2021
Senior, Div 2 V��sterg��tland

# Lag M V O F D P
1 Gripen BK Trollhättan B 14 12 1 1 129-43 25
2 Skövde BK 14 9 1 4 93-63 19
3 Slottsbrons IF 14 8 2 4 100-62 18
4 Vargöns BK 14 7 0 7 64-88 14
5 Otterbäcken/Hajstorp 14 5 1 8 71-114 11
6 BK Wiking 14 5 0 9 57-90 10
7 Villa Lidköping BK U 14 4 1 9 68-94 9
8 Gillstad SK 14 2 2 10 50-78 6

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
lör 6/11
kl. 15:00
Skövde BK 2-2 Gillstad SK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Magnus Lundell
Anton Lundell
Mathias Johansson
lör 6/11
kl. 17:30
Vargöns BK 3-5 Slottsbrons IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Mikael Björkestam
Michael Rosvall
Max Rosvall
sön 7/11
kl. 11:00
BK Wiking 2-9 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mikael Bengtsson
Jonathan Grund
Johan Svensson
fre 12/11
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 6-2 Villa Lidköping BK U
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Mikael Björkestam
Christian Lembke
sön 14/11
kl. 18:20
Slottsbrons IF 3-6 Skövde BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
lör 20/11
kl. 15:00
Villa Lidköping BK U 4-8 Gillstad SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Andrén
Anton Lundell
Magnus Lundell
lör 20/11
kl. 18:45
Vargöns BK 5-2 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Max Rosvall
Michael Rosvall
Axel Gedda
sön 21/11
kl. 11:00
BK Wiking 6-2 Slottsbrons IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Jonathan Grund
Mikael Bengtsson
fre 26/11
kl. 19:00
Otterbäcken/Hajstorp 7-10 Skövde BK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
fre 26/11
kl. 19:30
Gillstad SK 2-5 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Oliver Corcoran
Mikael Bengtsson
lör 27/11
kl. 11:00
Slottsbrons IF 5-2 Villa Lidköping BK U
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
Mikael Olsson
december 2021
lör 4/12
kl. 13:00
Gripen BK Trollhättan B 7-6 Slottsbrons IF
Arena:
Slättbergshallen
lör 4/12
kl. 19:15
Skövde BK 8-4 Vargöns BK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Rasmus Helgesson
Viktor Fritzon
Patrick Nieuwenhuizen
sön 5/12
kl. 18:30
BK Wiking 5-8 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Peter Andrén
Jonathan Grund
Rasmus Helgesson
lör 11/12
kl. 14:15
Slottsbrons IF 6-0 Gillstad SK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Samuel Wakman
lör 11/12
kl. 18:00
Vargöns BK 6-2 BK Wiking
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Oskar Wetterling
sön 12/12
kl. 15:00
Otterbäcken/Hajstorp 11-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
lör 18/12
kl. 15:00
Gripen BK Trollhättan B 17-1 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Jonas Kristensen
Hannah Pettersson
sön 19/12
kl. 11:00
BK Wiking 3-10 Skövde BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Peter Andrén
sön 19/12
kl. 13:30
Villa Lidköping BK U 4-7 Vargöns BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Magnus Lundell
Mathias Johansson
tors 30/12
kl. 19:30
Otterbäcken/Hajstorp 6-6 Slottsbrons IF
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Viktor Nilsson
januari 2022
fre 7/1
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 7-1 Skövde BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Pontus Olsson
Marcus Hector
Oskar Wetterling
lör 8/1
kl. 12:30
Gillstad SK 4-6 Vargöns BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Mikael Bengtsson
Viktor Fritzon
sön 9/1
kl. 12:00
Villa Lidköping BK U 1-8 BK Wiking
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
fre 14/1
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 9-1 BK Wiking
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Oskar Wetterling
Pontus Olsson
lör 15/1
kl. 12:00
Gillstad SK 4-9 Skövde BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mathias Johansson
Magnus Lundell
Anton Lundell
lör 15/1
kl. 14:00
Slottsbrons IF 10-2 Vargöns BK
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
William Granqvist
Ola Fredriksson
lör 22/1
kl. 14:00
Villa Lidköping BK U 6-5 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Bandybanan
Domare:
Rasmus Helgesson
Patrick Nieuwenhuizen
Marcus Sandgren
lör 22/1
kl. 15:00
Skövde BK 3-6 Slottsbrons IF
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Mathias Johansson
Anton Lundell
Viktor Fritzon
sön 23/1
kl. 11:00
BK Wiking 5-3 Gillstad SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
Johan Svensson
sön 23/1
kl. 19:30
Vargöns BK 2-14 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Oskar Wetterling
Christian Lembke
fre 28/1
kl. 19:00
Skövde BK 5-6 Villa Lidköping BK U
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
Magnus Lundell
sön 30/1
kl. 16:00
Slottsbrons IF 12-2 BK Wiking
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Rasmus Ganebäck
Mikael Olsson
sön 30/1
kl. 17:30
Gillstad SK 5-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Niklas Lundberg
Peter Andrén
Rasmus Helgesson
februari 2022
lör 5/2
kl. 15:00
Skövde BK 11-2 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Peter Andrén
Patrick Nieuwenhuizen
sön 6/2
kl. 16:00
Villa Lidköping BK U 11-7 Slottsbrons IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Johan Svensson
Niklas Lundberg
lör 12/2
kl. 12:00
Slottsbrons IF 8-8 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Robert Andersson
Johan Skog
Petter Åhs
sön 13/2
kl. 13:00
Otterbäcken/Hajstorp 3-4 BK Wiking
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
sön 13/2
kl. 13:45
Vargöns BK 2-9 Skövde BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Viktor Fritzon
ons 16/2
kl. 19:30
Otterbäcken/Hajstorp 6-3 Gillstad SK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Samuel Wakman
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
fre 18/2
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 7-1 Gillstad SK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Oskar Wetterling
Marcus Hector
fre 18/2
kl. 19:30
Villa Lidköping BK U 9-10 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Marcus Sandgren
Niklas Lundberg
Viktor Fritzon
lör 19/2
kl. 12:30
Gillstad SK 2-7 Slottsbrons IF
Arena:
Bandybanan
Domare:
Jonathan Grund
Johan Svensson
Sven-Olof Bly
sön 20/2
kl. 16:30
BK Wiking 7-8 Vargöns BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mathias Johansson
Anton Lundell
Magnus Lundell
ons 23/2
kl. 19:30
Gillstad SK 6-2 BK Wiking
Arena:
Bandybanan
Domare:
Mikael Bengtsson
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
fre 25/2
kl. 20:00
Otterbäcken/Hajstorp 4-12 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Otterstrand
Domare:
Ulf Salomonsson
Ola Fredriksson
William Granqvist
sön 27/2
kl. 19:30
Vargöns BK 4-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Hannah Pettersson
Pontus Olsson
mars 2022
ons 2/3
kl. 19:30
Skövde BK 8-4 BK Wiking
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Magnus Lundell
Anton Lundell
Mathias Johansson
fre 4/3
kl. 19:30
Gripen BK Trollhättan B 13-3 Vargöns BK
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Christian Lembke
Jonas Kristensen
lör 5/3
kl. 15:00
Villa Lidköping BK U 3-7 Skövde BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Rasmus Helgesson
lör 5/3
kl. 18:30
Otterbäcken/Hajstorp 0-5 Vargöns BK
Arena:
Billingen Skövde
Domare:
Ola Fredriksson
Ulf Salomonsson
William Granqvist
sön 6/3
kl. 13:30
Gillstad SK 5-7 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Marcus Sandgren
Johan Svensson
lör 12/3
kl. 12:00
BK Wiking 6-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Bandybanan
Domare:
Niklas Lundberg
Rasmus Helgesson
Jonathan Grund
lör 12/3
kl. 13:00
Vargöns BK 7-5 Gillstad SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Andreas Svensson
Tobias Kesselbring
lör 12/3
kl. 17:15
Skövde BK 4-10 Gripen BK Trollhättan B
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Michael Rosvall
Max Rosvall
sön 13/3
kl. 16:00
Slottsbrons IF 17-4 Otterbäcken/Hajstorp
Arena:
Tingvalla Karlstad
Domare:
Viktor Nilsson
Ola Fredriksson
William Granqvist

Turnering- och eventkalender

2022

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

23 – 27 mars VM Dam i Åby

26 – 27 mars Distriktlagsturnering Stockholm

1 – 3 april VM P19 i Katrineholm




Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer