Årliga utmärkelser

Efter varje säsong tilldelas herrar och damer samt föreningar med flera ett stort antal utmärkelser i form av Årets Spelare, Årets Arena. Årets Ledare osv. Dessa mycket uppskattade utmärkelser utdelas i för bandyn lämpliga arrangemang efter säsongens slut. Här följer en förteckning över dessa utmärkelser sedan dess tillkomst.

Årets Spelare (dam)Årets Spelare (herr)Årets Bandyledare
Årets EldsjälÅrets Junior (tjej)Årets Junior (kille)
Årets FlickspelareÅrets PojkspelareÅrets Domare
Årets FotografÅrets KometÅrets Ungdomsledare
Årets PR-profilÅrets Bandyarena


Årets Spelare (dam)

1973-74 Birgitta Söderström, IK Göta
1974-75 Carina Lloyd, Katrineholms SK
1975-76 Gunilla Ekeling, IK Göta
1976-77 Ann-Christine Andersson, Katrineholms SK
1977-78 Lee Hedström, Lotorps IF
1978-79 Gun Carlsson, Katrineholms SK
1979-80 Lena Lundin, IK Göta
1980-81 Lena Ekeling, AIK
1981-82 Marina Karlsson, Grästorps Skol IF
1982-83 Helena Lundström, Sandvikens AIK
1983-84 Mainy Norling, IK Göta
1984-85 Anna Wall, IF Boltic
1985-86 Tina Eriksson, IF Boltic
1986-87 Lena Larsson, IF Boltic
1987-88 Ingela Bergqvist, IF Boltic
1988-89 Eva-Lena Brattén, IF Boltic
1989-90 Eva Dahlström, Västanfors IF
1990-91 Helena Eriksson, Västerstrands AIK
1991-92 Åsa Fredin, Västerstrands AIK
1992-93 Lena Krameus, Väserstrands AIK
1993-94 Camilla Röhl, AIK
1994-95 Zoe Trender, AIK
1995-96 Anna-Karin Olsson, AIK
1996-97 Marie Halvarsson, Västerstands AIK
1997-98 Miska Suves, AIK
1998-99 Eva Palm, IK Göta
1999-00 Ulrika Fröberg, AIK, Solna
2000-01 Anna-Karin Olsson, AIK, Solna
2001-02 Åsa Fredin, Västerstrands AIK
2002-03 Johanna Pettersson, Sandvikens AIK
2003-04 Åsa Fredin, Västerstrands AIK
2004-05 Johanna Pettersson, Sandvikens AIK
2005-06 Emma Kronberg, Västerstrands AIK
2006-07 Emma Kronberg, Västerstrands AIK
2007-08 Johanna Pettersson, Sandvikens AIK
2008-09 Linda Odén, AIK, Solna
2009-10 Anna Lundin, AIK, Solna
2010-11 Anna Lundin, AIK, Solna
2011-12 Camilla Johansson, Kareby IS
2012-13 Sandra Carlsson, Kareby IS
2013-14 Emma Kronberg, Kareby IS
2014-15 Linda Odén, AIK, Solna
2015-16 Camilla Johansson, Kareby IS
2016-17 Malin Persson, Västerås SK
2017-18 Camilla Johansson, Kareby IS
2018-19 Malin Persson, Västerås SK
2019-20 Frida Rutqvist, AIK Bandy
2020-21 Tilda Ström, Villa Lidköping BK

Årets Spelare (herr)

1963-64 Bernt "Bempa" Ericsson, Falu BS
1964-65 Gunnar Ring, Örebro SK
1965-66 Ulf Fredin, IK Sirius
1966-67 Leif Sveder, IF Göta, Karlstad
1967-68 Ulf Fredin, IK Sirius
1968-69 Bernt "Bempa" Ericsson, Falu BS
1969-70 Torbjörn Ek, Ljusdals BK
1970-71 Bernt "Bempa" Ericsson, Falu BS
1971-72 Håkan Ohlsson, Katrineholms SK
1972-73 Bernt "Bempa" Ericsson, Falu BS
1973-74 Bernt "Bempa" Ericsson, Falu BS
1974-75 Stefan Johansson, Ljusdals BK
1975-76 Sören Boström, Västanfors IF
1976-77 Bengt "Pinnen" Ramström, IF Boltic
1977-78 Torbjörn Ek, Västerås SK
1978-79 Bengt "Pinnen" Ramström, IF Boltic
1979-80 Per Togner, IF Boltic
1980-81 Mats Carlsson, IF Boltic
1981-82 Bengt "Pinnen" Ramström, IF Boltic
1982-83 Ola Johansson, IF Boltic
1983-84 Anders Bridholm, IF Boltic
1984-85 Anders Bridholm, IF Boltic
1985-86 Patrick Johansson, Vetlanda BK
1986-87 Mikael Arvidsson, IFK Motala
1987-88 Ola Johansson, Västerås SK
1988-89 Hans Johansson, Västerås SK
1989-90 Stefan "Lillis" Jonsson, Västerås SK
1990-91 Jonas Claesson, Vetlanda BK
1991-92 Jonas Claesson, Vetlanda BK
1992-93 Ola Fredricson, IF Boltic
1993-94 Per Fosshaug, Västerås SK/BK
1994-95 Mikael Forsell, IF Boltic
1995-96 Jonas Claesson, Vetlanda BK
1996-97 Hans Åström, Sandvikens AIK/BK
1997-98 Ola Fredricson, Västerås SK/BK
1998-99 Jonas Claesson, Hammarby IF
1999-00 Jonas Claesson, Hammarby IF
2000-01 Sergei Obuhov, Falu BS/BK
2001-02 Magnus Muhrén, Sandvikens AIK/BK
2002-03 Magnus Muhrén, Sandvikens AIK/BK
2003-04 Magnus Muhrén, Sandvikens AIK/BK
2004-05 Magnus Muhrén, Sandvikens AIK/BK
2005-06 Magnus Olsson, Edsbyns IF/BF
2006-07 Patrik Nilsson, Sandvikens AIK/BK
2007-08 Patrik Nilsson, Sandvikens AIK/BK
2008-09 Per Hellmyrs, Edsbyns IF
2009-10 Andreas Bergwall, Dynamo Kazan
2010-11 Andreas Westh, Bollnäs GIF
2011-12 Daniel Berlin, Sandvikens AIK
2012-13 Daniel Andersson, Villa Lidköping BK
2013-14 Christoffer Edlund, Sandvikens AIK
2014-15 Johan Esplund, Västerås SK
2015-16 David Karlsson, Villa Lidköping BK
2016-17 Daniel Mossberg, Sandvikens AIK
2017-18 Daniel Berlin, Sandvikens AIK
2018-19 Johan Esplund, Villa Lidköping BK
2019-20 Tuomas Määttä, Edsbyns IF
2020-21 Erik Pettersson, AIK Bandy

Årets Komet

2010-11 Erik Säfström, Sandvikens AIK
2011-12 Erik Pettersson, Sandvikens AIK
2012-13 Erik Persson, Edsbyns IF
2013-14 Adam Gilljam, Hammarby IF
2014-15 Joakim Svensk, Edsbyns IF
2015-16 Joakim Andersson, Vetlanda BK samt Matilda Plan, Västerås SK
2016-17 Ida Friman, Kareby IS samt Tuomas Määttä, Edsbyns IF
2017-18 Martin Karlsson, Villa Lidköping BK samt Agnes Ögren, Villa Lidköping BK
2018-19 Kajsa Ericsson, AIK samt Robin Öhrlund, IFK Vänersborg
2020-21 Isabelle Larsson, Västerås SK och Anton Andersson, IK Sirius

Om priset: Utmärkelsen Årets Komet delas årligen ut av Svenska Spel och Svenska Bandyförbundet. Svenska Spel har tillsammans med Svenska Bandyförbundet instiftat en utmärkelse och pris till minne av bandyprofilen och Svenska Spel-medarbetaren, Torbjörn Ek från Ljusdal. Torbjörn Ek var en av de sista som dubbelspelade i bandy och fotboll på högsta elitnivå.

Priset delas ut till den bandyspelare som under säsongen gjort exceptionellt stora framsteg. Utmärkande för Årets Komet ska också vara att pristagaren, i likhet med Torbjörn Ek, utvecklats till en riktig lirare och dessutom uppträder som ett stort föredöme inom bandysporten både på och utanför plan.

Årets Bandyledare

1968-69 Erik Ohlsson, Selånger SK
1969-70 Tore Parkow, Västanfors IF
1970-71 Stig Carpman, Katrineholms SK
1971-72 Guido Löfgren, Filipstads IF
1972-73 Sven Bergström, Örebro SK
1973-74 Lars Hedman, Falu BS
1974-75 Björn Swartswe, Ljusdals BK
1975-76 Sven Karlsson, Sandviken
1976-77 Roland Strandlund, Brobergs IF
1977-78 Leif Blad, Edsbyns IF
1978-79 Sture Ljungman, Hälleforsnäs IF
1979-80 Pär Höckert, IFK Motala
1980-81 Håkan Sundin, Uppsala
1981-82 Kerstin Wall, IF Boltic
1982-83 Peder Emanuelsson, IF Boltic
1983-84 Bengt Rogström, Borlänge/Stora Tuna BK
1984-85 Leif Odhe, IF Boltic
1985-86 Lars Forsell, Vetlanda BK
1986-87 Bernt Melin, Hofors AIF
1987-88 Thomas Fransson, BK Borgia
1988-89 Owe Svensson, Rottne
1989-90 Rolf Käck, Sandviken
1990-91 Curt Einarsson, Vetlanda
1991-92 Ulf Bernström, Vetlanda BK
1992-93 Harald Holmqvist, Kalix/Nyborg BK
1993-94 Karl-Erik Eckemark, Västerås SK
1994-95 Leif Klingborg, Västerås
1995-96 Björn Forsell, Tranås BoIS
1996-97 Arne Anderstedt, Sandvikens AIK
1997-98 Björn Forsberg, Västerås SK
1998-99 Sören Boström, Västerås SK
1999-00 Thony Lindquist, Sandvikens AIK
2000-01 Kenneth Kvist, Hammarby IF
2001-02 Sören Persson, Edsbyns IF
2002-03 Anders Jakobsson, Sandvikens AIK
2003-04 Stefan Karlsson, Edsbyns IF
2004-05 Kenth Hultqvist, Vetlanda
2005-06 Ola Johansson, Edsbyns IF
2006-07 Stefan "Lillis" Jonsson, Hammarby IF
2007-08 Franco Bergman, Edsbyns IF
2008-09 Andreas Westman, Västerås SK
2009-10 Stefan Karlsson, Hammarby IF
2010-11 Hans Åström, Bollnäs GIF
2011-12 Tommy Österberg, IFK Kungälv
2012-13 Magnus Brodén, Hammarby IF
2013-14 Oscar Pettersson Hasselgren, AIK
2014-15 Sergei In-Fa-Lin, Vetlanda BK
2015-16 Michael Carlsson, Västerås SK
2016-17 Thomas Liw, Edsbyns IF
2017-18 Johanna Pettersson, Skutskärs IF
2018-19 Jonas Johansson, Villa Lidköping BK
2019-20 Pär Beckne, IFK Motala och Magnus "Kuben" Olsson, Edsbyns IF
2020-21 Conny Gesar, IFK Rättvik

Årets Eldsjäl

1992-93 Bertil Skyllmark, Bruzaholms SK
1993-94 Ingrid Larsson, Gripen/Trollhättan BK
1994-95 Uno Olars, Lingheds IF
1995-96 Lennart Blomqvist, Kungsängens IF
1996-97 Ove Lindh, Otterbäckens BK
1997-98 Hans Nordén, Härnösands AIK
1998-99 Alvar Larsson, Mosseruds GF
1999-00 Jonny Olsson, Målilla GoIF
2000-01 Mats Melin, Åby/Tjureda IF
2001-02 Tommy Brunholts, GT 76 IK Bandy
2002-03 Bo Johansson, Svartbjörnsbyns IF
2003-04 Mats Johansson, Sjöalts IF
2004-05 Thomas Rosengren, IFK Malmö
2005-06 Stig Knöös, Slottsbrons IF
2006-07 Stewe Jonsson, Skirö AIK
2007-08 Lars-Åke "Timpa" Adolfsson, Vetlanda BK
2008-09 Pelle Engstrand, IFK Nässjö
2009-10 Börje Johansson, Åtvidabergs BK
2010-11 Lars-Erik "LEO" Olofsson, Kareby IS
2011-12 Erland Jacobsson, Fredriksbergs BK
2012-13 Anders Bergström, Nässjö IF
2013-14 Annett Sundberg, Skirö-Nävelsjö BS
2014-15 Jonas Holgersson, Stabaek
2015-16 Stig Thuresson, Åby/Tjureda IF
2016-17 Janne Josefsson, Kareby IS
2017-18 Erland Johansson, Frillesås BK
2018-19 Pontus Magnusson, Östersunds BS
2019-20 Bertil Sigvardsson, Åby/Tjureda IF
2020-21 Krister Hall, Öjaby IS

Årets Junior (kille)

1967-68 Torbjörn Ek, Ljusdals BK
1968-69 Hans-Uno Persson, IK Sirius
1969-70 Rolf Larsson, Köpings IS
1970-71 Anders Söderholm, Edsbyns IF
1971-72 Pär Hedqvist, Bollnäs GIF
1972-73 Bengt "Pinnen" Ramström, IFK Skoghall
1973-74 Lars Ångström, Lesjöfors IF
1974-75 Bo "Oball" Larsson, Katrineholms SK
1975-76 Peter Carlsson, Ale/Surte SK
1976-77 Christer Larsson, Västanfors IF
1977-78 Jörgen Johansson, Ljusdals BK
1978-79 Christer Kjellqvist, Villa BK
1979-80 Per-Olov Pettersson, Sandvikens AIK
1980-81 Hasse Johansson, Edsbyns IF
1981-82 Örjan Gunnarsson, IK Sirius
1982-83 Kjell Kruse, IF Boltic
1983-84 Kjell Berglund, IK Sirius
1984-85 Jonny Ljung, Vetlanda BK
1985-86 Per-Magnus Mårtensson, IK Sirius
1986-87 Ola Fredricson, Nässjö IF
1987-88 Jonas Claesson, Vetlanda BK
1988-89 Jonas Claesson, Vetlanda BK
1989-90 Jörgen Granberg, Bollnäs GIF
1990-91 Magnus Olsson, Edsbyns IF
1991-92 Magnus Granberg, Bollnäs GIF
1992-93 Stefan Persson, Selånger Bandy
1993-94 Magnus Muhrén, Sandvikens AIK
1994-95 Henrik Hagberg, IFK Motala
1995-96 Rickard Kock, Selånger Bandy
1996-97 Peter Karlsson, Villa-Lidköping BK
1997-98 Stefan Söderholm, Edsbyns IF
1998-99 Olle Bjurström, Falu BS
1999-00 Daniel Mossberg, Sandvikens AIK
2000-01 Per Hellmyrs, Edsbyns IF
2001-02 Per Hellmyrs, Edsbyns IF
2002-03 Kalle Spjuth, Hammarby IF
2003-04 David Elfving, Sandvikens AIK
2004-05 Daniel Berlin, Sandvikens AIK
2005-06 Tobias Holmberg, Västerås SK
2006-07 Linus Forslund, Sandvikens AIK
2007-08 Janne Rintala, Kalix Bandy
2008-09 Adam Gilljam, Broberg/Söderhamn IF
2009-10 Simon Jansson, Edsbyns IF
2010-11 Christoffer Fagerström, IFK Vänersborg
2011-12 Joakim Andersson, Vetlanda BK
2012-13 Erik Pettersson, Sandvikens AIK
2013-14 Erik Pettersson, Sandvikens AIK
2014-15 Martin Landström, Vetlanda BK
2015-16 Martin Landström, Vetlanda BK
2016-17 Joel Broberg, Villa Lidköping BK
2017-18 Joel Broberg, Villa Lidköping BK
2018-19 Ted Hedell, Edsbyns IF

Årets Junior (tjej)

2001-02 Sofia Rådman, Sandvikens AIK
2002-02 Lina Fredlund, Edsbyns IF
2003-04 Sanna Dandanell, Sandvikens AIK
2004-05 Kristina Sigfridsson, Edsbyns IF
2005-06 Elin Sandgren, Västerstrands AIK
2006-07 Frida Erlandsson, Tranås BoIS
2007-08 Hanna Dahlström, IFK Nässjö
2008-09 Pernilla Elardt, IFK Nässjö
2009-10 Malin Andersson, Sandvikens AIK
2010-11 Emelie Timan, Härnösands AIK
2011-12 Camilla Andersson, Sandvikens AIK
2012-13 Matilda Svenler, Tranås BoIS
2013-14 Malin Persson, Söråkers IF
2014-15 Stina Lennartsson Skirö AIK
2015-16 Charlotte Selbekk Kareby IS
2016-17 Matilda Plan, Västerås SK
2017-18 Ida Friman, Kareby IS
2018-19 Virva Rylander, Västerås SK

Årets Pojkspelare

1973-74 Mikael Arvidsson, Lidköpings AIK
1974-75 Christer Larsson, Västanfors IF
1975-76 Stefan Westling, Oxelösunds SK
1976-77 Tomas Cahling, Ljusdals BK
1977-78 Joe Lönngren, Edsbyns IF
1978-79 Roger Hallerfeldt, Mjölby AI
1979-80 Örjan Gunnarsson, IF Vindhemspojkarna
1980-81 Kjell Kruse, Lesjöfors IF
1981-82 Mikael Forsell, Lesjöfors IF
1982-83 Stefan Fröbom, Karlsbyhedens IK
1983-84 Jonny Ljung, Vetlanda BK
1984-85 Ola Fredricson, Nässjö IF
1985-86 Peter Ring, Edsbyns IF
1986-87 Jonas Claesson, Vetlanda BK
1987-88 Magnus Olsson, Edsbyns IF
1988-89 Magnus Olsson, Edsbyns IF
1989-90 Fredrik Rinaldo, Katrineholms SK
1990-91 Mattias Olsson, Lesjöfors IF
1991-92 Matias Larsson, Köpings IS
1992-93 Lars Johansson, Kalix-Nyborg BK
1993-94 Stefan Andersson, Katrineholms SK
1994-95 Fredrik Spinnars, Bollnäs GoIF
1995-96 Joakim Larsson, Vetlanda BK
1996-97 Daniel Eriksson, Liljans SK
1997-98 Daniel Mossberg, Sandvikens AIK
1998-99 Hans Andersson, Edsbyns IF
1999-00 Olov Englund, Kalix/Nyborg BK
2000-01 Kalle Spjuth, Oxelösunds IK
2001-02 Markus Ståhl, Bollnäs GoIF
2002-03 David Movitz (fd Karlsson), IFK Vänersborg
2003-04 Daniel Berlin, Sandvikens AIK
2004-05 Linus Forslund, Sandvikens AIK
2005-06 Victor Engström, Västerås SK
2006-07 Janne Rintala, Kalix Bandy
2007-08 Mattias Johansson, Frillesås BK
2008-09 Petter Björling, Falu BS
2009-10 Felix Pherson, Edsbyns IF
2010-11 Måns Berglund, IK Sirius
2011-12 Erik Pettersson, Sandvikens AIK
2012-13 Filip Bringe, Vetlanda BK
2013-14 Robin Öhrlund, Örebro SK
2014-15 Max Mårtensson, Västerås SK
2015-16 Joel Broberg, Villa Lidköping BK
2016-17 Jonathan Svensson, Vetlanda BK
2017-18 Marcus Öhman, Ljusdals BK
2018-19 Jesper Granqvist, Edsbyns IF

Årets Flickspelare

2000-01 Anna Jepson, AIK
2001-02 Mia Birgersson, Grästorps DBK
2002-03 Kristina Sigfridsson, Edsbyns IF/BF
2003-04 Sigrid Simonsson, Strömsbro/Skutskärs IF
2004-05 Evelina Eriksson, Villa Lidköping BK
2005-06 Anna Widing, Strömsbro/Skutskärs IF
2006-07 Mathilda Höjding, Uppsala BoIS
2007-08 Ebba Nordahl, Tranås BoIS
2008-09 Lisa Östman, Västerstrands AIK
2009-10 Camilla Andersson, Sandvikens AIK
2010-11 Matilda Svenler, Tranås BoIS
2011-12 Malin Persson, Söråkers IF
2012-13 Stina Lennartsson, Skirö AIK
2013-14 Lisa Enström, Skirö AIK
2014-15 Jenny Stadin, Sandvikens AIK
2015-16 Ida Friman, Kareby IS/Surte BK
2016-17 Olivia Dahlsten, Hammarby IF
2017-18 Wilma Uhlin, Sandvikens AIK
2018-19 Tilda Ström, Villa Lidköping BK

Årets Ungdomsledare

1972-73 Karl Hagström, Lindesbergsklubben, David Karlsson, Elless IF
1973-74 Nils Thorman, SK Höjden, Gunnar Palmqvist, Köpings IS
1974-75 Leif Rengman, Brobergs IF, Sten Törnkvist, Örebro SK
1975-76 Bengt Karlsson, Eskilstuna BS, Gustav Svenssson, Ljungby Grundskolors IF
1976-77 Rune Falk, Katrineholms SK, Robert Broman, Ljusdals BK
1977-78 Stig Pettersson, Västerås SK, Rune Jansson, Upplands BF
1978-79 Bengt Eriksson, Skutskärs IF, Bertil Karlsson, IFK Kungälv
1979-80 Bertil Arvidsson, Villa BK, Anders Nordlund, IFK Kalix
1980-81 Lennart Mossberg, Grästorps Skol IF, Björn Petré, Söråkers IF
1981-82 Göran Andersson, IK Sirius, Roland Andersson, Villa BK
1982-83 Olle Norén, Ljusdals BK
1983-84 Egon Palm, Bromstens IK
1984-85 Torvald Sköld, Oxelösunds IK
1985-86 Stig Selin, Västanfors IF
1986-87 Sven Skoglund, Villa BK
1987-88 Sören Persson, Edsbyns IF
1988-89 Mats Norman, Ljungsbro
1989-90 Bertil Lindström, Hägersten
1990-91 Lars Behlander, Skutskärs IF
1991-92 Bertil Fång, Tranås BoIS
1992-93 Göthe Bergström, Nyborgs SK
1993-94 Jan-Erik Bengtshed, Svärdsjö
1994-95 Gunnar Södergren, Otterbäckens BK
1995-96 Gudmund Knutsson, Örebro SK/Ungdom
1996-97 Christer Andersson, Edsbyns IF
1997-98 Per-Arne Hellqvist, Värmbol/Katrineholm BK
1998-99 Jan Wetterskog, Västerås SK/BK
1999-00 Göran Åslund, Falu BS/BK
2000-01 Lars-Åke Adolfsson, Vetlanda BK
2001-02 Peter Rönnkvist, Kalix Bandy
2002-03 Anders Hultman, Hammarby IF/BF
2003-04 Arne Johansson, Frillesås
2004-05 Annika Lundberg, Kareby IS
2005-06 Christer Kjellqvist, Villa Lidköping BK
2006-07 Jens Harrysson, Skirö AIK
2009-10 Eleonore "Ellen" Persson, Söråkers IF
2010-11 --

Årets PR-profil

1984-85 Stockholms BF
1985-86 Bernt Melin, Hofors AIF
1986-87 Bengt "Pinnen" Ramström, IF Boltic
1987-88 Björn Swartswe, Ljusdal
1988-89 Torvald Sköld, Oxelösund
1989-90 Ove Lindh, Otterbäcken
1990-91 Ingvar Henriksson, Grängesberg
1991-92 Mats Hamberg, Härnösand
1992-93 Karl Rosenberg, Västerås SK/BK
1993-94 Kalix/Nyborg BK
1994-95 Mikael Arvidsson, Villa-Lidköping BK
1995-96 Hammarby IF
1996-97 Kjell Anderstedt, Visby och Magnus Holst, Sandviken
1997-98 Lars-Gunnar Björklund, Täby
1998-99 Solveig Nilsson och Ulf Fredin, båda Uppsala Kommun
1999-00 Bo Hansson, Solna
2000-01 Per Gunnar Evander, Stockholm
2001-02 Jonas Claesson, Hammarby IF/BF
2002-03 Kenta Jönsson, Huddinge
2003-04 Stefan Sjödin, Söderhamn/Martin Fransson, Gustavsberg
2004-05 Kenth Hultqvist, Vetlanda
2005-06 Jan Sjonemark, Uppsala
2006-07 Utmärkelsen utdelades ej
2007-08 Göran Åslund, Falun
2008-09 Pelle Fosshaug, Tillberga Bandy
2009-10 Herrlandslaget
2010-11 Martin Henriksson, Edsbyn
2011-12 TV4
2012-13 Mathias "Bissen" Larsson, Köping
2013-14 Borlänge Bandys integrationsprojekt - Somalias landslag
2014-15 Bandypuls, Christoffer Million
2015-16 Bandypuls-redaktionen

Årets Fotograf

1973-74 Birger Persson, Dala-Demokraten
1974-75 Sven Ljunggren, Skaraborgs Läns Tidning
1975-76 Folke Hellberg, Dagens Nyheter
1976-77 Lars Jansson, Expressen
1977-78 Lasse Olsson, Dagens Nyheter
1978-79 Sören Lindell, Folket
1979-80 Jan Holmlund, Expressen
1980-81 Roger Olsson, Bildreportage, Göteborg
1981-82 Jan E Carlsson, Dagens Nyheter
1982-83 Pelle Norén, Vestmanlands Läns Tidning
1983-84 Tore Sahlström, Nya Lidköpings-Tidning
1984-85 Birger Persson, Dala-Demokraten
1985-86 Pelle Johansson, Upsala Nya Tidning
1986-87 Tommy Holl, Göteborgs-Tidning
1987-88 Folke Hellberg, Dagens Nyheter
1988-89 Håkan Tholås, Vetlanda Posten
1989-90 Rolle Rygin, Bildbyrån, Södertälje
1990-91 Jan Christer Persson, Linköping
1991-92 Jan Düsing, Expressen
1992-93 Åke Thim, IDAG
1993-94 Stefan Sjödin, Söderhamn
1994-95 Tommy Larsson, Eskilstuna-Kuriren
1995-96 Johnny Gustavsson, Östgöta Correspondenten
1996-97 Stefan Sjödin, Söderhamn
1997-98 Göran Billeson, Östgöta Correspondenten
1998-99 Esbjörn Johansson, Falu-Kuriren
1999-00 Stefan Sjödin, Söderhamn
2000-01 Conny Sillén, Köping
2001-02 Stefan Sjödin, Söderhamn
2002-03 Sören Andersson, Bildbyrån
2003-04 Urban Andersson, Aftonbladet Stockholm
2004-05 Jessica Gow, Pressens Bild
2005-06 Tomas Fasth, Trollhättan
2006-07 K-G Z Fougstedt, Nyköping
2007-08 Tommy Andersson, Frösön
2008-09 Mikael Solebris, Hammarö
2009-10 Martin Henriksson, Edsbyn
2010-11 Patrik Karlsson, Vänersborg
2011-12 Bengt Pettersson, Karlskrona
2012-13 Stefan Sjödin, Söderhamn
2013-14 Stefan Sjödin, Söderhamn
2014-15 Kenta Jönsson, Stockholm
2015-16 Michael Erichsen, Kungälv
2016-17 Eric Fiedler, Örebro
2017-18 Romus Ramström, Stockholm
2018-19 Romus Ramström. Stockholm
2019-20 Roger Bergmark, Stockholm
2020-21 Angelica Öijerstedt, Nässjö

Årets Bandyarena

1989-90 Studenternas IP, Uppsala
1990-91 Rocklunda, Västerås
1991-92 Rocklunda, Västerås
1992-93 Skarpe Nord, Kungälv
1993-94 Rocklunda, Västerås
1994-95 Arena Jernvallen, Sandviken
1995-96 Arena Jernvallen, Sandviken
1996-97 Arena Jernvallen, Sandviken
1997-98 Arena Jernvallen, Sandviken
1998-99 Zinkensdamms IP, Stockholm
1999-00 Tingvalla Isstadion, Karlstad
2000-01 Rocklunda Bandystadion, Västerås
2001-02 Slättbergsbanan, Trollhättan
2002-03 Isstadion, Vänersborg
2003-04 Edsbyn Arena, Edsbyn
2004-05 Edsbyn Arena, Edsbyn
2005-06 Zinkensdamms IP, Stockholm
2006-07 Utmärkelsen utdelades ej
2007-08 ABB Arena, Västerås
2008-09 Arena Heden, Göteborg
2009-10 Göransson Arena, Sandviken
2010-11 Sparbanken Lidköping Arena
2011-12 Sapa Arena, Vetlanda
2012-13 Arena Vänersborg
2013-14 Sparbanken Lidköping Arena

Årets Domare

Årets domare 2020/2021 – Hanna Hansson & Ulrik Bergman

Årets huvuddomare 2018-19 - Jonas Kandell
Årets huvuddomare 2017-18 - Mikael Hillerius
Årets huvuddomare 2016-17 - Ulrik Bergman
Årets huvuddomare 2015-16 - Roland Fager
Årets huvuddomare 2014-15 - Roland Fager
Årets huvuddomare 2013-14 - Ulrik Bergman
Årets huvuddomare 2012-13 - Keijo Hyvärinen

Årets assisterande domare 201819 - Christoffer Eriksson
Årets assisterande domare 2017-18 - Thomas Persson
Årets assisterande domare 2016-17 - Thomas Persson
Årets assisterande domare 2015-16 - Jonas Jonsson
Årets assisterande domare 2014-15 - Jimmy Elwing
Årets assisterande domare 2013-14 - Christoffer Johansson
Årets assisterande domare 2012-13 - Lars Engström

Årets domarkomet

1995-96 Tommy Gustafsson, Björklinge
1996-97 Keijo Hyvärinen, Haparanda
1997-98 Göran Thunman, Älvkarleby
1998-99 Peter Andrén, Lidköping
1999-00 Thomas Nordin, Sundsvall
2000-01 Per-Roland Stude, Trångsund
2001-02 Markus Sjögren, Uppsala
2002-03 Mikael Karlsson, Vänersborg
2003-04 Peter Öhrlund, Örebro
2004-05 Jonas Kandell, Västerås
2005-06 Per Ekfeldt, Uppsala
2006-07 Rasmus Lundin, Örebro
2007-08 Peter Öhrlund, Örebro
2008-09 Björn Spångmark, Sköndal
2009-10 Patrik Jonsson, Karlstad





Turnering- och eventkalender

2021

1 – 3 oktober Svenska Cupen Herrar i Lidköping

16 – 17 oktober Svenska Cupen Dam slutspel i Västerås

3 – 5 december VM F17 i Lidköping (framflyttat, datum ej fastställt)

26 december Annandagsbandy


2022

10 – 16 januari VM Dam i Stockholm

19 – 23 januari VM P19 i Katrineholm

19 – 23 januari VM P21 i Finland

21 – 23 januari 4-nationersturnering Herrar i Nässjö

26 – 31 januari VM P17 i Kemerovo, Ryssland

27 mars - 3 april VM Herr i Syktyvkar, Ryssland

18 – 19 mars SM-finaler i Junior- Dam- och Herrbandy i Uppsala

Oktober VM Herr i Irkutsk, Ryssland


Om SM-finalerna 2022

#älskabandy

Välkommen till bandyfamiljen! Följ Svenska Bandyförbundet på sociala medier.
Facebook Instagram

Sponsorer