2022/2023
Div 1 Mellan

# Lag M V O F D P
1 Tranås BoIS 16 14 1 1 110-45 29
2 Finspångs AIK 16 13 1 2 122-43 27
3 Skirö AIK 16 13 1 2 117-64 27
4 Tjust Bandy 16 13 0 3 129-48 26
5 Mosseruds GF 16 7 2 7 66-93 16
6 Otterbäckens BK 16 6 2 8 76-71 14
7 Åtvidabergs BK 16 6 1 9 67-83 13
8 IFK Motala U 16 4 3 9 49-86 11
9 Derby Linköping BK 16 4 2 10 51-88 10
10 Köpings Is 16 3 2 11 43-98 8
11 Jönköping Bandy IF 16 2 3 11 52-93 7
12 Katrineholm Bandy U 16 1 2 13 52-122 4

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2022
fre 11/11
kl. 19:30
Katrineholm Bandy U 4-4 Köpings Is
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Mikael Olsson
Leif Björklund
Pontus Tengroth
sön 13/11
kl. 14:00
Finspångs AIK 8-5 Otterbäckens BK
Arena:
Behrn Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Philip Björklund
sön 13/11
kl. 16:00
Skirö AIK 7-4 Åtvidabergs BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Örjan Bruce
Axel Davidsson
Anton Grön
lör 19/11
kl. 15:00
Skirö AIK 9-3 Derby Linköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christer Karmsjö
Pontus Tengroth
Philip Björklund
sön 20/11
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U 2-5 Otterbäckens BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Samuel Karlsson
Matviy Khotyaintsev
Robert Andersson
Adam Jokinen
sön 20/11
kl. 16:00
Tjust Bandy 10-0 Jönköping Bandy IF
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Jonny Andersson
Samuel Pettersson
Patrik Bergemalm
sön 20/11
kl. 16:15
Mosseruds GF 6-0 Köpings Is
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Pär Billsmon
Tomas Ljung
Håkan Nora Johansson
Björn Tömmernes
mån 21/11
kl. 20:00
Tranås BoIS 8-5 Åtvidabergs BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Anton Grön
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
fre 25/11
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF 3-6 Åtvidabergs BK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Stefan Bertilsson
Örjan Bruce
Kristian Svensson
fre 25/11
kl. 19:30
Derby Linköping BK 1-10 Tjust Bandy
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Jonny Andersson
Christer Hagström
lör 26/11
kl. 18:00
Skirö AIK 7-2 Tranås BoIS
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jonny Andersson
Stefan Bertilsson
Jesper Rundberg
sön 27/11
kl. 13:15
Mosseruds GF 6-4 Katrineholm Bandy U
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Björn Tömmernes
Matviy Khotyaintsev
Oscar Holst
ons 30/11
kl. 19:30
Otterbäckens BK 2-3 IFK Motala U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Robert Malmström
Jonathan Lööf
Jonas Edström
december 2022
fre 2/12
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF 4-9 Skirö AIK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Stefan Bertilsson
William Östlund
Pontus Tengroth
lör 3/12
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 2-7 Tjust Bandy
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Christer Karmsjö
lör 3/12
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 7-4 IFK Motala U
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
Rasmus Ganebäck
sön 4/12
kl. 13:00
Derby Linköping BK 3-4 Tranås BoIS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christian Bergh
Christer Karmsjö
Gustaf Brunberg
sön 4/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 8-2 Köpings Is
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ola Fredriksson
Robert Jonsson
Rasmus Ganebäck
ons 7/12
kl. 19:30
Finspångs AIK 12-0 Köpings Is
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Marcus Letalick
Philip Björklund
fre 9/12
kl. 19:00
Tranås BoIS 11-1 IFK Motala U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Anton Grön
lör 10/12
kl. 13:00
Åtvidabergs BK 3-8 Finspångs AIK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Leif Björklund
Christian Bergh
Gustaf Brunberg
lör 10/12
kl. 14:00
Tjust Bandy 14-2 Mosseruds GF
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Kristian Svensson
lör 10/12
kl. 15:00
Jönköping Bandy IF 1-1 Köpings Is
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Patrik Bergemalm
Christer Hagström
Thomas Pettersson
sön 11/12
kl. 13:00
Derby Linköping BK 5-5 Katrineholm Bandy U
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
Leif Björklund
sön 11/12
kl. 16:30
Skirö AIK 8-3 Otterbäckens BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Jonny Andersson
ons 14/12
kl. 19:45
IFK Motala U 0-7 Finspångs AIK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Christian Bergh
Philip Björklund
fre 16/12
kl. 19:00
IFK Motala U 3-7 Derby Linköping BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Mikael Olsson
Philip Björklund
Jonny Andersson
lör 17/12
kl. 13:30
Katrineholm Bandy U 2-6 Tranås BoIS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Ola Fredriksson
Robert Jonsson
Rasmus Ganebäck
lör 17/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 4-7 Tjust Bandy
Arena:
Otterstrand
Domare:
Samuel Karlsson
Oscar Holst
Sven-Olof Bly
lör 17/12
kl. 15:00
Köpings Is 1-4 Åtvidabergs BK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Dennis Lisell
Håkan Andersen
Jörgen Wingstedt
sön 18/12
kl. 13:15
Mosseruds GF 2-10 Skirö AIK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Jonas Edström
Robert Malmström
Mikael Olsson
sön 18/12
kl. 14:00
Finspångs AIK 11-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Adam Jokinen
Christer Karmsjö
Erik Schultz
Pontus Tengroth
ons 21/12
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF 5-5 Derby Linköping BK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Stefan Bertilsson
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
ons 21/12
kl. 19:30
Tranås BoIS 8-3 Tjust Bandy
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Philip Björklund
Christian Bergh
Robin Sörensson
mån 26/12
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 6-4 Derby Linköping BK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Hagström
Christer Hagström
mån 26/12
kl. 13:15
Tranås BoIS 5-3 Jönköping Bandy IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Anton Grön
Kristian Svensson
mån 26/12
kl. 13:15
Tjust Bandy 8-1 Skirö AIK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Philip Björklund
Pontus Tengroth
Leif Björklund
mån 26/12
kl. 13:15
Mosseruds GF 8-2 Otterbäckens BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
Ted Esplund
mån 26/12
kl. 13:15
Finspångs AIK 5-1 Katrineholm Bandy U
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Marcus Letalick
mån 26/12
kl. 14:00
IFK Motala U 4-1 Köpings Is
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Jonas Edström
Christian Bergh
Robert Malmström
januari 2023
tors 5/1
kl. 19:30
Tjust Bandy 10-2 Köpings Is
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Jonny Andersson
Örjan Bruce
Adam Jokinen
fre 6/1
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 5-3 IFK Motala U
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Christian Bergh
Marcus Letalick
Robert Malmström
fre 6/1
kl. 13:15
Jönköping Bandy IF 10-2 Katrineholm Bandy U
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Örjan Bruce
Christer Karmsjö
Magnus Ahlsén
fre 6/1
kl. 13:15
Tranås BoIS 7-3 Otterbäckens BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Hagström
Patrik Bergemalm
Anton Grön
fre 6/1
kl. 14:00
Derby Linköping BK 2-3 Mosseruds GF
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Mikael Olsson
Leif Björklund
David Järvinen
fre 6/1
kl. 15:00
Skirö AIK 6-5 Finspångs AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Anton Hagström
Jonny Andersson
Stefan Bertilsson
sön 8/1
kl. 13:15
Mosseruds GF 1-6 Tranås BoIS
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
Ted Esplund
sön 8/1
kl. 13:15
Köpings Is 5-8 Skirö AIK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Jonathan Lööf
Daniel Carlfjord
Viktor Grahn
sön 8/1
kl. 14:00
Finspångs AIK 7-1 Derby Linköping BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Erik Schultz
sön 8/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 3-3 Jönköping Bandy IF
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
Tobias Persson
sön 8/1
kl. 15:00
IFK Motala U 0-7 Tjust Bandy
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Christian Bergh
Mikael Olsson
sön 8/1
kl. 15:30
Katrineholm Bandy U 3-5 Åtvidabergs BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Oscar Holst
Jörgen Wingstedt
Samuel Wakman
fre 13/1
kl. 19:00
IFK Motala U 3-3 Mosseruds GF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christian Bergh
Patrik Bergemalm
Pontus Tengroth
fre 13/1
kl. 19:30
Tranås BoIS 3-3 Finspångs AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Örjan Bruce
Philip Björklund
lör 14/1
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 5-6 Otterbäckens BK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Leif Björklund
Erik Schultz
Philip Björklund
lör 14/1
kl. 14:00
Tjust Bandy 15-1 Katrineholm Bandy U
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Håkan Grunditz
Thomas Pettersson
Anton Grön
sön 15/1
kl. 13:00
Derby Linköping BK 3-2 Köpings Is
Arena:
Stångebro IP
Domare:
David Eneland
Gustaf Brunberg
Erik Schultz
sön 15/1
kl. 14:00
Skirö AIK 3-3 IFK Motala U
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
Elias Lundquist
sön 15/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 4-7 Mosseruds GF
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Dahlberg
Håkan Grunditz
fre 20/1
kl. 19:30
Finspångs AIK 1-5 Tjust Bandy
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Pontus Tengroth
lör 21/1
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 5-14 Skirö AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
Ted Esplund
Rasmus Ganebäck
lör 21/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 5-2 Derby Linköping BK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ola Fredriksson
Tomas Ljung
Håkan Nora Johansson
lör 21/1
kl. 15:00
IFK Motala U 2-5 Jönköping Bandy IF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Philip Björklund
lör 21/1
kl. 17:30
Mosseruds GF 5-5 Åtvidabergs BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Andreas Svensson
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
sön 22/1
kl. 13:15
Köpings Is 1-14 Tranås BoIS
Arena:
Kristinelund
Domare:
Daniel Carlfjord
Petter Åhs
Axel Eriksson
fre 27/1
kl. 19:30
Derby Linköping BK 3-1 Jönköping Bandy IF
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Philip Björklund
lör 28/1
kl. 13:00
Åtvidabergs BK 4-5 Skirö AIK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Grön
Christer Hagström
lör 28/1
kl. 14:00
Tjust Bandy 3-14 Tranås BoIS
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Pontus Tengroth
lör 28/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 3-4 Finspångs AIK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
Ted Esplund
sön 29/1
kl. 13:15
Köpings Is 5-2 Katrineholm Bandy U
Arena:
Kristinelund
Domare:
Anders Westman
Camran Hanson
Bo Andersson
sön 29/1
kl. 13:15
Mosseruds GF 6-5 IFK Motala U
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Robert Jonsson
Tobias Persson
februari 2023
fre 3/2
kl. 19:30
Finspångs AIK 8-4 Mosseruds GF
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Christer Karmsjö
fre 3/2
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF 5-9 Tjust Bandy
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Ola Fredriksson
Örjan Bruce
Christer Hagström
lör 4/2
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 4-8 Tranås BoIS
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Christer Karmsjö
Christian Bergh
Mikael Olsson
lör 4/2
kl. 14:00
Otterbäckens BK 14-2 Katrineholm Bandy U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Sven-Olof Bly
Magnus Lundell
Jonas Thornberg
sön 5/2
kl. 13:15
Köpings Is 6-2 Mosseruds GF
Arena:
Kristinelund
Domare:
Jörgen Wingstedt
Johan Hedell
Mattias Hedvik
sön 5/2
kl. 14:00
Finspångs AIK 12-1 IFK Motala U
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Mikael Olsson
Christer Karmsjö
sön 5/2
kl. 15:00
Derby Linköping BK 5-8 Skirö AIK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Hagström
Anton Grön
Leif Björklund
fre 10/2
kl. 19:30
Tranås BoIS 5-3 Skirö AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Philip Björklund
Pontus Tengroth
fre 10/2
kl. 19:30
Åtvidabergs BK 3-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Jonny Andersson
Anton Hagström
Christer Karmsjö
lör 11/2
kl. 14:00
IFK Motala U 3-3 Otterbäckens BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Jimmy Jonsson
sön 12/2
kl. 13:00
Katrineholm Bandy U 6-7 Mosseruds GF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
Robert Jonsson
Ulf Salomonsson
sön 12/2
kl. 13:15
Köpings Is 4-9 Finspångs AIK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Ulrik Bergman
Viktor Grahn
Tomas Ljung
sön 12/2
kl. 15:00
Tjust Bandy 10-0 Derby Linköping BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Patrik Bergemalm
Örjan Bruce
Anton Grön
fre 17/2
kl. 19:30
Tjust Bandy 7-1 Åtvidabergs BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Christer Hagström
Örjan Bruce
Christer Karmsjö
lör 18/2
kl. 13:15
Tranås BoIS 5-1 Derby Linköping BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christian Bergh
David Järvinen
Leif Björklund
sön 19/2
kl. 13:15
Mosseruds GF 2-12 Finspångs AIK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Björn Tömmernes
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
sön 19/2
kl. 13:15
Köpings Is 5-4 Otterbäckens BK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Rasmus Ganebäck
Samuel Wakman
Jörgen Wingstedt
sön 19/2
kl. 14:00
IFK Motala U 7-3 Katrineholm Bandy U
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Mikael Olsson
Philip Björklund
Christer Karmsjö
sön 19/2
kl. 14:30
Skirö AIK 13-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Örjan Bruce
sön 26/2
kl. 17:00
Derby Linköping BK 6-5 Åtvidabergs BK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Mikael Olsson
Christian Bergh
Christer Karmsjö
sön 26/2
kl. 17:00
Jönköping Bandy IF 2-4 Tranås BoIS
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
Leif Björklund
sön 26/2
kl. 17:00
Skirö AIK 6-4 Tjust Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Pierre Sunesson
Håkan Grunditz
Andreas Pettersson
Örjan Bruce
sön 26/2
kl. 17:00
Köpings Is 4-7 IFK Motala U
Arena:
Kristinelund
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Camran Hanson
sön 26/2
kl. 17:00
Otterbäckens BK 6-2 Mosseruds GF
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
Björn Tömmernes
sön 26/2
kl. 17:00
Katrineholm Bandy U 3-10 Finspångs AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
Ted Esplund
Rasmus Ganebäck

Turnering- och eventkalender

2024

Januari

19-21 januari P17-VM, Mikkeli, Finland

19-21 januari P19-VM, Norge

19-21 januari 3-nationsturnering, herrar, Karlstad

26-28 januari U21 Dam - Nederländerna, Mölndal

Februari

Mars

15-16 mars Bandyfinalerna, Västerås

21-23 mars 4 Nations Cup, Göteborg

22-24 mars Distriktslagsturneringen, Stockholm






#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer