2021
Elitserien Damer, Elitserien Damer

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 17 16 0 1 184-29 32
2 AIK 17 14 1 2 89-31 29
3 Västerås SK 17 12 1 4 115-48 25
4 Sandvikens AIK 17 10 0 7 68-67 20
5 Skirö AIK 17 7 0 10 60-105 14
6 Skutskärs IF 17 3 2 12 42-98 8
7 KS Bandy 17 3 0 14 26-116 6
8 Mölndal Bandy 17 0 2 15 28-118 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2021
lör 30/10
kl. 13:15
Västerås SK 7-1 KS Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Jonas Rinnbäck
Jörgen Wingstedt
Kent Eliasson
lör 30/10
kl. 15:30
Skirö AIK 3-6 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Pierre Sunesson
Niclas Schultz
november 2021
lör 6/11
kl. 14:30
AIK 5-0 Mölndal Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Linus Rydell
Victor Björling
Dennis Lisell
lör 6/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK 13-0 Skutskärs IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Viktor Fritzon
Christian Lembke
lör 13/11
kl. 14:00
Skirö AIK 7-1 Skutskärs IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christer Hagström
Elias Lundquist
Axel Davidsson
lör 13/11
kl. 14:30
AIK 10-1 KS Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Linus Rydell
Patrik Widmark
lör 13/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK 14-0 Mölndal Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Henric Björkholm
Marcus Hector
Victoria Bergström
Christian Lembke
lör 20/11
kl. 14:00
KS Bandy 2-4 Skirö AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Valther Alm
Lucas Ekstener
Tobias Kesselbring
lör 20/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 2-13 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Jonas Edström
Edvin Ludvigsson
Christer Östling
lör 20/11
kl. 16:45
Mölndal Bandy 0-8 Västerås SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Rudolf Lindberg
Christian Lembke
lör 27/11
kl. 13:00
Skirö AIK 3-11 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Pierre Sunesson
Anton Grön
lör 27/11
kl. 14:00
Skutskärs IF 5-2 KS Bandy
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Elisabeth Englund
Marcus Letalick
Edvin Ludvigsson
lör 27/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 9-0 Mölndal Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Jonatan Vejby
Mikael Lund
lör 27/11
kl. 16:00
Villa Lidköping BK 4-2 AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Christian Lembke
Henric Björkholm
sön 28/11
kl. 14:00
Skutskärs IF 4-4 Mölndal Bandy
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Ida Salomonsson
Jonatan Vejby
Håkan Andersen
sön 28/11
kl. 14:15
Sandvikens AIK 6-1 KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Johannes Winther
Christer Östling
Jonas Lindberg
december 2021
ons 1/12
kl. 19:00
Västerås SK 2-4 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Elisabeth Englund
Hanna Hansson
Klas Lindqvist
Kent Eliasson
tors 9/12
kl. 19:00
KS Bandy 0-7 Villa Lidköping BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Christian Lembke
Michael Rosvall
Tobias Kesselbring
tors 9/12
kl. 19:00
Mölndal Bandy 5-8 Skirö AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Hannah Pettersson
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
tors 9/12
kl. 19:00
Sandvikens AIK 1-6 AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Elisabeth Englund
lör 11/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 0-7 Västerås SK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Hannah Pettersson
Hanna Hansson
Andreas Svensson
lör 11/12
kl. 15:00
Skirö AIK 1-6 AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Pettersson
Anton Grön
lör 11/12
kl. 17:00
Skutskärs IF 2-17 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Elisabeth Englund
Emil Larshans
ons 15/12
kl. 19:00
Västerås SK 6-2 Skutskärs IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Elisabeth Englund
Hanna Hansson
Linus Rydell
lör 18/12
kl. 13:00
Villa Lidköping BK 15-2 Skirö AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Patrick Nieuwenhuizen
lör 18/12
kl. 14:00
KS Bandy 1-4 Sandvikens AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Victoria Bergström
Elisabeth Englund
Andreas Dahlberg
mån 20/12
kl. 19:00
Skutskärs IF 2-5 AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Håkan Brolin
Örjan Winther
Niklas Wiklander
sön 26/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-3 KS Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Christian Lembke
Marcus Hector
Valther Alm
sön 26/12
kl. 13:15
Skutskärs IF 1-3 Sandvikens AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Robert Andersson
Håkan Brolin
Oscar Hall
sön 26/12
kl. 14:00
Skirö AIK 1-6 AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Anton Grön
Christer Hagström
sön 26/12
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 11-3 Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Hanna Hansson
Hannah Pettersson
Thomas Hofling
januari 2022
sön 2/1
kl. 15:00
Skirö AIK 2-7 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Örjan Bruce
Adam Jokinen
tors 6/1
kl. 14:30
AIK 3-0 Skirö AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Elisabeth Englund
Erik Ryrfeldt
Pavel Silinski
lör 8/1
kl. 15:00
Skirö AIK 9-2 Mölndal Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Örjan Bruce
fre 14/1
kl. 19:00
Sandvikens AIK 7-2 Skutskärs IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Linus Rydell
Mikael Lund
tors 20/1
kl. 20:00
KS Bandy 3-2 Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Marcus Hector
Christian Lembke
Oskar Källberg
lör 22/1
kl. 15:00
Mölndal Bandy 3-5 Sandvikens AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Victoria Bergström
Christer Hagström
Ludwig Hallkvist
lör 22/1
kl. 15:00
Skirö AIK 1-15 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Kristian Svensson
Thomas Pettersson
Pierre Sunesson
sön 23/1
kl. 14:00
Villa Lidköping BK 14-0 KS Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
lör 29/1
kl. 14:30
AIK 5-4 Villa Lidköping BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Victoria Bergström
Elisabeth Englund
Linus Eriksson
februari 2022
ons 2/2
kl. 19:00
Västerås SK 2-2 AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Hannah Pettersson
tors 3/2
kl. 19:00
Mölndal Bandy 3-5 Skirö AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Oscar Bengtsson
Claes Winberg
Michael Rosvall
lör 5/2
kl. 13:00
Västerås SK 10-2 Skirö AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Håkan Brolin
Matviy Khotyaintsev
Klas Lundgren
lör 5/2
kl. 17:00
Mölndal Bandy 2-2 Skutskärs IF
Arena:
Ruddalen
Domare:
Hannah Pettersson
Marcus Hector
Samuel Silvesjö
lör 5/2
kl. 17:00
Sandvikens AIK 5-0 KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Stefan Holst
Marcus Åkerblom
Örjan Winther
mån 7/2
kl. 19:00
Skutskärs IF 1-11 Västerås SK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Hanna Hansson
Peter Persson
Marcus Letalick
mån 7/2
kl. 19:00
AIK 4-2 Sandvikens AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Axel Eriksson
Martin Berglund
ons 9/2
kl. 19:00
Sandvikens AIK 1-4 Västerås SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Niklas Wiklander
lör 12/2
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-7 Villa Lidköping BK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Valther Alm
Andreas Svensson
Oskar Källberg
lör 12/2
kl. 16:00
Skutskärs IF 6-1 Skirö AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Elisabeth Englund
lör 12/2
kl. 16:15
KS Bandy 0-6 AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Michael Rosvall
sön 13/2
kl. 13:00
KS Bandy 2-5 Skutskärs IF
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
Samuel Silvesjö
sön 13/2
kl. 15:00
Västerås SK 2-8 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Viktor Grahn
Mikael Johansson
sön 13/2
kl. 16:00
Mölndal Bandy 2-7 AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Andreas Svensson
tis 15/2
kl. 19:00
Skutskärs IF 2-3 Sandvikens AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Stefan Holst
Johannes Winther
Anders Bergman
ons 16/2
kl. 19:00
Västerås SK 4-6 AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Johan Hedell
Jonatan Vejby
lör 19/2
kl. 11:30
Skirö AIK 5-2 KS Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Pierre Sunesson
lör 19/2
kl. 15:30
Villa Lidköping BK 11-3 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
lör 19/2
kl. 19:00
AIK 5-1 Skutskärs IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Johan Skog
Dennis Lisell
Håkan Andersen
sön 20/2
kl. 11:30
Villa Lidköping BK 8-2 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Ida Salomonsson
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
Henric Björkholm
sön 20/2
kl. 16:00
Västerås SK 13-2 Mölndal Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Viggo Fridolf
Isak Edenberg
Edvin Ludvigsson
sön 20/2
kl. 16:00
KS Bandy 5-4 Skutskärs IF
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Oscar Bengtsson
Johan Bengtsson
Oskar Källberg
ons 23/2
kl. 19:00
AIK 2-5 Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Bo Bjordahl
Håkan Birgerson
ons 23/2
kl. 21:00
KS Bandy 2-18 Villa Lidköping BK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Oscar Bengtsson
Hannah Pettersson
Michael Rosvall
lör 26/2
kl. 15:00
AIK 9-1 Mölndal Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Petter Åhs
Martin Berglund
Robert Andersson
lör 26/2
kl. 16:00
KS Bandy 1-13 Västerås SK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
Samuel Silvesjö
lör 26/2
kl. 16:00
Sandvikens AIK 5-6 Skirö AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Stefan Holst
Anders Bergman
Örjan Winther
lör 26/2
kl. 17:30
Skutskärs IF 2-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Sandviken Jernvallen
Domare:
Elisabeth Englund
Gustav Olhans
Matviy Khotyaintsev

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8-9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

15–16 oktober Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer