2021
Division 1, Div 1 Västra

# Lag M V O F D P
1 Surte BK 2 2 0 0 12-4 4
2 Otterbäckens BK 2 2 0 0 12-6 4
3 Lidköpings AIK U 1 1 0 0 13-1 2
4 Kungälv Bandy 1 1 0 0 5-2 2
5 SK Höjden 0 0 0 0 0-0 0
6 Sunvära SK 0 0 0 0 0-0 0
7 Blåsuts BK 1 0 0 1 4-6 0
8 Mölndal Bandy 1 0 0 1 2-5 0
9 Kungälvs SK 1 0 0 1 2-7 0
10 IFK Vänersborg 2 0 0 2 4-11 0
11 Borås Bandy 1 0 0 1 1-13 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
fre 19/11
kl. 19:00
Surte BK 7-2 Kungälvs SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Simon Matsson
Per Adolfsson
Börje Karlsson
lör 20/11
kl. 14:15
IFK Vänersborg 2-6 Otterbäckens BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Michael Rosvall
Axel Gedda
sön 21/11
kl. 13:30
Lidköpings AIK U 13-1 Borås Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
fre 26/11
kl. 19:00
Surte BK 5-2 Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Per Adolfsson
Claes Winberg
Valther Alm
sön 28/11
kl. 12:45
Kungälv Bandy 5-2 IFK Vänersborg
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Valther Alm
sön 28/11
kl. 16:30
Lidköpings AIK U - Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Marcus Hector
Michael Rosvall
sön 28/11
kl. 19:30
Blåsuts BK 4-6 Otterbäckens BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Mikael Björkestam
Mikael Fischer
december 2021
lör 4/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy - Blåsuts BK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Valther Alm
lör 4/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK - Surte BK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Henric Norén
Markus Järvenpää
Viktor Nilsson (16)
sön 5/12
kl. 11:00
Kungälvs SK - Borås Bandy
Arena:
Skarpe Nord
sön 5/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg - Sunvära SK
Arena:
Arena Vänersborg
sön 5/12
kl. 16:00
SK Höjden - Lidköpings AIK U
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
fre 10/12
kl. 19:30
Surte BK - Lidköpings AIK U
Arena:
Ale Arena Surte
lör 11/12
kl. 13:00
Sunvära SK - Kungälvs SK
Arena:
Sjöaremossen
lör 11/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK - Mölndal Bandy
Arena:
Otterstrand
Domare:
Oscar Hall
Marcus Letalick
sön 12/12
kl. 10:30
SK Höjden - IFK Vänersborg
Arena:
Ale Arena Surte
sön 12/12
kl. 19:30
Blåsuts BK - Kungälv Bandy
Arena:
Arena Vänersborg
tors 16/12
kl. 20:00
Borås Bandy - SK Höjden
Arena:
Bodavallen, Borås
lör 18/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy - IFK Vänersborg
Arena:
Åby Isstadion
sön 19/12
kl. 13:00
Sunvära SK - Otterbäckens BK
Arena:
Sjöaremossen
sön 19/12
kl. 13:00
Borås Bandy - Blåsuts BK
Arena:
Bodavallen, Borås
sön 19/12
kl. 13:00
Kungälv Bandy - Surte BK
Arena:
Skarpe Nord
sön 19/12
kl. 16:00
Lidköpings AIK U - Kungälvs SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 26/12
kl. 11:00
Kungälvs SK - Kungälv Bandy
Arena:
Skarpe Nord
sön 26/12
kl. 13:15
Otterbäckens BK - Lidköpings AIK U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Daniel Carlfjord
Mikael Olsson
Dennis Blom
sön 26/12
kl. 13:15
Surte BK - Borås Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
sön 26/12
kl. 13:45
Blåsuts BK - IFK Vänersborg
Arena:
Arena Vänersborg
sön 26/12
kl. 15:00
SK Höjden - Mölndal Bandy
Arena:
Ruddalen
ons 29/12
kl. 19:00
Kungälvs SK - SK Höjden
Arena:
Skarpe Nord
tors 30/12
kl. 19:00
Mölndal Bandy - Borås Bandy
Arena:
Åby Isstadion
januari 2022
sön 2/1
kl. 13:00
Borås Bandy - Otterbäckens BK
Arena:
Bodavallen, Borås
sön 2/1
kl. 13:00
Kungälv Bandy - Sunvära SK
Arena:
Skarpe Nord
sön 2/1
kl. 13:45
IFK Vänersborg - Surte BK
Arena:
Arena Vänersborg
sön 2/1
kl. 15:00
SK Höjden - Blåsuts BK
Arena:
Ruddalen
sön 2/1
kl. 16:00
Mölndal Bandy - Lidköpings AIK U
Arena:
Åby Isstadion
tors 6/1
kl. 13:00
Borås Bandy - IFK Vänersborg
Arena:
Bodavallen, Borås
tors 6/1
kl. 13:00
Sunvära SK - Surte BK
Arena:
Sjöaremossen
tors 6/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK - SK Höjden
Arena:
Otterstrand
tors 6/1
kl. 15:00
Lidköpings AIK U - Kungälv Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
fre 7/1
kl. 19:30
Blåsuts BK - Kungälvs SK
Arena:
Arena Vänersborg
lör 8/1
kl. 15:00
Surte BK - SK Höjden
Arena:
Ale Arena Surte
sön 9/1
kl. 13:00
Sunvära SK - Blåsuts BK
Arena:
Sjöaremossen
sön 9/1
kl. 13:45
IFK Vänersborg - Lidköpings AIK U
Arena:
Arena Vänersborg
sön 9/1
kl. 17:30
Kungälvs SK - Otterbäckens BK
Arena:
Skarpe Nord
sön 9/1
kl. 19:30
Kungälv Bandy - Borås Bandy
Arena:
Skarpe Nord
ons 12/1
kl. 19:00
Mölndal Bandy - Kungälv Bandy
Arena:
Åby Isstadion
tors 13/1
kl. 19:30
SK Höjden - Sunvära SK
Arena:
Ruddalen
fre 14/1
kl. 19:30
Lidköpings AIK U - Blåsuts BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
fre 14/1
kl. 19:45
IFK Vänersborg - Kungälvs SK
Arena:
Arena Vänersborg
sön 16/1
kl. 13:00
Borås Bandy - Sunvära SK
Arena:
Bodavallen, Borås
sön 16/1
kl. 13:45
Blåsuts BK - Surte BK
Arena:
Arena Vänersborg
sön 16/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK - Kungälv Bandy
Arena:
Otterstrand
sön 16/1
kl. 19:30
Kungälvs SK - Mölndal Bandy
Arena:
Skarpe Nord
mars 2022
tors 31/3
kl. 00:00
Sunvära SK - Mölndal Bandy
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Mikael Björkestam
tors 31/3
kl. 00:00
Kungälv Bandy - SK Höjden
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Oscar Bengtsson
Valther Alm
Michael Rosvall

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

16 – 17 oktober Svenska Cupen Junior slutspel i Lidköping

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

3 – 5 december Dambandymeeting och landskamper i Skövde

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

21 – 23 januari VM F17 i Lidköping

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer