2021
Pojkallsvenskan, Pojkallsvenskan

# Lag M V O F D P
1 Sandvikens AIK 9 6 1 2 64-34 13
2 IK Tellus 9 5 3 1 46-28 13
3 Vetlanda BK 9 5 2 2 62-38 12
4 Nässjö IF 7 4 2 1 37-21 10
5 Villa Lidköping BK 7 3 2 2 36-36 8
6 Edsbyns IF 7 2 2 3 34-51 6
7 VSK/TB 8 1 2 5 32-55 4
8 IFK Vänersborg 10 0 0 10 27-75 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 6/11
kl. 15:00
IFK Vänersborg 5-14 Vetlanda BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Oscar Bengtsson
Claes Winberg
Mikael Björkestam
lör 6/11
kl. 18:00
Villa Lidköping BK 1-4 IK Tellus
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
sön 7/11
kl. 08:00
IFK Vänersborg 2-4 IK Tellus
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Jonas Kristensen
Viktor Fritzon
lör 13/11
kl. 12:30
Villa Lidköping BK 6-6 VSK/TB
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
lör 13/11
kl. 16:30
Vetlanda BK 3-2 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christer Hagström
Elias Lundquist
Örjan Bruce
fre 19/11
kl. 19:45
IFK Vänersborg 4-10 Sandvikens AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Marcus Hector
Christian Lembke
Anders Berg
lör 20/11
kl. 12:30
Villa Lidköping BK 8-3 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Jonathan Grund
Mikael Bengtsson
lör 20/11
kl. 13:00
Edsbyns IF 6-5 VSK/TB
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Pär Billsmon
Andreas Blomqvist
Örjan Winther
lör 20/11
kl. 15:00
Vetlanda BK 8-3 IK Tellus
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Jonny Andersson
Thomas Pettersson
lör 27/11
kl. 14:00
Nässjö IF 4-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
David Eneland
Kristian Svensson
Thomas Bjerendal
lör 27/11
kl. 14:20
VSK/TB 3-2 IFK Vänersborg
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Håkan Brolin
Daniel Carlfjord
Bo Andersson
lör 27/11
kl. 15:00
Edsbyns IF 6-9 Sandvikens AIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Petter Strand
Magnus Lindskog
Johannes Winther
sön 28/11
kl. 19:20
IK Tellus 6-1 Vetlanda BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Mattias Hedvik
Johan Skog
Anders Westman
december 2021
lör 4/12
kl. 14:00
Edsbyns IF 6-6 IK Tellus
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Elias Ekström
Lars Engström
lör 4/12
kl. 16:30
Nässjö IF 8-3 IFK Vänersborg
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Thomas Bjerendal
sön 5/12
kl. 16:50
VSK/TB 2-8 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jörgen Wingstedt
William Granqvist
Samuel Wakman
lör 11/12
kl. 13:00
Sandvikens AIK 13-3 VSK/TB
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Marcus Åkerblom
Mikael Johansson
Örjan Winther
lör 11/12
kl. 14:20
IK Tellus 5-5 Nässjö IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Johan Hedell
Bo Andersson
Peter Persson
lör 11/12
kl. 17:30
Vetlanda BK 6-4 IFK Vänersborg
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Pettersson
Anton Grön
lör 18/12
kl. 15:30
Villa Lidköping BK 2-7 Nässjö IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Oliver Corcoran
Rasmus Helgesson
Patrick Nieuwenhuizen
lör 18/12
kl. 18:00
IK Tellus 9-1 IFK Vänersborg
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Robert Andersson
Martin Berglund
Lars Bodin
lör 18/12
kl. 18:20
VSK/TB 7-7 Edsbyns IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jonathan Lööf
Johan Frisk
Viktor Grahn
ons 22/12
kl. 19:00
Nässjö IF 4-3 Vetlanda BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Stefan Bertilsson
Thomas Pettersson
Örjan Bruce
januari 2022
lör 8/1
kl. 12:30
Nässjö IF 2-2 IK Tellus
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Erik Schultz
lör 8/1
kl. 13:00
Sandvikens AIK 7-1 Edsbyns IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Niklas Wiklander
Anders Bergman
Marcus Åkerblom
fre 14/1
kl. 15:30
Sandvikens AIK 5-5 Vetlanda BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Stefan Holst
Emil Larshans
Mikael Lund
lör 15/1
kl. 12:40
VSK/TB 4-6 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Malmström
Axel Borg
Samuel Wakman
lör 15/1
kl. 15:00
Edsbyns IF 1-14 Vetlanda BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Stefan Johansson
Magnus Lindskog
Lars Engström
lör 22/1
kl. 11:30
Villa Lidköping BK 8-8 Vetlanda BK
Arena:
Isstadion Lidköping
Domare:
Peter Andrén
Oliver Corcoran
Rasmus Helgesson
lör 22/1
kl. 17:00
Edsbyns IF 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Andreas Blomqvist
Magnus Lindskog
Petter Strand
sön 23/1
kl. 12:00
Sandvikens AIK 7-2 IFK Vänersborg
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Marcus Åkerblom
Mikael Johansson
Jonas Åkerblom
sön 23/1
kl. 18:20
VSK/TB 2-7 IK Tellus
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Elisabeth Englund
Daniel Carlfjord
Kent Eliasson
Jonathan Lööf
fre 28/1
kl. 18:30
IFK Vänersborg 1-7 Nässjö IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Oskar Wetterling
Hannah Pettersson
lör 29/1
kl. 18:00
Villa Lidköping BK - IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Viktor Fritzon
Oliver Corcoran
sön 30/1
kl. 19:00
Vetlanda BK - Nässjö IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christer Hagström
Stefan Bertilsson
Anton Grön
februari 2022
lör 5/2
kl. 15:00
Edsbyns IF - Villa Lidköping BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Elias Ekström
Petter Strand
Magnus Lindskog
lör 5/2
kl. 18:00
IK Tellus - Sandvikens AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Peter Persson
Mattias Storgärds
Peter Hampus
Axel Eriksson
sön 6/2
kl. 12:00
Sandvikens AIK - Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Örjan Winther
Johannes Winther
Anders Bergman
sön 6/2
kl. 15:20
VSK/TB - Nässjö IF
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Jonatan Vejby
Oscar Hall
Elisabeth Englund
lör 12/2
kl. 12:30
Vetlanda BK - Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Christer Hagström
lör 12/2
kl. 16:15
IFK Vänersborg - Edsbyns IF
Arena:
Arena Vänersborg
lör 12/2
kl. 18:00
IK Tellus - VSK/TB
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
sön 13/2
kl. 11:00
Villa Lidköping BK - Edsbyns IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 19/2
kl. 13:00
Sandvikens AIK - IK Tellus
Arena:
Jernvallen Sandviken
lör 19/2
kl. 14:00
Nässjö IF - VSK/TB
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Grön
Pierre Sunesson
lör 19/2
kl. 15:00
IFK Vänersborg - Villa Lidköping BK
Arena:
Arena Vänersborg
lör 19/2
kl. 20:00
Vetlanda BK - Edsbyns IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Pierre Sunesson
Christer Hagström
Axel Davidsson
sön 20/2
kl. 09:00
Nässjö IF - Edsbyns IF
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Adam Jokinen
Anton Grön
Johan Bråkenhielm
sön 20/2
kl. 11:30
Vetlanda BK - VSK/TB
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Kristian Svensson
lör 26/2
kl. 14:00
Nässjö IF - Sandvikens AIK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Jonny Andersson
lör 26/2
kl. 14:20
IK Tellus - Edsbyns IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 26/2
kl. 16:00
IFK Vänersborg - VSK/TB
Arena:
Arena Vänersborg
mars 2022
fre 4/3
kl. 20:00
Edsbyns IF - Nässjö IF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Simon Lindskog
Petter Strand
lör 5/3
kl. 13:00
Sandvikens AIK - Nässjö IF
Arena:
Jernvallen Sandviken
lör 5/3
kl. 14:20
IK Tellus - Villa Lidköping BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
lör 5/3
kl. 15:00
VSK/TB - Vetlanda BK
Arena:
ABB Arena Västerås

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

16 – 17 oktober Svenska Cupen Junior slutspel i Lidköping

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

3 – 5 december Landskamper i Skövde

26 december Annandagsbandy


2022

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

24 – 26 mars VM P17 i Kemerovo, Ryssland

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

23 - 27 mars VM Dam i Åby

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer