2022
Svenska Cupen Dam, Svenska Cupen Dam grupp A

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 2 2 0 0 22-0 4
2 Skirö AIK 3 2 0 1 10-15 4
3 Sandvikens AIK 2 1 0 1 7-4 2
4 Uppsala BoIS A 1 0 0 1 1-7 0
5 Mölndal Bandy 2 0 0 2 1-15 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
september 2022
lör 17/9
kl. 15:00
Skirö AIK 7-1 Uppsala BoIS A
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Jonny Andersson
Örjan Bruce
sön 18/9
kl. 16:00
Skirö AIK 0-12 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Kristian Svensson
Andreas Pettersson
sön 18/9
kl. 16:00
Mölndal Bandy 1-5 Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Andreas Svensson
Valther Alm
Mikael Björkestam
lör 24/9
kl. 12:30
Villa Lidköping BK 10-0 Mölndal Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Jonas Kristensen
Adam Jokinen
lör 24/9
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-3 Skirö AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Johannes Winther
Gustav Olhans
Stefan Holst
oktober 2022
sön 2/10
kl. 13:00
Villa Lidköping BK - Uppsala BoIS A
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jonathan Grund
Magnus Lundell
Jacob Liljegren
sön 2/10
kl. 18:30
Mölndal Bandy - Skirö AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Claes Winberg
ons 5/10
kl. 19:00
Uppsala BoIS A - Sandvikens AIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Elisabeth Englund
Christoffer Gille
lör 8/10
kl. 15:00
Sandvikens AIK - Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Johannes Winther
Jonas Rinnbäck
Ida Salomonsson
lör 8/10
kl. 15:00
Uppsala BoIS A - Mölndal Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonatan Vejby
Oscar Hall
Robert Malmström

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer