2021
Division 1, Div 1 Södra

# Lag M V O F D P
1 Tranås BoIS 11 11 0 0 91-26 22
2 Skirö AIK 9 7 1 1 52-29 15
3 Tjust Bandy 7 5 1 1 52-23 11
4 Finspångs AIK 7 4 2 1 34-26 10
5 Åtvidabergs BK 9 4 1 4 49-40 9
6 Oskarshamns BS 7 3 1 3 38-32 7
7 Katrineholm Bandy U 9 3 1 5 50-54 7
8 Derby Linköping BK 10 2 1 7 25-42 5
9 Åby/Tjureda IF B 9 1 0 8 27-68 2
10 Borgia Norrköping BK 12 1 0 11 24-102 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 13/11
kl. 13:15
Tranås BoIS 8-3 Åtvidabergs BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Dahlberg
Johan Bråkenhielm
sön 14/11
kl. 13:30
Skirö AIK 14-3 Borgia Norrköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Dahlberg
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
sön 14/11
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 5-9 Oskarshamns BS
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Jonny Andersson
Anton Grön
Axel Davidsson
ons 17/11
kl. 20:00
Katrineholm Bandy U 3-3 Finspångs AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
William Granqvist
Robert Malmström
lör 20/11
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 4-5 Oskarshamns BS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Mikael Olsson
Anton Holmgren
sön 21/11
kl. 14:00
Skirö AIK 1-6 Tranås BoIS
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Andreas Pettersson
Anton Grön
sön 21/11
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 3-9 Åtvidabergs BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Johan Bråkenhielm
ons 24/11
kl. 19:30
Tjust Bandy 19-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
Erik Schultz
fre 26/11
kl. 19:30
Åtvidabergs BK 8-7 Katrineholm Bandy U
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Pierre Sunesson
Stefan Bertilsson
Karl Kindstrand
lör 27/11
kl. 13:15
Tranås BoIS 9-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Jimmy Elwing
Christian Bergh
Jacob Sulasalmi
lör 27/11
kl. 14:00
Tjust Bandy 6-2 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Samuel Pettersson
Thomas Pettersson
Patrik Bergemalm
lör 27/11
kl. 14:00
Finspångs AIK 9-6 Oskarshamns BS
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Leif Björklund
sön 28/11
kl. 13:00
Derby Linköping BK 3-4 Skirö AIK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Leif Björklund
Erik Schultz
Karl Kindstrand
december 2021
ons 1/12
kl. 19:30
Derby Linköping BK 1-4 Tjust Bandy
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Jonny Andersson
fre 3/12
kl. 19:30
Oskarshamns BS 11-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Christer Hagström
lör 4/12
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 4-4 Tjust Bandy
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Leif Björklund
sön 5/12
kl. 13:15
Finspångs AIK 3-3 Skirö AIK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Erik Schultz
Adam Jokinen
sön 5/12
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 2-12 Tranås BoIS
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Thomas Pettersson
sön 5/12
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U 8-0 Derby Linköping BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Dennis Lisell
Håkan Andersen
Håkan Birgerson
fre 10/12
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 2-1 Åtvidabergs BK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund

Christian Bergh
lör 11/12
kl. 13:15
Tranås BoIS 6-2 Oskarshamns BS
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Philip Björklund
Magnus Ahlsén
Christer Karmsjö
Christian Bergh
sön 12/12
kl. 13:00
Derby Linköping BK 5-2 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
Christer Karmsjö
Magnus Ahlsén
sön 12/12
kl. 14:00
Skirö AIK 10-6 Katrineholm Bandy U
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Pettersson
Johan Bråkenhielm
fre 17/12
kl. 19:30
Finspångs AIK 1-7 Tranås BoIS
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:

Christer Karmsjö
David Järvinen
Robert Malmström
lör 18/12
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 4-2 Borgia Norrköping BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Örjan Bruce
Christer Hagström
Pierre Sunesson
lör 18/12
kl. 14:00
Oskarshamns BS 2-2 Derby Linköping BK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Axel Davidsson
Thomas Pettersson
Andreas Pettersson
lör 18/12
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 3-5 Skirö AIK
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Leif Björklund
Magnus Ahlsén
sön 19/12
kl. 14:00
Tjust Bandy 7-6 Katrineholm Bandy U
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Thomas Pettersson
Stefan Bertilsson
David Järvinen
ons 22/12
kl. 19:00
Finspångs AIK 8-2 Derby Linköping BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
David Eneland
Christer Karmsjö
Christian Bergh
ons 22/12
kl. 20:00
Katrineholm Bandy U 3-12 Tranås BoIS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Vincent Howard
sön 26/12
kl. 13:15
Derby Linköping BK 2-6 Åtvidabergs BK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
David Eneland
sön 26/12
kl. 13:15
Finspångs AIK 5-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Petter Åhs
sön 26/12
kl. 16:15
Skirö AIK 6-1 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Anton Grön
Christer Hagström
januari 2022
sön 2/1
kl. 16:00
Tranås BoIS 3-1 Derby Linköping BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
David Eneland
tis 4/1
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 4-6 Katrineholm Bandy U
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Robert Malmström
tors 6/1
kl. 13:00
Derby Linköping BK 5-0 Borgia Norrköping BK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
David Järvinen
Magnus Ahlsén
tors 6/1
kl. 13:15
Tranås BoIS 7-3 Tjust Bandy
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Samuel Pettersson
Jonny Andersson
tors 6/1
kl. 14:00
Skirö AIK 5-3 Oskarshamns BS
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Adam Jokinen
Christer Hagström
Anton Grön
tors 6/1
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 7-5 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
Jonas Edström
Viktor Grahn
lör 8/1
kl. 13:15
Borgia Norrköping BK 1-4 Skirö AIK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Christian Bergh
David Järvinen
Robert Malmström
lör 8/1
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 3-6 Tranås BoIS
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Thomas Bjerendal
fre 14/1
kl. 19:30
Derby Linköping BK 4-5 Finspångs AIK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
Philip Björklund
lör 15/1
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 12-3 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Thomas Bjerendal
Christer Hagström
Karl Kindstrand
lör 15/1
kl. 15:00
Borgia Norrköping BK 2-9 Tjust Bandy
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Christer Karmsjö
Anton Grön
Philip Björklund
fre 21/1
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 6-15 Tranås BoIS
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Christian Bergh
Philip Björklund
Leif Björklund
lör 22/1
kl. 14:00
Oskarshamns BS - Finspångs AIK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Grön
Thomas Bjerendal
lör 22/1
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B - Tjust Bandy
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Andreas Dahlberg
Elias Lundquist
David Eneland
sön 23/1
kl. 14:00
Skirö AIK - Derby Linköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Örjan Bruce
Axel Davidsson
Johan Bråkenhielm
sön 23/1
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U - Åtvidabergs BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Håkan Nora Johansson
Robert Malmström
Mikael Olsson
tis 25/1
kl. 19:30
Finspångs AIK - Tjust Bandy
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Christer Karmsjö
tors 27/1
kl. 19:30
Tranås BoIS - Skirö AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Anton Grön
Johan Bråkenhielm
Håkan Grunditz
fre 28/1
kl. 19:30
Tjust Bandy - Åtvidabergs BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Grön
Christer Hagström
fre 28/1
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK - Oskarshamns BS
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Thomas Pettersson
Leif Björklund
lör 29/1
kl. 13:15
Tranås BoIS - Åby/Tjureda IF B
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
sön 30/1
kl. 13:00
Derby Linköping BK - Katrineholm Bandy U
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Magnus Öhlin
Leif Björklund
Mikael Olsson
sön 30/1
kl. 14:00
Skirö AIK - Finspångs AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Stefan Bertilsson
februari 2022
fre 4/2
kl. 19:30
Tjust Bandy - Skirö AIK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Stefan Bertilsson
Johan Bråkenhielm
Andreas Dahlberg
fre 4/2
kl. 20:00
Åby/Tjureda IF B - Finspångs AIK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Christer Hagström
lör 5/2
kl. 14:00
Åtvidabergs BK - Borgia Norrköping BK
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Johan Bråkenhielm
Christer Hagström
Leif Björklund
sön 6/2
kl. 14:00
Oskarshamns BS - Tranås BoIS
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Christer Hagström
sön 6/2
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B - Derby Linköping BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
Stefan Bertilsson
sön 6/2
kl. 15:00
Tjust Bandy - Finspångs AIK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Leif Björklund
Erik Schultz
Philip Björklund
sön 6/2
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U - Skirö AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Håkan Brolin
Matviy Khotyaintsev
Klas Lundgren
ons 9/2
kl. 19:30
Finspångs AIK - Åtvidabergs BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Christer Hagström
Anton Grön
Leif Björklund
fre 11/2
kl. 19:30
Oskarshamns BS - Tjust Bandy
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Elias Lundquist
lör 12/2
kl. 13:15
Tranås BoIS - Finspångs AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Johan Bråkenhielm
Andreas Dahlberg
sön 13/2
kl. 12:30
Skirö AIK - Åtvidabergs BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Pettersson
Örjan Bruce
sön 13/2
kl. 13:00
Derby Linköping BK - Oskarshamns BS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Christer Hagström
sön 13/2
kl. 15:30
Borgia Norrköping BK - Åby/Tjureda IF B
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Stefan Bertilsson
Erik Schultz
Philip Björklund
sön 13/2
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U - Tjust Bandy
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
ons 16/2
kl. 19:00
Åby/Tjureda IF B - Skirö AIK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Johan Bråkenhielm
Andreas Dahlberg
ons 16/2
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK - Finspångs AIK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Christer Hagström
ons 16/2
kl. 19:30
Åtvidabergs BK - Derby Linköping BK
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Leif Björklund
Christian Bergh
Pierre Sunesson
ons 16/2
kl. 19:30
Tranås BoIS - Katrineholm Bandy U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Elias Lundquist
ons 16/2
kl. 19:30
Tjust Bandy - Oskarshamns BS
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Axel Davidsson
fre 18/2
kl. 19:30
Finspångs AIK - Katrineholm Bandy U
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Mikael Olsson
Leif Björklund
fre 18/2
kl. 19:30
Oskarshamns BS - Åtvidabergs BK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
sön 20/2
kl. 13:00
Derby Linköping BK - Tranås BoIS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Karl Kindstrand
sön 20/2
kl. 14:00
Skirö AIK - Tjust Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Patrik Bergemalm
Örjan Bruce
Andreas Dahlberg
sön 20/2
kl. 14:00
Finspångs AIK - Åby/Tjureda IF B
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
David Eneland
Jimmy Elwing
Pontus Tengroth
sön 20/2
kl. 14:00
Åtvidabergs BK - Oskarshamns BS
Arena:
Börjes Arena
ons 23/2
kl. 20:15
Katrineholm Bandy U - Borgia Norrköping BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
fre 25/2
kl. 19:30
Åtvidabergs BK - Finspångs AIK
Arena:
Börjes Arena
fre 25/2
kl. 19:30
Tjust Bandy - Tranås BoIS
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Håkan Grunditz
Johan Bråkenhielm
Örjan Bruce
fre 25/2
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK - Derby Linköping BK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Christer Karmsjö
fre 25/2
kl. 19:30
Oskarshamns BS - Skirö AIK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Dahlberg
Christer Hagström
sön 27/2
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B - Katrineholm Bandy U
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Leif Björklund
Christer Karmsjö
Philip Björklund
mars 2022
sön 13/3
kl. 00:00
Oskarshamns BS - Åby/Tjureda IF B
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Andreas Pettersson
Andreas Dahlberg
Patrik Bergemalm
lör 19/3
kl. 00:00
Oskarshamns BS - Katrineholm Bandy U
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Karl Kindstrand
Elias Lundquist
lör 26/3
kl. 00:00
Tjust Bandy - Derby Linköping BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Karl Kindstrand

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

16 – 17 oktober Svenska Cupen Junior slutspel i Lidköping

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

3 – 5 december Landskamper i Skövde

26 december Annandagsbandy


2022

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

24 – 26 mars VM P17 i Kemerovo, Ryssland

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

23 - 27 mars VM Dam i Åby

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer