2016
Tr��ningsmatcher Elitserien, Tr��ningsmatcher Elitserien

# Lag M V O F D P
1 Broberg/Söderhamn IF 1 1 0 0 11-2 2
2 Hammarby IF 1 1 0 0 4-3 2
3 IK Sirius 2 1 0 1 7-11 2
4 Akilles 0 0 0 0 0-0 0
5 Baikal 0 0 0 0 0-0 0
6 Bollnäs GIF 0 0 0 0 0-0 0
7 Borlänge Bandy 0 0 0 0 0-0 0
8 Edsbyns IF 0 0 0 0 0-0 0
9 Falu BS 0 0 0 0 0-0 0
10 Frillesås/Sunvära 0 0 0 0 0-0 0
11 Gripen Trollhättan BK 0 0 0 0 0-0 0
12 IFK Kungälv 0 0 0 0 0-0 0
13 IFK Motala 0 0 0 0 0-0 0
14 IFK Vänersborg 0 0 0 0 0-0 0
15 Jönköping Bandy 0 0 0 0 0-0 0
16 Jenisej 0 0 0 0 0-0 0
17 Kalix Bandy 0 0 0 0 0-0 0
18 Ljusdals BK 0 0 0 0 0-0 0
19 Neftyanik 0 0 0 0 0-0 0
20 Örebro SK 0 0 0 0 0-0 0
21 Sandvikens AIK 0 0 0 0 0-0 0
22 TB Västerås 0 0 0 0 0-0 0
23 Tranås BoIS 0 0 0 0 0-0 0
24 Västerås SK 0 0 0 0 0-0 0
25 Vetlanda BK 0 0 0 0 0-0 0
26 Villa Lidköping BK 0 0 0 0 0-0 0
27 IK Tellus 2 0 0 2 3-9 0

Spelade matcher

Datum Lag 1 Resultat Lag 2
augusti 2016
ons 31/8
kl. 19:00
IFK Vänersborg - IFK Kungälv
Arena:
Arena Vänersborg
ons 31/8
kl. 19:00
Villa Lidköping BK - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
Domare:
Andreas Broberg
Håkan Nora Johansson
Jörgen Wingstedt
september 2016
fre 2/9
kl. 17:50
TB Västerås - Falu BS
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Andreas Broberg
Jonas Jonsson
Thomas Persson
fre 2/9
kl. 19:00
Villa Lidköping BK - IFK Vänersborg
Arena:
Sparbanken Lidköping Arena
lör 3/9
kl. 14:00
Broberg/Söderhamn IF - IK Tellus
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Mattias Morberg
Fredrik Johansson
Christer Östling
Tomas Behlander
sön 4/9
kl. 14:20
Västerås SK - Bollnäs GIF
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Gustav Ingolfson
Jörgen Wingstedt
Håkan Nora Johansson
sön 4/9
kl. 18:30
Edsbyns IF - Borlänge Bandy
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Stefan Johansson
Lars Engström
Hans Hellgren
tis 6/9
kl. 19:00
Edsbyns IF - Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Svenska Fönster Arena Edsbyn
Domare:
Hans Hellgren
Lars Engström
Tomas Behlander
ons 7/9
kl. 19:00
Sandvikens AIK - Bollnäs GIF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ulrik Bergman
Mattias Morberg
Jörgen Jansson
tors 8/9
kl. 19:00
Vetlanda BK - Jönköping Bandy
Arena:
Sapa Arena
Domare:
Adam Jokinen
Robin Sörensson
Andreas Pettersson
lör 10/9
kl. 12:45
IK Sirius - Ljusdals BK
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Mikael Hillerius
Christoffer Gille
Andreas Björkman
lör 10/9
kl. 17:30
Hammarby IF 4-3 IK Tellus
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Ulrik Bergman
Kenneth Kristiansson
Patrik Berglund
sön 11/9
kl. 15:30
Broberg/Söderhamn IF - Borlänge Bandy
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Jonas Kandell
Thomas Persson
Jonas Jonsson
sön 11/9
kl. 20:00
Gripen Trollhättan BK - IFK Kungälv
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Daniel Labe
Andreas Lindvall Viktorsson
Alexander Sörensen
tis 13/9
kl. 17:00
IK Sirius - Västerås SK
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Hans Hellgren
Håkan Birgerson
Tomas Behlander
ons 14/9
kl. 19:00
IFK Vänersborg - Gripen Trollhättan BK
Arena:
Arena Vänersborg
Domare:
Mikael Karlsson
Per Jakobsson
Alexander Sörensen
ons 14/9
kl. 19:00
Sandvikens AIK - Hammarby IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Ulrik Bergman
Andreas Björkman
Christoffer Gille
lör 17/9
kl. 11:30
Vetlanda BK - Hammarby IF
Arena:
Sapa Arena
Domare:
Valdemar Olsson
Robin Sörensson
Örjan Bruce
lör 17/9
kl. 14:20
TB Västerås - Gripen Trollhättan BK
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Jonas Kandell
Jörgen Wingstedt
Håkan Nora Johansson
sön 18/9
kl. 15:30
IK Sirius - TB Västerås
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Andreas Broberg
Thomas Persson
Christoffer Gille
ons 21/9
kl. 19:00
Broberg/Söderhamn IF - TB Västerås
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Kenneth Kristiansson
Fredrik Johansson
Ulrik Bergman
fre 23/9
kl. 18:00
Vetlanda BK - IFK Vänersborg
Arena:
Sapa Arena
Domare:
Niclas Schultz
Andreas Pettersson
Gustaf Brunberg
lör 24/9
kl. 12:00
Västerås SK - Villa Lidköping BK
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Jonas Kandell
Jonas Jonsson
Thomas Persson
lör 24/9
kl. 16:30
IK Sirius - IFK Motala
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Andreas Björkman
Ulrik Bergman
Christoffer Gille
sön 25/9
kl. 11:30
Villa Lidköping BK - Sandvikens AIK
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Mikael Hillerius
Christoffer Gille
Håkan Birgerson
sön 25/9
kl. 15:00
Bollnäs GIF - Hammarby IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Jörgen Jansson
Tomas Behlander
Lars Engström
tors 29/9
kl. 19:30
TB Västerås - IK Tellus
Arena:
ABB Arena Västerås
Domare:
Roland Fager
Jonas Jonsson
Thomas Persson
fre 30/9
kl. 18:00
IK Sirius 2-11 Broberg/Söderhamn IF
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Håkan Birgerson
Patrik Berglund
Andreas Broberg
fre 30/9
kl. 19:00
Gripen Trollhättan BK - IFK Kungälv
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Anders Kristiansson
Robert(1) Andersson
Jonas Kristensen
oktober 2016
lör 1/10
kl. 14:30
Örebro SK - TB Västerås
Arena:
Behrn Arena
Domare:
Tomas Ljung
Michael Kåretun
Gustav Bortas
ons 5/10
kl. 19:00
Sandvikens AIK - Broberg/Söderhamn IF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Roland Fager
Thomas Persson
Jonas Jonsson
fre 7/10
kl. 19:30
Sandvikens AIK - IFK Motala
Arena:
Göransson Arena Sandviken
Domare:
Tomas Behlander
Mattias Morberg
Jörgen Jansson
fre 7/10
kl. 20:15
Hammarby IF - Jenisej
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Andreas Björkman
Hans Hellgren
Keijo Hyvärinen
lör 8/10
kl. 14:00
Gripen Trollhättan BK - Tranås BoIS
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Christoffer Aidesjö
Oskar Aronsson
Carl-Johan Vilsson
sön 9/10
kl. 13:45
IK Sirius - Baikal
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Jonas Kandell
Nicklas Sikström
Kenneth Kristiansson
tis 11/10
kl. 14:00
Jenisej - TB Västerås
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Mattias Morberg
Jörgen Jansson
Gustav Ingolfson
tors 13/10
kl. 19:30
Gripen Trollhättan BK - Frillesås/Sunvära
Arena:
Slättbergshallen
Domare:
Andreas Lindvall Viktorsson
Oscar Stenberg
Jacob Liljegren
fre 14/10
kl. 19:00
IK Sirius 5-0 IK Tellus
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Tomas Behlander
Patrik Berglund
Kenneth Kristiansson
sön 16/10
kl. 15:20
TB Västerås - Kalix Bandy
Arena:
ABB Arena Västerås
tors 20/10
kl. 14:00
IK Sirius - Akilles
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Jörgen Wingstedt
Andreas Broberg
Andreas Björkman
fre 21/10
kl. 13:45
Hammarby IF - TB Västerås
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Jörgen Jansson
Ulrik Bergman
Mattias Morberg
sön 23/10
kl. 15:30
IK Sirius - Bollnäs GIF
Arena:
RELITA Hallen
Domare:
Fredrik Johansson
Håkan Birgerson
Mikael Hillerius
augusti 2017
lör 19/8
kl. 15:00
Hammarby IF - Gripen Trollhättan BK
Arena:
ABB Arena Västerås
sön 27/8
kl. 15:00
Västerås SK - Hammarby IF
Arena:
ABB Arena Västerås
september 2017
tis 5/9
kl. 17:00
Hammarby IF - Jenisej
Arena:
ABB Arena Västerås
lör 23/9
kl. 16:20
Hammarby IF - Bollnäs GIF
Arena:
Göransson Arena Sandviken
oktober 2017
mån 9/10
kl. 14:00
Hammarby IF - Baikal
Arena:
RELITA Hallen
lör 21/10
kl. 15:00
Hammarby IF - IFK Vänersborg
Arena:
ABB Arena Västerås

Turnering- och eventkalender

2022

Augusti

27–28 augusti Bandyforum Elit 2022 - Elittränarträff dam och herr

September

8-9 september, landslagssamling för U21 Herr och herrlandslaget, Uppsala

9–11 september, landslagssamling för F17, U21 Dam och damlandslaget, Rättvik

30 sept–2 oktober Svenska Cupen Herr, Lidköping

Oktober

15–16 oktober Svenska Cupen Dam slutspel, Sandviken

Fler datum kommer snart...






Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer