2021
Allsvenskan Dam, Allsvenskan Dam S��dra

# Lag M V O F D P
1 Villa Lidköping BK U 3 3 0 0 37-9 6
2 VAIK/ÖSK 4 1 2 1 17-11 4
3 Sunvära SK 2 2 0 0 7-3 4
4 IFK Vänersborg 4 2 0 2 17-15 4
5 Västerås SK U 2 1 1 0 13-6 3
6 Tranås BoIS Dam 2 0 2 0 4-4 2
7 Hammarby IF 3 0 1 2 3-16 1
8 Jönköping Bandy IF 4 0 0 4 10-44 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
november 2021
sön 7/11
kl. 13:45
IFK Vänersborg 1-3 Sunvära SK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Pontus Olsson
sön 7/11
kl. 16:30
VAIK/ÖSK 10-0 Jönköping Bandy IF
Arena:
Tingvalla, Karlstad
Domare:
Robert Malmström
Jonas Edström
Mikael Olsson
sön 14/11
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 4-11 Västerås SK U
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
Christer Hagström
sön 14/11
kl. 15:30
Villa Lidköping BK U 7-3 VAIK/ÖSK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Sven-Olof Bly
Viktor Fritzon
sön 14/11
kl. 16:20
Hammarby IF 1-10 IFK Vänersborg
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Marcus Letalick
Jonatan Jonsson
Lars Bodin
sön 21/11
kl. 13:45
IFK Vänersborg 4-0 Hammarby IF
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Hannah Pettersson
Christian Lembke
sön 21/11
kl. 16:00
Villa Lidköping BK U 19-4 Jönköping Bandy IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Oliver Corcoran
Melker Handfast
sön 21/11
kl. 17:00
VAIK/ÖSK 2-2 Tranås BoIS Dam
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
William Granqvist
Robert Malmström
Jonas Edström
fre 26/11
kl. 18:30
IFK Vänersborg 2-11 Villa Lidköping BK U
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Christian Lembke
Marcus Hector
Hannah Pettersson
sön 28/11
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam 2-2 Västerås SK U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Gustaf Brunberg
Jonathan Bergendahl
sön 28/11
kl. 12:15
Hammarby IF 2-2 VAIK/ÖSK
Arena:
Zinkensdamms IP
Domare:
Frans Berner
Mattias Hedvik
Mathias Karlsson
sön 28/11
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF 2-4 Sunvära SK
Domare:
Stefan Bertilsson
Thomas Bjerendal
Thomas Pettersson
december 2021
sön 5/12
kl. 13:00
Sunvära SK - Tranås BoIS Dam
Arena:
Sjöaremossen
lör 11/12
kl. 12:30
Villa Lidköping BK U - Tranås BoIS Dam
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Rasmus Helgesson
Jonathan Grund
Patrick Nieuwenhuizen
sön 12/12
kl. 13:00
Sunvära SK - Hammarby IF
Arena:
Sjöaremossen
sön 12/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg - Tranås BoIS Dam
Arena:
Arena Vänersborg
sön 12/12
kl. 17:00
VAIK/ÖSK - Villa Lidköping BK U
Arena:
Berhn Arena Örebro
Domare:
Johan Hedell
Ida Salomonsson
Rasmus Ganebäck
sön 12/12
kl. 18:20
Västerås SK U - Jönköping Bandy IF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Axel Eriksson
Ove Rinnbäck
Bo Andersson
ons 15/12
kl. 19:00
Tranås BoIS Dam - Jönköping Bandy IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Patrik Bergemalm
Thomas Bjerendal
fre 17/12
kl. 19:00
Jönköping Bandy IF - Tranås BoIS Dam
Domare:
Håkan Grunditz
Anton Grön
Pierre Sunesson
lör 18/12
kl. 17:30
Västerås SK U - Villa Lidköping BK U
Arena:
Hakonplanen
Domare:
Bosse Fasth
Frans Berner
Ove Rinnbäck
sön 19/12
kl. 13:40
Västerås SK U - Tranås BoIS Dam
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Robert Malmström
Dennis Blom
Tommy Åkesson
sön 19/12
kl. 13:45
IFK Vänersborg - VAIK/ÖSK
Arena:
Arena Vänersborg
sön 19/12
kl. 16:20
Hammarby IF - Villa Lidköping BK U
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
Domare:
Bosse Fasth
Signe Lundell
Mattias Hedvik
sön 26/12
kl. 16:00
Tranås BoIS Dam - Villa Lidköping BK U
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Håkan Grunditz
Johan Bråkenhielm
Andreas Dahlberg
januari 2022
tors 6/1
kl. 14:00
VAIK/ÖSK - Västerås SK U
Arena:
Berhn Arena Örebro
fre 7/1
kl. 19:30
Villa Lidköping BK U - IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
fre 7/1
kl. 20:00
Sunvära SK - Jönköping Bandy IF
Arena:
Sjöaremossen
lör 8/1
kl. 14:00
VAIK/ÖSK - Hammarby IF
Arena:
Tingvalla, Karlstad
sön 9/1
kl. 15:00
Västerås SK U - IFK Vänersborg
Arena:
Hakonplanen
fre 14/1
kl. 20:00
Sunvära SK - IFK Vänersborg
Arena:
Sjöaremossen
sön 16/1
kl. 13:00
Sunvära SK - VAIK/ÖSK
Arena:
Sjöaremossen
sön 16/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF - Hammarby IF
fre 21/1
kl. 19:00
Hammarby IF - Västerås SK U
Arena:
Zinkensdamms IP
lör 22/1
kl. 16:15
Tranås BoIS Dam - IFK Vänersborg
Arena:
OEM Arena, Tranås
Domare:
Christer Karmsjö
Philip Björklund
Gustaf Brunberg
sön 23/1
kl. 16:20
Hammarby IF - Sunvära SK
Arena:
Gubbängens Skridsko- och Bandyhall
fre 28/1
kl. 20:00
Sunvära SK - Villa Lidköping BK U
Arena:
Sjöaremossen
sön 30/1
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam - Sunvära SK
Arena:
OEM Arena, Tranås
sön 30/1
kl. 13:30
Villa Lidköping BK U - Hammarby IF
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
sön 30/1
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF - VAIK/ÖSK
februari 2022
tors 3/2
kl. 20:00
Västerås SK U - Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
lör 5/2
kl. 13:00
Sunvära SK - Västerås SK U
Arena:
Sjöaremossen
Domare:
Mikael Fischer
Mikael Björkestam
Valther Alm
sön 6/2
kl. 11:00
Villa Lidköping BK U - Sunvära SK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Patrick Nieuwenhuizen
Melker Handfast
Oliver Corcoran
sön 6/2
kl. 14:00
Hammarby IF - Jönköping Bandy IF
Arena:
Zinkensdamms IP
sön 6/2
kl. 15:00
VAIK/ÖSK - IFK Vänersborg
Arena:
Tingvalla, Karlstad
sön 13/2
kl. 11:00
Hammarby IF - Tranås BoIS Dam
Arena:
Zinkensdamms IP
sön 13/2
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF - IFK Vänersborg
sön 13/2
kl. 14:30
Västerås SK U - Sunvära SK
Arena:
Hakonplanen
sön 20/2
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam - VAIK/ÖSK
Arena:
OEM Arena, Tranås
sön 20/2
kl. 13:45
IFK Vänersborg - Västerås SK U
Arena:
Arena Vänersborg
sön 20/2
kl. 14:00
Jönköping Bandy IF - Villa Lidköping BK U
fre 25/2
kl. 20:00
Västerås SK U - VAIK/ÖSK
Arena:
ABB Arena Västerås
lör 26/2
kl. 12:30
Villa Lidköping BK U - Västerås SK U
Arena:
Isstadion Lidköping
sön 27/2
kl. 12:00
Tranås BoIS Dam - Hammarby IF
Arena:
OEM Arena, Tranås
sön 27/2
kl. 13:45
IFK Vänersborg - Jönköping Bandy IF
Arena:
Arena Vänersborg
sön 27/2
kl. 16:00
VAIK/ÖSK - Sunvära SK
Arena:
Tingvalla, Karlstad

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

14 – 16 oktober ExTe-Cupen i Ljusdal

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

16 – 17 oktober Svenska Cupen Junior slutspel i Lidköping

23 – 24 oktober Finalspel Super Cupen i Bandyallsvenskan i Katrineholm

3 – 5 december Dambandymeeting och landskamper i Skövde

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

21 – 23 januari VM F17 i Lidköping

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer