2022/2023
Div 1 Mellan

# Lag M V O F D P
1 Tranås BoIS 12 10 1 1 88-35 21
2 Skirö AIK 12 10 1 1 87-48 21
3 Tjust Bandy 12 10 0 2 99-36 20
4 Finspångs AIK 11 8 1 2 71-29 17
5 Mosseruds GF 11 6 2 3 49-55 14
6 Åtvidabergs BK 12 5 1 6 54-60 11
7 Otterbäckens BK 12 4 1 7 49-59 9
8 Derby Linköping BK 12 3 2 7 39-60 8
9 Jönköping Bandy IF 12 2 3 7 41-64 7
10 IFK Motala U 12 2 2 8 31-64 6
11 Katrineholm Bandy U 12 1 2 9 38-84 4
12 Köpings Is 12 1 2 9 24-76 4

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2022
fre 11/11
kl. 19:30
Katrineholm Bandy U 4-4 Köpings Is
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Mikael Olsson
Leif Björklund
Pontus Tengroth
sön 13/11
kl. 14:00
Finspångs AIK 8-5 Otterbäckens BK
Arena:
Behrn Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Philip Björklund
sön 13/11
kl. 16:00
Skirö AIK 7-4 Åtvidabergs BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Örjan Bruce
Axel Davidsson
Anton Grön
lör 19/11
kl. 15:00
Skirö AIK 9-3 Derby Linköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christer Karmsjö
Pontus Tengroth
Philip Björklund
sön 20/11
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U 2-5 Otterbäckens BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Samuel Karlsson
Matviy Khotyaintsev
Robert Andersson
Adam Jokinen
sön 20/11
kl. 16:00
Tjust Bandy 10-0 Jönköping Bandy IF
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Jonny Andersson
Samuel Pettersson
Patrik Bergemalm
sön 20/11
kl. 16:15
Mosseruds GF 6-0 Köpings Is
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Pär Billsmon
Tomas Ljung
Håkan Nora Johansson
Björn Tömmernes
mån 21/11
kl. 20:00
Tranås BoIS 8-5 Åtvidabergs BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Anton Grön
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
fre 25/11
kl. 19:30
Derby Linköping BK 1-10 Tjust Bandy
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Jonny Andersson
Christer Hagström
fre 25/11
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF 3-6 Åtvidabergs BK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Stefan Bertilsson
Örjan Bruce
Kristian Svensson
lör 26/11
kl. 18:00
Skirö AIK 7-2 Tranås BoIS
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jonny Andersson
Stefan Bertilsson
Jesper Rundberg
sön 27/11
kl. 13:15
Mosseruds GF 6-4 Katrineholm Bandy U
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Björn Tömmernes
Matviy Khotyaintsev
Oscar Hall
ons 30/11
kl. 19:30
Otterbäckens BK 2-3 IFK Motala U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Robert Malmström
Jonathan Lööf
Jonas Edström
december 2022
fre 2/12
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF 4-9 Skirö AIK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Stefan Bertilsson
William Östlund
Pontus Tengroth
lör 3/12
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 2-7 Tjust Bandy
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Christer Karmsjö
lör 3/12
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 7-4 IFK Motala U
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
Rasmus Ganebäck
sön 4/12
kl. 13:00
Derby Linköping BK 3-4 Tranås BoIS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christian Bergh
Christer Karmsjö
Gustaf Brunberg
sön 4/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 8-2 Köpings Is
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ola Fredriksson
Robert Jonsson
Rasmus Ganebäck
ons 7/12
kl. 19:30
Finspångs AIK 12-0 Köpings Is
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Marcus Letalick
Philip Björklund
fre 9/12
kl. 19:00
Tranås BoIS 11-1 IFK Motala U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Anton Grön
lör 10/12
kl. 13:00
Åtvidabergs BK 3-8 Finspångs AIK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Leif Björklund
Christian Bergh
Gustaf Brunberg
lör 10/12
kl. 14:00
Tjust Bandy 14-2 Mosseruds GF
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Kristian Svensson
lör 10/12
kl. 15:00
Jönköping Bandy IF 1-1 Köpings Is
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Patrik Bergemalm
Christer Hagström
Thomas Pettersson
sön 11/12
kl. 13:00
Derby Linköping BK 5-5 Katrineholm Bandy U
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
Leif Björklund
sön 11/12
kl. 16:30
Skirö AIK 8-3 Otterbäckens BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Jonny Andersson
ons 14/12
kl. 19:45
IFK Motala U 0-7 Finspångs AIK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Christian Bergh
Philip Björklund
fre 16/12
kl. 19:00
IFK Motala U 3-7 Derby Linköping BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Mikael Olsson
Philip Björklund
Jonny Andersson
lör 17/12
kl. 13:30
Katrineholm Bandy U 2-6 Tranås BoIS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Ola Fredriksson
Robert Jonsson
Rasmus Ganebäck
lör 17/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 4-7 Tjust Bandy
Arena:
Otterstrand
Domare:
Samuel Karlsson
Oscar Hall
Sven-Olof Bly
lör 17/12
kl. 15:00
Köpings Is 1-4 Åtvidabergs BK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Dennis Lisell
Håkan Andersen
Jörgen Wingstedt
sön 18/12
kl. 13:15
Mosseruds GF 2-10 Skirö AIK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Jonas Edström
Robert Malmström
Mikael Olsson
sön 18/12
kl. 14:00
Finspångs AIK 11-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Adam Jokinen
Christer Karmsjö
Erik Schultz
Pontus Tengroth
ons 21/12
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF 5-5 Derby Linköping BK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Stefan Bertilsson
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
ons 21/12
kl. 19:30
Tranås BoIS 8-3 Tjust Bandy
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Philip Björklund
Christian Bergh
Robin Sörensson
mån 26/12
kl. 13:15
Mosseruds GF 8-2 Otterbäckens BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
Ted Esplund
mån 26/12
kl. 13:15
Finspångs AIK 5-1 Katrineholm Bandy U
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Marcus Letalick
mån 26/12
kl. 13:15
Tjust Bandy 8-1 Skirö AIK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Philip Björklund
Pontus Tengroth
Leif Björklund
mån 26/12
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 6-4 Derby Linköping BK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Hagström
Christer Hagström
mån 26/12
kl. 13:15
Tranås BoIS 5-3 Jönköping Bandy IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Anton Grön
Kristian Svensson
mån 26/12
kl. 14:00
IFK Motala U 4-1 Köpings Is
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Jonas Edström
Christian Bergh
januari 2023
tors 5/1
kl. 19:30
Tjust Bandy 10-2 Köpings Is
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Jonny Andersson
Örjan Bruce
Adam Jokinen
fre 6/1
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 5-3 IFK Motala U
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Christian Bergh
Marcus Letalick
Robert Malmström
fre 6/1
kl. 13:15
Jönköping Bandy IF 10-2 Katrineholm Bandy U
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Örjan Bruce
Christer Karmsjö
Magnus Ahlsén
fre 6/1
kl. 13:15
Tranås BoIS 7-3 Otterbäckens BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Hagström
Patrik Bergemalm
Anton Grön
fre 6/1
kl. 14:00
Derby Linköping BK 2-3 Mosseruds GF
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Mikael Olsson
Leif Björklund
David Järvinen
fre 6/1
kl. 15:00
Skirö AIK 6-5 Finspångs AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Anton Hagström
Jonny Andersson
Stefan Bertilsson
sön 8/1
kl. 13:15
Mosseruds GF 1-6 Tranås BoIS
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
Ted Esplund
sön 8/1
kl. 13:15
Köpings Is 5-8 Skirö AIK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Jonathan Lööf
Daniel Carlfjord
Viktor Grahn
sön 8/1
kl. 14:00
Finspångs AIK 7-1 Derby Linköping BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Erik Schultz
sön 8/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 3-3 Jönköping Bandy IF
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
Tobias Persson
sön 8/1
kl. 15:00
IFK Motala U 0-7 Tjust Bandy
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Christian Bergh
Mikael Olsson
sön 8/1
kl. 15:30
Katrineholm Bandy U 3-5 Åtvidabergs BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Oscar Hall
Jörgen Wingstedt
Samuel Wakman
fre 13/1
kl. 19:00
IFK Motala U 3-3 Mosseruds GF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christian Bergh
Patrik Bergemalm
Pontus Tengroth
fre 13/1
kl. 19:30
Tranås BoIS 3-3 Finspångs AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Örjan Bruce
Philip Björklund
lör 14/1
kl. 13:15
Åtvidabergs BK 5-6 Otterbäckens BK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Leif Björklund
Erik Schultz
Philip Björklund
lör 14/1
kl. 14:00
Tjust Bandy 15-1 Katrineholm Bandy U
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Håkan Grunditz
Thomas Pettersson
Anton Grön
sön 15/1
kl. 13:00
Derby Linköping BK 3-2 Köpings Is
Arena:
Stångebro IP
Domare:
David Eneland
Gustaf Brunberg
Erik Schultz
sön 15/1
kl. 14:00
Skirö AIK 3-3 IFK Motala U
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
Elias Lundquist
sön 15/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 4-7 Mosseruds GF
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Dahlberg
Håkan Grunditz
fre 20/1
kl. 19:30
Finspångs AIK 1-5 Tjust Bandy
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Pontus Tengroth
lör 21/1
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 5-14 Skirö AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
Ted Esplund
Rasmus Ganebäck
lör 21/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 5-2 Derby Linköping BK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ola Fredriksson
Tomas Ljung
Håkan Nora Johansson
lör 21/1
kl. 15:00
IFK Motala U 2-5 Jönköping Bandy IF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Philip Björklund
lör 21/1
kl. 17:30
Mosseruds GF 5-5 Åtvidabergs BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Andreas Svensson
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
sön 22/1
kl. 13:15
Köpings Is 1-14 Tranås BoIS
Arena:
Kristinelund
Domare:
Daniel Carlfjord
Petter Åhs
Axel Eriksson
fre 27/1
kl. 19:30
Derby Linköping BK 3-1 Jönköping Bandy IF
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Mikael Olsson
Philip Björklund
lör 28/1
kl. 13:00
Åtvidabergs BK 4-5 Skirö AIK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Grön
Christer Hagström
lör 28/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 3-4 Finspångs AIK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
Ted Esplund
lör 28/1
kl. 14:00
Tjust Bandy 3-14 Tranås BoIS
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Pontus Tengroth
sön 29/1
kl. 13:15
Mosseruds GF 6-5 IFK Motala U
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Robert Jonsson
Tobias Persson
sön 29/1
kl. 13:15
Köpings Is 5-2 Katrineholm Bandy U
Arena:
Kristinelund
Domare:
Anders Westman
Camran Hanson
Bo Andersson
februari 2023
fre 3/2
kl. 19:30
Jönköping Bandy IF - Tjust Bandy
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Ola Fredriksson
Örjan Bruce
Christer Hagström
fre 3/2
kl. 19:30
Finspångs AIK - Mosseruds GF
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Erik Schultz
Leif Björklund
lör 4/2
kl. 13:15
Åtvidabergs BK - Tranås BoIS
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Christer Karmsjö
Christian Bergh
Mikael Olsson
lör 4/2
kl. 14:00
Otterbäckens BK - Katrineholm Bandy U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Sven-Olof Bly
Magnus Lundell
Viktor Fritzon
sön 5/2
kl. 13:15
Köpings Is - Mosseruds GF
Arena:
Kristinelund
Domare:
Jörgen Wingstedt
Johan Hedell
Mattias Hedvik
sön 5/2
kl. 14:00
Finspångs AIK - IFK Motala U
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Mikael Olsson
sön 5/2
kl. 15:00
Derby Linköping BK - Skirö AIK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Christer Hagström
Anton Grön
fre 10/2
kl. 19:30
Åtvidabergs BK - Jönköping Bandy IF
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Pontus Tengroth
Adam Jokinen
Philip Björklund
fre 10/2
kl. 19:30
Tranås BoIS - Skirö AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
Leif Björklund
lör 11/2
kl. 14:00
IFK Motala U - Otterbäckens BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Philip Björklund
Anton Hagström
Christer Karmsjö
sön 12/2
kl. 13:00
Katrineholm Bandy U - Mosseruds GF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
Viktor Nilsson
Robert Jonsson
sön 12/2
kl. 13:15
Köpings Is - Finspångs AIK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Ulrik Bergman
Viktor Grahn
Tomas Ljung
sön 12/2
kl. 15:00
Tjust Bandy - Derby Linköping BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Patrik Bergemalm
Örjan Bruce
Anton Grön
fre 17/2
kl. 19:30
Tjust Bandy - Åtvidabergs BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Christer Hagström
Örjan Bruce
Christer Karmsjö
lör 18/2
kl. 13:15
Tranås BoIS - Derby Linköping BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
Christian Bergh
sön 19/2
kl. 13:15
Mosseruds GF - Finspångs AIK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Björn Tömmernes
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
sön 19/2
kl. 13:15
Köpings Is - Otterbäckens BK
Arena:
Kristinelund
Domare:
Rasmus Ganebäck
Samuel Wakman
Christoffer Gille
sön 19/2
kl. 14:00
IFK Motala U - Katrineholm Bandy U
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Mikael Olsson
Philip Björklund
Leif Björklund
sön 19/2
kl. 14:30
Skirö AIK - Jönköping Bandy IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Örjan Bruce
sön 26/2
kl. 17:00
Derby Linköping BK - Åtvidabergs BK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Mikael Olsson
Christian Bergh
Christer Karmsjö
sön 26/2
kl. 17:00
Jönköping Bandy IF - Tranås BoIS
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Stefan Bertilsson
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
sön 26/2
kl. 17:00
Skirö AIK - Tjust Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Philip Björklund
Pontus Tengroth
Leif Björklund
sön 26/2
kl. 17:00
Köpings Is - IFK Motala U
Arena:
Kristinelund
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Camran Hanson
sön 26/2
kl. 17:00
Otterbäckens BK - Mosseruds GF
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Robert Jonsson
Björn Tömmernes
sön 26/2
kl. 17:00
Katrineholm Bandy U - Finspångs AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

23 november Arenadag 2022 - Bygg för framtiden! Örebro

December

2–3 december, landskamper Dam, Norge
26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

2023

Januari

20–22 januari, P17- och P19-VM, Göteborg

Februari

24–26 februari, F17-VM, Norge

Mars

10–12 mars, Junior- och Ungdomsfinalerna, Göteborg
17 mars, Damfinalen, 19:00 i Uppsala
18 mars, Herrfinalen, 17:00 i Uppsala

24 mars - 2 april, Dam- och Herr-VM, Växjö/Åby

Fler datum kommer snart...






SM-finalerna 2023 Läs mer

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns även på LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer