2021
Allsvenskan Dam, Allsvenskan Dam Södra

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK U 14 14 0 0 123-37 28
2 Sunvära SK 14 10 0 4 56-45 20
3 IFK Vänersborg 14 8 1 5 59-44 17
4 Västerås SK U 14 7 1 6 66-46 15
5 VAIK/ÖSK 14 6 2 6 49-52 14
6 Hammarby IF 14 2 4 8 23-57 8
7 Tranås BoIS Dam 14 1 4 9 32-49 6
8 Jönköping Bandy IF 14 1 2 11 30-108 4

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
sön 7/11
kl. 13:45
IFK Vänersborg 1-3 Sunvära SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Pontus Olsson
sön 7/11
kl. 16:30
VAIK/ÖSK 10-0 Jönköping Bandy IF
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Robert Malmström
Jonas Edström
Mikael Olsson
sön 14/11
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 4-11 Västerås SK U
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Christer Hagström
sön 14/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK U 7-3 VAIK/ÖSK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
sön 14/11
kl. 16:20
Hammarby IF 1-10 IFK Vänersborg
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Marcus Letalick
Jonatan Jonsson
Lars Bodin
sön 21/11
kl. 13:45
IFK Vänersborg 4-0 Hammarby IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Hannah Pettersson
Christian Lembke
sön 21/11
kl. 16:00
Villa Lidköping BK U 19-4 Jönköping Bandy IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Oliver Corcoran
Melker Handfast
sön 21/11
kl. 17:00
VAIK/ÖSK 2-2 Tranås BoIS Dam
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
William Granqvist
Robert Malmström
Jonas Edström
fre 26/11
kl. 18:30
IFK Vänersborg 2-11 Villa Lidköping BK U
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Marcus Hector
Hannah Pettersson
sön 28/11
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 2-2 Västerås SK U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Gustaf Brunberg
Jonathan Bergendahl
sön 28/11
kl. 12:15
Hammarby IF 2-2 VAIK/ÖSK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Frans Berner
Mattias Hedvik
Mathias Karlsson
sön 28/11
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 2-4 Sunvära SK
Domare:
Stefan Bertilsson
Thomas Bjerendal
Thomas Pettersson
december 2021
sön 5/12
kl. 13:00
Sunvära SK 7-4 Tranås BoIS Dam
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Claes Winberg
Max Rosvall
lör 11/12
kl. 12:30
Villa Lidköping BK U 7-4 Tranås BoIS Dam
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Jonathan Grund
Patrick Nieuwenhuizen
sön 12/12
kl. 13:00
Sunvära SK 5-1 Hammarby IF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Hannah Pettersson
Valther Alm
sön 12/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg 3-3 Tranås BoIS Dam
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Marcus Hector
sön 12/12
kl. 17:00
VAIK/ÖSK 2-9 Villa Lidköping BK U
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
Johan Hedell
Ida Salomonsson
Rasmus Ganebäck
ons 15/12
kl. 19:00
Tranås BoIS Dam 1-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Thomas Bjerendal
Thomas Pettersson
Axel Davidsson
fre 17/12
kl. 19:00
Jönköping Bandy IF 2-6 Tranås BoIS Dam
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Thomas Bjerendal
lör 18/12
kl. 17:30
Västerås SK U 3-4 Villa Lidköping BK U
Arena:
Hakonplanen
Domare:
Frans Berner
Ove Rinnbäck
Marcus Letalick
sön 19/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg 5-4 VAIK/ÖSK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonas Kristensen
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
sön 19/12
kl. 16:20
Hammarby IF 1-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Bosse Fasth
Signe Lundell
Mattias Hedvik
sön 26/12
kl. 16:00
Tranås BoIS Dam 2-7 Villa Lidköping BK U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Johan Bråkenhielm
Adam Jokinen
Thomas Bjerendal
januari 2022
tors 6/1
kl. 14:00
VAIK/ÖSK 1-7 Västerås SK U
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
Viktor Nilsson
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
lör 8/1
kl. 14:00
VAIK/ÖSK 4-1 Hammarby IF
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Ulf Salomonsson
Samuel Wakman
fre 14/1
kl. 20:00
Sunvära SK 2-6 IFK Vänersborg
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Julia Thompson
Simon Matsson
Samuel Silvesjö
fre 21/1
kl. 19:00
Hammarby IF 2-3 Västerås SK U
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Bosse Fasth
Jakob Wagman
Gustaf Linder
lör 22/1
kl. 16:15
Tranås BoIS Dam 1-3 IFK Vänersborg
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Gustaf Brunberg
sön 23/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 2-12 Villa Lidköping BK U
Domare:
Christer Karmsjö
Andreas Dahlberg
sön 23/1
kl. 16:20
Hammarby IF 2-3 Sunvära SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Mathias Karlsson
Mattias Hedvik
Lars Bodin
lör 29/1
kl. 12:30
Villa Lidköping BK U 11-1 Hammarby IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Oliver Corcoran
Jonathan Grund
Johan Svensson
lör 29/1
kl. 14:00
Västerås SK U 4-2 Tranås BoIS Dam
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Malmström
Johan Frisk
Jonathan Lööf
sön 30/1
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 1-4 Sunvära SK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
David Järvinen
Jesper Rundberg
Elias Lundquist
sön 30/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 5-8 VAIK/ÖSK
Domare:
Anton Grön
Christer Hagström
februari 2022
tors 3/2
kl. 20:00
Västerås SK U 3-4 Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Markus Järvenpää
William Granqvist
Samuel Wakman
lör 5/2
kl. 13:00
Sunvära SK 6-3 Västerås SK U
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Ronny Gunnarsson
Jens Kihlman
sön 6/2
kl. 11:00
Villa Lidköping BK U 7-5 Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Magnus Lundell
Mathias Johansson
Anton Lundell
sön 6/2
kl. 14:00
Hammarby IF 1-1 Jönköping Bandy IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Signe Lundell
Johan Hedell
Jonatan Jonsson
Anders Westman
sön 6/2
kl. 15:00
VAIK/ÖSK 3-1 IFK Vänersborg
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Mikael Olsson
Mikael Johansson
sön 13/2
kl. 11:00
Hammarby IF 1-1 Tranås BoIS Dam
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Elisabeth Englund
Robert Malmström
Johan Hedell
sön 13/2
kl. 14:30
Västerås SK U 2-3 Sunvära SK
Arena:
Hakonplanen
Domare:
Axel Eriksson
Lars Bodin
fre 18/2
kl. 19:20
Västerås SK U 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Harri Pasuri
Peter Carsbo
Signe Lundell
lör 19/2
kl. 13:00
Sunvära SK 5-1 VAIK/ÖSK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Jens Kihlman
Ronny Gunnarsson
sön 20/2
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 2-3 VAIK/ÖSK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Elias Lundquist
Christer Hagström
Thomas Bjerendal
sön 20/2
kl. 13:00
Sunvära SK 4-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Julia Thompson
Max Rosvall
sön 20/2
kl. 13:45
IFK Vänersborg 3-2 Västerås SK U
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Claes Winberg
Mikael Björkestam
Hanna Björkestam
fre 25/2
kl. 19:30
Villa Lidköping BK U 7-1 IFK Vänersborg
Arena:
Isstadion Lidköping
Domare:
Sven-Olof Bly
Oliver Corcoran
Viktor Fritzon
fre 25/2
kl. 20:20
Västerås SK U 4-2 VAIK/ÖSK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Tommy Åkesson
Bo Andersson
Robert Malmström
lör 26/2
kl. 15:00
Jönköping Bandy IF 4-4 Hammarby IF
Domare:
Anton Grön
Örjan Bruce
Adam Jokinen
lör 26/2
kl. 15:30
Villa Lidköping BK U 8-4 Västerås SK U
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Niklas Lundberg
Oliver Corcoran
Peter Andrén
sön 27/2
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 1-2 Hammarby IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Adam Jokinen
Pierre Sunesson
Thomas Bjerendal
sön 27/2
kl. 13:45
IFK Vänersborg 12-0 Jönköping Bandy IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Hannah Pettersson
Christian Lembke
Marcus Hector
sön 27/2
kl. 16:00
VAIK/ÖSK 4-2 Sunvära SK
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Anders Westman
Håkan Andersen
Peter Hampus
mars 2022
lör 5/3
kl. 16:00
Sunvära SK 3-9 Villa Lidköping BK U
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Julia Thompson
Stefan Månsson
Valther Alm
Michael Rosvall
sön 6/3
kl. 12:00
Västerås SK U 11-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Dennis Blom
William Granqvist
Jonathan Lööf
april 2022
lör 30/4
kl. 00:00
Jönköping Bandy IF 0-5 IFK Vänersborg
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Jonny Andersson

Turnering- och eventkalender

2022

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

23 – 27 mars VM Dam i Åby

26 – 27 mars Distriktlagsturnering Stockholm

1 – 3 april VM P19 i Katrineholm




Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer