2021
Elitserien Damer, Elitserien Damer

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 10 10 0 0 123-12 20
2 Sandvikens AIK 10 8 0 2 47-32 16
3 AIK 8 7 0 1 43-10 14
4 Västerås SK 8 6 0 2 51-23 12
5 Skirö AIK 12 4 0 8 41-79 8
6 KS Bandy 10 2 0 8 14-60 4
7 Skutskärs IF 9 1 1 7 19-64 3
8 Mölndal Bandy 11 0 1 10 17-75 1

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2021
lör 30/10
kl. 13:15
Västerås SK 7-1 KS Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Jonas Rinnbäck
Jörgen Wingstedt
Kent Eliasson
lör 30/10
kl. 15:30
Skirö AIK 3-6 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Pierre Sunesson
Niclas Skog Schultz
november 2021
lör 6/11
kl. 14:30
AIK 5-0 Mölndal Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Linus Rydell
Victor Björling
Dennis Lisell
lör 6/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK 13-0 Skutskärs IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Viktor Fritzon
Christian Lembke
lör 13/11
kl. 14:00
Skirö AIK 7-1 Skutskärs IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christer Hagström
Elias Lundquist
Axel Davidsson
lör 13/11
kl. 14:30
AIK 10-1 KS Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Linus Rydell
Patrik Widmark
lör 13/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK 14-0 Mölndal Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Henric Björkholm
Marcus Hector
Victoria Bergström
Christian Lembke
lör 20/11
kl. 14:00
KS Bandy 2-4 Skirö AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Valther Alm
Lucas Ekstener
Tobias Kesselbring
lör 20/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-13 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Jonas Edström
Edvin Ludvigsson
Christer Östling
lör 20/11
kl. 16:45
Mölndal Bandy 0-8 Västerås SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Rudolf Lindberg
Christian Lembke
lör 27/11
kl. 13:00
Skirö AIK 3-11 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Pierre Sunesson
Anton Grön
lör 27/11
kl. 14:00
Skutskärs IF 5-2 KS Bandy
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Elisabeth Englund
Marcus Letalick
Edvin Ludvigsson
lör 27/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 9-0 Mölndal Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Jonatan Vejby
Mikael Lund
lör 27/11
kl. 16:00
Villa Lidköping BK 4-2 AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Christian Lembke
Henric Björkholm
sön 28/11
kl. 14:00
Skutskärs IF 4-4 Mölndal Bandy
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Ida Salomonsson
Jonatan Vejby
Håkan Andersen
sön 28/11
kl. 14:15
Sandvikens AIK 6-1 KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Johannes Winther
Christer Östling
Jonas Lindberg
december 2021
ons 1/12
kl. 19:00
Västerås SK 2-4 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Elisabeth Englund
Hanna Hansson
Klas Lindqvist
Kent Eliasson
tors 9/12
kl. 19:00
KS Bandy 0-7 Villa Lidköping BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Christian Lembke
Michael Rosvall
Tobias Kesselbring
tors 9/12
kl. 19:00
Mölndal Bandy 5-8 Skirö AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Hannah Pettersson
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
tors 9/12
kl. 19:00
Sandvikens AIK 1-6 AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Elisabeth Englund
lör 11/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 0-7 Västerås SK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Hannah Pettersson
Hanna Hansson
Andreas Svensson
lör 11/12
kl. 15:00
Skirö AIK 1-6 AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Pettersson
Anton Grön
lör 11/12
kl. 17:00
Skutskärs IF 2-17 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Elisabeth Englund
Emil Larshans
ons 15/12
kl. 19:00
Västerås SK 6-2 Skutskärs IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Elisabeth Englund
Hanna Hansson
Linus Rydell
lör 18/12
kl. 13:00
Villa Lidköping BK 15-2 Skirö AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Patrick Nieuwenhuizen
lör 18/12
kl. 14:00
KS Bandy 1-4 Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Victoria Bergström
Elisabeth Englund
Andreas Dahlberg
mån 20/12
kl. 19:00
Skutskärs IF 2-5 AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Håkan Brolin
Örjan Winther
Niklas Wiklander
sön 26/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-3 KS Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Christian Lembke
Marcus Hector
Valther Alm
sön 26/12
kl. 13:15
Skutskärs IF 1-3 Sandvikens AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Robert Andersson
Håkan Brolin
Oscar Hall
sön 26/12
kl. 14:00
Skirö AIK 1-6 AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Anton Grön
Christer Hagström
sön 26/12
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 11-3 Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Hanna Hansson
Hannah Pettersson
Thomas Hofling
januari 2022
sön 2/1
kl. 15:00
Skirö AIK 2-7 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Örjan Bruce
Adam Jokinen
tors 6/1
kl. 14:30
AIK 3-0 Skirö AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Elisabeth Englund
Erik Ryrfeldt
Pavel Silinski
lör 8/1
kl. 15:00
Skirö AIK 9-2 Mölndal Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Örjan Bruce
fre 14/1
kl. 19:00
Sandvikens AIK 7-2 Skutskärs IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Linus Rydell
Mikael Lund
tors 20/1
kl. 20:00
KS Bandy 3-2 Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Marcus Hector
Christian Lembke
Oskar Källberg
lör 22/1
kl. 15:00
Mölndal Bandy 3-5 Sandvikens AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Victoria Bergström
Christer Hagström
Ludwig Hallkvist
lör 22/1
kl. 15:00
Skirö AIK 1-15 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Kristian Svensson
Thomas Pettersson
Pierre Sunesson
sön 23/1
kl. 14:00
Villa Lidköping BK 14-0 KS Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
lör 29/1
kl. 14:30
AIK - Villa Lidköping BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Victoria Bergström
Elisabeth Englund
Linus Eriksson
februari 2022
ons 2/2
kl. 19:00
Västerås SK - AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Hannah Pettersson
tors 3/2
kl. 19:00
Mölndal Bandy - Skirö AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Oscar Bengtsson
Claes Winberg
Michael Rosvall
lör 5/2
kl. 13:00
Västerås SK - Skirö AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Håkan Brolin
Matviy Khotyaintsev
Klas Lundgren
lör 5/2
kl. 14:00
Mölndal Bandy - Skutskärs IF
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
lör 5/2
kl. 17:00
Sandvikens AIK - KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Stefan Holst
Marcus Åkerblom
Örjan Winther
mån 7/2
kl. 19:00
Skutskärs IF - Västerås SK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Hanna Hansson
Peter Persson
Marcus Letalick
tis 8/2
kl. 19:00
KS Bandy - Villa Lidköping BK
Arena:
Skarpe Nord
ons 9/2
kl. 19:00
Sandvikens AIK - Västerås SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
lör 12/2
kl. 13:15
Mölndal Bandy - Villa Lidköping BK
Arena:
Åby Isstadion
lör 12/2
kl. 16:00
Skutskärs IF - Skirö AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Elisabeth Englund
lör 12/2
kl. 17:00
KS Bandy - AIK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
sön 13/2
kl. 15:00
Västerås SK - Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Hannah Pettersson
Stockholm Återbud
tis 15/2
kl. 19:00
Skutskärs IF - Sandvikens AIK
Arena:
Skutskärs IP
ons 16/2
kl. 19:00
Västerås SK - AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Johan Hedell
Jonatan Vejby
lör 19/2
kl. 14:30
AIK - Skutskärs IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Hannah Pettersson
lör 19/2
kl. 15:00
Skirö AIK - KS Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Skog Schultz
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
lör 19/2
kl. 15:30
Villa Lidköping BK - Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Elisabeth Englund
sön 20/2
kl. 16:00
Västerås SK - Mölndal Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
ons 23/2
kl. 19:00
AIK - Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hannah Pettersson
Hanna Hansson
Bo Bjordahl
lör 26/2
kl. 16:00
KS Bandy - Västerås SK
Arena:
Skarpe Nord
lör 26/2
kl. 16:00
Mölndal Bandy - AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
lör 26/2
kl. 16:00
Sandvikens AIK - Skirö AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Hanna Hansson
Ida Salomonsson
lör 26/2
kl. 16:00
Skutskärs IF - Villa Lidköping BK
Arena:
Skutskärs IP
mars 2022
tors 31/3
kl. 00:00
KS Bandy - Skutskärs IF
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Ida Salomonsson
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
tors 31/3
kl. 00:00
KS Bandy - Skutskärs IF
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
Samuel Silvesjö
tors 31/3
kl. 00:00
AIK - Mölndal Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Victoria Bergström
Petter Åhs
Martin Berglund
tors 31/3
kl. 00:00
Villa Lidköping BK - Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Ida Salomonsson
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
Henric Björkholm
tors 31/3
kl. 00:00
AIK - Sandvikens AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Håkan Andersen
Axel Eriksson

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

16 – 17 oktober Svenska Cupen Junior slutspel i Lidköping

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

3 – 5 december Landskamper i Skövde

26 december Annandagsbandy


2022

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

24 – 26 mars VM P17 i Kemerovo, Ryssland

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

23 - 27 mars VM Dam i Åby

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer