2022/2023
Allsvenskan Dam Norra

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 13/11
kl. 15:00
Edsbyn 5-4 Kalix Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Petter Strand
sön 14/11
kl. 11:00
IFK Rättvik Bandy 8-1 Kalix Bandy
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Thomas Lund
Lasse Dyrsmeds
Jonas Åkerblom
sön 14/11
kl. 14:00
Edsbyn 4-0 Uppsala Dam U
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:

Örjan Winther
Johannes Winther
sön 14/11
kl. 14:00
Bollnäs GIF 0-11 Uppsala BoIS A
Arena:
SBB Arena
Domare:
Petter Strand
Anders Svensson
sön 14/11
kl. 15:00
Östersunds BS 0-3 Umedalens IF
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Henrik Öberg
Mikael Byström
Ulf Widmark
fre 19/11
kl. 19:00
HAIK 5-3 Söråkers IF
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Henrik Öberg
Mikael Byström
Mikael Byström
lör 20/11
kl. 18:00
Uppsala Dam U 2-2 Umedalens IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Matviy Khotyaintsev
sön 21/11
kl. 11:00
Bollnäs GIF 5-3 Umedalens IF
Arena:
SBB Arena
Domare:
Lars Engström
Simon Lindskog
Leif Sundberg
sön 21/11
kl. 13:00
Edsbyn 7-2 HAIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Elias Ekström
Magnus Lindskog
Anders Svensson
sön 21/11
kl. 13:00
Söråkers IF 9-3 Östersunds BS
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Hans Ödmark
Albin Arousell
Mikael Byström
sön 21/11
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy 2-4 Uppsala BoIS A
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Thomas Lund
Lasse Dyrsmeds
Jonas Åkerblom
lör 27/11
kl. 12:00
Kalix Bandy 3-2 Umedalens IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Håkan Johansson
Mattias Andersson
sön 28/11
kl. 13:00
Östersunds BS 1-10 IFK Rättvik Bandy
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Mikael Byström
Ulf Widmark
sön 28/11
kl. 13:00
Söråkers IF 10-1 Bollnäs GIF
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Hans Ödmark
Örjan Sundkvist
Alexander Jonsson
sön 28/11
kl. 13:15
Uppsala BoIS A 11-1 HAIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Viggo Fridolf
Samuel Flodin
Bosse Fasth
december 2021
sön 5/12
kl. 13:15
HAIK 13-1 Bollnäs GIF
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Ulf Widmark
Abbe Burman
Alexander Jonsson
ons 8/12
kl. 19:10
Uppsala BoIS A 3-0 Uppsala Dam U
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Marcus Letalick
Matviy Khotyaintsev
Ludvig Polgar von
lör 11/12
kl. 13:00
Söråkers IF 2-2 Edsbyn
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Ulf Widmark
Kent Jansson
Henrik Viklund
sön 12/12
kl. 10:30
Umedalens IF 5-1 Edsbyn
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Hans Ödmark
Kent Jansson
Alexander Jonsson
sön 12/12
kl. 14:00
Kalix Bandy 3-5 Uppsala BoIS A
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Johan Henriksson
Håkan Johansson
Keijo Hyvärinen
sön 12/12
kl. 15:00
Uppsala Dam U 0-12 IFK Rättvik Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Ludvig Polgar von
Bosse Fasth
Viggo Fridolf
sön 12/12
kl. 17:00
Bollnäs GIF 3-2 Östersunds BS
Arena:
SBB Arena
Domare:
Lars Engström
Johnny Sundberg
Leif Sundberg
lör 18/12
kl. 15:30
Uppsala BoIS A 5-3 Östersunds BS
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Ludvig Polgar von
Matviy Khotyaintsev
Ida Salomonsson
lör 18/12
kl. 17:00
Kalix Bandy 5-2 Bollnäs GIF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Keijo Hyvärinen
Tomi Pöyry
Håkan Johansson
sön 19/12
kl. 10:30
Uppsala Dam U 2-0 Östersunds BS
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Ida Salomonsson
Ludvig Polgar von
Viggo Fridolf
sön 19/12
kl. 14:00
Umedalens IF 0-2 Uppsala BoIS A
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Hans Ödmark
Henrik Söderlind
Mikael Byström
januari 2022
lör 8/1
kl. 13:00
HAIK 2-1 Östersunds BS
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Örjan Sundkvist
Henrik Viklund
Henrik Söderlind
lör 15/1
kl. 16:00
Umedalens IF 3-5 HAIK
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Albin Arousell
Kent Jansson
Henrik Viklund
sön 16/1
kl. 10:00
Kalix Bandy 7-5 HAIK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Keijo Hyvärinen
Johan Henriksson
Håkan Johansson
sön 16/1
kl. 13:00
Söråkers IF 2-1 Umedalens IF
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Hans Ödmark
Mikael Byström
sön 16/1
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy 7-3 Bollnäs GIF
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Mikael Johansson
Lasse Dyrsmeds
Gustav Heinonen
lör 22/1
kl. 13:30
Umedalens IF 3-4 IFK Rättvik Bandy
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Ulf Widmark
Albin Arousell
Mikael Byström
lör 22/1
kl. 17:00
Östersunds BS 4-6 Kalix Bandy
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Örjan Sundkvist
Hans Ödmark
sön 23/1
kl. 12:00
Söråkers IF 2-6 Kalix Bandy
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Hans Ödmark
Örjan Sundkvist
Alexander Jonsson
ons 26/1
kl. 19:10
Uppsala Dam U 3-2 Uppsala BoIS A
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Marcus Letalick
Jonathan Lööf
Robert Malmström
fre 28/1
kl. 19:30
Uppsala Dam U 2-1 Bollnäs GIF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Mattias Hedvik
Ove Rinnbäck
Sanna Rinnbäck
lör 29/1
kl. 15:00
Umedalens IF 3-2 Östersunds BS
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Ulf Widmark
Hans Ödmark
Albin Arousell
sön 30/1
kl. 14:30
Umedalens IF 6-5 Söråkers IF
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Albin Arousell
Hans Ödmark
Ulf Widmark
sön 30/1
kl. 15:00
Uppsala Dam U 0-5 Edsbyn
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Robert Malmström
Jonathan Lööf
Samuel Karlsson
sön 30/1
kl. 16:15
Uppsala BoIS A 9-1 Bollnäs GIF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Marcus Letalick
Ludvig Polgar von
Matviy Khotyaintsev
februari 2022
ons 2/2
kl. 19:30
Edsbyn 4-1 Bollnäs GIF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Johnny Sundberg
Magnus Lindskog
Petter Strand
lör 5/2
kl. 16:00
Kalix Bandy 4-0 Uppsala Dam U
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Johan Henriksson
Keijo Hyvärinen
Håkan Johansson
lör 5/2
kl. 17:15
Uppsala BoIS A 8-0 Edsbyn
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Mathias Karlsson
Inez Edenberg
Isak Edenberg
sön 6/2
kl. 13:00
Östersunds BS 4-1 Söråkers IF
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Hans Ödmark
Mikael Byström
Henrik Öberg
ons 9/2
kl. 19:30
Edsbyn 4-6 IFK Rättvik Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Lasse Dyrsmeds
Elias Ekström
Magnus Lindskog
lör 12/2
kl. 12:30
HAIK 2-6 Uppsala Dam U
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Abbe Burman
Alexander Jonsson
Ulf Widmark
lör 12/2
kl. 14:00
Umedalens IF 3-1 Kalix Bandy
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Hans Ödmark
Mikael Byström
sön 13/2
kl. 11:00
Bollnäs GIF 4-9 Edsbyn
Arena:
SBB Arena
Domare:
Johnny Sundberg
Anders Svensson
Leif Sundberg
sön 13/2
kl. 11:30
HAIK 4-7 Kalix Bandy
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Kent Jansson
Abbe Burman
Hans Ödmark
sön 13/2
kl. 13:00
Söråkers IF 4-2 Uppsala Dam U
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Magnus Lindskog
Elias Ekström
Petter Strand
sön 13/2
kl. 13:45
Uppsala BoIS A 5-1 IFK Rättvik Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Marcus Letalick
Tommy Åkesson
Dennis Blom
fre 18/2
kl. 19:00
Söråkers IF 9-3 HAIK
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Ulf Widmark
Henrik Viklund
Mikael Byström
lör 19/2
kl. 12:00
Edsbyn 0-3 Uppsala BoIS A
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Johnny Sundberg
Leif Sundberg
Petter Strand
lör 19/2
kl. 17:30
Kalix Bandy 6-1 Söråkers IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Johan Henriksson
David Järvinen
Håkan Johansson
sön 20/2
kl. 10:00
Kalix Bandy 12-4 Östersunds BS
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Johan Henriksson
Mattias Andersson
Keijo Hyvärinen
sön 20/2
kl. 13:15
HAIK 0-7 Umedalens IF
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Örjan Sundkvist
Abbe Burman
sön 20/2
kl. 16:00
Bollnäs GIF 4-5 IFK Rättvik Bandy
Arena:
SBB Arena
Domare:
Johnny Sundberg
Magnus Lindskog
Petter Strand
lör 26/2
kl. 14:00
Östersunds BS 2-8 Edsbyn
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Ulf Widmark
Örjan Sundkvist
Hans Ödmark
lör 26/2
kl. 19:00
IFK Rättvik Bandy 11-3 Söråkers IF
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Johannes Winther
Mikael Lund
sön 27/2
kl. 13:00
Östersunds BS 5-5 HAIK
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Örjan Sundkvist
Ulf Widmark
Hans Ödmark
sön 27/2
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy 11-0 Uppsala Dam U
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Lasse Dyrsmeds
Thomas Lund
Gustav Heinonen
mars 2022
ons 2/3
kl. 19:00
IFK Rättvik Bandy 2-4 Edsbyn
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Stefan Holst
Lasse Dyrsmeds
Örjan Winther
lör 5/3
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy 15-1 HAIK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Gustav Heinonen
Lasse Dyrsmeds
Örjan Winther
lör 5/3
kl. 16:00
Uppsala BoIS A 7-0 Söråkers IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Samuel Karlsson
Håkan Brolin
Oscar Hall
sön 6/3
kl. 16:00
Bollnäs GIF 2-5 Uppsala Dam U
Arena:
SBB Arena
Domare:
Petter Strand
Magnus Lindskog

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

23 november Arenadag 2022 - Bygg för framtiden! Örebro

December

2–3 december, landskamper Dam, Norge
26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns även på LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer