2021
Tr��ningsmatcher, Elitserien Herrar och Bandyallsvenskan

# Lag M V O F D P
1 Broberg/Söderhamn IF 8 6 0 2 57-37 12
2 Villa Lidköping BK 5 5 0 0 46-12 10
3 Sandvikens AIK 5 5 0 0 34-17 10
4 Gripen Trollhättan BK 5 4 0 1 24-22 8
5 Västerås SK 3 3 0 0 30-3 6
6 Bollnäs GIF 4 3 0 1 27-9 6
7 Örebro SK 5 3 0 2 23-31 6
8 Lidköpings AIK 4 2 0 2 24-17 4
9 Vetlanda BK 3 2 0 1 19-14 4
10 Västanfors IF 3 1 2 0 12-11 4
11 IK Sirius 5 2 0 3 21-25 4
12 IFK Rättvik 7 2 0 5 34-44 4
13 Nässjö IF 4 1 1 2 21-26 3
14 Katrineholm Bandy 5 1 1 3 16-25 3
15 Falu BS 5 1 1 3 15-42 3
16 ÅbyTjureda IF 1 1 0 0 15-0 2
17 UNIK Bandy 2 1 0 1 15-9 2
18 IFK Vänersborg 3 1 0 2 14-11 2
19 Tranås BOIS 1 1 0 0 7-6 2
20 AIK 1 1 0 0 6-5 2
21 Akilles 1 1 0 0 5-4 2
22 Edsbyns IF 3 1 0 2 18-19 2
23 IF Boltic 3 1 0 2 9-11 2
24 IFK Motala 2 1 0 1 9-11 2
25 TB Västerås 2 1 0 1 8-10 2
26 IK Tellus 4 1 0 3 13-19 2
27 Hammarby IF 4 1 0 3 10-29 2
28 Helenelunds IK 1 0 1 0 5-5 1
29 Gustavsbergs IF 1 0 1 0 4-4 1
30 Frillesås BK 4 0 1 3 11-23 1
31 IFK Kungälv 0 0 0 0 0-0 0
32 Kalix Bandy 0 0 0 0 0-0 0
33 Köpings IS 0 0 0 0 0-0 0
34 Mosseruds GF 0 0 0 0 0-0 0
35 Skeid Bandy 0 0 0 0 0-0 0
36 U21 Mitt 0 0 0 0 0-0 0
37 U21 Nord 0 0 0 0 0-0 0
38 U21 Syd 0 0 0 0 0-0 0
39 Stabaek 1 0 0 1 5-7 0
40 Ljusdals BK 1 0 0 1 6-10 0
41 Solberg 1 0 0 1 1-6 0
42 Finspångs AIK 2 0 0 2 2-8 0
43 Surte BK 1 0 0 1 4-12 0
44 Borlänge Bandy 3 0 0 3 8-19 0
45 Skirö AIK 1 0 0 1 0-15 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
augusti 2021
lör 21/8 Västerås SK 7-2 IK Tellus
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
Pavel Silinski
sön 22/8 Västerås SK 14-0 Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ulrik Bergman
Thomas Persson
Viktor Grahn
tors 26/8 Edsbyns IF 9-6 IFK Rättvik
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Gustav Bortas
Emil Larshans
Jonas Lindberg
lör 28/8 Katrineholm Bandy 1-8 Nässjö IF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Gustaf Brunberg
Jacob Sulasalmi
Nicklas Jernehed
lör 28/8 IFK Rättvik 2-6 Bollnäs GIF
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Mikael Lund
Viktor Grahn
Emil Larshans
lör 28/8 Broberg/Söderhamn IF 8-3 TB Västerås
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Pavel Silinski
Mattias Morberg
Jonas Lindberg
september 2021
ons 1/9 Villa Lidköping BK 3-2 Frillesås BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Andreas Lindvall Viktorsson
Johan Bengtsson
fre 3/9 Broberg/Söderhamn IF 6-3 IFK Rättvik
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Pavel Silinski
lör 4/9 TB Västerås - Falu BS
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Gustav Bortas
Anton Holmgren
Calle Larshans
lör 4/9 Hammarby IF 3-1 IK Tellus
Arena:
Gubbängen Arena
Domare:
Kenneth Kristiansson
Pavel Silinski
Viktor Grahn
lör 4/9 Katrineholm Bandy 5-2 IF Boltic
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Karl Kindstrand
Gustaf Brunberg
David Järvinen
lör 4/9 IFK Vänersborg 8-1 Frillesås BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Johan Bengtsson
Mattias Öhrn
sön 5/9 IK Sirius 1-9 Västerås SK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Pavel Silinski
Patrik Berglund
Fredrik Johansson
sön 5/9 Gripen Trollhättan BK 5-2 Lidköpings AIK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonas Kristensen
Daniel Labe
Mattias Öhrn
sön 5/9 TB Västerås - IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jonas Kandell
Thomas Persson
Viktor Grahn
sön 5/9 Edsbyns IF 4-7 Sandvikens AIK
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Mikael Hillerius
Oscar Haraldsson
Jonas Lindberg
tis 7/9 IFK Rättvik 10-6 Ljusdals BK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Jonas Lindberg
Calle Larshans
Gustav Bortas
ons 8/9 Broberg/Söderhamn IF 3-6 Sandvikens AIK
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Pavel Silinski
Mattias Morberg
Kenneth Kristiansson
ons 8/9 Villa Lidköping BK 10-2 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Per Jakobsson
Johan Bengtsson
tors 9/9 Edsbyns IF 5-6 AIK
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Viktor Grahn
Gustav Olhans
Gustav Bortas
lör 11/9 Katrineholm Bandy 4-4 Falu BS
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Nicklas Jernehed
Mattias Storgärds
Anders Westman
lör 11/9 IK Tellus 6-4 IFK Rättvik
Arena:
Gubbängen Arena
Domare:
Andreas Svensson
Jonas Rinnbäck
Patrik Berglund
lör 11/9 Lidköpings AIK 6-1 Solberg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Håkan Grunditz
Henric Norén
Anton Holmgren
sön 12/9 Lidköpings AIK 12-4 Surte BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christian Lembke
Håkan Grunditz
Örjan Bruce
sön 12/9 ÅbyTjureda IF 15-0 Skirö AIK
Arena:
Åby Erixsson Arena
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Anton Grön
sön 12/9 Örebro SK 7-4 UNIK Bandy
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Henric Norén
David Järvinen
Tomas Ljung
sön 12/9 IK Sirius 4-2 Bollnäs GIF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonas Kandell
Viktor Grahn
Klas Lindqvist
tors 16/9 IFK Vänersborg 2-3 Gripen Trollhättan BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jacob Liljegren
Jonas Kristensen
Andreas Lindvall Viktorsson
tors 16/9 Katrineholm Bandy 2-6 IFK Motala
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
David Järvinen
Jimmy Elwing
Gustaf Brunberg
tors 16/9 IFK Rättvik 7-2 Falu BS
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Gustav Olhans
Mikael Lund
Johannes Winther
fre 17/9 Vetlanda BK 13-2 Nässjö IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Skog
Samuel Pettersson
Jesper Rundberg
fre 17/9 Villa Lidköping BK 16-1 Örebro SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Jonas Kristensen
Andreas Lindvall Viktorsson
lör 18/9 Västanfors IF 3-2 Borlänge Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Andersson
Linus Rydell
Peter Hampus
sön 19/9 IK Sirius 9-3 IFK Motala
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Pavel Silinski
Oscar Haraldsson
Mattias Morberg
sön 19/9 Finspångs AIK 1-5 IF Boltic
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
David Eneland
Erik Schultz
Karl Kindstrand
sön 19/9 IFK Rättvik 2-9 Sandvikens AIK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Gustav Bortas
Gustav Olhans
Jonas Lindberg
sön 19/9 Villa Lidköping BK 7-0 Vetlanda BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Mattias Öhrn
Johan Bengtsson
sön 19/9 Gripen Trollhättan BK 7-5 Stabaek
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Christian Lembke
Andreas Svensson
ons 22/9 Sandvikens AIK 7-4 IK Sirius
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
Jonas Kandell
tors 23/9 Örebro SK 3-1 Finspångs AIK
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Gustaf Brunberg
Jimmy Elwing
Jörgen Wingstedt
tis 28/9 Bollnäs GIF 14-1 Falu BS
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Jonas Lindberg
Gustav Olhans
Andreas Blomqvist
tors 30/9 Katrineholm Bandy 4-5 Akilles
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
Nicklas Jernehed
Peter Persson
Håkan Birgerson
oktober 2021
fre 1/10 Broberg/Söderhamn IF 9-5 Hammarby IF
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Ulrik Bergman
Oscar Haraldsson
Mattias Morberg
lör 2/10 Bollnäs GIF 5-2 Hammarby IF
Arena:
Helsingehus Arena Broberg/Söderhamn
Domare:
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
Pavel Silinski
fre 8/10 IK Sirius 3-4 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonas Kandell
Viktor Grahn
Håkan Birgerson
lör 9/10 Vetlanda BK 6-5 Örebro SK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Jacob Sulasalmi
Ludwig Hallkvist
Örjan Bruce
sön 10/10 TB Västerås 5-2 IF Boltic
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Hanna Hansson
Robert Andersson
Jonas Edström
sön 10/10 Västanfors IF 5-5 Helenelunds IK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Ida Salomonsson
Patrik Widmark
Klas Lindqvist
Kent Eliasson
tis 12/10 Falu BS 5-4 Borlänge Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Mikael Lund
Gustav Olhans
Örjan Winther
tis 12/10 Nässjö IF 6-7 Tranås BOIS
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Axel Davidsson
Jimmy Elwing
Erik Schultz
tors 14/10 Gripen Trollhättan BK 7-3 Frillesås BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Anders Berg
Jonas Kristensen
Oskar Källberg
tors 14/10 Broberg/Söderhamn IF 13-3 Falu BS
Arena:
Helsingehus Arena Söderhamn
Domare:
Mikael Hillerius
Nicklas Jernehed
Viktor Grahn
fre 15/10 Örebro SK 7-4 Lidköpings AIK
Arena:
Behrn Arena Örebro
Domare:
Jörgen Wingstedt
Nicklas Jernehed
Klas Lundgren
fre 15/10 Sandvikens AIK 5-4 IK Tellus
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Internationellt Utbyte
Internationellt Utbyte
Internationellt Utbyte
lör 16/10 IFK Vänersborg 4-7 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Johan Bengtsson
Mattias Öhrn
Anders Berg
lör 16/10 Västanfors IF 4-4 Gustavsbergs IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Linus Rydell
Klas Lindqvist
Oscar Hall
sön 17/10 Villa Lidköping BK 10-7 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Sulasalmi
Jesper Rundberg
Jimmy Elwing
sön 17/10 Nässjö IF 5-5 Frillesås BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Adam Jokinen
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
sön 17/10 UNIK Bandy 11-2 Borlänge Bandy
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Anders Westman
Mattias Storgärds
Jörgen Wingstedt
tis 19/10 Vetlanda BK - IFK Motala
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Skog
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
tors 21/10 AIK - Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Gubbängen Arena
Domare:
Ulrik Bergman
Christoffer Eriksson
Fredrik Johansson
tors 21/10 Edsbyns IF - Bollnäs GIF
Arena:
Svenska Fönster Edsbyn
Domare:
Gustav Bortas
Calle Larshans
Emil Larshans
tors 21/10 IK Sirius - Hammarby IF
Arena:
Studenternas Uppsala
Domare:
Jonas Kandell
Oscar Haraldsson
Patrik Berglund
fre 22/10 Nässjö IF - Akilles
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Axel Davidsson
Örjan Bruce
Anton Grön
fre 22/10 Villa Lidköping BK - IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Daniel Labe
Mattias Öhrn
Andreas Lindvall Viktorsson
fre 22/10 Västanfors IF - Finspångs AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Anders Westman
Jonas Rinnbäck
Patrik Widmark
lör 23/10 Vetlanda BK - Frillesås BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Adam Jokinen
Jesper Rundberg
Örjan Bruce
lör 23/10 Västerås SK - Sandvikens AIK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Mikael Hillerius
Fredrik Johansson
Kenneth Kristiansson
lör 23/10 IFK Motala - Akilles
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Skog
Andreas Pettersson
Samuel Pettersson
lör 23/10 IFK Rättvik - IK Tellus
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Jonas Lindberg
Gustav Bortas
Mattias Morberg
sön 24/10 IK Tellus - Akilles
Arena:
Gubbängen Arena
Domare:
Pavel Silinski
Christoffer Eriksson
Oscar Haraldsson
sön 24/10 UNIK Bandy - Falu BS
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Ida Salomonsson
Klas Lindqvist
Linus Rydell
Håkan Birgerson
sön 24/10 Katrineholm Bandy - Västanfors IF
Arena:
Kronfågel Arena Katrineholm
Domare:
David Eneland
Henric Norén
Erik Schultz
lör 30/10 Skeid Bandy - Mosseruds GF
Arena:
Tingvalla Isstadion
Domare:
Anders Westman
Johan Hedell
Victor Björling
sön 31/10 Mosseruds GF - Skeid Bandy
Arena:
Tingvalla Isstadion
Domare:
Anders Westman
Johan Hedell
Victor Björling

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

22 – 23 januari VM F17 i Lidköping

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer