2021
Träningsmatcher, Elitserien Herrar och Bandyallsvenskan

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 6 6 0 0 51-15 12
2 Sandvikens AIK 6 6 0 0 39-20 12
3 Broberg/Söderhamn IF 9 6 0 3 58-43 12
4 Bollnäs GIF 5 4 0 1 31-10 8
5 Vetlanda BK 5 4 0 1 32-22 8
6 Gripen Trollhättan BK 5 4 0 1 24-22 8
7 Västerås SK 4 3 0 1 33-8 6
8 Västanfors IF 4 2 2 0 19-11 6
9 IFK Rättvik 8 3 0 5 40-48 6
10 Örebro SK 5 3 0 2 23-31 6
11 IK Sirius 6 2 1 3 23-27 5
12 Lidköpings AIK 4 2 0 2 24-17 4
13 AIK 2 2 0 0 12-6 4
14 IFK Motala 4 2 0 2 16-20 4
15 Falu BS 6 1 2 3 18-45 4
16 UNIK Bandy 3 1 1 1 18-12 3
17 Nässjö IF 4 1 1 2 21-26 3
18 Katrineholm Bandy 5 1 1 3 16-25 3
19 Hammarby IF 5 1 1 3 12-31 3
20 ÅbyTjureda IF 1 1 0 0 15-0 2
21 IFK Vänersborg 4 1 0 3 17-16 2
22 Tranås BOIS 1 1 0 0 7-6 2
23 Akilles 2 1 0 1 8-8 2
24 IF Boltic 3 1 0 2 9-11 2
25 TB Västerås 2 1 0 1 8-10 2
26 Edsbyns IF 4 1 0 3 19-23 2
27 IK Tellus 5 1 0 4 17-25 2
28 Helenelunds IK 1 0 1 0 5-5 1
29 Gustavsbergs IF 1 0 1 0 4-4 1
30 Frillesås BK 5 0 1 4 16-30 1
31 IFK Kungälv 0 0 0 0 0-0 0
32 Kalix Bandy 0 0 0 0 0-0 0
33 Köpings IS 0 0 0 0 0-0 0
34 Mosseruds GF 0 0 0 0 0-0 0
35 Skeid Bandy 0 0 0 0 0-0 0
36 Sverige P19 Landslag 0 0 0 0 0-0 0
37 U21 Mitt 0 0 0 0 0-0 0
38 U21 Nord 0 0 0 0 0-0 0
39 U21 Syd 0 0 0 0 0-0 0
40 Stabaek 1 0 0 1 5-7 0
41 Ljusdals BK 1 0 0 1 6-10 0
42 Solberg 1 0 0 1 1-6 0
43 Surte BK 1 0 0 1 4-12 0
44 Borlänge Bandy 3 0 0 3 8-19 0
45 Finspångs AIK 3 0 0 3 2-15 0
46 Skirö AIK 1 0 0 1 0-15 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
augusti 2021
lör 21/8
kl. 16:00
Västerås SK 7-2 IK Tellus
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
Pavel Silinski
sön 22/8
kl. 15:00
Västerås SK 14-0 Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ulrik Bergman
Thomas Persson
Viktor Grahn
tors 26/8
kl. 19:00
Edsbyns IF 9-6 IFK Rättvik
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Gustav Bortas
Emil Larshans
Jonas Lindberg
lör 28/8
kl. 14:00
Katrineholm Bandy 1-8 Nässjö IF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Gustaf Brunberg
Jacob Sulasalmi
Nicklas Sikström
lör 28/8
kl. 14:00
Broberg/Söderhamn IF 8-3 TB Västerås
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Pavel Silinski
Mattias Morberg
Jonas Lindberg
lör 28/8
kl. 14:00
IFK Rättvik 2-6 Bollnäs GIF
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Mikael Lund
Viktor Grahn
Emil Larshans
september 2021
ons 1/9
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 3-2 Frillesås BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Lindvall Viktorsson
Johan Bengtsson
fre 3/9
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 6-3 IFK Rättvik
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Pavel Silinski
lör 4/9
kl. 14:00
Katrineholm Bandy 5-2 IF Boltic
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Karl Kindstrand
Gustaf Brunberg
David Järvinen
lör 4/9
kl. 14:00
TB Västerås - Falu BS
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Gustav Bortas
Anton Holmgren
Calle Larshans
lör 4/9
kl. 14:00
Hammarby IF 3-1 IK Tellus
Arena:
Gubbängen Arena
Domare:
Kenneth Kristiansson
Pavel Silinski
Viktor Grahn
lör 4/9
kl. 14:00
IFK Vänersborg 8-1 Frillesås BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Johan Bengtsson
Mattias Öhrn
sön 5/9
kl. 12:00
IK Sirius 1-9 Västerås SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Pavel Silinski
Patrik Berglund
Fredrik Johansson
sön 5/9
kl. 14:00
Gripen Trollhättan BK 5-2 Lidköpings AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonas Kristensen
Daniel Labe
Mattias Öhrn
sön 5/9
kl. 15:30
TB Västerås - IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jonas Kandell
Thomas Persson
Viktor Grahn
sön 5/9
kl. 17:00
Edsbyns IF 4-7 Sandvikens AIK
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Mikael Hillerius
Oscar Haraldsson
Jonas Lindberg
tis 7/9
kl. 19:00
IFK Rättvik 10-6 Ljusdals BK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Jonas Lindberg
Calle Larshans
Gustav Bortas
ons 8/9
kl. 18:00
Broberg/Söderhamn IF 3-6 Sandvikens AIK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Pavel Silinski
Mattias Morberg
Kenneth Kristiansson
ons 8/9
kl. 18:45
Villa Lidköping BK 10-2 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
tors 9/9
kl. 19:00
Edsbyns IF 5-6 AIK
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Viktor Grahn
Gustav Olhans
Gustav Bortas
lör 11/9
kl. 14:00
IK Tellus 6-4 IFK Rättvik
Arena:
Gubbängen Arena
Domare:
Andreas Svensson
Jonas Rinnbäck
Patrik Berglund
lör 11/9
kl. 14:00
Katrineholm Bandy 4-4 Falu BS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Nicklas Sikström
Mattias Storgärds
Anders Westman
lör 11/9
kl. 16:30
Lidköpings AIK 6-1 Solberg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Håkan Grunditz
Henric Norén
Anton Holmgren
sön 12/9
kl. 13:00
Lidköpings AIK 12-4 Surte BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christian Lembke
Håkan Grunditz
Örjan Bruce
sön 12/9
kl. 14:30
ÅbyTjureda IF 15-0 Skirö AIK
Arena:
Åby Erixsson Arena
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Anton Grön
sön 12/9
kl. 17:00
Örebro SK 7-4 UNIK Bandy
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Henric Norén
David Järvinen
Tomas Ljung
sön 12/9
kl. 17:45
IK Sirius 4-2 Bollnäs GIF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonas Kandell
Viktor Grahn
Klas Lindqvist
tors 16/9
kl. 19:00
IFK Vänersborg 2-3 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jacob Liljegren
Jonas Kristensen
Andreas Lindvall Viktorsson
tors 16/9
kl. 19:00
IFK Rättvik 7-2 Falu BS
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Gustav Olhans
Mikael Lund
Johannes Winther
tors 16/9
kl. 19:00
Katrineholm Bandy 2-6 IFK Motala
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
David Järvinen
Jimmy Elwing
Gustaf Brunberg
fre 17/9
kl. 18:00
Vetlanda BK 13-2 Nässjö IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Schultz
Samuel Pettersson
Jesper Rundberg
fre 17/9
kl. 19:30
Villa Lidköping BK 16-1 Örebro SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Jonas Kristensen
Andreas Lindvall Viktorsson
lör 18/9
kl. 12:40
Västanfors IF 3-2 Borlänge Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Andersson
Linus Rydell
Peter Hampus
sön 19/9
kl. 12:45
IK Sirius 9-3 IFK Motala
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Pavel Silinski
Oscar Haraldsson
Mattias Morberg
sön 19/9
kl. 14:40
Finspångs AIK 1-5 IF Boltic
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
David Eneland
Erik Schultz
Karl Kindstrand
sön 19/9
kl. 16:00
IFK Rättvik 2-9 Sandvikens AIK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Gustav Bortas
Gustav Olhans
Jonas Lindberg
sön 19/9
kl. 17:00
Villa Lidköping BK 7-0 Vetlanda BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Mattias Öhrn
Johan Bengtsson
sön 19/9
kl. 18:00
Gripen Trollhättan BK 7-5 Stabaek
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Christian Lembke
Andreas Svensson
ons 22/9
kl. 19:00
Sandvikens AIK 7-4 IK Sirius
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Jonas Kandell
tors 23/9
kl. 17:00
Örebro SK 3-1 Finspångs AIK
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Gustaf Brunberg
Jimmy Elwing
Jörgen Wingstedt
tis 28/9
kl. 19:00
Bollnäs GIF 14-1 Falu BS
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Jonas Lindberg
Gustav Olhans
Andreas Blomqvist
tors 30/9
kl. 19:00
Katrineholm Bandy 4-5 Akilles
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Nicklas Sikström
Peter Persson
Håkan Birgerson
oktober 2021
fre 1/10
kl. 18:00
Broberg/Söderhamn IF 9-5 Hammarby IF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Ulrik Bergman
Oscar Haraldsson
Mattias Morberg
lör 2/10
kl. 12:00
Bollnäs GIF 5-2 Hammarby IF
Arena:
Helsingehus Arena Broberg/Söderhamn
Domare:
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
Pavel Silinski
fre 8/10
kl. 14:00
IK Sirius 3-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonas Kandell
Viktor Grahn
Håkan Birgerson
lör 9/10
kl. 15:00
Vetlanda BK 6-5 Örebro SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jacob Sulasalmi
Ludwig Hallkvist
Örjan Bruce
sön 10/10
kl. 14:20
TB Västerås 5-2 IF Boltic
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Hanna Hansson
Robert Andersson
Jonas Edström
sön 10/10
kl. 16:40
Västanfors IF 5-5 Helenelunds IK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Patrik Widmark
Klas Lindqvist
Kent Eliasson
tis 12/10
kl. 19:00
Falu BS 5-4 Borlänge Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Mikael Lund
Gustav Olhans
Örjan Winther
tis 12/10
kl. 19:30
Nässjö IF 6-7 Tranås BOIS
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Axel Davidsson
Jimmy Elwing
Erik Schultz
tors 14/10
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 13-3 Falu BS
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Mikael Hillerius
Nicklas Sikström
Viktor Grahn
tors 14/10
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK 7-3 Frillesås BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Anders Berg
Jonas Kristensen
Oskar Källberg
fre 15/10
kl. 19:00
Örebro SK 7-4 Lidköpings AIK
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Jörgen Wingstedt
Nicklas Sikström
Klas Lundgren
fre 15/10
kl. 19:00
Sandvikens AIK 5-4 IK Tellus
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Internationellt Utbyte
Internationellt Utbyte
Internationellt Utbyte
lör 16/10
kl. 14:30
IFK Vänersborg 4-7 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Johan Bengtsson
Mattias Öhrn
Anders Berg
lör 16/10
kl. 17:30
Västanfors IF 4-4 Gustavsbergs IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Linus Rydell
Klas Lindqvist
Oscar Hall
sön 17/10
kl. 12:30
Villa Lidköping BK 10-7 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Sulasalmi
Jesper Rundberg
Jimmy Elwing
sön 17/10
kl. 13:00
Nässjö IF 5-5 Frillesås BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Adam Jokinen
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
sön 17/10
kl. 14:30
UNIK Bandy 11-2 Borlänge Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Anders Westman
Mattias Storgärds
Jörgen Wingstedt
tis 19/10
kl. 16:00
Vetlanda BK 6-3 IFK Motala
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
tors 21/10
kl. 19:00
AIK 6-1 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Gubbängen Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Christoffer Gille
Fredrik Johansson
tors 21/10
kl. 19:00
IK Sirius 2-2 Hammarby IF
Arena:
Studenternas Uppsala
Domare:
Jonas Kandell
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
fre 22/10
kl. 19:00
Nässjö IF - Akilles
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Axel Davidsson
Örjan Bruce
Anton Grön
fre 22/10
kl. 19:30
Villa Lidköping BK 5-3 IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Mattias Öhrn
Andreas Lindvall Viktorsson
fre 22/10
kl. 20:20
Västanfors IF 7-0 Finspångs AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Anders Westman
Jonas Rinnbäck
Klas Lindqvist
lör 23/10
kl. 15:00
Vetlanda BK 7-5 Frillesås BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Adam Jokinen
Jesper Rundberg
Örjan Bruce
lör 23/10
kl. 16:20
Västerås SK 3-5 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Hillerius
Fredrik Johansson
Viktor Grahn
lör 23/10
kl. 17:00
IFK Motala 4-3 Akilles
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
Anders Berg
lör 23/10
kl. 17:00
IFK Rättvik 6-4 IK Tellus
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Jonas Lindberg
Mattias Morberg
Jörgen Wingstedt
sön 24/10
kl. 13:30
Örebro SK - Akilles
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Pavel Silinski
Christoffer Gille
Oscar Haraldsson
sön 24/10
kl. 16:15
UNIK Bandy 3-3 Falu BS
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Ida Salomonsson
Klas Lindqvist
Linus Rydell
Håkan Birgerson
mån 25/10
kl. 19:00
Edsbyns IF 1-4 Bollnäs GIF
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Gustav Bortas
Gustav Olhans
Jonas Lindberg
lör 30/10
kl. 17:00
Skeid Bandy - Mosseruds GF
Arena:
Tingvalla Isstadion
Domare:
Anders Westman
Johan Hedell
Victor Björling
sön 31/10
kl. 14:00
Mosseruds GF - Skeid Bandy
Arena:
Tingvalla Isstadion
Domare:
Anders Westman
Johan Hedell
Victor Björling
november 2021
mån 1/11
kl. 19:00
Sverige P19 Landslag - UNIK Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Patrik Widmark
Peter Persson
Håkan Andersen

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8-9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

15–16 oktober Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer