2022/2023
Div 1 Södra

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 13/11
kl. 13:15
Tranås BoIS 8-3 Åtvidabergs BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Dahlberg
Johan Bråkenhielm
sön 14/11
kl. 13:30
Skirö AIK 14-3 Borgia Norrköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Dahlberg
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
sön 14/11
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 5-9 Oskarshamns BS
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Jonny Andersson
Anton Grön
Axel Davidsson
ons 17/11
kl. 20:00
Katrineholm Bandy U 3-3 Finspångs AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
William Granqvist
Robert Malmström
lör 20/11
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 4-5 Oskarshamns BS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Mikael Olsson
Anton Holmgren
sön 21/11
kl. 14:00
Skirö AIK 1-6 Tranås BoIS
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Andreas Pettersson
Anton Grön
sön 21/11
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 3-9 Åtvidabergs BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Johan Bråkenhielm
ons 24/11
kl. 19:30
Tjust Bandy 19-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
Erik Schultz
fre 26/11
kl. 19:30
Åtvidabergs BK 8-7 Katrineholm Bandy U
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Pierre Sunesson
Stefan Bertilsson
Karl Kindstrand
lör 27/11
kl. 13:15
Tranås BoIS 9-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Jimmy Elwing
Christian Bergh
Jacob Sulasalmi
lör 27/11
kl. 14:00
Tjust Bandy 6-2 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Samuel Pettersson
Thomas Pettersson
Patrik Bergemalm
lör 27/11
kl. 14:00
Finspångs AIK 9-6 Oskarshamns BS
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Leif Björklund
sön 28/11
kl. 13:00
Derby Linköping BK 3-4 Skirö AIK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Leif Björklund
Erik Schultz
Karl Kindstrand
december 2021
ons 1/12
kl. 19:30
Derby Linköping BK 1-4 Tjust Bandy
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Jonny Andersson
fre 3/12
kl. 19:30
Oskarshamns BS 11-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Christer Hagström
lör 4/12
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 4-4 Tjust Bandy
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Leif Björklund
sön 5/12
kl. 13:15
Finspångs AIK 3-3 Skirö AIK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Erik Schultz
Adam Jokinen
sön 5/12
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 2-12 Tranås BoIS
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Thomas Pettersson
sön 5/12
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U 8-0 Derby Linköping BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Dennis Lisell
Håkan Andersen
Håkan Birgerson
fre 10/12
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 2-1 Åtvidabergs BK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund

Christian Bergh
lör 11/12
kl. 13:15
Tranås BoIS 6-2 Oskarshamns BS
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Philip Björklund
Magnus Ahlsén
Christer Karmsjö
Christian Bergh
sön 12/12
kl. 13:00
Derby Linköping BK 5-2 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
Christer Karmsjö
Magnus Ahlsén
sön 12/12
kl. 14:00
Skirö AIK 10-6 Katrineholm Bandy U
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Pettersson
Johan Bråkenhielm
fre 17/12
kl. 19:30
Finspångs AIK 1-7 Tranås BoIS
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:

Christer Karmsjö
David Järvinen
Robert Malmström
lör 18/12
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 4-2 Borgia Norrköping BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Örjan Bruce
Christer Hagström
Pierre Sunesson
lör 18/12
kl. 14:00
Oskarshamns BS 2-2 Derby Linköping BK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Axel Davidsson
Thomas Pettersson
Andreas Pettersson
lör 18/12
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 3-5 Skirö AIK
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Leif Björklund
Magnus Ahlsén
sön 19/12
kl. 14:00
Tjust Bandy 7-6 Katrineholm Bandy U
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Thomas Pettersson
Stefan Bertilsson
David Järvinen
ons 22/12
kl. 19:00
Finspångs AIK 8-2 Derby Linköping BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
David Eneland
Christer Karmsjö
Christian Bergh
ons 22/12
kl. 20:00
Katrineholm Bandy U 3-12 Tranås BoIS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Vincent Howard
sön 26/12
kl. 13:15
Derby Linköping BK 2-6 Åtvidabergs BK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
David Eneland
sön 26/12
kl. 13:15
Finspångs AIK 5-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Petter Åhs
sön 26/12
kl. 16:15
Skirö AIK 6-1 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Anton Grön
Christer Hagström
januari 2022
sön 2/1
kl. 16:00
Tranås BoIS 3-1 Derby Linköping BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
David Eneland
tis 4/1
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 4-6 Katrineholm Bandy U
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Robert Malmström
tors 6/1
kl. 13:00
Derby Linköping BK 5-0 Borgia Norrköping BK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
David Järvinen
Magnus Ahlsén
tors 6/1
kl. 13:15
Tranås BoIS 7-3 Tjust Bandy
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Samuel Pettersson
Jonny Andersson
tors 6/1
kl. 14:00
Skirö AIK 5-3 Oskarshamns BS
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Adam Jokinen
Christer Hagström
Anton Grön
tors 6/1
kl. 14:00
Katrineholm Bandy U 7-5 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Daniel Carlfjord
Jonas Edström
Viktor Grahn
lör 8/1
kl. 13:15
Borgia Norrköping BK 1-4 Skirö AIK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Christian Bergh
David Järvinen
Robert Malmström
lör 8/1
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 3-6 Tranås BoIS
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Thomas Bjerendal
fre 14/1
kl. 19:30
Derby Linköping BK 4-5 Finspångs AIK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
Philip Björklund
lör 15/1
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 12-3 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Thomas Bjerendal
Christer Hagström
Karl Kindstrand
lör 15/1
kl. 15:00
Borgia Norrköping BK 2-9 Tjust Bandy
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Christer Karmsjö
Anton Grön
Philip Björklund
fre 21/1
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 6-15 Tranås BoIS
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Christian Bergh
Philip Björklund
Leif Björklund
lör 22/1
kl. 14:00
Oskarshamns BS 6-8 Finspångs AIK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Grön
Thomas Bjerendal
lör 22/1
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 5-4 Tjust Bandy
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Andreas Dahlberg
Elias Lundquist
David Eneland
sön 23/1
kl. 14:00
Skirö AIK 6-3 Derby Linköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Örjan Bruce
Axel Davidsson
Johan Bråkenhielm
sön 23/1
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U 6-12 Åtvidabergs BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Håkan Nora Johansson
Robert Malmström
Mikael Olsson
tis 25/1
kl. 19:30
Finspångs AIK 6-3 Tjust Bandy
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Erik Schultz
tors 27/1
kl. 19:30
Tranås BoIS 5-2 Skirö AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Anton Grön
Johan Bråkenhielm
Håkan Grunditz
fre 28/1
kl. 19:30
Tjust Bandy 6-1 Åtvidabergs BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Patrik Bergemalm
Anton Grön
Christer Hagström
fre 28/1
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 3-12 Oskarshamns BS
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
lör 29/1
kl. 13:15
Tranås BoIS 9-3 Åby/Tjureda IF B
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Andreas Dahlberg
Örjan Bruce
sön 30/1
kl. 13:00
Derby Linköping BK 10-1 Katrineholm Bandy U
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Karl Kindstrand
februari 2022
fre 4/2
kl. 19:30
Tjust Bandy 3-3 Skirö AIK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Stefan Bertilsson
Andreas Dahlberg
Albert Eriksson
fre 4/2
kl. 20:00
Åby/Tjureda IF B 3-6 Finspångs AIK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Jonny Andersson
Örjan Bruce
lör 5/2
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 6-4 Borgia Norrköping BK
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Johan Bråkenhielm
Philip Björklund
sön 6/2
kl. 14:00
Oskarshamns BS 6-4 Tranås BoIS
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Anton Grön
Christer Hagström
Patrik Bergemalm
sön 6/2
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 1-5 Derby Linköping BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Andreas Dahlberg
Stefan Bertilsson
Elias Lundquist
sön 6/2
kl. 15:00
Tjust Bandy 6-4 Finspångs AIK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Håkan Birgerson
Johan Bråkenhielm
sön 6/2
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U 4-4 Skirö AIK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Håkan Brolin
Matviy Khotyaintsev
Klas Lundgren
tis 8/2
kl. 20:00
Oskarshamns BS 5-2 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Patrik Bergemalm
Christer Hagström
Thomas Pettersson
ons 9/2
kl. 19:30
Finspångs AIK 6-4 Åtvidabergs BK
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Christer Hagström
Anton Grön
Håkan Birgerson
fre 11/2
kl. 19:30
Oskarshamns BS 3-3 Tjust Bandy
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Elias Lundquist
lör 12/2
kl. 13:15
Tranås BoIS 2-7 Finspångs AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Johan Bråkenhielm
Philip Björklund
Kent Eliasson
sön 13/2
kl. 12:30
Skirö AIK 8-8 Åtvidabergs BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Pettersson
Örjan Bruce
sön 13/2
kl. 13:00
Derby Linköping BK 4-6 Oskarshamns BS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Håkan Grunditz
Philip Björklund
Erik Schultz
sön 13/2
kl. 15:30
Borgia Norrköping BK 2-3 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Anton Grön
sön 13/2
kl. 16:00
Katrineholm Bandy U 4-12 Tjust Bandy
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Leif Björklund
Robert Malmström
Christian Bergh
ons 16/2
kl. 19:00
Åby/Tjureda IF B 6-7 Skirö AIK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Pettersson
Thomas Bjerendal
ons 16/2
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 4-11 Finspångs AIK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Christer Hagström
ons 16/2
kl. 19:30
Åtvidabergs BK 4-1 Derby Linköping BK
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Leif Björklund
Christian Bergh
Pierre Sunesson
ons 16/2
kl. 19:30
Tranås BoIS 3-3 Katrineholm Bandy U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Elias Lundquist
ons 16/2
kl. 19:30
Tjust Bandy 8-4 Oskarshamns BS
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Philip Björklund
Axel Davidsson
Erik Schultz
fre 18/2
kl. 19:30
Finspångs AIK 7-2 Katrineholm Bandy U
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
Philip Björklund
Erik Schultz
fre 18/2
kl. 19:30
Oskarshamns BS 8-4 Åtvidabergs BK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
sön 20/2
kl. 13:00
Derby Linköping BK 0-10 Tranås BoIS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Pierre Sunesson
Erik Schultz
Axel Davidsson
sön 20/2
kl. 14:00
Skirö AIK 8-4 Tjust Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Patrik Bergemalm
Örjan Bruce
Andreas Dahlberg
sön 20/2
kl. 14:00
Finspångs AIK 12-1 Åby/Tjureda IF B
Arena:
Grosvads IP Finspång
Domare:
David Eneland
Jimmy Elwing
Kristian Svensson
sön 20/2
kl. 14:00
Åtvidabergs BK 7-3 Oskarshamns BS
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Philip Björklund
Leif Björklund
Anton Grön
tis 22/2
kl. 19:30
Tjust Bandy 5-3 Derby Linköping BK
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Anton Grön
ons 23/2
kl. 20:15
Katrineholm Bandy U 10-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Christer Karmsjö
tors 24/2
kl. 20:00
Skirö AIK 7-7 Finspångs AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Dahlberg
Christer Hagström
Adam Jokinen
fre 25/2
kl. 19:30
Åtvidabergs BK 5-6 Finspångs AIK
Arena:
Börjes Arena
Domare:
Johan Hedell
Dennis Lisell
Håkan Andersen
fre 25/2
kl. 19:30
Tjust Bandy 3-9 Tranås BoIS
Arena:
Tjustvallen
Domare:
Johan Bråkenhielm
Örjan Bruce
Niclas Schultz
fre 25/2
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 3-8 Derby Linköping BK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Christer Karmsjö
fre 25/2
kl. 19:30
Oskarshamns BS 7-5 Skirö AIK
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:
Axel Davidsson
Andreas Dahlberg
Thomas Bjerendal
sön 27/2
kl. 14:00
Åby/Tjureda IF B 12-2 Katrineholm Bandy U
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Patrik Bergemalm
mars 2022
lör 19/3
kl. 00:00
Oskarshamns BS 5-0 Katrineholm Bandy U
Arena:
Arena Oskarshamn
Domare:

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

23 november Arenadag 2022 - Bygg för framtiden! Örebro

December

2–3 december, landskamper Dam, Norge
26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns även på LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer