2021
Juniorelitserien, Juniorelitserien

# Lag M V O F D P
1 Edsbyns IF 16 14 1 1 132-53 29
2 Ljusdals BK 16 12 1 3 120-74 25
3 Villa Lidköping BK 16 10 3 3 107-73 23
4 Vetlanda BK 16 10 2 4 123-81 22
5 IK Sirius 16 10 1 5 115-73 21
6 Nässjö IF 16 9 1 6 93-68 19
7 Västerås Bandy 16 8 2 6 104-83 18
8 Sandvikens AIK 16 7 0 9 78-78 14
9 Falu BS 16 5 1 10 70-111 11
10 IFK Motala 16 3 0 13 44-113 6
11 IK Tellus 16 1 0 15 44-119 2
12 IFK Rättvik 16 1 0 15 51-155 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
oktober 2021
lör 23/10
kl. 12:45
IK Sirius 9-9 Falu BS
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Daniel Käck
Mattias Storgärds
Håkan Andersen
sön 24/10
kl. 16:15
Vetlanda BK 6-6 Västerås Bandy
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Jesper Rundberg
Andreas Pettersson
ons 27/10
kl. 19:30
Edsbyns IF 9-2 Falu BS
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Petter Strand
Johnny Sundberg
sön 31/10
kl. 15:00
IK Tellus 3-6 Nässjö IF
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Dennis Lisell
Jonas Rinnbäck
Christoffer Eriksson
november 2021
sön 7/11
kl. 13:00
Sandvikens AIK 5-2 Falu BS
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Stefan Holst
Niklas Wiklander
Hans Hellgren
sön 7/11
kl. 13:15
IK Sirius 7-4 Ljusdals BK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Anders Westman
Linus Eriksson
Axel Eriksson
sön 7/11
kl. 13:30
Villa Lidköping BK 7-3 Nässjö IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Mattias Öhrn
Oscar Bengtsson
Viktor Fritzon
sön 14/11
kl. 13:00
Sandvikens AIK 6-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Mikael Lund
Niklas Wiklander
Andreas Blomqvist
sön 14/11
kl. 14:00
IK Tellus 1-6 Ljusdals BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Robert Andersson
Mattias Storgärds
Victor Björling
sön 14/11
kl. 14:30
IFK Rättvik 2-8 Edsbyns IF
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Thomas Lund
Marcus Åkerblom
Mikael Johansson
sön 14/11
kl. 15:45
Vetlanda BK 7-4 IFK Motala
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
David Eneland
Karl Kindstrand
Christer Karmsjö
ons 17/11
kl. 19:00
Falu BS 8-6 Västerås Bandy
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Andreas Blomqvist
Thomas Borgström
Stefan Holst
lör 20/11
kl. 16:00
Ljusdals BK 5-4 Nässjö IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Oskar Nilsson
Lars Engström
Magnus Lindskog
lör 20/11
kl. 16:00
Edsbyns IF 7-7 Villa Lidköping BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Pär Billsmon
Andreas Blomqvist
Örjan Winther
lör 20/11
kl. 17:00
IFK Rättvik 1-4 IFK Motala
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Marcus Åkerblom
Stefan Holst
Emil Larshans
sön 21/11
kl. 10:00
IFK Rättvik 1-14 Nässjö IF
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Stefan Holst
Örjan Winther
Johannes Winther
sön 21/11
kl. 10:15
Falu BS 2-7 Villa Lidköping BK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Mikael Lund
Anders Bergman
Elisabeth Englund
sön 21/11
kl. 11:00
Ljusdals BK 11-3 IFK Motala
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Hans Hellgren
Mattias Morberg
Petter Strand
sön 21/11
kl. 14:00
IK Tellus 1-9 IK Sirius
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Håkan Andersen
Mattias Storgärds
Anders Westman
sön 21/11
kl. 15:00
Västerås Bandy 7-11 Vetlanda BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Henric Norén
Dennis Blom
Anton Holmgren
ons 24/11
kl. 20:10
Västerås Bandy 5-4 IK Tellus
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Malmström
Nicklas Sikström
Kent Eliasson
Jonas Edström
fre 26/11
kl. 19:30
IFK Rättvik 4-6 Ljusdals BK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Pär Billsmon
Johan Hedell
Jonas Lindberg
sön 28/11
kl. 11:00
Sandvikens AIK 5-9 IK Sirius
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Mattias Morberg
Niklas Wiklander
Emil Larshans
sön 28/11
kl. 11:00
Västerås Bandy 7-4 Villa Lidköping BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Dennis Lisell
Nicklas Sikström
Isak Edenberg
sön 28/11
kl. 13:00
Nässjö IF 5-2 IFK Motala
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Håkan Grunditz
Kristian Svensson
Pierre Sunesson
sön 28/11
kl. 14:00
IK Tellus 3-7 Vetlanda BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Daniel Käck
Mattias Storgärds
Victor Björling
december 2021
lör 4/12
kl. 16:45
Vetlanda BK 2-10 Edsbyns IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Pierre Sunesson
sön 5/12
kl. 09:00
Nässjö IF 2-5 Edsbyns IF
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Pierre Sunesson
sön 5/12
kl. 12:30
IFK Motala 1-5 Västerås Bandy
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Örjan Bruce
Christer Karmsjö
Jimmy Elwing
sön 5/12
kl. 12:45
Vetlanda BK 6-6 Villa Lidköping BK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Christer Hagström
Pierre Sunesson
sön 5/12
kl. 13:00
Ljusdals BK 8-5 Falu BS
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Lars Engström
Magnus Lindskog
Anders Svensson
sön 5/12
kl. 13:45
IK Sirius 8-3 IFK Rättvik
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Oscar Hall
Linus Rydell
Klas Lindqvist
ons 8/12
kl. 20:10
Västerås Bandy 3-7 IK Sirius
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jörgen Wingstedt
Viktor Grahn
Jonas Edström
lör 11/12
kl. 17:00
Nässjö IF 4-10 Västerås Bandy
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Elias Lundquist
Örjan Bruce
David Järvinen
sön 12/12
kl. 13:00
IK Tellus 8-2 IFK Motala
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Petter Åhs
Johan Skog
Håkan Brolin
sön 12/12
kl. 13:30
Villa Lidköping BK 5-1 IFK Rättvik
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Jonathan Grund
sön 12/12
kl. 15:00
Edsbyns IF 5-2 IK Sirius
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Emil Larshans
Mikael Lund
Marcus Åkerblom
tis 14/12
kl. 18:30
Sandvikens AIK 3-4 Ljusdals BK
Arena:
Jernvallen Sandviken
Domare:
Marcus Åkerblom
Pär Billsmon
Örjan Winther
Niklas Wiklander
fre 17/12
kl. 19:00
IFK Motala 3-9 Villa Lidköping BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Magnus Ahlsén
Leif Björklund
fre 17/12
kl. 19:00
Edsbyns IF 4-2 Sandvikens AIK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Johannes Winther
Andreas Blomqvist
Pär Billsmon
lör 18/12
kl. 16:00
Ljusdals BK 7-3 Edsbyns IF
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Oskar Nilsson
Stefan Holst
Johannes Winther
sön 19/12
kl. 11:45
IK Sirius 5-2 Vetlanda BK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Jonas Edström
Daniel Carlfjord
Peter Hampus
sön 19/12
kl. 13:00
Sandvikens AIK 4-3 IK Tellus
Arena:
Jernvallen Sandviken
Domare:
Mattias Morberg
Emil Larshans
Stefan Johansson
ons 22/12
kl. 19:00
Falu BS 7-4 IFK Rättvik
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Marcus Åkerblom
Niklas Wiklander
Örjan Winther
januari 2022
sön 2/1
kl. 10:20
IK Tellus 2-6 IFK Rättvik
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Dennis Lisell
Håkan Andersen
Martin Berglund
tors 6/1
kl. 16:15
IK Sirius 3-6 Nässjö IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Daniel Käck
Robert Andersson
Håkan Andersen
lör 8/1
kl. 15:00
Villa Lidköping BK 8-8 Ljusdals BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
lör 8/1
kl. 15:00
Nässjö IF 13-3 IK Tellus
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Philip Björklund
Karl Kindstrand
Erik Schultz
lör 8/1
kl. 17:15
Vetlanda BK 14-2 Falu BS
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Örjan Bruce
sön 9/1
kl. 10:45
Vetlanda BK 14-4 IK Tellus
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Stefan Bertilsson
Jonny Andersson
Samuel Pettersson
sön 9/1
kl. 11:00
Nässjö IF 6-2 Falu BS
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
David Järvinen
Jimmy Elwing
Anton Grön
sön 9/1
kl. 14:00
IFK Rättvik 1-7 Sandvikens AIK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Stefan Holst
Johannes Winther
Örjan Winther
sön 9/1
kl. 14:30
IFK Motala 3-9 Edsbyns IF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Philip Björklund

Christer Karmsjö
Erik Schultz
sön 9/1
kl. 17:30
Villa Lidköping BK 6-5 IK Sirius
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Anders Berg
Jonas Kristensen
Viktor Fritzon
lör 15/1
kl. 18:00
Villa Lidköping BK 10-2 IK Tellus
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
Christian Lembke
sön 16/1
kl. 13:00
IK Sirius 7-5 Sandvikens AIK
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Peter Persson
Håkan Andersen
Bo Andersson
sön 16/1
kl. 13:15
IFK Motala 6-3 IK Tellus
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Philip Björklund
Christian Bergh
Christer Karmsjö
sön 16/1
kl. 15:00
Edsbyns IF 10-3 Västerås Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Gustav Bortas
Gustav Olhans
Lars Engström
tors 20/1
kl. 17:45
Vetlanda BK 7-5 Nässjö IF
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Niclas Schultz
Samuel Pettersson
Christer Hagström
fre 21/1
kl. 19:30
Ljusdals BK 19-3 IFK Rättvik
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Magnus Lindskog
Petter Strand
Oskar Nilsson
lör 22/1
kl. 17:00
IFK Motala 1-9 Sandvikens AIK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Christian Bergh
Leif Björklund
Philip Björklund
sön 23/1
kl. 16:30
Villa Lidköping BK 6-7 Vetlanda BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Jacob Liljegren
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
ons 26/1
kl. 19:00
Falu BS 2-4 Sandvikens AIK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Marcus Åkerblom
Andreas Blomqvist
Pär Billsmon
Niklas Wiklander
fre 28/1
kl. 20:30
IK Tellus 0-5 Västerås Bandy
Arena:
Gubbängens IP Stockholm
Domare:
Peter Hampus
Robert Andersson
Mattias Storgärds
lör 29/1
kl. 17:00
IFK Motala 4-3 Vetlanda BK
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
David Eneland
Jimmy Elwing
Gustaf Brunberg
sön 30/1
kl. 13:00
Ljusdals BK 10-5 IK Sirius
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Stefan Holst
Johannes Winther
Örjan Winther
sön 30/1
kl. 15:00
Edsbyns IF 8-5 IFK Rättvik
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Anders Svensson
Andreas Blomqvist
februari 2022
tors 3/2
kl. 19:00
Sandvikens AIK 3-4 Västerås Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Andreas Blomqvist
Stefan Holst
Emil Larshans
fre 4/2
kl. 19:00
Nässjö IF 3-4 Villa Lidköping BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Philip Björklund
David Eneland
Christian Bergh
sön 6/2
kl. 13:30
Villa Lidköping BK 10-6 IFK Motala
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Håkan Grunditz
Örjan Bruce
Michael Rosvall
sön 6/2
kl. 15:00
Edsbyns IF 17-2 IK Tellus
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Magnus Lindskog
Petter Strand
Elias Ekström
sön 6/2
kl. 15:15
Falu BS 3-8 IK Sirius
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Gustav Bortas
Andreas Blomqvist
Calle Larshans
sön 6/2
kl. 15:40
Västerås Bandy 10-3 IFK Rättvik
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Dennis Lisell
Mattias Storgärds
Viggo Fridolf
ons 9/2
kl. 19:00
Ljusdals BK 6-5 Sandvikens AIK
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Jonas Lindberg
Oskar Nilsson
Anders Svensson
tors 10/2
kl. 19:00
Edsbyns IF 7-4 Ljusdals BK
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Stefan Johansson
Oskar Nilsson
Magnus Lindskog
lör 12/2
kl. 16:45
Vetlanda BK 6-3 Sandvikens AIK
Arena:
Hydro Arena Vetlanda
Domare:
Andreas Pettersson
Håkan Grunditz
Anton Grön
lör 12/2
kl. 18:00
IK Sirius 5-1 IFK Motala
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Edvin Ludvigsson
Jonatan Vejby
Matviy Khotyaintsev
sön 13/2
kl. 13:00
Falu BS 4-3 IK Tellus
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Calle Larshans
Stefan Holst
Niklas Wiklander
sön 13/2
kl. 13:00
Nässjö IF 7-6 Sandvikens AIK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Ludwig Hallkvist
Jacob Sulasalmi
Johan Bråkenhielm
sön 13/2
kl. 13:30
Villa Lidköping BK 8-5 Västerås Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Christoffer Aidesjö
Magnus Lundell
Marcus Sandgren
ons 16/2
kl. 19:00
IFK Rättvik 7-8 Falu BS
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Magnus Lindskog
Petter Strand
Jonas Lindberg
fre 18/2
kl. 19:00
Falu BS 2-8 Ljusdals BK
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Anders Bergman
Stefan Holst
Emil Larshans
fre 18/2
kl. 19:00
Nässjö IF 7-5 Vetlanda BK
Arena:
Stinsen Arena
Domare:
Örjan Bruce
Adam Jokinen
Andreas Pettersson
sön 20/2
kl. 12:40
Västerås Bandy 17-1 IFK Motala
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Markus Järvenpää
Viktor Grahn
Håkan Nora Johansson
sön 20/2
kl. 13:00
Sandvikens AIK 2-13 Edsbyns IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Marcus Åkerblom
Emil Larshans
Niklas Wiklander
sön 20/2
kl. 14:00
IFK Rättvik 3-22 IK Sirius
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Johannes Winther
Mikael Lund
Calle Larshans
sön 20/2
kl. 14:00
IK Tellus 2-5 Villa Lidköping BK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Ola Fredriksson
Ulf Salomonsson
Johan Hedell
Peter Hampus
ons 23/2
kl. 19:00
Falu BS 4-10 Edsbyns IF
Arena:
ICANIWILL Lugnet Falun
Domare:
Anders Bergman
Niklas Wiklander
Emil Larshans
ons 23/2
kl. 20:10
Västerås Bandy 6-8 Ljusdals BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Edvin Ludvigsson
Markus Järvenpää
Dennis Blom
tors 24/2
kl. 19:30
IFK Motala 0-3 Nässjö IF
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
Leif Björklund
Philip Björklund
Christian Bergh
lör 26/2
kl. 16:00
IFK Rättvik 3-18 Vetlanda BK
Arena:
Rättvik Arena
Domare:
Mikael Lund
Emil Larshans
Johannes Winther
sön 27/2
kl. 11:00
Ljusdals BK 6-8 Vetlanda BK
Arena:
Idrottsparken Ljusdal
Domare:
Calle Larshans
Emil Larshans
Mikael Lund
sön 27/2
kl. 13:00
IK Sirius 4-7 Edsbyns IF
Arena:
Recoverhallen Uppsala
Domare:
Klas Lindqvist
Dennis Lisell
Klas Lundgren
sön 27/2
kl. 14:50
Västerås Bandy 5-5 Nässjö IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Henric Norén
Petter Åhs
Mikael Hillerius
sön 27/2
kl. 17:00
Sandvikens AIK 9-4 IFK Rättvik
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Niklas Wiklander
Örjan Winther
Anders Bergman
mars 2022
fre 4/3
kl. 19:00
IFK Motala 3-8 Falu BS
Arena:
K Bygg Arena
Domare:
David Eneland
Karl Kindstrand
Philip Björklund

Turnering- och eventkalender

2022

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

23 – 27 mars VM Dam i Åby

26 – 27 mars Distriktlagsturnering Stockholm

1 – 3 april VM P19 i Katrineholm




Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer