2022/2023
Div 2 V��sterg��tland

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 6/11
kl. 15:00
Skövde BK 2-2 Gillstad SK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Magnus Lundell
Anton Lundell
Mathias Johansson
lör 6/11
kl. 17:30
Vargöns BK 3-5 Slottsbrons IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Mikael Björkestam
Michael Rosvall
Max Rosvall
sön 7/11
kl. 11:00
BK Wiking 2-9 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mikael Bengtsson
Jonathan Grund
Johan Svensson
fre 12/11
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 6-2 Villa Lidköping BK U
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Mikael Björkestam
Christian Lembke
sön 14/11
kl. 18:20
Slottsbrons IF 3-6 Skövde BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
lör 20/11
kl. 15:00
Villa Lidköping BK U 4-8 Gillstad SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Andrén
Anton Lundell
Magnus Lundell
lör 20/11
kl. 18:45
Vargöns BK 5-2 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Max Rosvall
Michael Rosvall
Axel Gedda
sön 21/11
kl. 11:00
BK Wiking 6-2 Slottsbrons IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Jonathan Grund
Mikael Bengtsson
fre 26/11
kl. 19:00
Otterbäcken/Hajstorp 7-10 Skövde BK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
fre 26/11
kl. 19:30
Gillstad SK 2-5 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Oliver Corcoran
Mikael Bengtsson
lör 27/11
kl. 11:00
Slottsbrons IF 5-2 Villa Lidköping BK U
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
Mikael Olsson
december 2021
lör 4/12
kl. 13:00
Gripen BK Trollhättan B 7-6 Slottsbrons IF
Arena:
Slättbergshallen
lör 4/12
kl. 19:15
Skövde BK 8-4 Vargöns BK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Rasmus Helgesson
Viktor Fritzon
Patrick Nieuwenhuizen
sön 5/12
kl. 18:30
BK Wiking 5-8 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Andrén
Jonathan Grund
Rasmus Helgesson
lör 11/12
kl. 14:15
Slottsbrons IF 6-0 Gillstad SK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Samuel Wakman
lör 11/12
kl. 18:00
Vargöns BK 6-2 BK Wiking
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Oskar Wetterling
sön 12/12
kl. 15:00
Otterbäcken/Hajstorp 11-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
lör 18/12
kl. 15:00
Gripen BK Trollhättan B 17-1 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Jonas Kristensen
Hannah Pettersson
sön 19/12
kl. 11:00
BK Wiking 3-10 Skövde BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Peter Andrén
sön 19/12
kl. 13:30
Villa Lidköping BK U 4-7 Vargöns BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Magnus Lundell
Mathias Johansson
tors 30/12
kl. 19:30
Otterbäcken/Hajstorp 6-6 Slottsbrons IF
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
januari 2022
fre 7/1
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 7-1 Skövde BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Pontus Olsson
Marcus Hector
Oskar Wetterling
lör 8/1
kl. 12:30
Gillstad SK 4-6 Vargöns BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Mikael Bengtsson
Viktor Fritzon
sön 9/1
kl. 12:00
Villa Lidköping BK U 1-8 BK Wiking
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
fre 14/1
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 9-1 BK Wiking
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Oskar Wetterling
Pontus Olsson
lör 15/1
kl. 12:00
Gillstad SK 4-9 Skövde BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mathias Johansson
Magnus Lundell
Anton Lundell
lör 15/1
kl. 14:00
Slottsbrons IF 10-2 Vargöns BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
William Granqvist
Ola Fredriksson
lör 22/1
kl. 14:00
Villa Lidköping BK U 6-5 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Bandybanan
Domare:
Rasmus Helgesson
Patrick Nieuwenhuizen
Marcus Sandgren
lör 22/1
kl. 15:00
Skövde BK 3-6 Slottsbrons IF
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Mathias Johansson
Anton Lundell
Viktor Fritzon
sön 23/1
kl. 11:00
BK Wiking 5-3 Gillstad SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
Johan Svensson
sön 23/1
kl. 19:30
Vargöns BK 2-14 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Oskar Wetterling
Christian Lembke
fre 28/1
kl. 19:00
Skövde BK 5-6 Villa Lidköping BK U
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
Magnus Lundell
sön 30/1
kl. 16:00
Slottsbrons IF 12-2 BK Wiking
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Rasmus Ganebäck
Mikael Olsson
sön 30/1
kl. 17:30
Gillstad SK 5-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Niklas Lundberg
Peter Andrén
Rasmus Helgesson
februari 2022
lör 5/2
kl. 15:00
Skövde BK 11-2 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Peter Andrén
Patrick Nieuwenhuizen
sön 6/2
kl. 16:00
Villa Lidköping BK U 11-7 Slottsbrons IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Johan Svensson
Niklas Lundberg
lör 12/2
kl. 12:00
Slottsbrons IF 8-8 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Robert Andersson
Johan Skog
Petter Åhs
sön 13/2
kl. 13:00
Otterbäcken/Hajstorp 3-4 BK Wiking
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
sön 13/2
kl. 13:45
Vargöns BK 2-9 Skövde BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Viktor Fritzon
ons 16/2
kl. 19:30
Otterbäcken/Hajstorp 6-3 Gillstad SK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Samuel Wakman
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
fre 18/2
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 7-1 Gillstad SK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Oskar Wetterling
Marcus Hector
fre 18/2
kl. 19:30
Villa Lidköping BK U 9-10 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Marcus Sandgren
Niklas Lundberg
Viktor Fritzon
lör 19/2
kl. 12:30
Gillstad SK 2-7 Slottsbrons IF
Arena:
Bandybanan
Domare:
Jonathan Grund
Johan Svensson
Sven-Olof Bly
sön 20/2
kl. 16:30
BK Wiking 7-8 Vargöns BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mathias Johansson
Anton Lundell
Magnus Lundell
ons 23/2
kl. 19:30
Gillstad SK 6-2 BK Wiking
Arena:
Bandybanan
Domare:
Mikael Bengtsson
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
fre 25/2
kl. 20:00
Otterbäcken/Hajstorp 4-12 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
William Granqvist
sön 27/2
kl. 19:30
Vargöns BK 4-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Hannah Pettersson
Pontus Olsson
mars 2022
ons 2/3
kl. 19:30
Skövde BK 8-4 BK Wiking
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Magnus Lundell
Anton Lundell
Mathias Johansson
fre 4/3
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 13-3 Vargöns BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Christian Lembke
Jonas Kristensen
lör 5/3
kl. 15:00
Villa Lidköping BK U 3-7 Skövde BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Rasmus Helgesson
lör 5/3
kl. 18:30
Otterbäcken/Hajstorp 0-5 Vargöns BK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Ola Fredriksson
Ulf Salomonsson
William Granqvist
sön 6/3
kl. 13:30
Gillstad SK 5-7 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Marcus Sandgren
Johan Svensson
lör 12/3
kl. 12:00
BK Wiking 6-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Bandybanan
Domare:
Niklas Lundberg
Rasmus Helgesson
Jonathan Grund
lör 12/3
kl. 13:00
Vargöns BK 7-5 Gillstad SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Andreas Svensson
Tobias Kesselbring
lör 12/3
kl. 17:15
Skövde BK 4-10 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Michael Rosvall
Max Rosvall
sön 13/3
kl. 16:00
Slottsbrons IF 17-4 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Viktor Nilsson
Ola Fredriksson
William Granqvist

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

23 november Arenadag 2022 - Bygg för framtiden! Örebro

December

2–3 december, landskamper Dam, Norge
26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier. Vi finns även på LinkedIn och TikTok.
Facebook Instagram

Sponsorer