2018
P16, P16 B Nord

# Lag M V O F D P
1 Sandvikens AIK 14 14 0 0 139-58 28
2 Broberg/Söderhamn 14 10 0 4 95-68 20
3 Umedalens Idrottsförening 14 6 0 8 39-61 12
4 Selångers SK 14 4 2 8 65-94 10
5 Borlänge Bandy 14 5 0 9 63-96 10
6 Falu BS 14 4 1 9 68-76 9
7 Kalix Bandy 14 3 3 8 54-70 9

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2018
fre 9/11
kl. 19:00
Sandvikens AIK 16-4 Borlänge Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
lör 10/11
kl. 15:00
Umedalens Idrottsförening 2-7 Selångers SK
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Örjan Sundkvist
Ulf Widmark
Hans Ödmark
lör 17/11
kl. 11:00
Borlänge Bandy 5-13 Falu BS
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Johannes Winther
Klas Lundgren
Nils-Erik Ekström
lör 17/11
kl. 11:30
Sandvikens AIK 13-5 Selångers SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Magnus Hedqvist
Lucas Håkansson
sön 18/11
kl. 10:30
Broberg/Söderhamn 8-5 Falu BS
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Albin Arousell
Magnus Lindskog
Leif Allansson
sön 18/11
kl. 16:00
Kalix Bandy 7-3 Umedalens Idrottsförening
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Erik Henriksson
Sebastian Nordgren-Lehto
Mattias Andersson
sön 25/11
kl. 12:30
Sandvikens AIK 9-5 Broberg/Söderhamn
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Niklas Wiklander
Lucas Håkansson
Anders Bergman
december 2018
lör 1/12
kl. 12:00
Falu BS 3-10 Broberg/Söderhamn
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Andreas Åkerblom
Johannes Winther
lör 8/12
kl. 11:30
Falu BS 4-5 Borlänge Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Mikael Lund
Mikael Johansson
Andreas Blomqvist
lör 8/12
kl. 15:00
Broberg/Söderhamn 5-4 Kalix Bandy
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Petter Strand
Jens Hammarström
Jan Strandlund
sön 9/12
kl. 12:00
Kalix Bandy 3-4 Broberg/Söderhamn
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Leif Allansson
Jan Strandlund
lör 15/12
kl. 12:30
Sandvikens AIK 10-7 Falu BS
Arena:
VM-Arenan
Domare:
Nils Simonsson
Lucas Håkansson
lör 15/12
kl. 14:00
Selångers SK 6-5 Borlänge Bandy
Arena:
Gärdehov Sundsvall
Domare:
Ulf Widmark
Anders Borg
sön 16/12
kl. 11:00
Borlänge Bandy 1-13 Broberg/Söderhamn
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Nils-Erik Ekström
Marcus Åkerblom
Johannes Winther
fre 21/12
kl. 18:00
Umedalens Idrottsförening 6-3 Borlänge Bandy
Arena:
Nolia Umeå
lör 22/12
kl. 17:30
Kalix Bandy 3-7 Borlänge Bandy
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
lör 29/12
kl. 12:00
Broberg/Söderhamn 5-3 Borlänge Bandy
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jens Hammarström
Pär Larsson
Leif Allansson
januari 2019
sön 6/1
kl. 14:00
Selångers SK 5-1 Umedalens Idrottsförening
Arena:
Gärdehov Sundsvall
Domare:
Ulf Widmark
Kent Jansson
fre 11/1
kl. 19:00
Borlänge Bandy 6-5 Falu BS
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Matilda Jacobsson
Nils-Erik Ekström
Stefan Holst
lör 12/1
kl. 18:00
Umedalens Idrottsförening 2-7 Sandvikens AIK
Arena:
Nolia Umeå
sön 13/1
kl. 11:00
Umedalens Idrottsförening 0-4 Broberg/Söderhamn
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
Örjan Sundkvist
Elisabeth Englund
sön 13/1
kl. 12:00
Selångers SK 7-5 Falu BS
Arena:
Gärdehov Sundsvall
Domare:
Ulf Widmark
Kent Jansson
lör 19/1
kl. 17:45
Borlänge Bandy 2-3 Umedalens Idrottsförening
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Mikael Johansson
Nils-Erik Ekström
Jesper Nordahl
lör 19/1
kl. 19:00
Falu BS 6-6 Kalix Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Johannes Winther
Mikael Arnberg
Örjan Winther
sön 20/1
kl. 10:00
Falu BS 1-2 Umedalens Idrottsförening
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Mikael Lund
Mikael Johansson
sön 20/1
kl. 10:00
Borlänge Bandy 9-3 Kalix Bandy
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
Thomas Lund
Mikael Arnberg
sön 20/1
kl. 14:00
Selångers SK 4-5 Broberg/Söderhamn
Arena:
Gärdehov Sundsvall
Domare:
Ulf Widmark
Mikael Byström
sön 27/1
kl. 16:00
Broberg/Söderhamn 5-11 Sandvikens AIK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Albin Arousell
Jens Hammarström
ons 30/1
kl. 19:40
Falu BS 3-4 Sandvikens AIK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Andreas Åkerblom
Johannes Winther
februari 2019
lör 2/2
kl. 14:00
Sandvikens AIK 4-2 Kalix Bandy
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
lör 2/2
kl. 17:45
Borlänge Bandy 5-3 Selångers SK
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
sön 3/2
kl. 09:30
Falu BS 5-2 Selångers SK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Nils-Erik Ekström
Joakim Eriksson
Thomas Lund
sön 3/2
kl. 14:00
Kalix Bandy 4-6 Sandvikens AIK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
sön 3/2
kl. 16:00
Broberg/Söderhamn 11-6 Selångers SK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jesper Blom
Albin Arousell
lör 9/2
kl. 14:00
Broberg/Söderhamn 9-2 Umedalens Idrottsförening
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Erik Reidfalk
Petter Strand
Jesper Blom
lör 9/2
kl. 16:30
Kalix Bandy 3-3 Selångers SK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Magnus Jansson
Mattias Andersson
sön 10/2
kl. 11:30
Sandvikens AIK 7-2 Umedalens Idrottsförening
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Lucas Håkansson
Nils Simonsson
Niklas Wiklander
sön 10/2
kl. 12:00
Kalix Bandy 5-4 Selångers SK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Ronny Andersson
Mattias Gälman
ons 13/2
kl. 19:30
Borlänge Bandy 5-12 Sandvikens AIK
Arena:
Tunets IP Borlänge
Domare:
lör 16/2
kl. 12:00
Kalix Bandy 6-4 Falu BS
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Sebastian Nordgren-Lehto
Erik Henriksson
sön 17/2
kl. 09:30
Umedalens Idrottsförening 2-3 Falu BS
Arena:
Nolia Umeå
Domare:
fre 22/2
kl. 19:00
Falu BS 4-3 Borlänge Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Hugo Gracie
Johannes Winther
Marcus Åkerblom
fre 22/2
kl. 19:00
Sandvikens AIK 9-6 Broberg/Söderhamn
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Lucas Håkansson
Niklas Wiklander
lör 23/2
kl. 11:00
Selångers SK 4-5 Umedalens Idrottsförening
Arena:
Gärdehov Sundsvall
Domare:
Örjan Sundkvist
Håkan Svahn
lör 23/2
kl. 16:30
Selångers SK 6-6 Kalix Bandy
Arena:
Gärdehov Sundsvall
Domare:
Mikael Byström
Anders Borg
sön 24/2
kl. 11:00
Umedalens Idrottsförening 5-1 Kalix Bandy
Arena:
Nolia Umeå
sön 24/2
kl. 15:00
Umedalens Idrottsförening 4-1 Kalix Bandy
Arena:
Nolia Umeå
mars 2019
ons 13/3
kl. 19:00
Selångers SK 3-23 Sandvikens AIK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Albin Arousell
Mickael Eklund
Petter Strand
sön 17/3
kl. 12:00
Broberg/Söderhamn 5-8 Sandvikens AIK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Petter Strand
Albin Arousell

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer