2018
Herr Senior, Div 2 S��dra Norrland

# Lag M V O F D P
1 lesjöfors IF/FilipstadsBK 13 11 0 2 86-34 22
2 Forsbacka IK 13 10 0 3 110-49 20
3 Nitro/Nora BS B 13 10 0 3 96-38 20
4 Grängesbergs Bandyklubb 13 8 2 3 89-65 18
5 Härnösands AIK 13 6 0 7 52-76 12
6 Wadköping Örebro BK 13 5 1 7 89-96 11
7 Falun U 13 5 1 7 58-85 11
8 IK Heros Bandy 13 4 0 9 53-73 8
9 Söderfors GoIF 13 3 0 10 69-101 6
10 Karlsbyhedens Idrottsklubb 13 1 0 12 31-116 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2018
sön 18/11
kl. 13:15
Karlsbyhedens Idrottsklubb 4-10 Söderfors GoIF
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Örjan Winther
Magnus Hedqvist
Niklas Wiklander
sön 18/11
kl. 15:30
Falun U 9-3 Härnösands AIK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Pär Jerfström
Johannes Winther
Klas Lundgren
tis 20/11
kl. 19:30
Forsbacka IK 5-4 Falun U
Arena:
Järnvallen Sandviken
Domare:
Anders Bergman
Niklas Wiklander
Magnus Hedqvist
lör 24/11
kl. 13:00
lesjöfors IF/FilipstadsBK 6-3 IK Heros Bandy
Arena:
Tingvalla isstadion Karlstad
Domare:
Jan-Erik Malmgren
Jacob Berg
Kenneth Henriksson
lör 24/11
kl. 13:00
Forsbacka IK 12-3 Wadköping Örebro BK
Arena:
Mariehov Forsbacka
Domare:
Pär Jerfström
Anders Bergman
Magnus Hedqvist
lör 24/11
kl. 13:15
Karlsbyhedens Idrottsklubb 0-7 Nitro/Nora BS B
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Mikael Johansson
Johannes Winther
Andreas Blomqvist
sön 25/11
kl. 11:30
Härnösands AIK 6-10 Wadköping Örebro BK
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Hans Ödmark
Mikael Byström
Håkan Svahn
december 2018
lör 1/12
kl. 13:15
Grängesbergs Bandyklubb 2-5 Forsbacka IK
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Pär Jerfström
Marcus Åkerblom
Mikael Johansson
lör 1/12
kl. 15:00
Nitro/Nora BS B 10-4 Falun U
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Dennis Blom
John Held Barkskog
Petter Åhs
sön 2/12
kl. 13:00
Härnösands AIK 4-3 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Håkan Svahn
Hans Ödmark
fre 7/12
kl. 19:30
IK Heros Bandy 8-1 Falun U
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Matilda Jacobsson
Klas Lundgren
Mikael Lund
sön 9/12
kl. 13:15
Karlsbyhedens Idrottsklubb 3-5 Härnösands AIK
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Stefan Holst
Lasse Dyrsmeds
Örjan Winther
sön 9/12
kl. 14:00
Wadköping Örebro BK 5-11 lesjöfors IF/FilipstadsBK
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Philip Björklund
Christer Karmsjö
Karl Kindstrand
fre 14/12
kl. 20:00
Falun U 5-3 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Lasse Dyrsmeds
Stefan Holst
Emil Larshans
lör 15/12
kl. 15:00
Nitro/Nora BS B 13-1 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Danfo Arena, Nora
lör 22/12
kl. 12:00
Forsbacka IK 10-1 Söderfors GoIF
Arena:
Mariehov Forsbacka
Domare:
Anders Bergman
Örjan Winther
Magnus Hedqvist
lör 22/12
kl. 13:00
Wadköping Örebro BK 4-6 Nitro/Nora BS B
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Michael Kåretun
David Eneland
Gustaf Brunberg
lör 22/12
kl. 13:30
IK Heros Bandy 4-9 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Kevin Malmqvist
Rasmus Henriksson
Marcus Åkerblom
ons 26/12
kl. 13:00
lesjöfors IF/FilipstadsBK 1-6 Nitro/Nora BS B
Arena:
Stålvallen Lesjöfors
Domare:
Gustav Heinonen
Thomas Lund
Johannes Winther
ons 26/12
kl. 13:15
IK Heros Bandy 2-3 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Mikael Lund
Matilda Jacobsson
Andreas Åkerblom
ons 26/12
kl. 13:15
Grängesbergs Bandyklubb 15-5 Wadköping Örebro BK
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Rasmus Henriksson
Kevin Malmqvist
Mikael Johansson
ons 26/12
kl. 13:15
Söderfors GoIF 5-7 Forsbacka IK
Arena:
Bruksvallen
Domare:
Örjan Winther
Anders Bergman
Magnus Hedqvist
lör 29/12
kl. 11:30
Falun U 4-4 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Lasse Dyrsmeds
Gustav Heinonen
Mikael Lund
sön 30/12
kl. 11:00
Wadköping Örebro BK 16-6 Söderfors GoIF
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Mellansverige Återbud
Henric Norén
Thimmy Kåretun
januari 2019
lör 5/1
kl. 13:00
Wadköping Örebro BK 18-2 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Henric Norén
Michael Kåretun
Leif Björklund
lör 5/1
kl. 13:00
lesjöfors IF/FilipstadsBK 7-3 Forsbacka IK
Arena:
Skogsryd Filipstad
Domare:
Thomas Lund
Gustav Heinonen
Matilda Jacobsson
lör 5/1
kl. 13:15
Grängesbergs Bandyklubb 10-2 IK Heros Bandy
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Mikael Johansson
Mikael Arnberg
Deny Mujovic
lör 5/1
kl. 15:00
Nitro/Nora BS B 18-5 Söderfors GoIF
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
David Järvinen
Erik Schultz
fre 11/1
kl. 19:30
lesjöfors IF/FilipstadsBK 4-3 Wadköping Örebro BK
Arena:
Skogsryd Filipstad
Domare:
Rasmus Henriksson
Kevin Malmqvist
Thomas Lund
lör 12/1
kl. 13:15
Söderfors GoIF 8-2 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Bruksvallen
Domare:
Magnus Hedqvist
Niklas Wiklander
Marcus Åkerblom
lör 12/1
kl. 15:00
Nitro/Nora BS B 9-0 IK Heros Bandy
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Mikael Olsson
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
sön 13/1
kl. 13:00
lesjöfors IF/FilipstadsBK 8-3 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Stålvallen Lesjöfors
Domare:
Henric Norén
Michael Kåretun
Jan-Erik Malmgren
sön 13/1
kl. 13:00
Härnösands AIK 3-9 Falun U
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Hans Ödmark
Håkan Svahn
Anders Borg
fre 18/1
kl. 19:30
Wadköping Örebro BK 7-4 IK Heros Bandy
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Petter Åhs
Leif Björklund
Anton Holmgren
lör 19/1
kl. 13:15
Karlsbyhedens Idrottsklubb 4-14 Forsbacka IK
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Anders Bergman
Magnus Hedqvist
Gustav Heinonen
lör 19/1
kl. 14:00
Falun U 1-11 lesjöfors IF/FilipstadsBK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Niklas Wiklander
Andreas Blomqvist
Johannes Winther
sön 20/1
kl. 13:00
Härnösands AIK 8-7 Söderfors GoIF
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Hans Ödmark
Örjan Sundkvist
fre 25/1
kl. 20:00
Falun U 1-14 Forsbacka IK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Mikael Lund
Jesper Nordahl
Andreas Blomqvist
lör 26/1
kl. 13:15
Grängesbergs Bandyklubb 9-5 Nitro/Nora BS B
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Deny Mujovic
Nils-Erik Ekström
Mikael Lund
lör 26/1
kl. 15:00
lesjöfors IF/FilipstadsBK 8-1 Härnösands AIK
Arena:
Skogsryd Filipstad
Domare:
Mikael Johansson
Mikael Arnberg
sön 27/1
kl. 12:00
Söderfors GoIF 2-3 Härnösands AIK
Arena:
Bruksvallen
Domare:
Mickael Eklund
Håkan Brolin
Petter Strand
ons 30/1
kl. 19:30
Söderfors GoIF 10-2 Falun U
Arena:
Bruksvallen
Domare:
Jörgen Jansson
Anders Bergman
Mattias Morberg
tors 31/1
kl. 19:00
Grängesbergs Bandyklubb 6-4 lesjöfors IF/FilipstadsBK
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Christoffer Johansson
Mattias Schollin
Deny Mujovic
februari 2019
fre 1/2
kl. 19:30
IK Heros Bandy 3-1 Nitro/Nora BS B
Arena:
Herosvallen Smedjebacken
Domare:
Mikael Lund
Mikael Arnberg
Lasse Dyrsmeds
lör 2/2
kl. 15:00
Nitro/Nora BS B 13-2 Wadköping Örebro BK
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Jan-Erik Malmgren
Jacob Berg
Robert Malmström
sön 3/2
kl. 13:00
Falun U 7-5 Söderfors GoIF
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Marcus Åkerblom
Andreas Blomqvist
Gustav Heinonen
sön 3/2
kl. 17:00
Forsbacka IK 10-6 IK Heros Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Pär Jerfström
Andreas Åkerblom
Johannes Winther
lör 9/2
kl. 13:15
Karlsbyhedens Idrottsklubb 2-11 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Mikael Lund
Anders Bergman
Jens Hammarström
lör 9/2
kl. 13:15
Söderfors GoIF 2-12 lesjöfors IF/FilipstadsBK
Arena:
Bruksvallen
Domare:
Håkan Brolin
Anton Löfdahl
William Johansson
lör 9/2
kl. 15:00
Nitro/Nora BS B 4-3 Forsbacka IK
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Tomas Ljung
Thimmy Kåretun
lör 16/2
kl. 13:00
IK Heros Bandy 3-5 Härnösands AIK
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Thomas Lund
Lasse Dyrsmeds
Jesper Nordahl
lör 16/2
kl. 13:00
Wadköping Örebro BK 6-6 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Erik Schultz
Jonas Edström
sön 17/2
kl. 13:00
Forsbacka IK 7-4 Härnösands AIK
Arena:
Mariehov Forsbacka
Domare:
Nils Simonsson
Niklas Wiklander
Lucas Håkansson
sön 17/2
kl. 13:00
Söderfors GoIF 3-6 IK Heros Bandy
Arena:
Skutskär
Domare:
Marcus Åkerblom
Andreas Åkerblom
Johannes Winther
fre 22/2
kl. 19:30
IK Heros Bandy 11-5 Wadköping Örebro BK
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Mikael Lund
Andreas Blomqvist
Örjan Winther
lör 23/2
kl. 13:00
lesjöfors IF/FilipstadsBK 5-0 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Danfo Arena, Nora
Domare:
Mikael Olsson
Michael Kåretun
lör 23/2
kl. 14:00
Härnösands AIK 1-4 Nitro/Nora BS B
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Ulf Widmark
Kent Jansson
Ulf Orvér
lör 23/2
kl. 16:30
Grängesbergs Bandyklubb 6-5 Söderfors GoIF
Arena:
Grängesvallen
Domare:
Mikael Johansson
Marcus Åkerblom
Mikael Lund
sön 24/2
kl. 13:00
Wadköping Örebro BK 5-0 Falun U
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Michael Kåretun
Anton Holmgren
Mellansverige Återbud
sön 24/2
kl. 13:00
Härnösands AIK 7-4 Forsbacka IK
Arena:
Högslätten Härnösand
Domare:
Ulf Widmark
Örjan Sundkvist
Kent Jansson
sön 24/2
kl. 13:30
IK Heros Bandy 1-4 lesjöfors IF/FilipstadsBK
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Örjan Winther
Mikael Johansson
ons 27/2
kl. 19:30
Karlsbyhedens Idrottsklubb 4-11 Falun U
Arena:
Hedvallen Karlsbyheden
Domare:
Mikael Lund
Johannes Winther
Stefan Holst
mars 2019
lör 2/3
kl. 11:00
Nitro/Nora BS B 0-5 lesjöfors IF/FilipstadsBK
Arena:
Västanfors IP
Domare:
Mikael Lund
Thomas Lund
lör 2/3
kl. 15:30
Härnösands AIK 2-7 Grängesbergs Bandyklubb
Arena:
Gärdeshov, Sundsvall
Domare:
Örjan Sundkvist
Hans Ödmark
Mikael Byström
sön 3/3
kl. 13:00
Forsbacka IK 16-1 Karlsbyhedens Idrottsklubb
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Magnus Hedqvist
Örjan Winther
Thomas Lund

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8-9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

15–16 oktober Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer