2021
Allsvenskan Dam, Allsvenskan Dam Norra

# Lag M V O F D P
1 Uppsala BoIS A 3 3 0 0 26-3 6
2 Edsbyn 3 3 0 0 16-6 6
3 IFK Rättvik Bandy 3 2 0 1 20-6 4
4 Söråkers IF 3 2 0 1 22-9 4
5 Umedalens IF 4 1 1 2 10-10 3
6 Kalix Bandy 3 1 0 2 8-15 2
7 HAIK 3 1 0 2 8-21 2
8 Bollnäs GIF 3 1 0 2 6-24 2
9 Uppsala Dam U 2 0 1 1 2-6 1
10 Östersunds BS 3 0 0 3 4-22 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 13/11
kl. 15:00
Edsbyn 5-4 Kalix Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Petter Strand
sön 14/11
kl. 11:00
IFK Rättvik Bandy 8-1 Kalix Bandy
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Thomas Lund
Lasse Dyrsmeds
Jonas Åkerblom
sön 14/11
kl. 14:00
Edsbyn 4-0 Uppsala Dam U
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:

Örjan Winther
Johannes Winther
sön 14/11
kl. 14:00
Bollnäs GIF 0-11 Uppsala BoIS A
Arena:
Sävstaås IP Bollnäs
Domare:
Petter Strand
Anders Svensson
sön 14/11
kl. 15:00
Östersunds BS 0-3 Umedalens IF
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Henrik Öberg
Mikael Byström
Ulf Widmark
fre 19/11
kl. 19:00
HAIK 5-3 Söråkers IF
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Henrik Öberg
Mikael Byström
Mikael Byström
lör 20/11
kl. 18:00
Uppsala Dam U 2-2 Umedalens IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Matviy Khotyaintsev
sön 21/11
kl. 11:00
Bollnäs GIF 5-3 Umedalens IF
Arena:
Sävstaås IP Bollnäs
Domare:
Lars Engström
Simon Lindskog
Leif Sundberg
sön 21/11
kl. 13:00
Edsbyn 7-2 HAIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Elias Ekström
Magnus Lindskog
Anders Svensson
sön 21/11
kl. 13:00
Söråkers IF 9-3 Östersunds BS
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Hans Ödmark
Albin Arousell
Mikael Byström
sön 21/11
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy 2-4 Uppsala BoIS A
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Thomas Lund
Lasse Dyrsmeds
Jonas Åkerblom
lör 27/11
kl. 12:00
Kalix Bandy 3-2 Umedalens IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Håkan Johansson
Mattias Andersson
sön 28/11
kl. 13:00
Östersunds BS 1-10 IFK Rättvik Bandy
Arena:
Östersunds Arena
Domare:
Mikael Byström
Ulf Widmark
sön 28/11
kl. 13:00
Söråkers IF 10-1 Bollnäs GIF
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Hans Ödmark
Örjan Sundkvist
Alexander Jonsson
sön 28/11
kl. 13:15
Uppsala BoIS A 11-1 HAIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Viggo Fridolf
Samuel Flodin
Bosse Fasth
december 2021
sön 5/12
kl. 13:15
HAIK - Bollnäs GIF
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Ulf Widmark
Abbe Burman
Alexander Jonsson
ons 8/12
kl. 19:10
Uppsala BoIS A - Uppsala Dam U
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Marcus Letalick
Matviy Khotyaintsev
Ludvig Polgar von
lör 11/12
kl. 13:00
Söråkers IF - Edsbyn
Arena:
Söråkers IP
Domare:
Ulf Widmark
Kent Jansson
Henrik Viklund
sön 12/12
kl. 10:30
Umedalens IF - Edsbyn
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Hans Ödmark
Kent Jansson
sön 12/12
kl. 14:00
Kalix Bandy - Uppsala BoIS A
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Johan Henriksson
Håkan Johansson
Keijo Hyvärinen
sön 12/12
kl. 15:15
Uppsala Dam U - IFK Rättvik Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonatan Vejby
Ludvig Polgar von
Bosse Fasth
sön 12/12
kl. 17:00
Bollnäs GIF - Östersunds BS
Arena:
Sävstaås IP Bollnäs
Domare:
Lars Engström
Johnny Sundberg
Leif Sundberg
lör 18/12
kl. 16:15
Uppsala BoIS A - Östersunds BS
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Oscar Hall
Ludvig Polgar von
Matviy Khotyaintsev
lör 18/12
kl. 17:00
Kalix Bandy - Bollnäs GIF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Keijo Hyvärinen
Ville Luiro
Tomi Pöyry
sön 19/12
kl. 10:30
Uppsala Dam U - Östersunds BS
Arena:
Studenternas A-plan
Domare:
Ida Salomonsson
Hannah Pettersson
Ludvig Polgar von
sön 19/12
kl. 14:00
Umedalens IF - Uppsala BoIS A
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
sön 19/12
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy - HAIK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Gustav Heinonen
Lasse Dyrsmeds
januari 2022
lör 8/1
kl. 13:00
HAIK - Östersunds BS
Arena:
Högslätten Härnösand
sön 9/1
kl. 11:30
Uppsala Dam U - Bollnäs GIF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
sön 9/1
kl. 11:30
Uppsala BoIS A - Söråkers IF
Arena:
Studenternas A-plan
sön 9/1
kl. 13:00
Edsbyn - IFK Rättvik Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
lör 15/1
kl. 11:00
Kalix Bandy - Östersunds BS
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
lör 15/1
kl. 16:00
Umedalens IF - HAIK
Arena:
Nolia Umeå
sön 16/1
kl. 10:00
Kalix Bandy - HAIK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Keijo Hyvärinen
Johan Henriksson
Ville Luiro
sön 16/1
kl. 10:45
Uppsala Dam U - Uppsala BoIS A
Arena:
Studenternas A-plan
sön 16/1
kl. 13:00
Söråkers IF - Umedalens IF
Arena:
Söråkers IP
sön 16/1
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy - Bollnäs GIF
Arena:
Rättvik Arena
lör 22/1
kl. 12:30
Umedalens IF - IFK Rättvik Bandy
Arena:
Nolia Umeå
lör 22/1
kl. 15:00
HAIK - Kalix Bandy
Arena:
Högslätten Härnösand
sön 23/1
kl. 12:00
Söråkers IF - Kalix Bandy
Arena:
Söråkers IP
sön 23/1
kl. 13:00
Edsbyn - Bollnäs GIF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
sön 23/1
kl. 13:15
HAIK - Uppsala Dam U
Arena:
Högslätten Härnösand
lör 29/1
kl. 15:00
Umedalens IF - Östersunds BS
Arena:
Nolia Umeå
sön 30/1
kl. 14:30
Umedalens IF - Söråkers IF
Arena:
Nolia Umeå
sön 30/1
kl. 15:00
Uppsala Dam U - Edsbyn
Arena:
Studenternas A-plan
sön 30/1
kl. 16:15
Uppsala BoIS A - Bollnäs GIF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
februari 2022
lör 5/2
kl. 15:00
IFK Rättvik Bandy - Söråkers IF
Arena:
Rättvik Arena
lör 5/2
kl. 17:15
Uppsala BoIS A - Edsbyn
Arena:
Recoverhallen Uppsala
sön 6/2
kl. 14:00
Kalix Bandy - Uppsala Dam U
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
sön 6/2
kl. 15:00
Östersunds BS - Söråkers IF
Arena:
Östersunds Arena
fre 11/2
kl. 19:00
Söråkers IF - HAIK
Arena:
Söråkers IP
lör 12/2
kl. 16:00
Östersunds BS - Kalix Bandy
Arena:
Östersunds Arena
sön 13/2
kl. 10:30
Umedalens IF - Kalix Bandy
Arena:
Nolia Umeå
sön 13/2
kl. 11:00
Bollnäs GIF - Edsbyn
Arena:
Sävstaås IP Bollnäs
sön 13/2
kl. 13:00
Söråkers IF - Uppsala Dam U
Arena:
Söråkers IP
sön 13/2
kl. 13:45
Uppsala BoIS A - IFK Rättvik Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
lör 19/2
kl. 12:00
Edsbyn - Uppsala BoIS A
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
lör 19/2
kl. 16:00
Kalix Bandy - Söråkers IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
sön 20/2
kl. 13:15
HAIK - Umedalens IF
Arena:
Högslätten Härnösand
sön 20/2
kl. 16:00
Bollnäs GIF - IFK Rättvik Bandy
Arena:
Sävstaås IP Bollnäs
lör 26/2
kl. 14:00
Östersunds BS - Edsbyn
Arena:
Östersunds Arena
sön 27/2
kl. 13:00
Östersunds BS - HAIK
Arena:
Östersunds Arena
sön 27/2
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy - Uppsala Dam U
Arena:
Rättvik Arena
mars 2022
sön 6/3
kl. 14:30
IFK Rättvik Bandy - Edsbyn
Arena:
Rättvik Arena
sön 6/3
kl. 16:00
Bollnäs GIF - Uppsala Dam U
Arena:
Sävstaås IP Bollnäs

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

16 – 17 oktober Svenska Cupen Junior slutspel i Lidköping

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

3 – 5 december Landskamper i Skövde

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

21 – 23 januari VM F17 i Lidköping

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer