2021
Senior, Div 2 Mellansverige

# Lag M V O F D P
1 Lesjöfors/Filipstad 10 7 2 1 65-30 16
2 Eskilstuna BS/Köping IS 10 7 0 3 47-36 14
3 Åtvidabergs BK B 10 5 2 3 70-53 12
4 Derby/Linköping BK B 10 4 3 3 40-32 11
5 Finspångs AIK B/U 10 3 1 6 46-65 7
6 Borgia Norrköping BK 10 0 0 10 23-75 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
fre 19/11
kl. 19:00
Åtvidabergs BK B 13-1 Finspångs AIK B/U
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Adam Jokinen
Karl Kindstrand
lör 20/11
kl. 12:00
Eskilstuna BS/Köping IS 0-5 Lesjöfors/Filipstad
Arena:
Isstadion Eskilstuna
Domare:
Håkan Birgerson
Tommy Åkesson
Lars Bodin
lör 20/11
kl. 13:30
Derby/Linköping BK B 6-4 Borgia Norrköping BK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Karl Kindstrand
Magnus Öhlin
fre 26/11
kl. 19:00
Borgia Norrköping BK 4-8 Lesjöfors/Filipstad
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
Christer Karmsjö
Philip Björklund
sön 28/11
kl. 12:00
Eskilstuna BS/Köping IS 3-8 Åtvidabergs BK B
Arena:
Isstadion Eskilstuna
Domare:
Robert Andersson
William Karlsson
Bo Andersson
december 2021
ons 1/12
kl. 19:30
Finspångs AIK B/U 3-3 Derby/Linköping BK B
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Robert Malmström
Mikael Olsson
ons 1/12
kl. 19:30
Åtvidabergs BK B 10-3 Borgia Norrköping BK
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Pontus Tengroth
Jimmy Elwing
David Järvinen
lör 4/12
kl. 10:00
Eskilstuna BS/Köping IS 8-3 Finspångs AIK B/U
Arena:
Isstadion Eskilstuna
Domare:
Håkan Birgerson
Jonas Edström
Johan Frisk
lör 11/12
kl. 10:00
Borgia Norrköping BK 2-7 Eskilstuna BS/Köping IS
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Magnus Öhlin
Robert Malmström
Harri Pasuri
lör 11/12
kl. 13:30
Derby/Linköping BK B 3-3 Åtvidabergs BK B
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Magnus Öhlin
Robert Malmström
lör 18/12
kl. 11:00
Eskilstuna BS/Köping IS 3-2 Derby/Linköping BK B
Arena:
Isstadion Eskilstuna
Domare:
Marcus Letalick
Jonas Edström
Johan Frisk
sön 19/12
kl. 14:00
Åtvidabergs BK B 5-5 Lesjöfors/Filipstad
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Pontus Tengroth
Christian Bergh
Christer Karmsjö
januari 2022
ons 5/1
kl. 19:15
Borgia Norrköping BK 1-4 Derby/Linköping BK B
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
David Järvinen
Erik Schultz
lör 8/1
kl. 12:00
Lesjöfors/Filipstad 1-2 Eskilstuna BS/Köping IS
Arena:
Skogsryd Filipstad
Domare:
Mikael Johansson
William Granqvist
Stefan Holst
sön 16/1
kl. 12:00
Åtvidabergs BK B 5-9 Eskilstuna BS/Köping IS
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Mikael Olsson
Karl Kindstrand
David Järvinen
mån 17/1
kl. 19:00
Derby/Linköping BK B 3-5 Finspångs AIK B/U
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
Leif Björklund
fre 21/1
kl. 19:30
Finspångs AIK B/U 4-7 Eskilstuna BS/Köping IS
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Christer Karmsjö
Pontus Tengroth
David Eneland
lör 22/1
kl. 13:00
Lesjöfors/Filipstad 4-2 Derby/Linköping BK B
Arena:
Skogsryd Filipstad
Domare:
Ola Fredriksson
Ulf Salomonsson
Håkan Birgerson
Håkan Birgerson
lör 29/1
kl. 13:30
Derby/Linköping BK B 4-4 Lesjöfors/Filipstad
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Anton Grön
Adam Jokinen
Karl Kindstrand
februari 2022
ons 2/2
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 2-9 Finspångs AIK B/U
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
Leif Björklund
ons 2/2
kl. 19:30
Åtvidabergs BK B 4-8 Derby/Linköping BK B
Arena:
Börjes Arena, Åtvidaberg
Domare:
Karl Kindstrand
Jimmy Elwing
Erik Schultz
fre 4/2
kl. 19:00
Eskilstuna BS/Köping IS 7-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Isstadion Eskilstuna
Domare:
Robert Malmström
Harri Pasuri
Johan Frisk
lör 5/2
kl. 13:00
Lesjöfors/Filipstad 12-3 Finspångs AIK B/U
Arena:
Stålvallen Lesjöfors
Domare:
William Granqvist
Ulf Salomonsson
Mikael Johansson
fre 11/2
kl. 19:00
Derby/Linköping BK B 5-1 Eskilstuna BS/Köping IS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Ludwig Hallkvist
Karl Kindstrand
Erik Schultz
fre 11/2
kl. 19:00
Finspångs AIK B/U 8-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Pontus Tengroth
fre 11/2
kl. 20:15
Lesjöfors/Filipstad 10-6 Åtvidabergs BK B
Arena:
Skogsryd Filipstad
Domare:
Mikael Johansson
Thomas Lund
Ulf Salomonsson
lör 19/2
kl. 12:00
Lesjöfors/Filipstad 9-0 Borgia Norrköping BK
Arena:
Skogsryd Filipstad
Domare:
Mikael Johansson
Thomas Lund
Mikael Olsson
tis 22/2
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 5-7 Åtvidabergs BK B
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
David Järvinen
Christian Bergh
mån 28/2
kl. 19:30
Finspångs AIK B/U 6-9 Åtvidabergs BK B
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
Christian Bergh
mars 2022
lör 5/3
kl. 13:00
Finspångs AIK B/U 4-7 Lesjöfors/Filipstad
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Pontus Tengroth
Philip Björklund
Christer Karmsjö

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer