2017/2018
Elitserien Herr

# Lag M V O F D P
1 Sandvikens AIK 26 19 3 4 166-78 41
2 Edsbyns IF 26 20 1 5 145-72 41
3 Hammarby IF 26 18 3 5 168-93 39
4 Västerås SK 26 17 5 4 149-83 39
5 Villa Lidköping BK 26 17 4 5 140-69 38
6 Vetlanda BK 26 14 3 9 151-118 31
7 Bollnäs GIF 26 10 6 10 92-98 26
8 IFK Vänersborg 26 11 2 13 104-96 24
9 Broberg/Söderhamn IF 26 7 9 10 104-122 23
10 IK Tellus 26 4 8 14 84-135 16
11 IK Sirius 26 5 6 15 73-131 16
12 IFK Motala 26 5 4 17 84-143 14
13 Kalix Bandy 26 3 5 18 58-143 11
14 TB Västerås 26 1 3 22 69-206 5

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2017
ons 25/10
kl. 19:00
Västerås SK 4-2 Bollnäs GIF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Christoffer Aidesjö
Oscar Stenberg
Carl-Johan Vilsson
Viktor Grahn
Roland Fager
fre 27/10
kl. 19:00
Bollnäs GIF 7-6 Vetlanda BK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Jonas Kandell
Jonas Jonsson
Hans Hellgren
Lars Engström
fre 27/10
kl. 19:00
IFK Vänersborg 3-4 Edsbyns IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Ulrik Bergman
Tomas Ljung
Thomas Persson
Alexander Börjesson
fre 27/10
kl. 19:00
Västerås SK 4-1 Kalix Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Lindvall Viktorsson
Jimmy Elwing
Mathias Nylén
fre 27/10
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 4-2 Hammarby IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Henric Björkholm
Oscar Stenberg
Jonas Kristensen
fre 27/10
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 8-2 TB Västerås
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Ludwig Hallkvist
Christer Östling
Jörgen Jansson
Adam Jokinen
Tomas Behlander
fre 27/10
kl. 19:00
IK Tellus 5-5 IK Sirius
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Niclas Schultz
Robin Sörensson
Andreas Pettersson
Bo Bjordahl
Fredrik Johansson
sön 29/10
kl. 14:00
TB Västerås 5-2 Kalix Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Adam Jokinen
Robin Sörensson
Gustaf Brunberg
John Held Barkskog
Kenneth Larsson
sön 29/10
kl. 16:00
Sandvikens AIK 10-4 IFK Motala
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Keijo Hyvärinen
Christoffer Gille
Mattias Morberg
Tomas Behlander
Christer Östling
tis 31/10
kl. 19:00
Edsbyns IF 7-2 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Daniel Labe
Carl-Johan Vilsson
Per Jakobsson
Lars Engström
Pär Larsson
november 2017
ons 1/11
kl. 19:00
IK Sirius 3-3 Bollnäs GIF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Adam Jokinen
Gustaf Brunberg
Oscar Haraldsson
Anton Fors
ons 1/11
kl. 19:00
Kalix Bandy 4-2 IFK Vänersborg
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Petri Kuusela
Jyrki Rekilä
Mika Mutanen
Tomi Pöyry
Magnus Jansson
ons 1/11
kl. 19:00
Hammarby IF 7-3 Sandvikens AIK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
Håkan Birgerson
ons 1/11
kl. 19:00
TB Västerås 1-7 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Niclas Schultz
Ludwig Hallkvist
Jimmy Elwing
Jörgen Wingstedt
Olle Modin
ons 1/11
kl. 19:00
Vetlanda BK 3-7 Västerås SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Mikael Hillerius
Andreas Pettersson
Christoffer Gille
Oskar Svensson
Kent Lisell
ons 1/11
kl. 19:00
IFK Motala 2-7 IK Tellus
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Andreas Broberg
Andreas Björkman
David Eneland
Tommy Martinsson
Tomas Ljung
fre 3/11
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 3-1 Edsbyns IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jonas Kandell
Andreas Lindvall Viktorsson
Patrik Berglund
Henric Björkholm
Anders Berg
fre 3/11
kl. 19:00
Bollnäs GIF 3-2 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
SBB Arena
Domare:
Andreas Broberg
Jonas Jonsson
Thomas Persson
Stefan Johansson
Thomas Borgström
lör 4/11
kl. 15:00
Hammarby IF 15-4 TB Västerås
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Christoffer Aidesjö
Oscar Stenberg
Emil Larshans
Fredrik Johansson
lör 4/11
kl. 16:00
Sandvikens AIK 10-0 IK Sirius
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Petri Kuusela
Hans Hellgren
Oscar Haraldsson
Andreas Rönnbäck
Christer Östling
lör 4/11
kl. 17:00
IFK Vänersborg 5-2 Vetlanda BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jacob Liljegren
Jörgen Jansson
Mattias Morberg
Anders Berg
sön 5/11
kl. 15:00
Broberg/Söderhamn IF 6-4 IFK Motala
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Petri Kuusela
Hans Hellgren
Oscar Haraldsson
Pär Billsmon
tis 7/11
kl. 19:00
Bollnäs GIF 4-3 IFK Vänersborg
Arena:
SBB Arena
Domare:
Mikael Hillerius
Hans Hellgren
Kenneth Kristiansson
Stefan Johansson
tis 7/11
kl. 19:00
TB Västerås 3-13 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jacob Liljegren
Gustaf Brunberg
Nicklas Sikström
Dennis Blom
Roland Fager
tis 7/11
kl. 19:00
IK Sirius 0-5 Västerås SK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Niclas Schultz
Robin Sörensson
Andreas Pettersson
Ulrik Bergman
tis 7/11
kl. 19:00
Vetlanda BK 11-3 IK Tellus
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Kent Lisell
Andreas Lindvall Viktorsson
Stefan Bertilsson
ons 8/11
kl. 19:00
Edsbyns IF 5-3 Hammarby IF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Andreas Broberg
Jonas Jonsson
Andreas Björkman
Pär Larsson
Thomas Borgström
ons 8/11
kl. 19:00
Kalix Bandy 3-3 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Jonas Kandell
Jyrki Rekilä
Mika Mutanen
Sebastian Nordgren-Lehto
Magnus Jansson
ons 8/11
kl. 19:00
IFK Motala 2-3 Villa Lidköping BK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Christoffer Aidesjö
Jimmy Elwing
Ludwig Hallkvist
Erik Schultz
tors 9/11
kl. 19:00
IK Tellus 2-2 Bollnäs GIF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Hans Hellgren
Thomas Persson
Oscar Haraldsson
tors 9/11
kl. 19:00
Västerås SK 5-5 Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Hillerius
Patrik Berglund
Jörgen Jansson
Nicklas Sikström
Olle Modin
fre 10/11
kl. 18:00
Hammarby IF 9-2 Kalix Bandy
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Oscar Haraldsson
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Christoffer Gille
fre 10/11
kl. 18:00
Villa Lidköping BK 7-2 IK Sirius
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Tomas Ljung
Oscar Stenberg
Daniel Johansson
fre 10/11
kl. 18:00
Broberg/Söderhamn IF 1-3 Vetlanda BK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jonas Kandell
Andreas Björkman
Mattias Morberg
Jonas Lindberg
fre 10/11
kl. 18:00
IFK Vänersborg 7-0 IFK Motala
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Daniel Labe
Andreas Lindvall Viktorsson
Oskar Aronsson
Thomas Hofling
Carl-Johan Vilsson
sön 12/11
kl. 13:15
IK Tellus 4-4 Kalix Bandy
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Emil Larshans
Mikael Hillerius
Ludwig Hallkvist
Gustaf Brunberg
Dennis Gustavsson
sön 12/11
kl. 16:00
IK Sirius 2-6 IFK Vänersborg
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Keijo Hyvärinen
Nicklas Sikström
Patrik Berglund
Alex Karlstens
Håkan Brolin
sön 12/11
kl. 18:00
TB Västerås 3-11 Edsbyns IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jonas Kandell
Niclas Schultz
Fredrik Johansson
Jimmy Elwing
Kent Eliasson
ons 15/11
kl. 19:00
Edsbyns IF 4-3 Sandvikens AIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Jonas Kandell
Christoffer Gille
Thomas Persson
Stefan Johansson
Pär Larsson
ons 15/11
kl. 19:00
Kalix Bandy 1-5 Villa Lidköping BK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Petri Kuusela
Mika Mutanen
Jyrki Rekilä
Tomi Pöyry
ons 15/11
kl. 19:00
Vetlanda BK 3-6 Hammarby IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Nicklas Sikström
Örjan Bruce
Pierre Sunesson
Gustaf Brunberg
Niclas Schultz
ons 15/11
kl. 19:00
IFK Motala 3-1 TB Västerås
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Adam Jokinen
Robin Sörensson
Andreas Pettersson
Jimmy Elwing
Olle Modin
ons 15/11
kl. 19:00
Västerås SK 9-3 IK Tellus
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Hillerius
Patrik Berglund
Kenneth Kristiansson
Jörgen Wingstedt
fre 17/11
kl. 19:00
Sandvikens AIK 10-3 Bollnäs GIF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Mikael Lund
Thomas Borgström
Jörgen Jansson
fre 17/11
kl. 19:00
Hammarby IF 8-3 IFK Motala
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Jonas Jonsson
Thomas Persson
Christoffer Gille
Bo Bjordahl
Jonas Kandell
fre 17/11
kl. 19:00
TB Västerås 2-7 IK Sirius
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
Mathias Nylén
Keijo Hyvärinen
Kenneth Larsson
fre 17/11
kl. 19:00
IFK Vänersborg 3-2 Västerås SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christoffer Aidesjö
Andreas Lindvall Viktorsson
Tomas Ljung
Jonas Kristensen
Thomas Hofling
fre 17/11
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 5-5 IK Tellus
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Andreas Björkman
Mattias Morberg
Oskar Nilsson
Andreas Broberg
lör 18/11
kl. 17:00
Villa Lidköping BK 6-7 Vetlanda BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Adam Jokinen
Oscar Stenberg
Henric Björkholm
Jimmy Elwing
Thomas Hofling
tis 21/11
kl. 19:00
IK Sirius 3-9 Hammarby IF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jonas Kandell
Jimmy Elwing
Ludwig Hallkvist
Markus Sjöholm
ons 22/11
kl. 19:00
Bollnäs GIF 1-1 Villa Lidköping BK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Stefan Johansson
Christer Östling
Christoffer Gille
Hans Hellgren
ons 22/11
kl. 19:00
IFK Motala 3-5 Edsbyns IF
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Robin Sörensson
Philip Björklund
ons 22/11
kl. 19:00
Kalix Bandy 3-4 Sandvikens AIK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Mika Mutanen
Jyrki Rekilä
Petri Kuusela
Veli-Matti Salmi
ons 22/11
kl. 19:00
Vetlanda BK 9-5 TB Västerås
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jacob Liljegren
Tomas Ljung
Jesper Rundberg
Gustaf Brunberg
ons 22/11
kl. 19:00
IK Tellus 3-4 IFK Vänersborg
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Adam Jokinen
Oscar Haraldsson
Bo Bjordahl
Andreas Lindvall Viktorsson
Ola Wållringer
fre 24/11
kl. 19:00
Edsbyns IF 3-3 IK Sirius
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Andreas Broberg
Mattias Morberg
Nicklas Sikström
Kent Eliasson
Lars Engström
fre 24/11
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 2-3 IK Tellus
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jonas Jonsson
Kenneth Kristiansson
Andreas Lindvall Viktorsson
Olle Modin
Jacob Sulasalmi
fre 24/11
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 4-3 IFK Vänersborg
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Ulrik Bergman
Patrik Berglund
Oscar Haraldsson
Stefan Johansson
Oskar Nilsson
lör 25/11
kl. 14:00
Hammarby IF 8-5 Västerås SK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Petri Kuusela
Christoffer Gille
Jörgen Jansson
Daniel Carlfjord
Bo Bjordahl
lör 25/11
kl. 16:00
Sandvikens AIK 6-4 Vetlanda BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Keijo Hyvärinen
Andreas Björkman
Fredrik Johansson
Andreas Rönnbäck
Kent Eliasson
lör 25/11
kl. 17:00
IFK Motala 2-3 Bollnäs GIF
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Daniel Labe
Oscar Stenberg
Tommy Martinsson
Jimmy Elwing
Gustav Ingolfson
ons 29/11
kl. 19:00
Vetlanda BK 7-3 Edsbyns IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Adam Jokinen
Nicklas Sikström
Axel Davidsson
Andreas Pettersson
Kent Lisell
ons 29/11
kl. 19:00
Kalix Bandy 4-4 IFK Motala
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Mika Mutanen
Veli-Matti Salmi
Jonas Kandell
Keijo Hyvärinen
ons 29/11
kl. 19:00
IK Tellus 2-2 TB Västerås
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Jörgen Jansson
Patrik Berglund
Bo Bjordahl
Hans Hellgren
ons 29/11
kl. 19:00
Västerås SK 3-2 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Niclas Schultz
Robin Sörensson
Fredrik Johansson
Kent Eliasson
Viktor Grahn
ons 29/11
kl. 19:00
IK Sirius 4-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Daniel Labe
Gustaf Brunberg
Jimmy Elwing
Markus Sjöholm
ons 29/11
kl. 19:00
IFK Vänersborg 3-6 Sandvikens AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Oskar Aronsson
Thomas Hofling
Andreas Lindvall Viktorsson
Andreas Broberg
Jonas Kristensen
december 2017
fre 1/12
kl. 19:00
Bollnäs GIF 3-6 Edsbyns IF
Arena:
SBB Arena
Domare:
Jonas Kandell
Kenneth Kristiansson
Stefan Johansson
Mattias Morberg
Lars Engström
fre 1/12
kl. 19:00
Västerås SK 11-5 TB Västerås
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Keijo Hyvärinen
Christoffer Gille
Andreas Björkman
Jörgen Wingstedt
Roland Fager
fre 1/12
kl. 19:00
IFK Vänersborg 3-6 Villa Lidköping BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Mikael Hillerius
Fredrik Johansson
Thomas Persson
Tomas Ljung
Thomas Hofling
fre 1/12
kl. 19:00
Vetlanda BK 12-3 IFK Motala
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Andreas Pettersson
Dennis Erihn
Kent Lisell
fre 1/12
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 2-6 Sandvikens AIK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jacob Liljegren
Jonas Jonsson
Andreas Lindvall Viktorsson
Tomas Behlander
Christer Östling
lör 2/12
kl. 13:15
IK Sirius 5-2 Kalix Bandy
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Tomas Ljung
Anton Fors
Håkan Brolin
lör 2/12
kl. 14:00
IK Tellus 3-7 Hammarby IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Keijo Hyvärinen
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Kenneth Kristiansson
Bo Bjordahl
mån 4/12
kl. 19:00
Västerås SK 3-3 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Adam Jokinen
Oscar Stenberg
Carl-Johan Vilsson
John Held Barkskog
mån 4/12
kl. 19:00
Bollnäs GIF 3-4 Hammarby IF
Arena:
SBB Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Tomas Ljung
Thomas Persson
Pär Larsson
Stefan Johansson
ons 13/12
kl. 19:00
TB Västerås 0-9 Bollnäs GIF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
Viktor Grahn
Olle Modin
Daniel Labe
ons 13/12
kl. 19:00
Edsbyns IF 8-2 Västerås SK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Ulrik Bergman
Christoffer Gille
Mattias Morberg
Pär Larsson
ons 13/12
kl. 19:00
Kalix Bandy 3-3 Vetlanda BK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Jyrki Rekilä
Mika Mutanen
Andreas Broberg
Internationellt Utbyte
ons 13/12
kl. 19:00
Hammarby IF 8-1 IFK Vänersborg
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Bo Bjordahl
Keijo Hyvärinen
Peter Persson
ons 13/12
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 12-3 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jonas Kandell
Per Jakobsson
Thomas Persson
Andreas Lindvall Viktorsson
Henric Björkholm
ons 13/12
kl. 19:00
Sandvikens AIK 7-2 IK Tellus
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Andreas Björkman
Nicklas Sikström
Jörgen Jansson
Mikael Hillerius
ons 13/12
kl. 19:00
IFK Motala 1-1 IK Sirius
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Ludwig Hallkvist
Gustaf Brunberg
Erik Schultz
Kent Eliasson
Jacob Liljegren
fre 15/12
kl. 19:00
Edsbyns IF 8-2 IK Tellus
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Jacob Liljegren
Jimmy Elwing
Jörgen Jansson
Stefan Johansson
Pär Larsson
fre 15/12
kl. 19:00
Hammarby IF 1-1 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Adam Jokinen
Andreas Pettersson
Robin Sörensson
Dennis Gustavsson
Oscar Haraldsson
fre 15/12
kl. 19:00
TB Västerås 1-8 IFK Vänersborg
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Christoffer Aidesjö
Tomas Ljung
Andreas Lindvall Viktorsson
Andreas Broberg
Olle Modin
fre 15/12
kl. 19:00
IFK Motala 2-5 Västerås SK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Niclas Schultz
Carl-Johan Vilsson
Oscar Stenberg
Magnus Ahlsén
Tommy Martinsson
fre 15/12
kl. 19:00
Bollnäs GIF 8-0 Kalix Bandy
Arena:
SBB Arena
Domare:
Jonas Kandell
Nicklas Sikström
Mattias Morberg
Jonas Lindberg
Lars Engström
lör 16/12
kl. 16:00
Vetlanda BK 6-1 IK Sirius
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christoffer Aidesjö
Tomas Ljung
Andreas Lindvall Viktorsson
Kent Lisell
Andreas Pettersson
sön 17/12
kl. 13:15
Edsbyns IF 7-3 Kalix Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Jacob Liljegren
Jimmy Elwing
Jörgen Jansson
Lars Engström
sön 17/12
kl. 15:00
Broberg/Söderhamn IF 4-4 Hammarby IF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Christoffer Gille
Fredrik Johansson
Christer Östling
Jonas Kandell
Oskar Nilsson
tis 19/12
kl. 19:00
Kalix Bandy 1-3 Bollnäs GIF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Andreas Broberg
Veli-Matti Salmi
Jyrki Rekilä
Tomi Pöyry
tis 19/12
kl. 19:00
Sandvikens AIK 3-4 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Jacob Sulasalmi
Jonas Jonsson
Tomas Behlander
Thomas Borgström
Mattias Morberg
ons 20/12
kl. 19:00
IK Tellus 1-10 Edsbyns IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Niclas Schultz
Gustaf Brunberg
Jimmy Elwing
Bo Bjordahl
Pavel Silinski
ons 20/12
kl. 19:00
IFK Vänersborg 6-2 TB Västerås
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Daniel Labe
Carl-Johan Vilsson
Robin Sörensson
Oskar Aronsson
Thomas Hofling
ons 20/12
kl. 19:00
Västerås SK 10-6 IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ulrik Bergman
Oscar Haraldsson
Thomas Persson
Patrik Berglund
ons 20/12
kl. 19:00
IK Sirius 1-5 Vetlanda BK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Adam Jokinen
Jonas Jonsson
Andreas Pettersson
Kent Eliasson
Hannes Ahlund
fre 22/12
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 6-6 Sandvikens AIK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Per Jakobsson
Tomas Ljung
Jonas Kristensen
Thomas Hofling
fre 22/12
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 4-4 Bollnäs GIF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Thomas Persson
Kenneth Kristiansson
Christer Östling
Jacob Sulasalmi
Oskar Nilsson
tis 26/12
kl. 14:00
IFK Motala 2-5 Vetlanda BK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Daniel Labe
Andreas Lindvall Viktorsson
Gustaf Brunberg
Philip Björklund
Tommy Martinsson
tis 26/12
kl. 15:00
Edsbyns IF 9-1 Bollnäs GIF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Ulrik Bergman
Jonas Jonsson
Stefan Johansson
Patrik Berglund
Oskar Nilsson
tis 26/12
kl. 15:00
Hammarby IF 7-4 IK Tellus
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Andreas Björkman
Fredrik Johansson
Daniel Carlfjord
Bo Bjordahl
Jacob Sulasalmi
tis 26/12
kl. 15:00
TB Västerås 3-9 Västerås SK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Hillerius
Jörgen Jansson
Mattias Morberg
Håkan Nora Johansson
Olle Modin
tis 26/12
kl. 15:00
Sandvikens AIK 8-2 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Adam Jokinen
Christoffer Gille
Kenneth Kristiansson
Gustav Olhans
Christer Östling
tis 26/12
kl. 17:00
Kalix Bandy 3-1 IK Sirius
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Petri Kuusela
Mika Mutanen
Veli-Matti Salmi
Tomi Pöyry
tis 26/12
kl. 17:00
Villa Lidköping BK 6-0 IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Carl-Johan Vilsson
Henric Björkholm
Thomas Hofling
tors 28/12
kl. 19:00
Bollnäs GIF 5-2 TB Västerås
Arena:
SBB Arena
Domare:
Andreas Björkman
Jörgen Jansson
Oskar Nilsson
Stefan Johansson
Pavel Silinski
tors 28/12
kl. 19:00
Västerås SK 6-3 Edsbyns IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Adam Jokinen
Jimmy Elwing
Fredrik Johansson
Mathias Nylén
Olle Modin
tors 28/12
kl. 19:00
Vetlanda BK 9-4 Kalix Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jacob Sulasalmi
Carl-Johan Vilsson
Stefan Bertilsson
Pierre Sunesson
Gustaf Brunberg
tors 28/12
kl. 19:00
IFK Vänersborg 4-6 Hammarby IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Oscar Stenberg
Anders Berg
Thomas Hofling
tors 28/12
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 5-3 Villa Lidköping BK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Andreas Broberg
Nicklas Sikström
Hans Hellgren
Pär Billsmon
Lars Engström
tors 28/12
kl. 19:00
IK Tellus 2-7 Sandvikens AIK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Jacob Liljegren
Oscar Haraldsson
Kenneth Kristiansson
Håkan Birgerson
Bo Bjordahl
tors 28/12
kl. 19:00
IK Sirius 5-7 IFK Motala
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jonas Jonsson
Patrik Berglund
Kent Eliasson
Daniel Labe
Hannes Ahlund
lör 30/12
kl. 14:00
Hammarby IF 9-3 Bollnäs GIF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Mattias Morberg
Christoffer Gille
Peter Persson
Bo Bjordahl
lör 30/12
kl. 14:00
IFK Motala 1-5 Kalix Bandy
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Christoffer Aidesjö
Jonas Kristensen
Tomas Ljung
Adam Jokinen
Tommy Martinsson
lör 30/12
kl. 14:00
Sandvikens AIK 5-2 IFK Vänersborg
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Keijo Hyvärinen
Nicklas Sikström
Niklas Wiklander
Christer Östling
Fredrik Johansson
lör 30/12
kl. 15:00
Edsbyns IF 7-4 Vetlanda BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Mikael Hillerius
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Oskar Nilsson
lör 30/12
kl. 15:00
TB Västerås 0-6 IK Tellus
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Niclas Schultz
Gustaf Brunberg
Andreas Pettersson
Markus Järvenpää
Kent Eliasson
lör 30/12
kl. 17:00
Villa Lidköping BK 6-1 Västerås SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Lindvall Viktorsson
Per Jakobsson
Thomas Hofling
Henric Björkholm
lör 30/12
kl. 17:00
Broberg/Söderhamn IF 6-8 IK Sirius
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Jonas Kandell
Andreas Björkman
Magnus Lindskog
Thomas Borgström
Hans Hellgren
januari 2018
fre 5/1
kl. 14:00
Kalix Bandy 4-4 TB Västerås
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Petri Kuusela
Mika Mutanen
Jyrki Rekilä
Veli-Matti Salmi
fre 5/1
kl. 16:00
Vetlanda BK 4-7 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Adam Jokinen
Jimmy Elwing
Andreas Pettersson
Fredrik Johansson
Tommy Martinsson
fre 5/1
kl. 19:00
Bollnäs GIF 5-3 IFK Motala
Arena:
SBB Arena
Domare:
Andreas Broberg
Hans Hellgren
Jonas Jonsson
Jonas Lindberg
Stefan Johansson
fre 5/1
kl. 19:00
IK Sirius 0-13 Edsbyns IF
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jacob Sulasalmi
Robin Sörensson
Markus Sjöholm
Gustaf Brunberg
Kent Eliasson
fre 5/1
kl. 19:00
Västerås SK 4-2 Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Daniel Labe
Oscar Stenberg
Jonas Kandell
Olle Modin
Tomas Ljung
fre 5/1
kl. 19:00
IK Tellus 1-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Jörgen Jansson
Oscar Haraldsson
Kenneth Kristiansson
Mikael Hillerius
fre 5/1
kl. 19:00
IFK Vänersborg 8-0 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Thomas Hofling
Jonas Kristensen
Andreas Svensson
sön 7/1
kl. 14:00
Hammarby IF 6-3 IK Sirius
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Patrik Berglund
Dennis Gustavsson
Emil Larshans
sön 7/1
kl. 15:00
Edsbyns IF 6-4 IFK Motala
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Jonas Kandell
Mattias Morberg
Nicklas Sikström
Lars Engström
Stefan Johansson
sön 7/1
kl. 15:00
TB Västerås 4-11 Vetlanda BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jacob Sulasalmi
Christoffer Gille
Andreas Lindvall Viktorsson
Mathias Nylén
Roland Fager
sön 7/1
kl. 15:00
Broberg/Söderhamn IF 2-2 Västerås SK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Ulrik Bergman
Christer Östling
Viktor Grahn
Oscar Haraldsson
Pär Larsson
sön 7/1
kl. 16:00
Sandvikens AIK 8-1 Kalix Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Andreas Broberg
Andreas Björkman
Hans Hellgren
Calle Larshans
sön 7/1
kl. 17:00
Villa Lidköping BK 7-3 Bollnäs GIF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mikael Hillerius
Thomas Persson
Oscar Stenberg
Anders Berg
Henric Björkholm
sön 7/1
kl. 17:00
IFK Vänersborg 4-4 IK Tellus
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jacob Liljegren
Ludwig Hallkvist
Tomas Ljung
Jonas Kristensen
Thomas Hofling
tis 9/1
kl. 19:00
Kalix Bandy 1-2 Edsbyns IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Petri Kuusela
Veli-Matti Salmi
Jyrki Rekilä
Tomi Pöyry
Magnus Jansson
ons 10/1
kl. 19:00
Bollnäs GIF 2-3 Sandvikens AIK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Jonas Kandell
Jörgen Jansson
Lars Engström
Kenneth Kristiansson
Jonas Lindberg
ons 10/1
kl. 19:00
IFK Motala 2-7 Hammarby IF
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Adam Jokinen
Robin Sörensson
Gustaf Brunberg
Ludwig Hallkvist
Tommy Martinsson
ons 10/1
kl. 19:00
IK Sirius 3-3 TB Västerås
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Lindvall Viktorsson
Tomas Ljung
Ulrik Bergman
ons 10/1
kl. 19:00
Vetlanda BK 4-4 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Daniel Labe
Oscar Stenberg
Per Jakobsson
Örjan Bruce
ons 10/1
kl. 19:00
Västerås SK 6-1 IFK Vänersborg
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Hillerius
Hans Hellgren
Viktor Grahn
Kent Eliasson
Fredrik Johansson
ons 10/1
kl. 19:00
IK Tellus 4-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Bo Bjordahl
Emil Larshans
Patrik Berglund
fre 12/1
kl. 19:00
Sandvikens AIK 5-1 Edsbyns IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ulrik Bergman
Jonas Jonsson
Oscar Haraldsson
Thomas Borgström
Christer Östling
fre 12/1
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 9-0 Kalix Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Sulasalmi
Robin Sörensson
Ludwig Hallkvist
Jacob Liljegren
Henric Björkholm
fre 12/1
kl. 19:00
IK Tellus 2-10 Västerås SK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Petri Kuusela
Patrik Berglund
Fredrik Johansson
Christoffer Gille
Bo Bjordahl
fre 12/1
kl. 19:00
IFK Vänersborg 5-3 IK Sirius
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Andreas Broberg
Carl-Johan Vilsson
Thomas Persson
Andreas Lindvall Viktorsson
Thomas Hofling
lör 13/1
kl. 14:00
Hammarby IF 7-9 Vetlanda BK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Petri Kuusela
Mattias Morberg
Patrik Berglund
Andreas Björkman
Dennis Gustavsson
lör 13/1
kl. 15:00
TB Västerås 2-7 IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Christoffer Aidesjö
Jonas Kristensen
Nicklas Sikström
John Held Barkskog
Kent Eliasson
fre 19/1
kl. 19:00
Sandvikens AIK 6-6 Västerås SK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Jacob Liljegren
Robin Sörensson
Jimmy Elwing
Mattias Morberg
Thomas Borgström
fre 19/1
kl. 19:00
Bollnäs GIF 4-2 IK Tellus
Arena:
SBB Arena
Domare:
Adam Jokinen
Gustaf Brunberg
Pär Larsson
Lars Engström
Thomas Persson
fre 19/1
kl. 19:00
Edsbyns IF 6-1 TB Västerås
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Mikael Hillerius
Jörgen Jansson
Fredrik Johansson
Pär Billsmon
Stefan Johansson
fre 19/1
kl. 19:00
Kalix Bandy 2-11 Hammarby IF
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Ulrik Bergman
Mika Mutanen
Veli-Matti Salmi
Magnus Jansson
Internationellt Utbyte
fre 19/1
kl. 19:00
IK Sirius 1-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Keijo Hyvärinen
Hans Hellgren
Oscar Haraldsson
Håkan Brolin
Kent Eliasson
fre 19/1
kl. 19:00
Vetlanda BK 5-9 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Christoffer Aidesjö
Carl-Johan Vilsson
Andreas Lindvall Viktorsson
Jesper Rundberg
Kent Lisell
fre 19/1
kl. 19:00
IFK Motala 2-2 IFK Vänersborg
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Daniel Labe
Jonas Kristensen
Oscar Stenberg
David Eneland
Tommy Martinsson
sön 21/1
kl. 14:00
Hammarby IF 4-0 Edsbyns IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Jonas Kandell
Thomas Persson
Christoffer Gille
Daniel Käck
Dennis Gustavsson
sön 21/1
kl. 15:00
Broberg/Söderhamn IF 4-3 Kalix Bandy
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Andreas Broberg
Mattias Morberg
Andreas Björkman
Oskar Nilsson
Lars Engström
sön 21/1
kl. 15:00
Västerås SK 8-3 IK Sirius
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Patrik Berglund
Tomas Ljung
Roland Fager
Adam Jokinen
Jonas Edström
sön 21/1
kl. 16:00
Sandvikens AIK 10-1 TB Västerås
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Jacob Sulasalmi
Hans Hellgren
Fredrik Johansson
Mikael Lund
Christer Östling
sön 21/1
kl. 17:00
IFK Vänersborg 6-3 Bollnäs GIF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Niclas Schultz
Robin Sörensson
Per Jakobsson
Thomas Hofling
Rudolf Lindberg
sön 21/1
kl. 17:00
Villa Lidköping BK 12-3 IFK Motala
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Andreas Pettersson
Oscar Stenberg
Henric Björkholm
Andreas Lindvall Viktorsson
Jacob Liljegren
sön 21/1
kl. 18:00
IK Tellus 2-8 Vetlanda BK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Nicklas Sikström
Kenneth Kristiansson
Bo Bjordahl
Emil Larshans
februari 2018
ons 7/2
kl. 19:00
Bollnäs GIF 2-2 Västerås SK
Arena:
SBB Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Hans Hellgren
Jonas Lindberg
Kenneth Kristiansson
Stefan Johansson
ons 7/2
kl. 19:00
Edsbyns IF 4-0 Villa Lidköping BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Jacob Sulasalmi
Gustaf Brunberg
Lars Engström
Thomas Borgström
Andreas Björkman
ons 7/2
kl. 19:00
Kalix Bandy 1-7 IK Tellus
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Mikael Hillerius
Patrik Berglund
Veli-Matti Salmi
Magnus Jansson
Mika Mutanen
ons 7/2
kl. 19:00
TB Västerås 4-12 Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jacob Liljegren
Nicklas Sikström
John Held Barkskog
Kent Eliasson
Oscar Stenberg
ons 7/2
kl. 19:00
Vetlanda BK 5-3 IFK Vänersborg
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Andreas Lindvall Viktorsson
Axel Davidsson
Pierre Sunesson
ons 7/2
kl. 19:00
IFK Motala 7-6 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Daniel Labe
Jonas Kristensen
Carl-Johan Vilsson
Magnus Ahlsén
Tommy Martinsson
ons 7/2
kl. 19:00
IK Sirius 1-2 Sandvikens AIK
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Andreas Broberg
Viktor Grahn
Jörgen Jansson
Håkan Brolin
Hannes Ahlund
fre 9/2
kl. 19:00
Bollnäs GIF 2-3 IK Sirius
Arena:
SBB Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Andreas Björkman
Oskar Nilsson
fre 9/2
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF 2-5 Edsbyns IF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Mikael Hillerius
Oscar Haraldsson
Kenneth Kristiansson
Pär Larsson
Lars Engström
fre 9/2
kl. 19:00
IFK Vänersborg 9-1 Kalix Bandy
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Adam Jokinen
Robin Sörensson
Andreas Pettersson
Jonas Kristensen
Thomas Hofling
fre 9/2
kl. 19:00
Sandvikens AIK 9-1 Hammarby IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Internationellt Utbyte
Fredrik Johansson
Jörgen Jansson
Christer Östling
fre 9/2
kl. 19:00
Villa Lidköping BK 10-4 TB Västerås
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Oscar Stenberg
Andreas Lindvall Viktorsson
Henric Björkholm
Mattias Öhrn
fre 9/2
kl. 19:00
Västerås SK 8-2 Vetlanda BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jacob Sulasalmi
Jimmy Elwing
Mattias Morberg
Viktor Grahn
Olle Modin
fre 9/2
kl. 19:00
IK Tellus 2-2 IFK Motala
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Ulrik Bergman
Thomas Persson
Christoffer Gille
Emil Larshans
Dennis Gustavsson
tis 13/2
kl. 19:00
Vetlanda BK 4-4 Bollnäs GIF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Broberg
Jimmy Elwing
Stefan Bertilsson
Pierre Sunesson
Andreas Pettersson
tis 13/2
kl. 19:00
Edsbyns IF 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Pavel Silinski
Thomas Persson
Jörgen Jansson
Lars Engström
Christer Östling
tis 13/2
kl. 19:00
Kalix Bandy 0-12 Västerås SK
Arena:
FOMAB Arena, Kalix
Domare:
Petri Kuusela
Mika Mutanen
Veli-Matti Salmi
Tomi Pöyry
tis 13/2
kl. 19:00
Hammarby IF 5-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Jonas Kandell
Jonas Jonsson
Kenneth Kristiansson
Oscar Haraldsson
Kent Eliasson
tis 13/2
kl. 19:00
TB Västerås 5-12 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Niclas Schultz
Robin Sörensson
Patrik Berglund
Mathias Nylén
Roland Fager
tis 13/2
kl. 19:00
IFK Motala 5-4 Sandvikens AIK
Arena:
XL Bygg Arena Motala
Domare:
Adam Jokinen
Per Jakobsson
Tomas Ljung
Gustaf Brunberg
Tommy Martinsson
tis 13/2
kl. 19:00
IK Sirius 5-3 IK Tellus
Arena:
Studenternas IP A-plan
Domare:
Keijo Hyvärinen
Christoffer Gille
Fredrik Johansson
Ulrik Bergman
Bo Bjordahl

Turnering- och eventkalender

2024

Januari

19-21 januari P17-VM, Mikkeli, Finland

19-21 januari P19-VM, Norge

19-21 januari 3-nationsturnering, herrar, Karlstad

26-28 januari U21 Dam - Nederländerna, Mölndal

Februari

Mars

15-16 mars Bandyfinalerna, Västerås

21-23 mars 4 Nations Cup, Göteborg

22-24 mars Distriktslagsturneringen, Stockholm






#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns på Facebook, Instagram, LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer