2021
Allsvenskan Dam, Allsvenskan Dam S��dra

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK U 14 14 0 0 123-37 28
2 Sunvära SK 14 10 0 4 56-45 20
3 IFK Vänersborg 14 8 1 5 59-44 17
4 Västerås SK U 14 7 1 6 66-46 15
5 VAIK/ÖSK 14 6 2 6 49-52 14
6 Hammarby IF 14 2 4 8 23-57 8
7 Tranås BoIS Dam 14 1 4 9 32-49 6
8 Jönköping Bandy IF 14 1 2 11 30-108 4

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
sön 7/11
kl. 13:45
IFK Vänersborg 1-3 Sunvära SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Pontus Olsson
sön 7/11
kl. 16:30
VAIK/ÖSK 10-0 Jönköping Bandy IF
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Robert Malmström
Jonas Edström
Mikael Olsson
sön 14/11
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 4-11 Västerås SK U
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Christer Hagström
sön 14/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK U 7-3 VAIK/ÖSK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
sön 14/11
kl. 16:20
Hammarby IF 1-10 IFK Vänersborg
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Marcus Letalick
Jonatan Jonsson
Lars Bodin
sön 21/11
kl. 13:45
IFK Vänersborg 4-0 Hammarby IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Hannah Pettersson
Christian Lembke
sön 21/11
kl. 16:00
Villa Lidköping BK U 19-4 Jönköping Bandy IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Oliver Corcoran
Melker Handfast
sön 21/11
kl. 17:00
VAIK/ÖSK 2-2 Tranås BoIS Dam
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
William Granqvist
Robert Malmström
Jonas Edström
fre 26/11
kl. 18:30
IFK Vänersborg 2-11 Villa Lidköping BK U
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Marcus Hector
Hannah Pettersson
sön 28/11
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 2-2 Västerås SK U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Gustaf Brunberg
Jonathan Bergendahl
sön 28/11
kl. 12:15
Hammarby IF 2-2 VAIK/ÖSK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Frans Berner
Mattias Hedvik
Mathias Karlsson
sön 28/11
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 2-4 Sunvära SK
Domare:
Stefan Bertilsson
Thomas Bjerendal
Thomas Pettersson
december 2021
sön 5/12
kl. 13:00
Sunvära SK 7-4 Tranås BoIS Dam
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Claes Winberg
Max Rosvall
lör 11/12
kl. 12:30
Villa Lidköping BK U 7-4 Tranås BoIS Dam
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Jonathan Grund
Patrick Nieuwenhuizen
sön 12/12
kl. 13:00
Sunvära SK 5-1 Hammarby IF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Hannah Pettersson
Valther Alm
sön 12/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg 3-3 Tranås BoIS Dam
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Marcus Hector
sön 12/12
kl. 17:00
VAIK/ÖSK 2-9 Villa Lidköping BK U
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
Johan Hedell
Ida Salomonsson
Rasmus Ganebäck
ons 15/12
kl. 19:00
Tranås BoIS Dam 1-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Thomas Bjerendal
Thomas Pettersson
Axel Davidsson
fre 17/12
kl. 19:00
Jönköping Bandy IF 2-6 Tranås BoIS Dam
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Thomas Bjerendal
lör 18/12
kl. 17:30
Västerås SK U 3-4 Villa Lidköping BK U
Arena:
Hakonplanen
Domare:
Frans Berner
Ove Rinnbäck
Marcus Letalick
sön 19/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg 5-4 VAIK/ÖSK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Jonas Kristensen
Elisabeth Englund
Hannah Pettersson
sön 19/12
kl. 16:20
Hammarby IF 1-5 Villa Lidköping BK U
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Bosse Fasth
Signe Lundell
Mattias Hedvik
sön 26/12
kl. 16:00
Tranås BoIS Dam 2-7 Villa Lidköping BK U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Johan Bråkenhielm
Adam Jokinen
Thomas Bjerendal
januari 2022
tors 6/1
kl. 14:00
VAIK/ÖSK 1-7 Västerås SK U
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
Viktor Nilsson
Ola Fredriksson
Rasmus Ganebäck
lör 8/1
kl. 14:00
VAIK/ÖSK 4-1 Hammarby IF
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Ola Fredriksson
Ulf Salomonsson
Samuel Wakman
fre 14/1
kl. 20:00
Sunvära SK 2-6 IFK Vänersborg
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Julia Thompson
Simon Matsson
Samuel Silvesjö
fre 21/1
kl. 19:00
Hammarby IF 2-3 Västerås SK U
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Bosse Fasth
Jakob Wagman
Gustaf Linder
lör 22/1
kl. 16:15
Tranås BoIS Dam 1-3 IFK Vänersborg
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Gustaf Brunberg
sön 23/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 2-12 Villa Lidköping BK U
Domare:
Christer Karmsjö
Andreas Dahlberg
sön 23/1
kl. 16:20
Hammarby IF 2-3 Sunvära SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Mathias Karlsson
Mattias Hedvik
Lars Bodin
lör 29/1
kl. 12:30
Villa Lidköping BK U 11-1 Hammarby IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Oliver Corcoran
Jonathan Grund
Johan Svensson
lör 29/1
kl. 14:00
Västerås SK U 4-2 Tranås BoIS Dam
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Malmström
Johan Frisk
Jonathan Lööf
sön 30/1
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 1-4 Sunvära SK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
David Järvinen
Jesper Rundberg
Elias Lundquist
sön 30/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 5-8 VAIK/ÖSK
Domare:
Anton Grön
Christer Hagström
februari 2022
tors 3/2
kl. 20:00
Västerås SK U 3-4 Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Markus Järvenpää
William Granqvist
Samuel Wakman
lör 5/2
kl. 13:00
Sunvära SK 6-3 Västerås SK U
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Ronny Gunnarsson
Jens Kihlman
sön 6/2
kl. 11:00
Villa Lidköping BK U 7-5 Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Magnus Lundell
Mathias Johansson
Anton Lundell
sön 6/2
kl. 14:00
Hammarby IF 1-1 Jönköping Bandy IF
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Signe Lundell
Johan Hedell
Jonatan Jonsson
Anders Westman
sön 6/2
kl. 15:00
VAIK/ÖSK 3-1 IFK Vänersborg
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Ulf Salomonsson
Mikael Olsson
Mikael Johansson
sön 13/2
kl. 11:00
Hammarby IF 1-1 Tranås BoIS Dam
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Elisabeth Englund
Robert Malmström
Johan Hedell
sön 13/2
kl. 14:30
Västerås SK U 2-3 Sunvära SK
Arena:
Hakonplanen
Domare:
Axel Eriksson
Lars Bodin
fre 18/2
kl. 19:20
Västerås SK U 7-3 IFK Vänersborg
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Harri Pasuri
Peter Carsbo
Signe Lundell
lör 19/2
kl. 13:00
Sunvära SK 5-1 VAIK/ÖSK
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Jens Kihlman
Ronny Gunnarsson
sön 20/2
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 2-3 VAIK/ÖSK
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Elias Lundquist
Christer Hagström
Thomas Bjerendal
sön 20/2
kl. 13:00
Sunvära SK 4-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Michael Rosvall
Julia Thompson
Max Rosvall
sön 20/2
kl. 13:45
IFK Vänersborg 3-2 Västerås SK U
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Claes Winberg
Mikael Björkestam
Hanna Björkestam
fre 25/2
kl. 19:30
Villa Lidköping BK U 7-1 IFK Vänersborg
Arena:
Isstadion Lidköping
Domare:
Sven-Olof Bly
Oliver Corcoran
Viktor Fritzon
fre 25/2
kl. 20:20
Västerås SK U 4-2 VAIK/ÖSK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Tommy Åkesson
Bo Andersson
Robert Malmström
lör 26/2
kl. 15:00
Jönköping Bandy IF 4-4 Hammarby IF
Domare:
Anton Grön
Örjan Bruce
Adam Jokinen
lör 26/2
kl. 15:30
Villa Lidköping BK U 8-4 Västerås SK U
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Niklas Lundberg
Oliver Corcoran
Peter Andrén
sön 27/2
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 1-2 Hammarby IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Adam Jokinen
Pierre Sunesson
Thomas Bjerendal
sön 27/2
kl. 13:45
IFK Vänersborg 12-0 Jönköping Bandy IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Hannah Pettersson
Christian Lembke
Marcus Hector
sön 27/2
kl. 16:00
VAIK/ÖSK 4-2 Sunvära SK
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Anders Westman
Håkan Andersen
Peter Hampus
mars 2022
lör 5/3
kl. 16:00
Sunvära SK 3-9 Villa Lidköping BK U
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Julia Thompson
Stefan Månsson
Valther Alm
Michael Rosvall
sön 6/3
kl. 12:00
Västerås SK U 11-2 Jönköping Bandy IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Dennis Blom
William Granqvist
Jonathan Lööf
april 2022
lör 30/4
kl. 00:00
Jönköping Bandy IF 0-5 IFK Vänersborg
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Jonny Andersson

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8–9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

8–9 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 1 (Edsbyn, Sandviken, Stockholm, Nässjö)

14–16 oktober, Trenationsturnering, Nässjö, Sverige

15–16 oktober, Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

15–16 oktober, Svenska Cupen Junior slutspel, Edsbyn

22–23 oktober, Supercupen slutspel, Karlstad

29–30 oktober, Svenska Cupen Ungdom Omgång 2 (Edsbyn, Stockholm, Vänersborg, Vetlanda)

November

December

26–28 december Mini World Cup, Vetlanda

Januari 2023

20–21 januari, Trenationsturnering, Finland

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer