2020
Elitserien Herrar, Slutspel Elitserien Herrar

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 8 7 0 1 48-23 14
2 AIK 11 6 0 5 55-45 12
3 Edsbyns IF 10 5 0 5 43-42 10
4 Sandvikens AIK 7 4 0 3 25-27 8
5 IFK Vänersborg 5 2 0 3 17-21 4
6 Västerås SK 5 2 0 3 18-26 4
7 IK Sirius 5 2 0 3 21-30 4
8 IFK Motala 2 1 0 1 5-6 2
9 Vetlanda BK 5 1 0 4 14-19 2
10 Broberg/Söderhamn IF 2 0 0 2 6-13 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
februari 2021
fre 26/2 IFK Motala 2-4 Vetlanda BK
Arena:
K Bygg Arena Motala
Domare:
Ulrik Bergman
Gustaf Brunberg
Jimmy Elwing
Kent Lisell
fre 26/2 IK Sirius 8-2 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Studenternas IP Uppsala
Domare:
Christoffer Aidesjö
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
Christer Östling
sön 28/2 Broberg/Söderhamn IF 4-5 IK Sirius
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jonas Kandell
Tomas Ljung
Patrik Berglund
Pär Billsmon
sön 28/2 Vetlanda BK 2-3 IFK Motala
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Daniel Labe
Andreas Lindvall Viktorsson
Mattias Öhrn
Magnus Ahlsén
mars 2021
ons 3/3 AIK 6-1 Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Bo Bjordahl
Niclas Skog
Jesper Rundberg
Samuel Pettersson
ons 3/3 Villa Lidköping BK 7-1 IK Sirius
Arena:
Sparbanken Arena Lidköping
Domare:
Pavel Silinski
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
Thomas Hofling
ons 3/3 Sandvikens AIK 5-4 Vetlanda BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Pär Billsmon
Jacob Liljegren
Per Jakobsson
Andreas Lindvall Viktorsson
ons 3/3 Edsbyns IF 3-8 IFK Vänersborg
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Christer Östling
Mikael Hillerius
Mattias Morberg
Emil Larshans
fre 5/3 Vetlanda BK 3-5 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Anders Berg
Samuel Pettersson
Jesper Rundberg
Stefan Bertilsson
fre 5/3 Västerås SK 5-4 AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Olle Modin
Daniel Labe
Tomas Ljung
Per Jakobsson
fre 5/3 IFK Vänersborg 4-3 Edsbyns IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Henric Björkholm
Christoffer Aidesjö
Gustaf Brunberg
Andreas Lindvall Viktorsson
fre 5/3 IK Sirius 4-9 Villa Lidköping BK
Arena:
Studenternas IP Uppsala
Domare:
Jonas Kandell
Kenneth Kristiansson
Patrik Berglund
Kent Eliasson
sön 7/3 Villa Lidköping BK 8-3 IK Sirius
Arena:
Sparbanken Arena Lidköping
Domare:
Anders Berg
Mattias Öhrn
Andreas Lindvall Viktorsson
Henric Björkholm
sön 7/3 Sandvikens AIK 4-1 Vetlanda BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Pär Billsmon
Mikael Hillerius
Mattias Morberg
Patrik Berglund
sön 7/3 AIK 6-3 Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Kent Eliasson
Ulrik Bergman
Fredrik Johansson
Jimmy Elwing
sön 7/3 Edsbyns IF 2-0 IFK Vänersborg
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Christer Östling
Niclas Skog
Samuel Pettersson
Gustaf Brunberg
tis 9/3 Västerås SK 7-6 AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Pär Billsmon
Mikael Hillerius
Kenneth Kristiansson
Patrik Berglund
tis 9/3 IFK Vänersborg 2-6 Edsbyns IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Daniel Labe
Jesper Rundberg
Per Jakobsson
Thomas Hofling
tors 11/3 AIK 4-2 Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Olle Modin
Christoffer Aidesjö
Tomas Ljung
Andreas Lindvall Viktorsson
tors 11/3 Edsbyns IF 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Ulrik Bergman
Jimmy Elwing
Gustaf Brunberg
Pär Billsmon
sön 14/3 Villa Lidköping BK 4-5 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Arena Lidköping
Domare:
Henric Björkholm
Christoffer Aidesjö
Jimmy Elwing
Gustaf Brunberg
sön 14/3 AIK 4-5 Edsbyns IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Jonas Kandell
Jesper Rundberg
Samuel Pettersson
Olle Modin
tis 16/3 Sandvikens AIK 3-4 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Christer Östling
Daniel Labe
Patrik Berglund
Per Jakobsson
tis 16/3 Edsbyns IF 5-6 AIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Mikael Hillerius
Tomas Ljung
Kenneth Kristiansson
Pär Billsmon
tors 18/3 AIK 8-3 Edsbyns IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ulrik Bergman
Tomas Ljung
Andreas Lindvall Viktorsson
Kent Eliasson
lör 20/3 Edsbyns IF 9-3 AIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Daniel Labe
Patrik Berglund
Kent Eliasson
Fredrik Johansson
mån 22/3 AIK 4-0 Edsbyns IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Jonas Kandell
Tomas Ljung
Andreas Lindvall Viktorsson
Olle Modin
Bo Bjordahl
sön 28/3 Villa Lidköping BK 9-2 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Arena Lidköping
Domare:
Thomas Hofling
Jonas Kandell
Fredrik Johansson
Henric Björkholm
Samuel Pettersson
tis 30/3 Sandvikens AIK 1-2 Villa Lidköping BK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Ulrik Bergman
Olle Modin
Pär Billsmon
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
april 2021
lör 3/4 Villa Lidköping BK 5-4 AIK
Arena:
Recoverhallen, Uppsala
Domare:
Christoffer Aidesjö
Tomas Ljung
Per Jakobsson
Håkan Sjösten
Olle Modin

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

22 – 23 januari VM F17 i Lidköping

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer