2018
P16, P16 B Mellan

# Lag M V O F D P
1 IFK Motala 14 12 2 0 71-36 26
2 TB/KIS 13 8 3 2 113-55 19
3 Katrineholm/Eskilstuna 14 6 3 5 86-83 15
4 GT 76 IK gul 14 7 0 7 70-82 14
5 NitroNora/Örebro 13 5 1 7 52-67 11
6 Borgia Norrköping BK 14 4 1 9 66-85 9
7 IK Sirius blå 14 4 0 10 65-87 8
8 Västerås SK 14 3 2 9 49-77 8

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2018
tors 8/11
kl. 19:00
TB/KIS 19-2 IK Sirius blå
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Robert Malmström
Jonas Edström
lör 10/11
kl. 12:00
IFK Motala 6-3 GT 76 IK gul
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
William Östlund
Henric Norén
sön 11/11
kl. 12:30
Katrineholm/Eskilstuna 5-3 Borgia Norrköping BK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Edwin Bäck
Leif Björklund
sön 11/11
kl. 17:00
NitroNora/Örebro 6-4 Västerås SK
Arena:
Behrn Arena Örebro
lör 17/11
kl. 16:00
TB/KIS 2-4 IFK Motala
Arena:
Kristinelund
Domare:
John Held Barkskog
Robert Malmström
sön 18/11
kl. 12:00
GT 76 IK gul 5-0 TB/KIS
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Peter Ikonomidis
Klara Gracie
Urban Bendtz
sön 18/11
kl. 15:45
IK Sirius blå 1-9 Katrineholm/Eskilstuna
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Håkan Brolin
Nils Norén
sön 25/11
kl. 14:00
Borgia Norrköping BK 3-5 Västerås SK
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
december 2018
lör 1/12
kl. 16:30
IFK Motala 6-1 Katrineholm/Eskilstuna
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Karl Kindstrand
Philip Björklund
sön 2/12
kl. 12:30
GT 76 IK gul 1-8 NitroNora/Örebro
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Peter Ikonomidis
Love Öhman
Ludvig Ekelöw
lör 8/12
kl. 11:00
NitroNora/Örebro 1-3 IFK Motala
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Henric Norén
Mellansverige Återbud
lör 8/12
kl. 11:00
Borgia Norrköping BK 10-0 GT 76 IK gul
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Christer Karmsjö
Karl Kindstrand
sön 9/12
kl. 11:30
IK Sirius blå 4-5 Västerås SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Erik Ehnvall
Nils Norén
sön 9/12
kl. 15:00
Katrineholm/Eskilstuna 9-9 TB/KIS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
August Rask
Leif Björklund
ons 12/12
kl. 19:00
Västerås SK 4-4 TB/KIS
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Tommy Svensson
William Karlsson
lör 15/12
kl. 13:30
GT 76 IK gul 5-4 IK Sirius blå
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Vincent Howard
Bo Andersson
Fredrik Johansson
sön 16/12
kl. 16:00
IFK Motala 9-5 Borgia Norrköping BK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Thomas Larsson
Harri Pasuri
sön 16/12
kl. 16:40
Västerås SK 7-4 Katrineholm/Eskilstuna
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Nicklas Sikström
John Held Barkskog
lör 22/12
kl. 10:00
Borgia Norrköping BK 4-10 TB/KIS
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
lör 22/12
kl. 11:00
NitroNora/Örebro 2-16 Katrineholm/Eskilstuna
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Mellansverige Återbud
Henric Norén
lör 22/12
kl. 16:00
GT 76 IK gul 6-4 Västerås SK
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Love Öhman
Bo Andersson
Ludvig Ekelöw
lör 22/12
kl. 18:00
IK Sirius blå 3-6 IFK Motala
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Erik Ehnvall
Matviy Khotyaintsev
fre 28/12
kl. 19:00
NitroNora/Örebro 2-2 Borgia Norrköping BK
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
lör 29/12
kl. 12:00
IFK Motala 4-1 Västerås SK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
sön 30/12
kl. 17:20
TB/KIS 20-5 GT 76 IK gul
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
William Karlsson
Petter Åhs
sön 30/12
kl. 17:30
Katrineholm/Eskilstuna 9-6 IK Sirius blå
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
John Held Barkskog
Robert Malmström
januari 2019
fre 4/1
kl. 14:15
TB/KIS 12-6 Borgia Norrköping BK
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Tommy Svensson
John Held Barkskog
ons 9/1
kl. 19:30
Borgia Norrköping BK 10-4 Katrineholm/Eskilstuna
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
sön 13/1
kl. 16:00
IK Sirius blå 6-10 TB/KIS
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Martin Rinnbäck
Håkan Andersen
Peter Persson
sön 13/1
kl. 18:40
Västerås SK 2-5 NitroNora/Örebro
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Anton Holmgren
William Karlsson
ons 16/1
kl. 19:00
TB/KIS 5-4 NitroNora/Örebro
Arena:
Kristinelund
Domare:
Thomas Persson
Jörgen Wingstedt
lör 19/1
kl. 15:00
IFK Motala 4-4 TB/KIS
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
lör 19/1
kl. 15:30
GT 76 IK gul 3-5 Katrineholm/Eskilstuna
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Love Wiklund
Erik Ryrfeldt
Axel Eriksson
sön 20/1
kl. 11:30
IK Sirius blå 10-0 NitroNora/Örebro
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Nils Norén
Vidar Wicklund
sön 20/1
kl. 18:30
Västerås SK 2-9 Borgia Norrköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Anton Holmgren
Jonas Edström
fre 25/1
kl. 19:30
Katrineholm/Eskilstuna 3-3 IFK Motala
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Edwin Bäck
Robert Malmström
sön 27/1
kl. 14:00
GT 76 IK gul 3-4 IFK Motala
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Martin Rinnbäck
Erik Langhed
Mattis Skog
sön 27/1
kl. 14:30
Borgia Norrköping BK 0-10 NitroNora/Örebro
Arena:
Himmelstadslund Norrköping
Domare:
Max Wiktander
Joakim Larsson
februari 2019
tors 7/2
kl. 20:00
TB/KIS 4-1 Västerås SK
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Robert Malmström
Petter Åhs
fre 8/2
kl. 20:00
NitroNora/Örebro 7-3 IK Sirius blå
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Anton Holmgren
Henric Norén
lör 9/2
kl. 10:00
GT 76 IK gul 7-9 Borgia Norrköping BK
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Martin Rinnbäck
David Molnar
Mattias Storgärds
sön 10/2
kl. 10:30
TB/KIS 14-1 Katrineholm/Eskilstuna
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Anton Holmgren
Mikael Arnberg
sön 10/2
kl. 11:30
IK Sirius blå 11-1 Borgia Norrköping BK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
William Johansson
Lars Pettersson
sön 10/2
kl. 13:00
Västerås SK 3-8 IK Sirius blå
Arena:
Hakonplan Västerås
Domare:
Jonatan Vejby
Mikael Arnberg
sön 10/2
kl. 16:30
IFK Motala 5-1 NitroNora/Örebro
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
William Östlund
Karl Kindstrand
lör 16/2
kl. 14:30
Västerås SK 5-7 IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Anton Holmgren
Mathias Nylén
sön 17/2
kl. 11:30
IK Sirius blå 1-5 GT 76 IK gul
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Nils Norén
Peder Svensson
sön 24/2
kl. 13:00
IFK Motala 6-2 IK Sirius blå
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
David Järvinen
David Eneland
sön 24/2
kl. 17:15
Katrineholm/Eskilstuna 7-4 NitroNora/Örebro
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Harri Pasuri
Robert Malmström
ons 27/2
kl. 19:30
Katrineholm/Eskilstuna 5-5 Västerås SK
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Robert Malmström
Leif Björklund
mars 2019
lör 2/3
kl. 13:45
Borgia Norrköping BK 2-4 IK Sirius blå
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
sön 3/3
kl. 12:10
Västerås SK 1-8 GT 76 IK gul
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Petter Åhs
Anton Holmgren
sön 3/3
kl. 16:00
Katrineholm/Eskilstuna 8-10 GT 76 IK gul
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Edwin Bäck
John Held Barkskog
sön 3/3
kl. 17:00
Borgia Norrköping BK 2-4 IFK Motala
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
David Järvinen
Karl Kindstrand
sön 10/3
kl. 13:00
NitroNora/Örebro 2-9 GT 76 IK gul
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Robert Malmström
Leif Björklund
sön 31/3
kl. 00:00
NitroNora/Örebro - TB/KIS
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Anton Holmgren
Petter Åhs

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer