kl. 15:00
Uppsala BoIS A - Sunvära SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 28/1
kl. 18:30
Skirö AIK - Mölndal Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
februari 2023
lör 4/2
kl. 13:15
Mölndal Bandy - Uppsala BoIS A
Arena:
Åby Isstadion
lör 4/2
kl. 14:00
Sunvära SK - Västerås SK
Arena:
Sjöaremossen
lör 4/2
kl. 14:00
KS Bandy - Villa Lidköping BK
Arena:
Ale Arena Surte
sön 5/2
kl. 16:30
Villa Lidköping BK - Mölndal Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 5/2
kl. 17:30
Sandvikens AIK - AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
ons 8/2
kl. 19:00
Skirö AIK - KS Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
ons 8/2
kl. 19:00
Västerås SK - Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
lör 11/2
kl. 14:00
KS Bandy - AIK
Arena:
Ale Arena Surte
lör 11/2
kl. 15:00
Västerås SK - Skirö AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
lör 11/2
kl. 15:00
Uppsala BoIS A - Villa Lidköping BK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
sön 12/2
kl. 14:00
Västerås SK - Sunvära SK
Arena:
ABB Arena Västerås
lör 18/2
kl. 13:15
Mölndal Bandy - Sandvikens AIK
Arena:
Åby Isstadion
lör 18/2
kl. 14:00
Sunvära SK - KS Bandy
Arena:
Sjöaremossen
lör 18/2
kl. 15:00
Skirö AIK - Uppsala BoIS A
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
lör 18/2
kl. 15:00
AIK - Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

23 november Arenadag 2022 - Bygg för framtiden! Örebro

December

2–3 december, landskamper Dam, Norge
26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns även på LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer