2021
Division 1, Div 1 Västra

# Lag M V O F D P
1 Mölndal Bandy 10 8 0 2 60-24 16
2 Blåsuts BK 10 8 0 2 46-27 16
3 Surte BK 10 7 1 2 54-31 15
4 Borås Bandy 10 5 2 3 45-45 12
5 Lidköpings AIK U 10 5 1 4 63-30 11
6 SK Höjden 10 4 2 4 39-29 10
7 Kungälvs SK 10 4 2 4 30-52 10
8 Kungälv Bandy 10 3 2 5 33-51 8
9 Otterbäckens BK 10 2 1 7 32-45 5
10 Sunvära SK 10 2 1 7 29-55 5
11 IFK Vänersborg 10 1 0 9 19-61 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
fre 19/11
kl. 19:00
Surte BK 7-2 Kungälvs SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Simon Matsson
Per Adolfsson
Börje Karlsson
lör 20/11
kl. 14:15
IFK Vänersborg 2-6 Otterbäckens BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Michael Rosvall
Axel Gedda
sön 21/11
kl. 13:30
Lidköpings AIK U 13-1 Borås Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
fre 26/11
kl. 19:00
Surte BK 5-2 Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Per Adolfsson
Claes Winberg
Valther Alm
sön 28/11
kl. 12:45
Kungälv Bandy 5-2 IFK Vänersborg
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Valther Alm
sön 28/11
kl. 16:30
Lidköpings AIK U 10-1 Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Marcus Hector
Michael Rosvall
sön 28/11
kl. 19:30
Blåsuts BK 4-6 Otterbäckens BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Mikael Björkestam
Mikael Fischer
december 2021
lör 4/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-2 Blåsuts BK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Valther Alm
lör 4/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 2-7 Surte BK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Henric Norén
Markus Järvenpää
Viktor Nilsson
sön 5/12
kl. 11:00
Kungälvs SK 5-5 Borås Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 5/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg 7-5 Sunvära SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Sven-Olof Bly
Anders Berg
Christian Lembke
sön 5/12
kl. 16:00
SK Höjden 3-3 Lidköpings AIK U
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
tis 7/12
kl. 18:45
Kungälv Bandy 2-4 SK Höjden
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Valther Alm
Michael Rosvall
Tobias Kesselbring
tors 9/12
kl. 20:15
Sunvära SK 1-4 Mölndal Bandy
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Mikael Björkestam
fre 10/12
kl. 19:30
Surte BK 6-5 Lidköpings AIK U
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Tobias Kesselbring
Simon Matsson
Claes Winberg
lör 11/12
kl. 13:00
Sunvära SK 3-3 Kungälvs SK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
Mikael Björkestam
lör 11/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 2-5 Mölndal Bandy
Arena:
Otterstrand
Domare:
William Granqvist
Marcus Letalick
Oscar Hall
sön 12/12
kl. 10:30
SK Höjden 7-1 IFK Vänersborg
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Andreas Svensson
Claes Winberg
sön 12/12
kl. 19:30
Blåsuts BK 8-1 Kungälv Bandy
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 19/12
kl. 13:00
Sunvära SK 7-6 Otterbäckens BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 19/12
kl. 13:00
Borås Bandy 3-5 Blåsuts BK
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Oscar Bengtsson
Valther Alm
sön 19/12
kl. 13:00
Kungälv Bandy 0-8 Surte BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Simon Matsson
Michael Rosvall
Johan Bengtsson
sön 19/12
kl. 16:30
Lidköpings AIK U 16-0 Kungälvs SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
Andreas Svensson
sön 26/12
kl. 11:00
Kungälvs SK 5-4 Kungälv Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Mikael Björkestam
sön 26/12
kl. 13:15
Otterbäckens BK 3-4 Lidköpings AIK U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Daniel Carlfjord
Mikael Olsson
Ulf Salomonsson
sön 26/12
kl. 13:15
Surte BK 5-7 Borås Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Michael Rosvall
Lucas Ekstener
Claes Winberg
sön 26/12
kl. 13:45
Blåsuts BK 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonathan Grund
Sven-Olof Bly
Oskar Wetterling
sön 26/12
kl. 16:00
Mölndal Bandy 5-4 SK Höjden
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
Mikael Björkestam
ons 29/12
kl. 19:00
Kungälvs SK 4-2 SK Höjden
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Mikael Björkestam
Michael Rosvall
Valther Alm
tors 30/12
kl. 19:00
Mölndal Bandy 9-6 Borås Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Simon Matsson
januari 2022
sön 2/1
kl. 13:00
Kungälv Bandy 8-2 Sunvära SK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Oscar Bengtsson
Mikael Fischer
Erik Bertilson
sön 2/1
kl. 13:45
IFK Vänersborg 2-6 Surte BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Marcus Hector
Oskar Wetterling
sön 2/1
kl. 15:00
SK Höjden 3-4 Blåsuts BK
Arena:
Ruddalen
Domare:
Valther Alm
Christian Lembke
Mikael Björkestam
tors 6/1
kl. 13:00
Sunvära SK 5-3 Surte BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
fre 7/1
kl. 19:30
Blåsuts BK 6-2 Kungälvs SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonas Kristensen
Viktor Fritzon
Hannah Pettersson
lör 8/1
kl. 15:00
Surte BK 4-4 SK Höjden
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Hannah Pettersson
Andreas Svensson
Valther Alm
sön 9/1
kl. 13:00
Sunvära SK 3-4 Blåsuts BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 9/1
kl. 17:30
Kungälvs SK 1-0 Otterbäckens BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Thomas Hofling
Per Jakobsson
Valther Alm
Samuel Silvesjö
sön 9/1
kl. 19:30
Kungälv Bandy 4-4 Borås Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Oscar Bengtsson
Johan Bengtsson
Valther Alm
tis 11/1
kl. 20:00
Borås Bandy 4-0 SK Höjden
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Valther Alm
Andreas Svensson
Samuel Silvesjö
ons 12/1
kl. 19:00
Mölndal Bandy 15-1 Kungälv Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
tors 13/1
kl. 19:30
SK Höjden 5-2 Sunvära SK
Arena:
Ruddalen
Domare:
Oscar Bengtsson
Mikael Fischer
Valther Alm
tors 13/1
kl. 20:00
Borås Bandy 5-4 Otterbäckens BK
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
fre 14/1
kl. 19:30
Lidköpings AIK U 2-4 Blåsuts BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
Patrick Nieuwenhuizen
lör 15/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 0-7 SK Höjden
Arena:
Otterstrand
Domare:
Jonathan Lööf
Elisabeth Englund
Markus Järvenpää
sön 16/1
kl. 13:45
Blåsuts BK 2-3 Surte BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Oscar Bengtsson
Marcus Hector
Christian Lembke
sön 16/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 3-3 Kungälv Bandy
Arena:
Otterstrand
Domare:
Robert Malmström
William Karlsson
Jonas Edström
sön 16/1
kl. 19:30
Kungälvs SK 3-9 Mölndal Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
mars 2022
tors 31/3
kl. 00:00
IFK Vänersborg 2-10 Lidköpings AIK U
Arena:
Arena Vänersborg
tors 31/3
kl. 00:00
Lidköpings AIK U 0-5 Kungälv Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Jonathan Grund
april 2022
lör 30/4
kl. 00:00
IFK Vänersborg 0-5 Kungälvs SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Marcus Hector
Hannah Pettersson
Christian Lembke
lör 30/4
kl. 00:00
Borås Bandy 5-0 Sunvära SK
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Magnus Lundell
lör 30/4
kl. 00:00
Borås Bandy 5-0 IFK Vänersborg
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Valther Alm
Lucas Ekstener
Michael Rosvall
lör 30/4
kl. 00:00
Mölndal Bandy 5-0 Lidköpings AIK U
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Michael Rosvall
lör 30/4
kl. 01:00
Mölndal Bandy 5-0 IFK Vänersborg
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Mikael Björkestam

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer