2022/2023
Elitserien Damer

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 16 15 0 1 188-19 30
2 Västerås SK 16 15 0 1 121-29 30
3 AIK 16 10 2 4 118-41 22
4 Skirö AIK 16 9 1 6 75-44 19
5 Sandvikens AIK 16 5 2 9 44-52 12
6 Uppsala BoIS A 16 4 3 9 35-72 11
7 Mölndal Bandy 16 4 3 9 30-84 11
8 KS Bandy 16 4 1 11 26-99 9
9 Sunvära SK 16 0 0 16 9-206 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2022
lör 29/10
kl. 15:00
Uppsala BoIS A 4-4 Mölndal Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Samuel Karlsson
Matviy Khotyaintsev
lör 29/10
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 25-0 Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Jonas Kristensen
Anders Berg
lör 29/10
kl. 15:00
Västerås SK 9-0 KS Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Viktor Grahn
Robert Malmström
mån 31/10
kl. 19:00
AIK 1-1 Sandvikens AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Inez Edenberg
november 2022
lör 5/11
kl. 14:00
KS Bandy 3-2 Skirö AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Samuel Silvesjö
Per Adolfsson
Börje Karlsson
lör 5/11
kl. 16:30
Sunvära SK 0-5 Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Michael Rosvall
Claes Winberg
Valther Alm
lör 12/11
kl. 15:00
AIK 4-2 Mölndal Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Inez Edenberg
Johan Hedell
Anders Westman
lör 12/11
kl. 15:00
Skirö AIK 2-4 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Örjan Bruce
Kristian Svensson
lör 12/11
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 10-1 Uppsala BoIS A
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Jonathan Grund
Hannah Pettersson
ons 16/11
kl. 19:00
Uppsala BoIS A 0-3 Skirö AIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Samuel Karlsson
Oscar Hall
Matviy Khotyaintsev
ons 16/11
kl. 19:00
Sandvikens AIK 0-1 Västerås SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Niklas Wiklander
Marcus Åkerblom
ons 16/11
kl. 19:30
KS Bandy 5-1 Sunvära SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Andreas Svensson
Valther Alm
Mattias Öhrn
lör 19/11
kl. 12:00
Villa Lidköping BK 7-0 KS Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Jonathan Grund
Magnus Lundell
Henric Björkholm
lör 19/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-7 Skirö AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
Elisabeth Englund
lör 19/11
kl. 17:15
Västerås SK 7-5 AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Daniel Carlfjord
Jonas Edström
Inez Edenberg
sön 20/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-2 Mölndal Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Calle Larshans
Stefan Holst
Anders Bergman
fre 25/11
kl. 19:00
Uppsala BoIS A 0-6 Västerås SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonatan Vejby
Samuel Karlsson
Ida Salomonsson
fre 25/11
kl. 20:00
Mölndal Bandy 1-3 Skirö AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Samuel Silvesjö
lör 26/11
kl. 15:00
AIK 23-0 Sunvära SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Hanna Hansson
Axel Eriksson
Anders Westman
lör 26/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 8-2 KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Marcus Åkerblom
Stefan Holst
Hans Hellgren
december 2022
lör 10/12
kl. 15:00
Skirö AIK 5-5 AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Elias Lundquist
Pierre Sunesson
lör 10/12
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 6-2 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Michael Rosvall
Jonathan Grund
Magnus Lundell
lör 10/12
kl. 17:45
KS Bandy 1-3 Uppsala BoIS A
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Ida Salomonsson
Hannah Pettersson
Claes Winberg
sön 11/12
kl. 10:15
Sunvära SK 2-8 Uppsala BoIS A
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Tobias Kesselbring
Samuel Silvesjö
Valther Alm
sön 11/12
kl. 15:30
Västerås SK 13-1 Mölndal Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Thomas Persson
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
Jonathan Lööf
ons 14/12
kl. 19:00
Mölndal Bandy 0-14 Villa Lidköping BK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Hannah Pettersson
Valther Alm
Michael Rosvall
lör 17/12
kl. 13:00
Villa Lidköping BK 8-0 Skirö AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Jacob Liljegren
Magnus Lundell
lör 17/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 2-1 Sunvära SK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Andreas Svensson
Valther Alm
Samuel Silvesjö
lör 17/12
kl. 15:00
AIK 11-1 KS Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Inez Edenberg
lör 17/12
kl. 19:00
Uppsala BoIS A 2-3 Sandvikens AIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Matviy Khotyaintsev
Johan Frisk
mån 26/12
kl. 13:00
AIK 10-1 Uppsala BoIS A
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Matviy Khotyaintsev
Samuel Karlsson
Edvin Ludvigsson
mån 26/12
kl. 13:00
Sunvära SK 0-13 Skirö AIK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Claes Winberg
mån 26/12
kl. 15:45
Västerås SK 6-3 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Thomas Persson
Pavel Silinski
Klas Lindqvist
Linus Rydell
mån 26/12
kl. 17:30
KS Bandy 1-5 Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Tobias Kesselbring
Marcus Hector
Claes Winberg
tors 29/12
kl. 19:00
Skirö AIK 1-8 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Philip Björklund
Pontus Tengroth
fre 30/12
kl. 19:00
Sunvära SK 0-5 Mölndal Bandy
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Tobias Kesselbring
Marcus Hector
Claes Winberg
januari 2023
ons 4/1
kl. 19:30
Mölndal Bandy 3-2 KS Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Andreas Svensson
Hannah Pettersson
Valther Alm
fre 6/1
kl. 13:15
Uppsala BoIS A 0-8 AIK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Elisabeth Englund
Inez Edenberg
Peter Hampus
Thomas Persson
fre 6/1
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 9-2 Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Jonas Kristensen
Hannah Pettersson
Martin Kihlsten
lör 7/1
kl. 17:00
Sunvära SK 0-16 AIK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Mattias Öhrn
Max Rosvall
sön 8/1
kl. 16:00
Sandvikens AIK 1-2 Uppsala BoIS A
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Stefan Holst
Jonas Lindberg
lör 14/1
kl. 13:00
Västerås SK 5-2 Uppsala BoIS A
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Elisabeth Englund
Håkan Andersen
Jonas Rinnbäck
Kent Eliasson
lör 14/1
kl. 13:30
Mölndal Bandy 1-8 AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Andreas Svensson
Claes Winberg
Tobias Kesselbring
lör 14/1
kl. 14:00
Sunvära SK 0-31 Villa Lidköping BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Max Rosvall
lör 14/1
kl. 15:00
Skirö AIK 3-1 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Elias Lundquist
Örjan Bruce
Andreas Dahlberg
ons 18/1
kl. 19:00
Skirö AIK 13-1 Sunvära SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Pierre Sunesson
Samuel Pettersson
lör 21/1
kl. 13:30
Mölndal Bandy 0-6 Västerås SK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Michael Rosvall
Claes Winberg
Max Rosvall
lör 21/1
kl. 15:00
Uppsala BoIS A 0-0 KS Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Inez Edenberg
Kent Eliasson
Kenneth Kristiansson
lör 21/1
kl. 15:00
AIK 4-2 Skirö AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Robert Andersson
Håkan Andersen
Johan Hedell
Thomas Persson
lör 21/1
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-7 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Andreas Rönnbäck
Andreas Blomqvist
Emil Larshans
Hans Hellgren
sön 22/1
kl. 11:00
KS Bandy 1-11 Västerås SK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Valther Alm
Michael Rosvall
Julia Thompson
Rudolf Lindberg
sön 22/1
kl. 13:00
AIK 1-7 Villa Lidköping BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Johan Hedell
Robert Andersson
Samuel Karlsson
sön 22/1
kl. 15:00
Sandvikens AIK 9-1 Sunvära SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Gustav Bortas
Gustav Olhans
Andreas Blomqvist
lör 28/1
kl. 13:30
KS Bandy 1-0 Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Edvin Ludvigsson
Samuel Karlsson
Matviy Khotyaintsev
Rudolf Lindberg
lör 28/1
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 5-2 AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Tobias Kesselbring
Jonathan Grund
Viktor Fritzon
lör 28/1
kl. 15:00
Uppsala BoIS A 8-1 Sunvära SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Håkan Andersen
Johan Skog
lör 28/1
kl. 18:30
Skirö AIK 7-0 Mölndal Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Samuel Pettersson
Andreas Pettersson
Pierre Sunesson
februari 2023
lör 4/2
kl. 13:30
Mölndal Bandy 1-1 Uppsala BoIS A
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Andreas Svensson
Hannah Pettersson
Per Jakobsson
lör 4/2
kl. 14:00
Sunvära SK 0-17 Västerås SK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Johan Bengtsson
Max Rosvall
lör 4/2
kl. 14:00
KS Bandy 0-22 Villa Lidköping BK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Daniel Labe
Claes Winberg
Julia Thompson
sön 5/2
kl. 14:00
Villa Lidköping BK 15-1 Mölndal Bandy
Arena:
Billinge Skövde Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Jonathan Grund
Magnus Lundell
Martin Kihlsten
sön 5/2
kl. 17:30
Sandvikens AIK 4-8 AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Mattias Morberg
Niklas Wiklander
ons 8/2
kl. 19:00
Skirö AIK 6-2 KS Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Ida Salomonsson
Hannah Pettersson
Pierre Sunesson
Adam Jokinen
ons 8/2
kl. 19:00
Västerås SK 7-1 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Dennis Lisell
Håkan Andersen
Johan Hedell
lör 11/2
kl. 14:00
KS Bandy 1-9 AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Michael Rosvall
Max Rosvall
Claes Winberg
lör 11/2
kl. 15:00
Västerås SK 3-2 Skirö AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Johan Hedell
Camran Hanson
lör 11/2
kl. 15:00
Uppsala BoIS A 1-11 Villa Lidköping BK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Jonas Rinnbäck
Peter Hampus
sön 12/2
kl. 14:00
Västerås SK 20-0 Sunvära SK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Hillerius
Jonatan Vejby
Samuel Karlsson
lör 18/2
kl. 14:00
Sunvära SK 2-6 KS Bandy
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Julia Thompson
Andreas Svensson
Claes Winberg
lör 18/2
kl. 15:00
Skirö AIK 6-2 Uppsala BoIS A
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christer Hagström
Samuel Pettersson
Örjan Bruce
lör 18/2
kl. 15:00
AIK 3-4 Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Hannah Pettersson
Kenneth Kristiansson
Peter Persson
lör 18/2
kl. 17:00
Mölndal Bandy 2-3 Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Michael Rosvall
Max Rosvall
Olle Carlsson

Turnering- och eventkalender

2024

Januari

19-21 januari P17-VM, Mikkeli, Finland

19-21 januari P19-VM, Norge

19-21 januari 3-nationsturnering, herrar, Karlstad

26-28 januari U21 Dam - Nederländerna, Mölndal

Februari

Mars

15-16 mars Bandyfinalerna, Västerås

21-23 mars 4 Nations Cup, Göteborg

22-24 mars Distriktslagsturneringen, Stockholm






SM-finalerna 2023 Läs mer

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer