2021
Senior, Div 2 Nord

# Lag M V O F D P
1 Edsbyn/Alfta 14 12 1 1 101-42 25
2 Karlsbyhedens Idrottsklubb 14 9 0 5 80-66 18
3 Härnösands AIK 14 8 1 5 96-57 17
4 Forsbacka IK 14 8 1 5 80-77 17
5 Grängesbergs Bandyklubb 14 6 1 7 78-84 13
6 Liljans SK 14 4 2 8 55-68 10
7 IK Heros Bandy 14 4 1 9 51-76 9
8 Borlänge 14 1 1 12 33-104 3

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 20/11
kl. 13:00
Härnösands AIK 2-5 Forsbacka IK
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Örjan Sundkvist
Mikael Byström
tis 23/11
kl. 19:30
Borlänge 3-10 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Örjan Winther
Johannes Winther
Marcus Åkerblom
lör 27/11
kl. 12:00
Edsbyn/Alfta 5-2 Liljans SK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Leif Sundberg
Elias Ekström
lör 27/11
kl. 14:00
Härnösands AIK 4-4 IK Heros Bandy
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Örjan Sundkvist
Alexander Jonsson
Mikael Byström
sön 28/11
kl. 13:00
Karlsbyhedens Idrottsklubb 6-4 Forsbacka IK
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Mikael Johansson
Mikael Lund
december 2021
lör 4/12
kl. 13:30
IK Heros Bandy 7-4 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Thomas Lund
Mikael Johansson
lör 4/12
kl. 15:30
Forsbacka IK 5-15 Härnösands AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Niklas Wiklander
Stefan Holst
Marcus Åkerblom
sön 5/12
kl. 13:00
Karlsbyhedens Idrottsklubb 2-6 Edsbyn/Alfta
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Thomas Lund
Jonas Åkerblom
Örjan Winther
lör 11/12
kl. 13:15
Grängesbergs Bandyklubb 6-6 Liljans SK
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Anders Westman
Gustav Heinonen
Thomas Lund
sön 12/12
kl. 14:00
Härnösands AIK 14-0 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Ulf Widmark
Mikael Byström
Ulf Widmark
sön 12/12
kl. 15:30
Forsbacka IK 5-3 Borlänge
Arena:
Jernvallen Sandviken
Domare:
Thomas Lund
Jonas Åkerblom
Petter Strand
tis 14/12
kl. 19:30
Borlänge 5-13 IK Heros Bandy
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Stefan Holst
Johannes Winther
Mikael Johansson
lör 18/12
kl. 13:00
Forsbacka IK 10-3 IK Heros Bandy
Arena:
Jernvallen Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Niklas Wiklander
sön 19/12
kl. 13:30
Liljans SK 6-3 Edsbyn/Alfta
Arena:
Liljansvallen Svärdsjö
Domare:
Thomas Lund
Mikael Lund
Mikael Johansson
sön 26/12
kl. 13:00
Karlsbyhedens Idrottsklubb 6-3 Liljans SK
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Thomas Lund
Mikael Lund
Jonas Åkerblom
sön 26/12
kl. 13:15
Grängesbergs Bandyklubb 4-5 Forsbacka IK
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Stefan Holst
Mikael Johansson
Gustav Heinonen
ons 29/12
kl. 19:30
IK Heros Bandy 6-5 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Marcus Åkerblom
Thomas Lund
Stefan Holst
januari 2022
tis 4/1
kl. 19:30
Grängesbergs Bandyklubb 9-3 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Gustav Heinonen
Thomas Lund
Mikael Johansson
tors 6/1
kl. 13:00
Karlsbyhedens Idrottsklubb 5-2 IK Heros Bandy
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Jonas Åkerblom
Marcus Åkerblom
Lasse Dyrsmeds
tis 11/1
kl. 19:30
Borlänge 7-4 Liljans SK
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Thomas Lund
Lasse Dyrsmeds
Örjan Winther
tors 13/1
kl. 19:00
IK Heros Bandy 2-1 Borlänge
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Jonas Åkerblom
Thomas Lund
Johannes Winther
sön 16/1
kl. 13:00
Härnösands AIK 4-9 Edsbyn/Alfta
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Albin Arousell
Örjan Sundkvist
Abbe Burman
sön 16/1
kl. 15:30
Forsbacka IK 3-10 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Mikael Lund
Anders Bergman
Thomas Lund
sön 23/1
kl. 12:00
Karlsbyhedens Idrottsklubb 13-4 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Örjan Winther
Gustav Heinonen
Lasse Dyrsmeds
tis 25/1
kl. 19:30
Borlänge 4-11 Edsbyn/Alfta
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Thomas Lund
Jonas Åkerblom
Johannes Winther
februari 2022
tis 1/2
kl. 19:30
Borlänge 2-7 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Thomas Lund
Gustav Heinonen
Örjan Winther
lör 5/2
kl. 11:00
IK Heros Bandy 4-7 Forsbacka IK
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Gustav Heinonen
Mikael Lund
sön 6/2
kl. 12:00
Edsbyn/Alfta 7-3 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Elias Ekström
tis 8/2
kl. 19:00
Grängesbergs Bandyklubb 7-2 IK Heros Bandy
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Johannes Winther
Thomas Lund
Örjan Winther
ons 9/2
kl. 19:30
Karlsbyhedens Idrottsklubb 9-1 Borlänge
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Stefan Holst
Gustav Heinonen
Thomas Lund
lör 12/2
kl. 13:30
IK Heros Bandy 1-8 Edsbyn/Alfta
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Marcus Åkerblom
Niklas Wiklander
Thomas Lund
lör 12/2
kl. 15:00
Härnösands AIK 13-6 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Alexander Jonsson
Ulf Widmark
Abbe Burman
sön 13/2
kl. 14:00
Härnösands AIK 10-5 Liljans SK
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Kent Jansson
Abbe Burman
Hans Ödmark
tis 15/2
kl. 19:30
Grängesbergs Bandyklubb 8-3 Borlänge
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Jonas Åkerblom
Thomas Lund
Örjan Winther
lör 19/2
kl. 14:30
Edsbyn/Alfta 11-1 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Johnny Sundberg
Leif Sundberg
Petter Strand
lör 19/2
kl. 18:00
IK Heros Bandy 5-6 Härnösands AIK
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Stefan Holst
Marcus Åkerblom
Thomas Lund
sön 20/2
kl. 12:00
Borlänge 1-13 Härnösands AIK
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Gustav Heinonen
Thomas Lund
sön 20/2
kl. 13:30
Liljans SK 5-6 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Liljansvallen Svärdsjö
Domare:
Stefan Holst
Jonas Åkerblom
Örjan Winther
sön 20/2
kl. 15:30
Forsbacka IK 3-12 Edsbyn/Alfta
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Marcus Åkerblom
Emil Larshans
Niklas Wiklander
tis 22/2
kl. 19:30
IK Heros Bandy 2-4 Liljans SK
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Jonas Åkerblom
Thomas Lund
Johannes Winther
ons 23/2
kl. 19:30
Borlänge 1-8 Forsbacka IK
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Marcus Åkerblom
Stefan Holst
lör 26/2
kl. 11:30
Forsbacka IK 6-6 Liljans SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Stefan Holst
Örjan Winther
sön 27/2
kl. 15:00
Edsbyn/Alfta 7-5 Härnösands AIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Anders Svensson
Elias Ekström
Magnus Lindskog
mars 2022
tors 3/3
kl. 19:30
Liljans SK 5-0 IK Heros Bandy
Arena:
Lugnets Isstadion
Domare:
Jonas Åkerblom
Stefan Holst
Marcus Åkerblom
lör 5/3
kl. 14:00
Edsbyn/Alfta 7-6 Forsbacka IK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Johnny Sundberg
Thomas Lund
sön 6/3
kl. 13:15
Grängesbergs Bandyklubb 5-10 Edsbyn/Alfta
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Thomas Lund
Gustav Heinonen
sön 6/3
kl. 18:00
Liljans SK 9-2 Borlänge
Arena:
Lugnets Isstadion
Domare:
Örjan Winther
Thomas Lund
Jonas Åkerblom
lör 12/3
kl. 15:30
Forsbacka IK 8-4 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Jernvallen Sandviken
Domare:
Jonas Åkerblom
Anders Bergman
Mikael Lund
april 2022
lör 30/4
kl. 00:00
Grängesbergs Bandyklubb 5-0 Härnösands AIK
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Marcus Åkerblom
Örjan Winther
Lasse Dyrsmeds
lör 30/4
kl. 00:00
Liljans SK 0-5 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Liljansvallen Svärdsjö
Domare:
Lasse Dyrsmeds
Marcus Åkerblom
Stefan Holst
lör 30/4
kl. 00:00
Liljans SK 0-5 Härnösands AIK
Arena:
Liljansvallen Svärdsjö
Domare:
Niklas Wiklander
Mikael Lund
Thomas Lund
lör 30/4
kl. 00:00
Edsbyn/Alfta 5-0 IK Heros Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Anders Svensson
lör 30/4
kl. 00:00
Edsbyn/Alfta 0-0 Borlänge
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
lör 30/4
kl. 00:00
Karlsbyhedens Idrottsklubb 5-0 Härnösands AIK
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Örjan Winther
Gustav Heinonen
Stefan Holst
lör 30/4
kl. 00:00
Liljans SK 0-5 Forsbacka IK
Arena:
Liljansvallen Svärdsjö
Domare:
Marcus Åkerblom
Lasse Dyrsmeds
Jonas Åkerblom
lör 30/4
kl. 14:00
Härnösands AIK 5-0 Borlänge
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Örjan Sundkvist
Abbe Burman
Kent Jansson

Turnering- och eventkalender

2022

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

23 – 27 mars VM Dam i Åby

26 – 27 mars Distriktlagsturnering Stockholm

1 – 3 april VM P19 i Katrineholm




Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer