2020
Elitserien Damer, Elitserien Dam

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK 17 17 0 0 170-28 34
2 Västerås SK 17 14 0 3 117-33 28
3 AIK 17 12 1 4 91-38 25
4 Skutskärs IF 17 10 1 6 64-51 21
5 Sandvikens AIK 17 5 0 12 51-93 10
6 Mölndal Bandy 17 4 1 12 35-101 9
7 Skirö AIK 17 3 1 13 38-112 7
8 KS Bandy 17 1 0 16 21-131 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2020
lör 14/11
kl. 13:00
KS Bandy 3-5 Sandvikens AIK
Arena:
Vänersborgs Arena
Domare:
Andreas Svensson
Johan Bengtsson
Oskar Källberg
lör 14/11
kl. 13:00
Skirö AIK 2-3 Mölndal Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Victoria Bergström
Johan Bråkenhielm
Kent Lisell
Andreas Pettersson
lör 14/11
kl. 15:00
Skutskärs IF 2-6 Villa Lidköping BK
Arena:
Helsingehus Arena, Söderhamn
Domare:
Elisabeth Englund
Emil Larshans
Gustav Olhans
Oskar Nilsson
ons 18/11
kl. 20:00
AIK 10-2 Skutskärs IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Klas Lindqvist
Bo Bjordahl
lör 21/11
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-5 Skutskärs IF
Arena:
Slättbergshallen, Trollhättan
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Carl Edsbagge
lör 21/11
kl. 15:00
Sandvikens AIK 0-7 Västerås SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Anders Bergman
Johannes Winther
lör 21/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK 8-2 Skirö AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Rasmus Helgesson
Anders Berg
lör 21/11
kl. 17:00
AIK 10-1 KS Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Daniel Carlfjord
Peter Hampus
Bosse Fasth
Johan Hedell
sön 22/11
kl. 11:30
Västerås SK 11-2 KS Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Nicklas Sikström
ons 25/11
kl. 19:00
Skirö AIK 1-11 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Schultz
Samuel Pettersson
Hampus Bruce
lör 28/11
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-8 Villa Lidköping BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
Christian Lembke
lör 28/11
kl. 13:30
AIK 6-1 Sandvikens AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Jimmy Elwing
Erik Schultz
lör 28/11
kl. 15:00
KS Bandy 3-4 Skirö AIK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Victoria Bergström
Anton Johansson
Valther Alm
sön 29/11
kl. 15:00
Västerås SK 6-2 Skutskärs IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Hanna Hansson
Fredrik Johansson
Dennis Lisell
december 2020
lör 5/12
kl. 14:00
Skutskärs IF 8-1 KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Mattias Morberg
Niklas Wiklander
lör 5/12
kl. 15:00
Skirö AIK 4-10 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Kent Lisell
Elias Lundquist
Thomas Pettersson
lör 5/12
kl. 16:00
Västerås SK 10-1 Mölndal Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Elisabeth Englund
Klas Lundgren
Oscar Hall
lör 5/12
kl. 16:00
Villa Lidköping BK 7-5 AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Christian Lembke
Martin Kihlsten
Johan Bengtsson
ons 9/12
kl. 19:00
Västerås SK 3-1 AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Nicklas Sikström
Kent Eliasson
Hanna Hansson
lör 12/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-3 AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
Carl Edsbagge
lör 12/12
kl. 14:15
KS Bandy 2-8 Västerås SK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Victoria Bergström
Christian Lembke
Viktor Fritzon
lör 12/12
kl. 15:00
Sandvikens AIK 0-8 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Calle Larshans
Anders Bergman
lör 12/12
kl. 16:00
Skutskärs IF 6-0 Skirö AIK
Arena:
Helsingehus Arena, Söderhamn
Domare:
Elisabeth Englund
Stefan Holst
Örjan Winther
sön 13/12
kl. 13:00
Sandvikens AIK 7-3 Skirö AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Gustav Olhans
Johannes Winther
Stefan Johansson
tis 15/12
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 23-0 KS Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Oskar Källberg
Oscar Bengtsson
tis 15/12
kl. 19:00
Skutskärs IF 6-2 Sandvikens AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Jonas Rinnbäck
Andreas Blomqvist
tis 15/12
kl. 19:00
AIK 11-2 Skirö AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Håkan Birgerson
Bo Bjordahl
lör 26/12
kl. 13:15
Sandvikens AIK 1-3 Skutskärs IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Stefan Johansson
Magnus Lindskog
Anders Bergman
lör 26/12
kl. 15:00
KS Bandy 3-4 Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Victoria Bergström
Viktor Fritzon
Rasmus Helgesson
lör 26/12
kl. 16:30
AIK 5-1 Skirö AIK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Elisabeth Englund
Hanna Hansson
Håkan Birgerson
lör 26/12
kl. 16:45
Västerås SK 2-7 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
David Järvinen
Mikael Olsson
Christer Karmsjö
ons 30/12
kl. 19:00
Sandvikens AIK 2-3 AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Örjan Winther
Mikael Lund
ons 30/12
kl. 19:00
KS Bandy 0-10 Villa Lidköping BK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Christian Lembke
Tobias Kesselbring
Valther Alm
januari 2021
lör 2/1
kl. 15:00
Västerås SK 14-1 Mölndal Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Håkan Andersen
lör 2/1
kl. 15:00
Skirö AIK 1-6 Skutskärs IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Hampus Bruce
Jonny Andersson
Kent Lisell
tis 5/1
kl. 17:00
Mölndal Bandy 1-4 Sandvikens AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Hannah Pettersson
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
tis 5/1
kl. 18:30
Skirö AIK 4-1 KS Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Ida Salomonsson
Kent Lisell
Örjan Bruce
Hampus Bruce
tis 5/1
kl. 19:00
Skutskärs IF 1-1 AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Dennis Lisell
Håkan Andersen
Håkan Birgerson
ons 6/1
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 5-2 Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Christian Lembke
Ida Salomonsson
Kent Lisell
lör 9/1
kl. 15:00
Sandvikens AIK 6-0 KS Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Patrik Berglund
Hans Hellgren
lör 9/1
kl. 16:00
Skutskärs IF 7-4 Mölndal Bandy
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Elisabeth Englund
Albin Arousell
Pär Billsmon
lör 9/1
kl. 18:00
AIK 1-6 Villa Lidköping BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Victoria Bergström
Kent Lisell
Håkan Andersen
Johan Hedell
sön 10/1
kl. 13:00
Västerås SK 9-2 Skirö AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Dennis Lisell
Johan Hedell
Håkan Andersen
Kent Lisell
sön 10/1
kl. 13:00
Sandvikens AIK 4-7 Mölndal Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Mickael Eklund
Magnus Lindskog
lör 16/1
kl. 15:00
KS Bandy 0-1 Skutskärs IF
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
Anton Johansson
lör 16/1
kl. 15:00
Skirö AIK 1-6 AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Johan Bråkenhielm
Kent Lisell
lör 16/1
kl. 15:00
Västerås SK 11-1 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Håkan Birgerson
Håkan Andersen
lör 16/1
kl. 16:00
Villa Lidköping BK 12-2 Mölndal Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Christian Lembke
Viktor Fritzon
lör 23/1
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-7 Västerås SK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
Christian Lembke
Andreas Svensson
lör 23/1
kl. 13:30
Villa Lidköping BK 8-1 Skutskärs IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Viktor Fritzon
Rasmus Helgesson
Henric Björkholm
lör 23/1
kl. 14:15
KS Bandy 1-13 AIK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Tobias Kesselbring
Anton Johansson
Valther Alm
lör 23/1
kl. 15:00
Sandvikens AIK 3-4 Skirö AIK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ida Salomonsson
Niklas Wiklander
Stefan Holst
lör 30/1
kl. 13:15
Mölndal Bandy 3-1 KS Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Ida Salomonsson
Hannah Pettersson
Christian Lembke
lör 30/1
kl. 15:00
Skirö AIK 3-15 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Victoria Bergström
Jonny Andersson
Johan Bråkenhielm
lör 30/1
kl. 15:00
AIK 1-5 Västerås SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Elisabeth Englund
Kent Lisell
Hanna Hansson
Patrik Widmark
lör 30/1
kl. 15:00
Skutskärs IF 4-2 Sandvikens AIK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Gustav Bortas
Calle Larshans
Johannes Winther
februari 2021
fre 5/2
kl. 19:00
Mölndal Bandy 1-3 KS Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Christian Lembke
lör 6/2
kl. 13:00
Villa Lidköping BK 5-3 Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
Kent Lisell
Christian Lembke
lör 6/2
kl. 15:00
AIK 5-4 Skutskärs IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Hanna Hansson
Håkan Andersen
sön 7/2
kl. 13:00
Villa Lidköping BK 12-1 Mölndal Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
Christian Lembke
lör 13/2
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 16-3 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Victoria Bergström
Oscar Bengtsson
Jonas Kristensen
lör 13/2
kl. 15:00
Skirö AIK 1-5 Skutskärs IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Elisabeth Englund
Kent Lisell
Hannah Pettersson
Elias Lundquist
lör 13/2
kl. 15:00
AIK 3-0 Mölndal Bandy
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ida Salomonsson
Håkan Andersen
Håkan Birgerson
sön 14/2
kl. 15:00
Västerås SK 6-0 KS Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Klas Lundgren
Oscar Hall
lör 20/2
kl. 13:00
Skutskärs IF 1-2 Västerås SK
Arena:
Skutskärs IP
Domare:
Stefan Johansson
Jonas Lindberg
Jonas Rinnbäck
lör 20/2
kl. 13:00
Sandvikens AIK 0-7 AIK
Arena:
Jernvallen Sandviken
Domare:
Elisabeth Englund
Örjan Winther
Stefan Holst
Pär Billsmon
lör 20/2
kl. 13:00
KS Bandy 0-14 Villa Lidköping BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Andreas Svensson
Johan Bengtsson
Anton Johansson
lör 20/2
kl. 13:00
Mölndal Bandy 3-3 Skirö AIK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Victoria Bergström
Hannah Pettersson
Christian Lembke
Thomas Hofling

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer