2018
P16, P16 Kakservice Syd

# Lag M V O F D P
1 Vetlanda BK 14 13 1 0 175-60 27
2 Villa LBK (blå) 14 11 1 2 128-43 23
3 Tranås Bois 14 9 2 3 104-92 20
4 Nässjö/Målilla 14 6 1 7 116-128 13
5 Vänersborg/Blåsut 14 5 0 9 89-112 10
6 IFK Kungälv 14 4 0 10 66-119 8
7 Otterbäcken/Hajstorp 14 3 0 11 73-146 6
8 Lidköpings AIK 14 2 1 11 63-114 5

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2018
fre 16/11
kl. 19:00
Vänersborg/Blåsut 4-6 IFK Kungälv
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Sebastian Lembke
Oscar Stenberg
Håkan Larsson
lör 17/11
kl. 18:30
Lidköpings AIK 4-17 Vetlanda BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Henrik Ljung
Viktor Fritzon
Rasmus Helgesson
sön 18/11
kl. 12:00
Tranås Bois 14-3 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Axel Davidsson
Jonny Andersson
Axel Johansson
sön 18/11
kl. 13:00
Nässjö/Målilla 5-11 Villa LBK (blå)
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Ulf Nilsson
Thomas Pettersson
Marcus Johansson
lör 24/11
kl. 13:00
Otterbäcken/Hajstorp 11-6 Nässjö/Målilla
Arena:
Otterstrand
Domare:
Viktor Fritzon
Fredrik Bylerius
sön 25/11
kl. 11:30
Vetlanda BK 17-4 Tranås Bois
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Lisa Ahlander
Peder Eriksson
Kristian Svensson
sön 25/11
kl. 12:00
Villa LBK (blå) 7-2 Vänersborg/Blåsut
Arena:
Isstadion, Lidköping
Domare:
Fredrik Eriksson
Rasmus Helgesson
Viktor Fritzon
sön 25/11
kl. 15:00
IFK Kungälv 5-6 Lidköpings AIK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Johan Bengtsson
Sebastian Johansson
Anton Johansson
fre 30/11
kl. 18:30
Nässjö/Målilla 6-19 Vetlanda BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Thomas Bjerendal
Jimmy Jonsson
Adam Jokinen
december 2018
lör 1/12
kl. 16:00
Vänersborg/Blåsut 14-3 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Håkan Larsson
Christian Lembke
Sebastian Lembke
sön 2/12
kl. 12:00
Tranås Bois 6-6 Lidköpings AIK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Adam Jokinen
Hampus Bruce
Jimmy Jonsson
sön 2/12
kl. 13:30
Villa LBK (blå) 11-5 IFK Kungälv
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Smedmann
Patrick Nieuwenhuizen
Rasmus Helgesson
fre 7/12
kl. 19:30
Otterbäcken/Hajstorp 4-15 Villa LBK (blå)
Arena:
Otterstrand
Domare:
Fredrik Eriksson
Patrick Nieuwenhuizen
Mathias Johansson
sön 9/12
kl. 13:30
Lidköpings AIK 6-7 Nässjö/Målilla
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Rasmus Helgesson
Magnus Lundell
sön 9/12
kl. 14:45
IFK Kungälv 5-6 Tranås Bois
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Johan Bengtsson
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
sön 9/12
kl. 16:00
Vetlanda BK 13-4 Vänersborg/Blåsut
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Kent Lisell
Adam Lisell
Marcus Johansson
lör 15/12
kl. 11:30
Vänersborg/Blåsut 9-3 Lidköpings AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Oskar Wetterling
Håkan Larsson
sön 16/12
kl. 13:30
Villa LBK (blå) 7-9 Vetlanda BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jonas Broberg
Viktor Fritzon
Henrik Ljung
sön 16/12
kl. 16:30
Otterbäcken/Hajstorp 5-7 IFK Kungälv
Arena:
Otterstrand
Domare:
Andreas Lindvall Viktorsson
Magnus Lundell
Mathias Johansson
mån 17/12
kl. 19:20
Nässjö/Målilla 7-7 Tranås Bois
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Patrik Bergemalm
Andreas Dahlberg
Jonny Andersson
fre 28/12
kl. 20:00
IFK Kungälv 7-17 Nässjö/Målilla
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Oscar Bengtsson
Lucas Ekstener
Oskar Källberg
lör 29/12
kl. 13:00
Vänersborg/Blåsut 3-13 Vetlanda BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Olle Almén
Lukas Schmidt
Christian Lembke
sön 30/12
kl. 10:30
Lidköpings AIK 0-11 Villa LBK (blå)
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Smedmann
Stefan Lenntun
Fredrik Eriksson
sön 30/12
kl. 16:00
Tranås Bois 7-3 Vänersborg/Blåsut
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Mats Isaksson
Thomas Pettersson
januari 2019
ons 2/1
kl. 12:15
Vänersborg/Blåsut 11-8 Nässjö/Målilla
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Tomas Arvidsson
Håkan Larsson
Oskar Wetterling
sön 6/1
kl. 13:30
Villa LBK (blå) 18-0 Tranås Bois
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Fredrik Eriksson
Viktor Fritzon
Henrik Ljung
sön 6/1
kl. 18:30
Lidköpings AIK 13-4 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Andrén
Fredrik Eriksson
Patrick Nieuwenhuizen
lör 12/1
kl. 13:15
Otterbäcken/Hajstorp 2-11 Tranås Bois
Arena:
Otterstrand
Domare:
Henrik Ljung
Magnus Lundell
Peter Andrén
sön 13/1
kl. 15:00
Vetlanda BK 9-1 Lidköpings AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Mats Isaksson
Thomas Pettersson
Jonny Andersson
sön 13/1
kl. 17:30
Villa LBK (blå) 9-4 Nässjö/Målilla
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Fredrik Eriksson
Henrik Johansson
Henrik Ljung
sön 13/1
kl. 19:15
IFK Kungälv 6-2 Vänersborg/Blåsut
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Axel Gedda
Carl Edsbagge
Axel Edsbagge
fre 18/1
kl. 19:00
Tranås Bois 6-9 Vetlanda BK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Jimmy Jonsson
lör 19/1
kl. 12:00
Nässjö/Målilla 18-7 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Mats Isaksson
Niklas Isaksson
Hampus Bruce
lör 19/1
kl. 15:00
Lidköpings AIK 5-6 IFK Kungälv
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Fredrik Eriksson
Fredrik Bylerius
Henrik Ljung
lör 19/1
kl. 15:15
Vänersborg/Blåsut 2-13 Villa LBK (blå)
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Alice Nilsson
Milla Svendberg
Hannah Pettersson
Thomas Hofling
lör 19/1
kl. 19:45
Vetlanda BK 14-6 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Ulf Nilsson
Stefan Olsson
Marcus Johansson
ons 23/1
kl. 19:00
Otterbäcken/Hajstorp 5-10 Vänersborg/Blåsut
Arena:
Otterstrand
Domare:
Viktor Fritzon
Magnus Lundell
Mathias Johansson
sön 27/1
kl. 12:45
IFK Kungälv 0-4 Villa LBK (blå)
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Andreas Svensson
Anneli Johansson
Tomas Källberg
sön 27/1
kl. 15:00
Vetlanda BK 15-4 Nässjö/Målilla
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jimmy Jonsson
Hampus Bruce
Andreas Dahlberg
sön 27/1
kl. 18:30
Lidköpings AIK 5-6 Tranås Bois
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Smedmann
Johan Svensson
Patrick Nieuwenhuizen
februari 2019
fre 1/2
kl. 19:30
Villa LBK (blå) 8-3 Lidköpings AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Fredrik Eriksson
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
fre 1/2
kl. 20:00
IFK Kungälv 2-12 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Anton Johansson
Valther Alm
Samuel Silvesjö
sön 3/2
kl. 12:00
Tranås Bois 12-3 IFK Kungälv
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Mats Isaksson
Niklas Isaksson
Jimmy Jonsson
sön 3/2
kl. 12:30
Villa LBK (blå) 6-0 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Fredrik Eriksson
Viktor Fritzon
Henrik Ljung
sön 3/2
kl. 15:30
Nässjö/Målilla 6-4 Lidköpings AIK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Thomas Bjerendal
Stefan Bertilsson
Jimmy Jonsson
fre 8/2
kl. 19:00
Tranås Bois 9-3 Nässjö/Målilla
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Jimmy Jonsson
Niklas Isaksson
Magnus Ahlsén
fre 8/2
kl. 19:00
Lidköpings AIK 3-13 Vänersborg/Blåsut
Arena:
Isstadion, Lidköping
Domare:
Fredrik Eriksson
Viktor Fritzon
Stefan Lenntun
lör 9/2
kl. 18:15
Vetlanda BK 17-4 IFK Kungälv
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Axel Davidsson
Jonny Andersson
Adam Lisell
sön 10/2
kl. 11:00
Vetlanda BK 4-4 Villa LBK (blå)
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Thomas Bjerendal
Anton Grön
sön 17/2
kl. 12:45
Vänersborg/Blåsut 7-11 Tranås Bois
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Håkan Larsson
Conny Sahlin
sön 17/2
kl. 13:00
Nässjö/Målilla 11-7 IFK Kungälv
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Patrik Bergemalm
Stefan Olsson
Jimmy Jonsson
sön 17/2
kl. 13:15
Otterbäcken/Hajstorp 4-12 Vetlanda BK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Peter Smedmann
Magnus Lundell
Viktor Fritzon
fre 22/2
kl. 19:30
Otterbäcken/Hajstorp 7-4 Lidköpings AIK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Fredrik Eriksson
Stefan Lenntun
Magnus Lundell
lör 23/2
kl. 12:00
Tranås Bois 5-4 Villa LBK (blå)
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Kent Lisell
Adam Lisell
Adam Jokinen
sön 24/2
kl. 13:00
Nässjö/Målilla 14-5 Vänersborg/Blåsut
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Hampus Bruce
sön 24/2
kl. 15:15
IFK Kungälv 3-7 Vetlanda BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Anton Johansson
Anneli Johansson
Sebastian Johansson

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer