2021
Division 1, Div 1 V��stra

# Lag M V O F D P
1 Mölndal Bandy 10 8 0 2 60-24 16
2 Blåsuts BK 10 8 0 2 46-27 16
3 Surte BK 10 7 1 2 54-31 15
4 Borås Bandy 10 5 2 3 45-45 12
5 Lidköpings AIK U 10 5 1 4 63-30 11
6 SK Höjden 10 4 2 4 39-29 10
7 Kungälvs SK 10 4 2 4 30-52 10
8 Kungälv Bandy 10 3 2 5 33-51 8
9 Otterbäckens BK 10 2 1 7 32-45 5
10 Sunvära SK 10 2 1 7 29-55 5
11 IFK Vänersborg 10 1 0 9 19-61 2

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
fre 19/11
kl. 19:00
Surte BK 7-2 Kungälvs SK
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Simon Matsson
Per Adolfsson
Börje Karlsson
lör 20/11
kl. 14:15
IFK Vänersborg 2-6 Otterbäckens BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Michael Rosvall
Axel Gedda
sön 21/11
kl. 13:30
Lidköpings AIK U 13-1 Borås Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Rasmus Helgesson
Niklas Lundberg
fre 26/11
kl. 19:00
Surte BK 5-2 Mölndal Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Per Adolfsson
Claes Winberg
Valther Alm
sön 28/11
kl. 12:45
Kungälv Bandy 5-2 IFK Vänersborg
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Valther Alm
sön 28/11
kl. 16:30
Lidköpings AIK U 10-1 Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Hannah Pettersson
Marcus Hector
Michael Rosvall
sön 28/11
kl. 19:30
Blåsuts BK 4-6 Otterbäckens BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Mikael Björkestam
Mikael Fischer
december 2021
lör 4/12
kl. 13:15
Mölndal Bandy 1-2 Blåsuts BK
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Valther Alm
lör 4/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 2-7 Surte BK
Arena:
Otterstrand
Domare:
Henric Norén
Markus Järvenpää
Viktor Nilsson
sön 5/12
kl. 11:00
Kungälvs SK 5-5 Borås Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 5/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg 7-5 Sunvära SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Sven-Olof Bly
Anders Berg
Christian Lembke
sön 5/12
kl. 16:00
SK Höjden 3-3 Lidköpings AIK U
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
tis 7/12
kl. 18:45
Kungälv Bandy 2-4 SK Höjden
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Valther Alm
Michael Rosvall
Tobias Kesselbring
tors 9/12
kl. 20:15
Sunvära SK 1-4 Mölndal Bandy
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Mikael Björkestam
fre 10/12
kl. 19:30
Surte BK 6-5 Lidköpings AIK U
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Tobias Kesselbring
Simon Matsson
Claes Winberg
lör 11/12
kl. 13:00
Sunvära SK 3-3 Kungälvs SK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
Mikael Björkestam
lör 11/12
kl. 14:00
Otterbäckens BK 2-5 Mölndal Bandy
Arena:
Otterstrand
Domare:
William Granqvist
Marcus Letalick
Oscar Hall
sön 12/12
kl. 10:30
SK Höjden 7-1 IFK Vänersborg
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Andreas Svensson
Claes Winberg
sön 12/12
kl. 19:30
Blåsuts BK 8-1 Kungälv Bandy
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 19/12
kl. 13:00
Sunvära SK 7-6 Otterbäckens BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 19/12
kl. 13:00
Borås Bandy 3-5 Blåsuts BK
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Oscar Bengtsson
Valther Alm
sön 19/12
kl. 13:00
Kungälv Bandy 0-8 Surte BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Simon Matsson
Michael Rosvall
Johan Bengtsson
sön 19/12
kl. 16:30
Lidköpings AIK U 16-0 Kungälvs SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
Andreas Svensson
sön 26/12
kl. 11:00
Kungälvs SK 5-4 Kungälv Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Mikael Björkestam
sön 26/12
kl. 13:15
Otterbäckens BK 3-4 Lidköpings AIK U
Arena:
Otterstrand
Domare:
Daniel Carlfjord
Mikael Olsson
Ulf Salomonsson
sön 26/12
kl. 13:15
Surte BK 5-7 Borås Bandy
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Michael Rosvall
Lucas Ekstener
Claes Winberg
sön 26/12
kl. 13:45
Blåsuts BK 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonathan Grund
Sven-Olof Bly
Oskar Wetterling
sön 26/12
kl. 16:00
Mölndal Bandy 5-4 SK Höjden
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Tobias Kesselbring
Valther Alm
Mikael Björkestam
ons 29/12
kl. 19:00
Kungälvs SK 4-2 SK Höjden
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Mikael Björkestam
Michael Rosvall
Valther Alm
tors 30/12
kl. 19:00
Mölndal Bandy 9-6 Borås Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Simon Matsson
januari 2022
sön 2/1
kl. 13:00
Kungälv Bandy 8-2 Sunvära SK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Oscar Bengtsson
Mikael Fischer
Erik Bertilson
sön 2/1
kl. 13:45
IFK Vänersborg 2-6 Surte BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Anders Berg
Marcus Hector
Oskar Wetterling
sön 2/1
kl. 15:00
SK Höjden 3-4 Blåsuts BK
Arena:
Ruddalen
Domare:
Valther Alm
Christian Lembke
Mikael Björkestam
tors 6/1
kl. 13:00
Sunvära SK 5-3 Surte BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
fre 7/1
kl. 19:30
Blåsuts BK 6-2 Kungälvs SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonas Kristensen
Viktor Fritzon
Hannah Pettersson
lör 8/1
kl. 15:00
Surte BK 4-4 SK Höjden
Arena:
Ale Arena Surte
Domare:
Hannah Pettersson
Andreas Svensson
Valther Alm
sön 9/1
kl. 13:00
Sunvära SK 3-4 Blåsuts BK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
sön 9/1
kl. 17:30
Kungälvs SK 1-0 Otterbäckens BK
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Thomas Hofling
Per Jakobsson
Valther Alm
Samuel Silvesjö
sön 9/1
kl. 19:30
Kungälv Bandy 4-4 Borås Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Oscar Bengtsson
Johan Bengtsson
Valther Alm
tis 11/1
kl. 20:00
Borås Bandy 4-0 SK Höjden
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Valther Alm
Andreas Svensson
Samuel Silvesjö
ons 12/1
kl. 19:00
Mölndal Bandy 15-1 Kungälv Bandy
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
tors 13/1
kl. 19:30
SK Höjden 5-2 Sunvära SK
Arena:
Ruddalen
Domare:
Oscar Bengtsson
Mikael Fischer
Valther Alm
tors 13/1
kl. 20:00
Borås Bandy 5-4 Otterbäckens BK
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
fre 14/1
kl. 19:30
Lidköpings AIK U 2-4 Blåsuts BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Viktor Fritzon
Sven-Olof Bly
Patrick Nieuwenhuizen
lör 15/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 0-7 SK Höjden
Arena:
Otterstrand
Domare:
Jonathan Lööf
Elisabeth Englund
Markus Järvenpää
sön 16/1
kl. 13:45
Blåsuts BK 2-3 Surte BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Oscar Bengtsson
Marcus Hector
Christian Lembke
sön 16/1
kl. 14:00
Otterbäckens BK 3-3 Kungälv Bandy
Arena:
Otterstrand
Domare:
Robert Malmström
William Karlsson
Jonas Edström
sön 16/1
kl. 19:30
Kungälvs SK 3-9 Mölndal Bandy
Arena:
Skarpe Nord
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
mars 2022
tors 31/3
kl. 00:00
IFK Vänersborg 2-10 Lidköpings AIK U
Arena:
Arena Vänersborg
tors 31/3
kl. 00:00
Lidköpings AIK U 0-5 Kungälv Bandy
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Jonathan Grund
april 2022
lör 30/4
kl. 00:00
IFK Vänersborg 0-5 Kungälvs SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Marcus Hector
Hannah Pettersson
Christian Lembke
lör 30/4
kl. 00:00
Borås Bandy 5-0 Sunvära SK
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
Magnus Lundell
lör 30/4
kl. 00:00
Borås Bandy 5-0 IFK Vänersborg
Arena:
Bodavallen, Borås
Domare:
Valther Alm
Lucas Ekstener
Michael Rosvall
lör 30/4
kl. 00:00
Mölndal Bandy 5-0 Lidköpings AIK U
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Per Adolfsson
Börje Karlsson
Michael Rosvall
lör 30/4
kl. 01:00
Mölndal Bandy 5-0 IFK Vänersborg
Arena:
Åby Isstadion
Domare:
Michael Rosvall
Valther Alm
Mikael Björkestam

Turnering- och eventkalender

2022

19 – 23 januari VM P21 i Finland (Sverige deltar ej)

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö (inställd)

11 – 13 mars VM F17 i Lidköping

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

23 – 27 mars VM Dam i Åby

26 – 27 mars Distriktlagsturnering Stockholm

1 – 3 april VM P19 i Katrineholm




Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer