2018
P16, P16 Kakservice Mellan

# Lag M V O F D P
1 IK Sirius 14 13 0 1 154-32 26
2 Västerås SK 14 11 0 3 88-54 22
3 IFK Motala 14 9 0 5 78-49 18
4 Derby/Åtvid 14 6 0 8 84-115 12
5 Katrineholm Bandy 14 4 2 8 76-133 10
6 TB/KIS 14 4 0 10 94-111 8
7 Borgia NBK 14 0 2 12 49-129 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2018
fre 9/11
kl. 19:00
Katrineholm Bandy 5-5 Borgia NBK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Edwin Bäck
August Rask
Robert Malmström
fre 16/11
kl. 19:00
Katrineholm Bandy 8-13 Derby/Åtvid
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Mikael Olsson
August Rask
Edwin Bäck
fre 16/11
kl. 19:30
IFK Motala 4-0 Borgia NBK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
David Järvinen
William Östlund
Philip Björklund
sön 18/11
kl. 14:30
Derby/Åtvid 3-8 IFK Motala
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
David Järvinen
William Östlund
ons 21/11
kl. 18:45
IK Sirius 11-3 Västerås SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Michael Niklasson
Edvin Ludvigsson
sön 25/11
kl. 11:30
IK Sirius 17-3 Derby/Åtvid
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
William Johansson
Vidar Wicklund
sön 25/11
kl. 12:30
IFK Motala 7-8 Katrineholm Bandy
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Christian Bergh
Karl Kindstrand
ons 28/11
kl. 18:30
Västerås SK 9-2 TB/KIS
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Robert Malmström
Nicklas Sikström
tors 29/11
kl. 19:00
TB/KIS 2-8 IK Sirius
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Dennis Blom
Jonas Edström
Mathias Nylén
december 2018
lör 1/12
kl. 15:30
Derby/Åtvid 4-15 TB/KIS
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Leif Björklund
Emil Malmfors
sön 2/12
kl. 16:00
Derby/Åtvid 8-6 Borgia NBK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Karl Kindstrand
Emil Malmfors
sön 2/12
kl. 17:15
Katrineholm Bandy 2-14 IK Sirius
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
August Rask
Edwin Bäck
John Held Barkskog
fre 7/12
kl. 19:00
Borgia NBK 3-8 Katrineholm Bandy
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
David Eneland
lör 8/12
kl. 17:00
TB/KIS 5-6 Västerås SK
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Thomas Persson
Jörgen Wingstedt
Nicklas Sikström
sön 9/12
kl. 17:30
IK Sirius 5-1 IFK Motala
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Lo Lundevall
Owe Mattsson
Edvin Ludvigsson
ons 12/12
kl. 19:00
Katrineholm Bandy 4-8 Västerås SK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Robert Malmström
Edwin Bäck
William Karlsson
fre 14/12
kl. 19:30
IFK Motala 12-3 Borgia NBK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Christer Karmsjö
David Eneland
Philip Björklund
sön 16/12
kl. 12:15
IFK Motala 5-3 IK Sirius
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Mikael Olsson
Harri Pasuri
Thomas Larsson
ons 19/12
kl. 19:00
TB/KIS 7-8 Katrineholm Bandy
Arena:
Kristinelund
Domare:
Mikael Olsson
Jonas Edström
Robert Malmström
fre 21/12
kl. 19:00
Borgia NBK 1-12 IK Sirius
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
William Östlund
Leif Björklund
lör 22/12
kl. 13:00
Derby/Åtvid 2-14 IK Sirius
Arena:
Stångebro IP
Domare:
William Östlund
Joakim Larsson
Christer Karmsjö
lör 22/12
kl. 15:00
Borgia NBK 8-12 TB/KIS
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Erik Schultz
fre 28/12
kl. 14:00
IFK Motala 6-2 TB/KIS
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Leif Björklund
Karl Kindstrand
Christian Bergh
fre 28/12
kl. 19:15
Katrineholm Bandy 7-5 Derby/Åtvid
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Robert Malmström
Edwin Bäck
August Rask
fre 28/12
kl. 20:00
IK Sirius 9-3 Västerås SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Andreas Johansson
Lars Pettersson
Nils Norén
sön 30/12
kl. 13:00
Västerås SK 8-0 Borgia NBK
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Nicklas Sikström
William Karlsson
januari 2019
fre 4/1
kl. 11:30
TB/KIS 21-5 Borgia NBK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Tommy Svensson
John Held Barkskog
Petter Åhs
mån 7/1
kl. 19:00
TB/KIS 4-15 IK Sirius
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Anton Holmgren
Thomas Persson
Petter Åhs
tis 8/1
kl. 19:00
Derby/Åtvid 3-2 IFK Motala
Arena:
Stångebro IP
Domare:
William Östlund
Karl Kindstrand
Philip Björklund
lör 12/1
kl. 12:35
Västerås SK 3-2 IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Malmström
Harri Pasuri
Anton Holmgren
sön 13/1
kl. 10:30
Västerås SK 6-4 TB/KIS
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Robert Malmström
Harri Pasuri
William Karlsson
sön 13/1
kl. 14:30
Borgia NBK 4-6 Derby/Åtvid
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
William Östlund
Emil Malmfors
sön 13/1
kl. 18:15
IK Sirius 24-2 Katrineholm Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Martin Rinnbäck
Håkan Andersen
Peter Persson
ons 16/1
kl. 19:30
Borgia NBK 7-7 Katrineholm Bandy
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
Erik Schultz
David Eneland
sön 20/1
kl. 17:00
Derby/Åtvid 5-6 Västerås SK
Arena:
Stångebro IP
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Mikael Olsson
sön 20/1
kl. 17:30
Katrineholm Bandy 4-5 IFK Motala
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Leif Björklund
Erik Schultz
William Karlsson
ons 30/1
kl. 19:30
Borgia NBK 5-8 IFK Motala
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Philip Björklund
Joakim Larsson
David Eneland
februari 2019
sön 3/2
kl. 11:15
TB/KIS 6-11 Derby/Åtvid
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
fre 8/2
kl. 19:00
Katrineholm Bandy 7-11 TB/KIS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
David Järvinen
August Rask
William Östlund
sön 10/2
kl. 12:00
IFK Motala 1-4 Västerås SK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
William Östlund
Karl Kindstrand
Leif Björklund
sön 10/2
kl. 17:30
IK Sirius 13-2 Borgia NBK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Peder Svensson
Håkan Birgerson
Mattias Storgärds
tis 12/2
kl. 19:00
Derby/Åtvid 12-5 Katrineholm Bandy
Arena:
Stångebro IP
Domare:
William Östlund
Emil Malmfors
Christer Karmsjö
ons 13/2
kl. 19:40
Västerås SK 12-1 Katrineholm Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Tommy Svensson
Robert Malmström
Jörgen Wingstedt
lör 16/2
kl. 16:50
Västerås SK 13-6 Derby/Åtvid
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Petter Åhs
Robert Malmström
Anton Holmgren
sön 17/2
kl. 18:10
Västerås SK 2-4 IK Sirius
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Robert Malmström
Tommy Svensson
Petter Åhs
fre 22/2
kl. 19:20
TB/KIS 3-13 IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
John Held Barkskog
Petter Åhs
Robert Malmström
sön 24/2
kl. 17:00
IFK Motala 4-3 Derby/Åtvid
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
David Järvinen
Christian Bergh
mån 25/2
kl. 00:00
IK Sirius 5-0 TB/KIS
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Owe Mattsson
Nils Norén
Matviy Khotyaintsev
mån 25/2
kl. 00:00
Borgia NBK 0-5 Västerås SK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
Leif Björklund

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer