2020
Tr��ningsmatcher Elitserien och Bandyallsvenskan, Tr��ningsmatcher Elitserien och Bandyallsvenskan

# Lag M V O F D P
1 Broberg/Söderhamn IF 8 6 0 2 48-35 12
2 IK Sirius 10 4 2 4 52-55 10
3 Gripen Trollhättan BK 7 4 1 2 35-24 9
4 TB Västerås 6 3 2 1 31-15 8
5 Hammarby IF 5 4 0 1 34-19 8
6 Edsbyns IF 6 4 0 2 43-29 8
7 Vetlanda BK 5 4 0 1 32-19 8
8 AIK 5 4 0 1 32-20 8
9 Villa Lidköping BK 4 3 1 0 32-15 7
10 Bollnäs GIF 6 3 1 2 32-18 7
11 Lidköpings AIK 8 3 1 4 30-38 7
12 IFK Vänersborg 4 3 0 1 25-8 6
13 Västanfors IF 5 3 0 2 34-27 6
14 Nässjö IF 7 2 2 3 33-26 6
15 Sandvikens AIK 6 2 1 3 26-29 5
16 IFK Rättvik 5 2 1 2 20-26 5
17 Frillesås BK 7 2 1 4 24-42 5
18 Katrineholm Bandy 4 2 0 2 25-15 4
19 IFK Motala 3 2 0 1 15-9 4
20 IFK Kungälv 3 1 2 0 12-10 4
21 IF Boltic 2 2 0 0 9-7 4
22 Västerås SK 4 2 0 2 17-23 4
23 Jönköping Bandy 5 1 1 3 11-28 3
24 Kalix Bandy 2 1 0 1 14-7 2
25 ÅbyTjureda IF 3 1 0 2 15-13 2
26 UNIK Bandy 2 1 0 1 9-9 2
27 Örebro SK 2 1 0 1 11-13 2
28 Ljusdals BK 3 1 0 2 12-22 2
29 IK Tellus 7 1 0 6 19-47 2
30 Tranås BoIS 2 0 1 1 7-8 1
31 Falu BS 5 0 1 4 14-29 1
32 Köpings IS 0 0 0 0 0-0 0
33 Ready 0 0 0 0 0-0 0
34 Solberg 0 0 0 0 0-0 0
35 Stabaek 0 0 0 0 0-0 0
36 Helenelunds IK 1 0 0 1 3-6 0
37 Surte BK 1 0 0 1 0-3 0
38 Finspångs AIK 1 0 0 1 4-9 0
39 Gustavsbergs IF 1 0 0 1 4-12 0
40 GT/76 2 0 0 2 8-17 0
41 Borlänge Bandy 2 0 0 2 5-14 0
42 Edsbyns IF P19 1 0 0 1 1-11 0
43 Skirö AIK 2 0 0 2 2-23 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
22/08/2020 TB Västerås 3-3 Falu BS
23/08/2020 AIK 4-6 Västerås SK
25/08/2020 Broberg/Söderhamn IF 5-6 Edsbyns IF
28/08/2020 IFK Rättvik 4-7 Broberg/Söderhamn IF
29/08/2020 TB Västerås 3-3 Lidköpings AIK
02/09/2020 Villa Lidköping BK 13-2 Frillesås BK
03/09/2020 IFK Rättvik 2-13 Edsbyns IF
03/09/2020 Broberg/Söderhamn IF 9-1 Falu BS
05/09/2020 IK Sirius 5-3 IK Tellus
05/09/2020 IFK Vänersborg 5-2 Frillesås BK
05/09/2020 Nässjö IF 2-5 Lidköpings AIK
05/09/2020 Katrineholm Bandy 7-3 Västanfors IF
05/09/2020 IFK Rättvik 1-1 Bollnäs GIF
06/09/2020 GT/76 6-7 Västanfors IF
06/09/2020 Gripen Trollhättan BK 10-0 Jönköping Bandy
06/09/2020 TB Västerås 6-3 Helenelunds IK
11/09/2020 Villa Lidköping BK 7-2 Gripen Trollhättan BK
11/09/2020 IFK Rättvik 8-2 Borlänge Bandy
12/09/2020 ÅbyTjureda IF 11-2 Skirö AIK
12/09/2020 UNIK Bandy 2-3 IF Boltic
12/09/2020 Gripen Trollhättan BK 3-0 Surte BK
13/09/2020 IFK Vänersborg 9-2 Örebro SK
13/09/2020 IK Sirius 8-3 Hammarby IF
13/09/2020 IK Tellus 4-3 TB Västerås
15/09/2020 Vetlanda BK 6-5 Nässjö IF
15/09/2020 Broberg/Söderhamn IF 4-3 Sandvikens AIK
18/09/2020 IK Sirius 5-5 Sandvikens AIK
18/09/2020 Örebro SK 9-4 Finspångs AIK
19/09/2020 Nässjö IF 2-5 Frillesås BK
19/09/2020 Hammarby IF - Broberg/Söderhamn IF
20/09/2020 Tranås BoIS 3-4 Jönköping Bandy
20/09/2020 Västerås SK 10-6 IK Sirius
24/09/2020 Sandvikens AIK 9-6 Edsbyns IF
24/09/2020 Lidköpings AIK 4-6 Frillesås BK
25/09/2020 Nässjö IF 4-4 Tranås BoIS
25/09/2020 Villa Lidköping BK 6-5 Vetlanda BK
27/09/2020 Frillesås BK 4-4 Gripen Trollhättan BK
29/09/2020 Broberg/Söderhamn IF - Bollnäs GIF
02/10/2020 IFK Vänersborg 8-0 Lidköpings AIK
04/10/2020 IK Sirius 3-8 AIK
04/10/2020 Gripen Trollhättan BK - Solberg
04/10/2020 IFK Kungälv 5-3 Lidköpings AIK
04/10/2020 TB Västerås 8-0 Västerås SK
06/10/2020 ÅbyTjureda IF 2-6 Vetlanda BK
07/10/2020 Nässjö IF 12-0 Skirö AIK
08/10/2020 IK Tellus 1-12 Hammarby IF
08/10/2020 Edsbyns IF 8-2 Sandvikens AIK
10/10/2020 UNIK Bandy 7-6 Västanfors IF
10/10/2020 Vetlanda BK 6-2 IFK Motala
10/10/2020 Hammarby IF 8-4 Broberg/Söderhamn IF
11/10/2020 IK Sirius 7-4 Falu BS
11/10/2020 IK Tellus 2-5 Ljusdals BK
11/10/2020 GT/76 2-10 Katrineholm Bandy
14/10/2020 Bollnäs GIF 5-3 Falu BS
15/10/2020 Broberg/Söderhamn IF 7-5 Ljusdals BK
16/10/2020 IK Sirius 6-6 Villa Lidköping BK
16/10/2020 Sandvikens AIK 5-1 Västerås SK
16/10/2020 Edsbyns IF 5-7 AIK
16/10/2020 Katrineholm Bandy 5-6 IF Boltic
17/10/2020 Vetlanda BK 9-4 Frillesås BK
18/10/2020 IK Sirius 4-3 Bollnäs GIF
18/10/2020 IK Tellus 2-8 IFK Motala
18/10/2020 TB Västerås 8-2 Jönköping Bandy
18/10/2020 Gustavsbergs IF 4-12 Västanfors IF
18/10/2020 Lidköpings AIK 5-6 Gripen Trollhättan BK
23/10/2020 Nässjö IF 4-4 IFK Kungälv
23/10/2020 IFK Rättvik 5-3 Falu BS
23/10/2020 Bollnäs GIF 13-2 Ljusdals BK
24/10/2020 Bollnäs GIF 6-3 Kalix Bandy
25/10/2020 IFK Kungälv 3-3 Jönköping Bandy
25/10/2020 Edsbyns IF P19 1-11 Kalix Bandy
25/10/2020 Västanfors IF 6-3 Borlänge Bandy
25/10/2020 Gripen Trollhättan BK 5-2 ÅbyTjureda IF
25/10/2020 Katrineholm Bandy 3-4 Lidköpings AIK
28/10/2020 Broberg/Söderhamn IF 6-5 IK Sirius
29/10/2020 Sandvikens AIK - Bollnäs GIF
31/10/2020 IK Tellus 4-8 AIK
05/11/2020 Edsbyns IF 5-4 Bollnäs GIF
06/11/2020 Sandvikens AIK 2-5 AIK
06/11/2020 Broberg/Söderhamn IF 6-3 IK Tellus
07/11/2020 Hammarby IF 7-3 IK Sirius
08/11/2020 TB Västerås - Västanfors IF
08/11/2020 IFK Motala 5-1 Frillesås BK
10/11/2020 Hammarby IF 4-3 IFK Vänersborg
13/11/2020 Nässjö IF 4-2 Jönköping Bandy
14/11/2020 Gripen Trollhättan BK 5-6 Lidköpings AIK

Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

3 – 5 december VM F17 i Lidköping (framflyttat, datum ej fastställt)

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer