2018
P16, P16 B Syd

# Lag M V O F D P
1 Fredriksbergs BK 12 8 1 3 54-52 17
2 Jönköping Bandy 12 8 0 4 87-48 16
3 Villa Lidköping BK (vit) 12 8 0 4 65-37 16
4 Sunvära/ Frillesås 12 6 0 6 44-58 12
5 Åby/Tjureda 12 3 2 7 50-72 8
6 SK Höjden 12 1 1 10 33-66 3

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2018
lör 10/11
kl. 14:00
Jönköping Bandy 4-6 Fredriksbergs BK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Jimmy Jonsson
Kristian Svensson
Anton Grön
sön 11/11
kl. 14:00
Villa Lidköping BK (vit) 6-2 SK Höjden
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Viktor Fritzon
lör 17/11
kl. 12:30
Sunvära/ Frillesås 2-4 Villa Lidköping BK (vit)
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Peter Ericson
Ronny Gunnarsson
lör 17/11
kl. 13:00
Fredriksbergs BK 4-4 Åby/Tjureda
Arena:
Lugnevi IP
Domare:
Anton Grön
Elias Lundquist
lör 24/11
kl. 16:30
Åby/Tjureda 3-13 Villa Lidköping BK (vit)
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Thomas Pettersson
Stefan Bertilsson
sön 25/11
kl. 13:30
Jönköping Bandy 7-3 Sunvära/ Frillesås
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Oskar Svensson
Thomas Bjerendal
fre 30/11
kl. 19:00
Åby/Tjureda 4-7 Jönköping Bandy
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Axel Davidsson
Jesper Rundberg
december 2018
lör 1/12
kl. 15:00
Fredriksbergs BK 0-6 Villa Lidköping BK (vit)
Arena:
Lugnevi IP
Domare:
Thomas Pettersson
Jonny Andersson
sön 2/12
kl. 19:00
Sunvära/ Frillesås 4-1 SK Höjden
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Emil Ericson
Jens Kihlman
lör 8/12
kl. 13:00
SK Höjden 4-5 Fredriksbergs BK
Arena:
Ruddalen
Domare:
Axel Edsbagge
Thomas Hofling
Valther Alm
lör 8/12
kl. 15:45
Sunvära/ Frillesås 5-3 Åby/Tjureda
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Oscar Bengtsson
Oskar Källberg
Anton Johansson
sön 9/12
kl. 13:00
SK Höjden 3-3 Åby/Tjureda
Arena:
Ruddalen
Domare:
Lucas Ekstener
Valther Alm
Kim Jensen
sön 9/12
kl. 13:00
Sunvära/ Frillesås 3-6 Fredriksbergs BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Peter Ericson
Jens Kihlman
sön 9/12
kl. 13:30
Jönköping Bandy 1-7 Villa Lidköping BK (vit)
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Patrik Bergemalm
Hampus Bruce
fre 14/12
kl. 19:00
Åby/Tjureda 5-11 Jönköping Bandy
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Niklas Isaksson
Elias Lundquist
fre 14/12
kl. 19:30
SK Höjden 2-6 Sunvära/ Frillesås
Arena:
Ruddalen
Domare:
Johan Bengtsson
Samuel Silvesjö
Simon Matsson
lör 15/12
kl. 14:30
Villa Lidköping BK (vit) 6-0 SK Höjden
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Rasmus Helgesson
lör 22/12
kl. 11:00
Fredriksbergs BK 6-2 Jönköping Bandy
Arena:
Lugnevi IP
Domare:
Simon Lundquist
Elias Lundquist
tors 27/12
kl. 15:00
Åby/Tjureda 3-4 Fredriksbergs BK
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Jonny Andersson
Peder Eriksson
lör 29/12
kl. 13:00
SK Höjden 8-1 Villa Lidköping BK (vit)
Arena:
Ruddalen
Domare:
Tobias Kesselbring
Anneli Johansson
Samuel Silvesjö
lör 29/12
kl. 15:00
Fredriksbergs BK 3-4 Sunvära/ Frillesås
Arena:
Lugnevi IP
Domare:
Simon Lundquist
Anton Grön
januari 2019
sön 6/1
kl. 11:30
Jönköping Bandy 11-4 SK Höjden
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Mats Isaksson
Thomas Bjerendal
sön 13/1
kl. 10:30
Sunvära/ Frillesås 2-13 Jönköping Bandy
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Peter Ericson
Viktor Sahlén
lör 19/1
kl. 13:00
Fredriksbergs BK 6-1 SK Höjden
Arena:
Lugnevi IP
Domare:
Jonny Andersson
Thomas Bjerendal
lör 19/1
kl. 15:30
Jönköping Bandy 4-5 Åby/Tjureda
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
lör 19/1
kl. 17:30
Villa Lidköping BK (vit) 9-5 Sunvära/ Frillesås
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Fredrik Eriksson
Johan Svensson
sön 20/1
kl. 13:00
SK Höjden 2-7 Jönköping Bandy
Arena:
Ruddalen
Domare:
Samuel Silvesjö
Tomas Källberg
sön 27/1
kl. 14:00
Villa Lidköping BK (vit) 3-4 Fredriksbergs BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Henrik Johansson
februari 2019
lör 2/2
kl. 13:00
Åby/Tjureda 7-2 Sunvära/ Frillesås
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Kristian Svensson
Pierre Sunesson
sön 3/2
kl. 13:00
Åby/Tjureda 6-4 SK Höjden
Arena:
Ericsson Arena Åby
Domare:
Ulf Nilsson
Kristian Svensson
sön 3/2
kl. 17:30
Villa Lidköping BK (vit) 1-7 Jönköping Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Viktor Fritzon
fre 8/2
kl. 19:00
Fredriksbergs BK 7-5 Åby/Tjureda
Arena:
Lugnevi IP
Domare:
Pierre Sunesson
Elias Lundquist
sön 17/2
kl. 15:00
SK Höjden 2-5 Sunvära/ Frillesås
Arena:
Ruddalen
Domare:
Tobias Kesselbring
Johan Abrahamsson Larsson
lör 23/2
kl. 12:30
Sunvära/ Frillesås 3-1 Villa Lidköping BK (vit)
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Peter Ericson
Emil Ericson
mars 2019
lör 2/3
kl. 12:30
Villa Lidköping BK (vit) 8-2 Åby/Tjureda
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Fredrik Eriksson
Patrick Nieuwenhuizen
sön 3/3
kl. 12:30
Jönköping Bandy 13-3 Fredriksbergs BK
Arena:
Råslätts IP
Domare:
Mats Isaksson
Kristian Svensson

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer